
Провадження № 2/522/2702/17
Справа № 522/15810/16-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2017 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого судді - Домусчі Л.В.,
при секретарі - Шевчик В.І.,
розглянувши у судовому засіданні у м. Одесі цивільну справу за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «ПАЛЬМІРА» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані житлово-комунальні послуги,
В С Т А Н О В И В:
Позивач 26.08.2016 року звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані житлово-комунальні послуги у сумі 13 997, 05 гривень та суму сплаченого судового збору у розмірі 689 гривень.
В обґрунтування позову зазначили, що ОСББ «Пальміра» є балансоутримувачем та здійснює експлуатацію та утримання житлового будинку АДРЕСА_1. ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 в даному будинку. Внаслідок невиконання відповідачкою свого обов'язку зі сплати житлово-комунальних послуг, у неї виникла заборгованість, яка склала 13 997, 05 грн.. Добровільно відповідачка суму боргу не погашає, тому вимушені були звернутись до суду з дійсним позовом.
У судовому засіданні представник позивача - Верхола І.О. (на підставі ордеру серії ОД№091889 від 16.02.2017 року) позовні вимоги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі. У минулих судових засіданнях пояснив, що відповідачка є власницею квартири АДРЕСА_1, який знаходиться на балансі ОСББ «Пальміра». Зазначив. що позивачем надаються відповідачці комунальні послуги, проте остання належним чином за них не сплачує, у зв'язку з чим у неї виникла заборгованість. Вказував, що договір з відповідачкою був укладений у 2010 році. Не заперечував, що відповідачка справно сплачує за воду та електроенергію. Надав до суду документи щодо затвердження тарифів та розрахунку боргу. Вказав, що протоколом загальних зборів від 04.03.2011 року повноваження щодо встановлення тарифів були передані правлінню ОСББ, тому їх дії щодо встановлення тарифів на послуги саме правлінням були правомірними. На 2011 рік дійсно було мало власників квартири, проте кворум загальних зборів відповідав законодавству. Крім того, ніхто не звертався до суду з приводу оскарження рішення загальних зборів від 04.03.2011 року. При цьому, представнику не відомо, чи були внесені відповідні зміни до статуту згідно протоколу від 04.03.2011 року, та за період з 2011 року по 2014 рік. Просив задовольнити позов.
Відповідачка у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила відмовити у їх задоволенні. В обґрунтування позиції надала до суду письмові заперечення від 22.12.2016 року (а.с.55-59) та пояснила, що позивачем надано до позову Договір від 08.06.2010р., підписаний нею 25.11.2011р. Відповідно до Договору п.5.2. розмір щомісячного платежу становить 2,86 грн./кв. м загальна сума платежу становить 211,07 грн. Відповідно до додаткової угоди від 04.03.2011р. цей тариф затверджений загальними зборами. Додаткова угода є підписаною обома сторонами. Вона сплачує усі рахунки у відповідності до тарифів, затверджених загальними зборами у 2011 році та у неї наявні усі квитанції. Зазначила, що наявні протоколи правління ОСББ, де вони 4 рази переглядали тарифи, проте вони такого права не мали ( це було здійснено з перевищенням повноважень, оскільки це є виключною компетенцією загальних зборів). Вказувала, що у розрахунок боргу включена сума на утримання консьєржів в розмірі 106,78 грн., проте умовами договору цього не обумовлено, і крім того, в штатному розпису консьєржі відсутні, договорів, на надання послуги консьєржів теж немає. Зазначила, що вона з 2015 року входить до складу ревізійної комісії та має доступ до документів, у неї наявні виписки з банків з відомостями, куди витрачались кошти ОСББ, та в розрахунок включено суми, які були необов'язковими до сплати. У супереч умовам договору та Статуту, як видно з розрахунку ОСББ, що додається до позовної заяви, в рахунки включена додаткова сума на обслуговування ліфту в розмірі 9,59 грн.. Без згоди співвласників, в порушення вимог статуту з червня 2015 року в рахунках на сплату комунальних послуг з'являється стаття про охорону. На цільові програми без згоди громади будинка нарахована сума 391,89 грн. (86,35+84,13+ 221,41=391,89). Зазначила, що позивач з 2014 року опалення в її квартиру не постачає, тобто на протязі опалювальних сезонів 2014/2015 рр., 2015/2016 рр., 2016/2017рр. цю послугу вона не отримує, про що свідчить відсутність показників по приладам обліку тепла. Не зважаючи на те, що послуга по опаленню квартири не надається, керівництво ОСББ постійно надає рахунки на оплату, де в тарифі присутня оплата за газ та утримання котельної (обслуговування газового обладнання - тариф 0,325грн., технічне обслуговування систем тепловодопостачання та водовідведення - тариф 1,087 грн.), тобто вона сплачує послуги, які фактично не отримує. Для перерахування тарифу у зв'язку з неодержанням послуг, які враховані в тарифі, зайво включені до квитанцій, вона неодноразово зверталась до керівництва ОСББ «Пальміра». Вважає, що позивач не має права вимагати сплати заборгованості, бо немає належних доказів правомірності її нарахування (на підставі яких саме правових нормативних актів і норм він нарахував саме таку суму їй не зрозуміло). Зазначила, що за світло та воду сплачує по показанням лічильників на рахунок ОСББ, оскільки прямих договорів з постачальниками вона не уклала. Вважає, що нею оплачується комунальні послуги у відповідності до вимог законодавства та заборгованості вона не має. У 2014 році на загальних зборах було обрано лише правління та їх членів, створено ревізійну комісію, проте тарифи не переглядались. Крім того. правління не має повноважень переглядати та затверджувати тарифи; загальними зборами такі протоколи правління не переглядались. Вказала. що протокол загальних зборів від 04.03.2011 року (зокрема його пункт 4) суперечить положенням Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» (затвердження тарифів є виключною компетенцією загальних зборів); у протоколі не вказана загальна кількість членів ОСББ в порівнянні з кількістю квартир. Додатково вказала, що згідно цього протоколу не були внесені відповідні зміни до Статуту, тобто таке рішення є нікчемним і правління ОСББ жодного разу не змінювало тарифів загальними зборами. Також, просила застосувати до спірних правовідносин строки позовної давності.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення осіб, які брали участь у справі, з урахуванням пояснень свідків ОСОБА_3, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
З матеріалів справи судом встановлено, що відповідачка є власницею квартири АДРЕСА_1 (на підставі договору купівлі-продажу р.№482 від 08.06.2010 року).
Власниками квартир та нежилих приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 відповідно до Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» створено ОСББ «Пальміра», статут якого було зареєстровано виконавчим комітетом ОМР за №218 20 серпня 2009 року.
08.06.2010 року між відповідачкою та ОСББ «Пальміра» було укладено договір про відношення власника приміщення та управителя, згідно п.2.1.1-2.1.2 якого власника приміщення зобов'язався приймати участь у витратах з утримання та експлуатації житлового комплексу шляхом внесення Управителю щомісячного платежу в національній валюті України у розмірі, передбаченому п.5.2. договору, у відповідності з рішення загальних зборів членів ОСББ «Пальміра» про затвердження кошторису на утримання житлового комплексу; перераховувати Управителю плату за комунальні послуги із забезпечення холодною та гарячою водою, водовідведення та опалення у порядку, передбаченому даним договором.
Додатковою угодою від 01.10.2010 року до договору від 08.06.2010 року про відношення власника приміщення та управителя були внесені зміни до основного договору та:
- викладено п.5.2 в наступній редакції: «п.5.2 розмір щомісячного платежу власника, передбаченого п.2.1.1. договору, визначається, виходячи з загальної площі належного власнику приміщення, помноженої на 3,07 грн./кв.м./місяць та складає 226, 57 грн./ місяць»;
- викладено підпункт 3 частини 1 пункту 5.3 договору в наступній редакції: «3) опалення 194, 98 грн. (за 1 Гкалл)».
Додатковою угодою від 04.03.2011 року до договору від 08.06.2010 року про відношення власника приміщення та управителя були внесені зміни до основного договору та:
- викладено п.5.2 в наступній редакції: «п.5.2 розмір щомісячного платежу власника, передбаченого п.2.1.1. договору, визначається, виходячи з загальної площі належного власнику приміщення, помноженої на 2,86 грн./кв.м./місяць та складає 211,07 грн./ місяць»;
- викладено підпункт 3 частини 1 пункту 5.3 договору в наступній редакції: «3) опалення 241, 70 грн. (за 1 Гкалл)».
Вказано, що дані тарифи діють з 01.02.2011 року.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 5 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини, інші юридичні факти.
Частиною 1 ст. 14 ЦК України передбачено, що цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Власність зобов'язує і власник зобов'язаний утримувати майно, яке йому належить (ст. ст. 319 ч.4, 322 ЦК України).
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначені Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року № 1875-IV.
Цей Закон у статті 1 визначає поняття житлово-комунальних послуг, учасників відносин у цій сфері: балансоутримувача, власника, споживача, виконавця і виробника та поняття засобу обліку.
Згідно ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач це фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу. Балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом;
Згідно із частиною першою статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Відповідно до статті 13 цього Закону залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на:
1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);
2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо);
3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо);
4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Хоч у частині першій статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» й передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, проте відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Згідно з ч.ч. 5, 8 ст. 22 Закону про ОСББ у разі, якщо правління об'єднання самостійно здійснює функції управителя, воно за договором із постачальниками комунальних послуг може бути колективним замовником (абонентом) таких послуг. У цьому випадку об'єднання несе повну відповідальність за своєчасну сплату вартості фактично спожитих членами об'єднання комунальних послуг. Відмова від укладення договору, від оплати рахунків або несплата рахунків не допускається. Такі дії є порушенням прав інших членів об'єднання і підставою для звернення до суду про стягнення заборгованості з плати за відповідними рахунками у примусовому порядку.
Звертаючись до суду з дійсним позовом, позивач посилався, що відповідачка належним чином не сплачує кошти за надані їй житлово-комунальні послуги, у зв'язку з чим у неї виникла заборгованість.
Станом на 01.08.2016 року позивач суму боргу визначив у розмірі 13 997, 05 грн..
З розрахунку боргу, наданого позивачем до суду (а.с.3), суд вбачає, що ОСББ нараховані кошти за наступні послуги: СДПТ, консьєржна служба; цільова програма; опалення; електроенергія; вода; перелив; ліфт; охорона.
Між тим з розрахунку боргу, суд вбачає, що з квітня 2015 року тариф було збільшено правлінням ОСББ з 2,89 грн. на 4, 95 грн..
Посилаючись на правомірність збільшення розміру тарифи, представник позивача надав до суду протокол №7 загальних зборів членів ОСББ «Пальміра» від 04.03.2011 року, згідно якого за розглядом питання 4 було вирішено надати правлінню повноваження для здійснення корегування тарифів, без скликання Загальних зборів, у разі змін цін (тарифі) на водопостачання, електроенергію, газопостачання та інше.
Також надано суду копії наступних протоколів: №1/2014 засідання правління ОСББ «Пальміра» від 30.05.2014 року, згідно якого було затверджено тариф на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 2,89 грн. за 1 кв.м. ( з 01.06.2014 року); протокол №03/10 засідання правління від 03.10.2016 року, згідно якого затверджено вартість гігакалорії в розмірі 1100 грн. на жовтень та листопад 2016 року; додаток до протоколу №10/04 (членські внески з утримання будинку та прибудинкової території з 01.04.2015 року), згідно якого тариф склав 4,26 грн.; додаток до протоколу без номеру (членські внески з утримання будинку та прибудинкової території з 01.07.2015 року), згідно якого тариф склав 4,31 грн.; додаток до протоколу №31/08 (членські внески з утримання будинку та прибудинкової території з 31.08.2015 року), згідно якого тариф склав 4,95 грн.; додаток до протоколу №10/4 від 10.04.2015 року про розрахунок вартості 1 Гкал для житлових та нежитлових приміщень.
Водночас відповідно до ст. 162 ЖК України плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону про ОСББ основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних із діяльністю об'єднання.
За змістом ст. 10 Закону про ОСББ вищим органом управління об'єднання є загальні збори його членів, до виключної компетенції яких, зокрема, належить затвердження кошторису, балансу об'єднання та річного звіту; визначення розмірів внесків і платежів членами об'єднання. За результатами розгляду питань, віднесених до компетенції загальних зборів, приймається рішення, яке може бути оскаржено в судовому порядку.
Відповідно до ст.21 Закону про ОСББ перелік та розміри обов'язкових платежів на обслуговування і ремонт неподільного та загального майна, а також порядок їх сплати встановлюються відповідно до статуту об'єднання.
Відповідно до п.п.3.1, 11.1 Статуту ОСББ «Пальміра» для забезпечення належного утримання будинків і прибудинкової території Об'єднання має право встановлювати розміри платежів і внесків членів об'єднання, а також відрахувань до резервного і ремонтного фондів. Для забезпечення належного утримання будинків і прибудинкової території правління об'єднання щорічно складає та затверджує на загальних зборах кошторис, в якому передбачаються такі статі витрат: поточні витрати, витрати на оплату комунальних та інших послуг, витрати та накопичення на ремонт будинків, інші витрати.
Згідно п.11.5.1 Статуту ОСББ «Пальміра» розмір щомісячних платежів для оплати комунальних та інших послуг визначається згідно з показаннями лічильників або затверджених у встановленому порядку тарифів.
У відповідності до п.8.6 Статуту ОСББ, до виключної компетенції загальних зборів об'єднання належить; затвердження кошторису, балансу об'єднання; визначення розмірів внесків і платежів членами об'єднання.
Також, п.5.1 договору про відношення власника приміщення та управителя, укладеного 08.05.2010 року між ОСББ «Пальміра» та ОСОБА_1, список виконуваних управителем робіт з утримання та експлуатації житлового комплексу визначається Загальними зборами членів ОСББ «Пальміра» шляхом затвердження кошторису на утримання житлового комплексу.
З матеріалів справи суд вбачає, що останнього разу рішенням загальних зборів ОСББ «Пальміра» тарифи були затвердженні 04.03.2011 року та позивачка сплачує вартість вказаних комунальних послуг, виходячи саме з даних тарифів. Вказане не було спростовано представником позивача.
У подальшому, тарифи на комунальні послуги на загальних зборах ОСББ не затверджувались.
Свідок ОСОБА_3 у судовому засіданні пояснила, що мешкає у будинку АДРЕСА_1 з 2014 року та від сусідів їй відомо, що тарифний план не затверджувався загальними зборами. Тарифи були затверджені лише у 2011 році та після цього не змінювались. З приводу збільшення тарифів мешканцями будинку була створена ініціативна група, яка звернулась до Приморського РВ з проханням розібратись щодо збільшення тарифів ОСББ, оскільки 4 роки загальні збори ОСББ не проводились, при цьому тарифи були збільшені без згоди мешканців будинку. На підставі такої заяви було заведено кримінальне провадження за ч.1 ст. 190 КК України, ведеться досудове розслідування; у рамках розслідування була назначена 22.01.2015 року судова - економічна експертиза стосовно застосування тарифів та розрахунку вартості послуг. Слідчим відділом проводилась виїмка та обшук, оскільки позивачем усе було вивезено з офісу. Свідку відомо, що експертиза проведена не була через недостатність документів. Вважає, що за таких обставин неможливо пред'являти вимоги про стягнення боргу. Зазначила, що з 2014 року (12.10.2014 року) по 09.10.2016 року багаторазово вносились зміни до квитанції по сплаті за комунальні послуги, проте це було здійснено без проведення загальних зборів, без аналізу витрат, а лише на підставі протоколу засідань правління ОСББ. Однак, 12.10.2014 року було обрано лише 5 членів правління та 3 члени ревізійної комісії, та оскільки не було кворуму, то за іншими питаннями засідання не відбулось. Проте, у подальшому правління з перевищенням повноважень вирішило 10.04.2016 року про збільшення тарифів. Рішення загальних зборів про надання таких повноважень правлінню не було.
Згідно ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі представлених сторонами доказами.
Відповідно до ст. ст. 10, 60 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суд приймає до уваги посилання відповідачки, що тарифи, з яких розраховувався борг з 2015 року, не були затвердженні належним чином та у відповідності до статут ОСББ, положень чинного законодавства України, правління ОСББ не мало таких повноважень на зміну тарифів,оскільки ці повноваження відносяться до виключної компетенції загальних зборів членів ОСББ. Щодо посилання представника позивача на протокол №7 загальних зборів членів ОСББ «Пальміра» від 04.03.2011 року, то суд з урахуванням діючого законодавства, а також що такі зміни не були внесені до статуту відповідним чином, вважає його нікчемним в частині надання повноважень правлінню.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСББ «Пальміра».
Відповідно до ст. 212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
На основі повно та всебічно з'ясованих обставин, на які посилаються сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень підтверджених доказами, перевірених в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, а також достатність, взаємозв'язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, з огляду на те, що цивільне судочинство не може ґрунтуватись на припущеннях, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «ПАЛЬМІРА».
Керуючись ст. ст. 11-16, 256, 261, 264, 267, 509-510, 525, 526-527, 614, 625, 627, 901, 903 ЦК України, ст.ст. 20, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст..ст. 7, 10, 13, 20 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст.ст.. 1, 3, 10, 57, 60, 79, 88, 169, 179, 208-209, 212-215, 218 ЦПК України; суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні Позову Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «ПАЛЬМІРА» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані житлово-комунальні послуги - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, яки брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Домусчі Л.В.
11.10.17