
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"17" жовтня 2017 р. м. Київ К/800/51303/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Бухтіярової І.О., Цвіркуна Ю.І.,
при секретарі: Ігнатенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Краситель»на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2015 рокута ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року у справі №812/484/15за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Краситель» (надалі - ТОВ «ТД «Краситель»)
до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (надалі - Рубіжанська ОДПІ)
про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
встановив:
ТОВ «ТД «Краситель» звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Рубіжанської ОДПІ від 13.05.2015 року №0001321503.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 21.09.2015 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.11.2015 року, в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, позивач звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, ставить питання про скасування рішень судів попередніх інстанцій і прийняття нового, яким визнати протиправним та скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
Відповідач у письмових запереченнях на касаційну скаргу зазначає, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, правову оцінку обставинам справи судами надано правильно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими. Отже, контролюючий орган просить залишити касаційну скаргу ТОВ «ТД «Краситель» без задоволення, а постановлені у справі судові рішення - без змін.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи, наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Як з'ясовано попередніми судовими інстанціями, Рубіжанською ОДПІ проведено камеральну перевірку даних, задекларованих ТОВ «ТД «Краситель» у податковій звітності з податку на додану вартість за лютий 2015 року, наслідки якої оформлено актом від 17.04.2015 року №174/1501/34326713.
Перевіркою встановлено порушення позивачем п. 185.1 ст. 185, п. 194.1 ст. 194, п. 200.1, п. 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у зв'язку з неправомірним віднесенням у декларації за лютий 2015 року сум з реалізації брухту чорних металів до операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість.
На підставі зазначеного акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.05.2015 року №0001321503, згідно з яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 149927,00 грн. за основним платежем та 74963,50 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодилась колегія апеляційного суду, підтримав викладені контролюючим органом в акті перевірки доводи та зазначив, що застосування положення п. 23 пр. 2 р. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у частині звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, унеможливлюється без відповідної постанови Кабінету Міністрів України, яка затверджує, зокрема, перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання (імпорту) яких звільняються від обкладання цим податком.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року №15 (надалі - Постанова №15) затверджено Перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких до 01.01.2014 року звільняються від обкладення податком на додану вартість, згідно з додатками 1 і 2.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2014 року №43 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року №15» (надалі - Постанова №43), що набрала чинності 18.02.2014 року, внесено зміни до Постанови №15, зокрема у назві та п. 1 цієї постанови цифри і слово « 1 січня 2014» замінено цифрами і словом « 1 січня 2015».
Станом на 01.01.2015 року відповідного нормативно-правового акту Уряду, який визначав би перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість, або продовжував би дію Постанови №15, прийнято не було.
З метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до Податкового кодексу України та Закону України від 28.12.2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» Кабінет Міністрів України постановою від 25.03.2015 року №136 (надалі - Постанова №136) продовжив дію Постанови №15 до 01.01.2017 року.
В свою чергу, Постанова №136 набрала чинності 31.03.2015 року та не має зворотної дії в часі. А тому, на переконання попередніх судових інстанцій, операції з постачання брухту чорних металів, що здійснювались у період з 01.01.2015 року по 31.03.2015 року, підлягають оподаткуванню податком на додану вартість у загальному порядку за ставкою, зазначеною в пп. «а» п. 193.1 ст. 193 Податкового кодексу України, яка є основною.
Однак, при наданні оцінки правомірності прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення слід враховувати таке.
Відповідно до п. 23 пр. 2 р. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (в редакції Закону України від 07.07.2011 року №3609-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України») тимчасово до 01.01.2014 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної підкатегорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00). Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених законодавчих вимог Кабінет Міністрів України 12.01.2011 року прийняв Постанову №15, якою з урахуванням змін і доповнень, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2012 року №9, затвердив переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 01.01.2014 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість.
Законом України від 19.12.2013 року №713-VІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків», який набрав чинності 01.01.2014 року, внесено зміни до п. 23 пр. 2 р. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, згідно з якими пролонговано пільговий режим оподаткування податком на додану вартість, запроваджений щодо операцій з постачання окремих груп товарів, до 01.01.2015 року.
Постановою №43, що набрала чинності 18.02.2014 року, внесено зміни до Постанови №15, зокрема у назві та п. 1 цієї постанови цифри і слово « 1 січня 2014» замінено цифрами і словом « 1 січня 2015».
Законом України від 28.12.2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності 01.01.2015 року, внесено зміни до п. 23 пр. 2 р. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України та продовжено розглядуваний пільговий режим оподаткування до 01.01.2017 року.
В зв'язку з цим Кабінет Міністрів України Постановою №136 продовжив дію Постанови №15 до 01.01.2017 року.
Таким чином, упродовж спірного періоду (лютий 2015 року) були чинними норми Податкового кодексу України, згідно з якими операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, звільнялись від оподаткування податком на додану вартість. Інших переліків зазначених відходів та брухту чорних металів, ніж ті, що містяться у додатках 1 та 2 до Постанови №15, Кабінет Міністрів України не затверджував. Натомість Постановою №136 внесено зміни до Постанови №15, згідно з якими, зокрема, термін звільнення таких операцій від обкладення податком на додану вартість продовжувався до 01.01.2017 року.
Отже, операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, коди та найменування яких містяться у переліках, затверджених Постановою №15, в охоплений перевіркою період звільнялись від оподаткування податком на додану вартість.
З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувані судові рішення ґрунтуються на неправильному правозастосуванні. У той же час, оскільки обставини даної справи встановлені судами повно і правильно, Вищий адміністративний суд України вважає за необхідне скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, як це передбачено ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Краситель» - задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року - скасувати та ухвалити нове рішення.
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області від 13.05.2015 року №0001321503.
Постанова вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий: ____ Н.Є. Маринчак
Судді: ____ І.О. Бухтіярова
____ Ю.І. Цвіркун