ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/1007/17
Категорія: 8.3 Головуючий в 1 інстанції: Марин П. П.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача - судді Стас Л.В.
суддів - Турецької І.О., Косцової І.П.
за участю секретаря Худика С.А.
за участю представника апелянта ОСОБА_1
за участю представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу апеляційну скаргу Одеського управління офісу великих платників податків ДФС на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2017 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ЛАМПОЧКА до Одеського управління офісу великих платників податків ДФС про скасування податкового повідомлення - рішення
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю ЛАМПОЧКА ( Позивач) звернувся з позовом до Одеського управління офісу великих платників податків ДФС про скасування податкового повідомлення - рішення від 09.02.2017 року №0001734908, яким позивачу визначено загальну суму штрафу у розмірі 875 199,54 грн., прийнятого на підставі акту Про результати камеральної перевірки даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість з питання дотримання ТОВ ЛАМПОЧКА граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 01.10.2015 року по 31.08.2016 року та висновку від 06.02.2017 року №2/9/28-10-49-08/35749786 за результатами розгляду заперечень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що підставою для визначення порушення позивачем податкового законодавства слугували хибні припущення перевіряючого стосовно невчасного подання позивачем документів, а саме податкових накладних, в електронному вигляді, оскільки платником податків у встановлений законом термін подавались податкові накладні, однак в наслідок штучних перешкод в діяльності підприємства з боку відповідача, такі податкові накладні не приймались. Позивач вказав, що судовими рішеннями, які набрали законної сили за позовами ТОВ ЛАМПОЧКА до ДПІ у м. Іллічівську ГУ ДФС в Одеській області по справі №815/7095/15 та до СДПІ з ОВП у м. Одесі МГУ ДФС по справі №815/838/16 було встановлено протиправне створення податковими органами перешкод у функціонуванні системи електронного документообігу та реєстрації податкових накладних позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних і наданні податкової звітності в електронному вигляді. Поряд з цим, відповідно до Договору №090620162 про визнання електронних документів від 09.06.2016 року, укладеного між позивачем та СДПІ, саме орган ДФС зобовязаний забезпечити приймання податкових документів в електронному вигляді платника податків у термін, визначений законодавством для податкових документів в паперовому вигляді та їх компютерну обробку. Позивач вказує, що жодних винних дій з боку платника податків щодо неподання податкових накладних не існує, а отже відсутні підстави для притягнення до відповідальності у вигляді штрафних санкцій до позивача за неподання таких декларацій.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2017 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Одеського управління офісу великих платників податків ДФС від 09.02.2017 року №0001734908.
В апеляційній скарзі, Одеське управління офісу великих платників податків ДФС, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду від 17 квітня 2017 року скасувати, прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю ЛАМПОЧКА перебуває на обліку в Одеському управлінні офісу великих платників податків ДФС з 01.01.2016 року, взято на податковий облік в органах державної податкової інспекції 27.03.2008 року за № 3055/7281.
20.01.2017 року, в порядку ст.76 та відповідно до п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, головним державним ревізором-інспектором відділу податкового супроводження підприємств оптової і роздрібної торгівлі Одеського обласного управління ВПП ДФС ОСОБА_3 проведено камеральну перевірку даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість з питання дотримання ТОВ ЛАМПОЧКА граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 01.10.2015 року по 31.08.2016 року, за результатами якої складено акт перевірки від 20.01.2017 року № 23/28-10-49-08/35749786/6 (а.с. 31-34).
Зазначеним актом перевірки встановлено порушення ТОВ ЛАМПОЧКАп.201.10 ст.201 ПКУ, що полягло в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних на загальну суму ПДВ 4 858 600,91 грн., в тому числі з порушенням терміну реєстрації від 1 до 15 календарних днів на суму ПДВ 378 745,33 грн., від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 259 9685,49 грн. та від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 1 880 170,09 грн.
Не погоджуючись з висновками акту перевірки, позивачем подано відповідні заперечення та згідно Відповіді на заперечення від 06.02.2017 року №6965/10/28-10-49-08, відповідачем частково враховано доводи ТОВ ЛАМПОЧКА щодо реєстрації податкових накладних 06.01.2016 року та 08.01.2016 року на суми ПДВ 301 978,82 грн. та 1 082 326,29 грн., іншу частину заперечення визначено вважати безпідставною та такою, що не ґрунтується на нормах діючого законодавства і задоволенню не підлягає (а.с.39-43).
На підставі встановлених порушень, вказаного акту перевірки та висновку від 06.02.2017 року №2/9/28-10-49-08/35749786 (до суду не надано), прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.02.2017 року №0001734908, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 7 766,66 грн., у розмірі 20% у сумі 303 471,85 грн. та ТОВ ЛАМПОЧКА визначена загальна сума штрафу у розмірі 875 199,54 грн. (а.с.8).
Як вбачається зі змісту акту перевірки, податковим органом нормативною підставою для проведення камеральної перевірки визначено п. 75.1.1 ст. 75 та ст. 76 ПК України.
Згідно з п.п. 20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючи органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Контролюючи органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки, відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України. Основним завданням камеральної перевірки є перевірка складання податкових декларацій і розрахунків, що включає в себе арифметичний підрахунок підсумкових сум податкових зобов'язань, що підлягають сплаті до відповідного бюджету або бюджетному відшкодуванню, та перевірка правильності застосування ставок податків і податкових пільг, правильність відображення показників, необхідних для обчислення бази оподаткування; виявлення арифметичних або методологічних помилок.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Відповідно до п. 86.2 ст. 86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що позивачем не оскаржується правомірність проведення податковим органом саме камеральної перевірки, а апелянтом - висновки суду щодо незаконності її проведення, тому колегія суддів не входить в її обговорення та оцінку, оскільки предметом оскарження є податкове повідомлення рішення.
Згідно матеріалів справи, у висновках до акту камеральної перевірки податковим органом вказано на порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України за період з 01.10.2015 року по 31.08.2016 року в результаті порушення граничних термінів реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, з урахуванням часткового задоволення заперечень позивача, на загальну суму ПДВ 3 474 295,80 грн. (а.с.17).
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктом 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Як вбачається зі змісту акту перевірки, відповідач, вирішуючи питання щодо застосування до позивача штрафних санкцій, послався на редакцію п. 201.10 ст. 201 ПК України, яка набрала чинності 01.01.2016 року, наступного змісту: Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
З наведеного в акті витягу з Єдиного реєстру податкових накладних вбачається, що податкові накладні, зареєстровані з порушенням граничних термінів реєстрації, виписані ТОВ ЛАМПОЧКА за період з 01.10.2015 року по 31.08.2016 року. Тобто, перевірка відповідачем змістовної частини податкових накладних проводилась щодо накладних, які були виписані до дати набрання законної сили змін щодо застосування до платників податків штрафних санкцій за наведені порушення податкового законодавства, у звязку з чим, колегія суддів погоджується з думкою суду першої інстанції, що це є визначальним при розгляді питання щодо правомірності податкового повідомлення - рішення.
Крім того, відповідно до п.201.10 ст.201 ПКУ, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно п. 201.1 ст. 201 та/або п. 192.1 ст. 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання (в редакції з 01.01.2016 року).
Відповідальність за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних передбачена ст. 120-1 ПК України.
Зокрема, згідно п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів, - 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів - 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів - 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
У ході судового розгляду справи з'ясовано, що штраф до позивача застосовано внаслідок порушення ним граничного терміну реєстрації податкових накладних.
Позивач стверджував про те, що вчиняв дії щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Однак протягом операційного дня йому було надіслано квитанцію про неприйняття податкових накладних з повідомлення Документ не може бути прийнято зверніться до ДПІ за місцем реєстрації для зясування причин помилки.
Згідно листа від 15.06.2016 року №1506/16-1 він звернувся до відповідача для зясування причин неможливості реєстрації накладних (а.с.18-19). Відповіді на вказаний лист відповідачем до суду не надано.
З огляду на наведене, позиція відповідача ґрунтується на тому, що згідно з наказом ДФС України від 08.09.2015 року №681 Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2016 рік ТОВ ЛАМПОЧКА знаходиться на обліку в СДПІ з ОВМ в м. Одесі МГУ ДФС з 01.01.2016 року за переводом з ДПІ у м. Іллічівську ГУ ДФС в Одеській області та в результаті встановлення факту відсутності підприємства за місцезнаходженням, СДПІ з ОВП в м. Одесі МГУ ДФС починаючи з 29.01.2016 року не укладено договір про визнання електронних документів з позивачем.
Проте, вказані обставини досліджувались судом та відповідно до постанови Одеського окружного адміністративного суду по справі №815/838/16 від 28.03.2016 року встановлено, що позивач 08.02.2016 року отримав витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб підприємців та громадських формувань, яким підтверджується відповідність відомостей в Єдиному державному реєстрі відомостям зазначеним платником податків в договорі про визнання електронних документів. Тобто, ТОВ ЛАМПОЧКА зареєстроване в ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до вказаного рішення суду визнано протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС щодо не укладання договору про визнання електронних документів між ТОВ ЛАМПОЧКА та Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС та зобовязано Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС укласти договір про визнання електронних документів між ТОВ ЛАМПОЧКА та Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС та забезпечити приймання податкових документів в електронному вигляді ТОВ ЛАМПОЧКА.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
На виконання постанови ООАС від 28.03.2016 року, яка залишена без змін ухвалою ОААС від 24.05.2016 року, з відповідачем укладено договір №090620162 від 09.06.2016 року про визнання електронних документів (а.с.22-24).
Судом також встановлено, що позивачем до ЄРПН направлено податкові накладні 15.06.2016 року, проте отримано квитанції №1 про неможливість прийняття документу без зазначення помилки, як підстави такого неприйняття і позивач звернувся до відповідача за розясненнями, проте таких не отримав.
В подальшому, позивач також здійснював спроби надсилання податкових накладних до ЄРПН у період з 15.06.2016 року по 29.07.2016 року, однак, на адресу останнього приходили повідомлення-квитанції аналогічного змісту (а.с.53-168).
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду, що саме з вини відповідача не відбулась реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі що є підставою для того, щоб вважати такі накладні зареєстрованими Єдиному реєстрі податкових накладних саме в операційний день.
Порядок електронного адміністрування ПДВ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року №569 Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - Порядок №569).
Відповідно до п. 2 Порядку №569, рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно п. 201.1 ст. 201 та/або пу. 192.1 ст. 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Зокрема, п. 2, п. 8-10 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (далі - Порядок №1246), внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру.
Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.
Причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: 1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної; 2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01 липня 2015 р.); 5) порушення вимог, установлених п. 201.1 ст. 201 та/або п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України.
Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня платникові податку засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до приписів ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як субєкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого ним податкового повідомлення - рішення від 09.02.2017 року №0001734908, яким позивачу визначено загальну суму штрафу у розмірі 875 199,54 грн., за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У відповідності до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Одеського управління офісу великих платників податків ДФС залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2017 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ЛАМПОЧКА до Одеського управління офісу великих платників податків ДФС про скасування податкового повідомлення рішення залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту виготовлення її в повному обсязі.
Головуючий :
Судді: