
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 699/682/17 Головуючий у 1-й інстанції: Свитка С. Л. Суддя-доповідач: Грибан І.О.
У Х В А Л А
Іменем України
19 жовтня 2017 року 22:25 м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.
за участі :
секретар с/з Кузик М.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Корсунь-Шевченківської районної в Черкаській області організація Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» на постанову Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 11 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом Корсунь-Шевченківської районної в Черкаській області організації Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» до Моринської сільської виборчої комісії Корсунь-Шевченківського району Черкаської області про визнання протиправним та скасування постанови №14 від 05 жовтня 2017 року «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах Моринської об'єднаної територіальної громади від «Блоку Петра Порошенка «Солідарність»,
УСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Моринської сільської виборчої комісії Корсунь-Шевченківського району Черкаської області, в якому просив:
- визнати протиправною Постанову Моринської сільської виборчої комісії Корсунь-Шевченківського району Черкаської області № 14 від 5 жовтня 2017 року «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах Моринської об'єднаної територіальної громади від «Блок Порошенка «Солідарність»;
- скасувати Постанову Моринської сільської виборчої комісії Корсунь-Шевченківського району Черкаської області № 14 від 5 жовтня 2017 року «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах Моринської об'єднаної територіальної громади від «Блок Порошенка «Солідарність»;
- зобов'язати Моринську сільську виборчу комісію Корсунь-Шевченківського району Черкаської області зареєструвати кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Моринської об'єднаної громади Корсунь-Шевченківського району Черкаської області на перших виборах, що відбудуться 29 жовтня 2017 року, висунутих Корсунь-Шевченківською районною в Черкаській області організацією Партії «Блок Порошенка «Солідарність» від 04 жовтня 2017 року.
Постановою Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 11 жовтня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій вказує на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, порушення судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови норм матеріального права, а тому просить її скасувати та ухвалити нову про задоволення позовних вимог.
Апеляційну скаргу, як і адміністративний позов, позивач обґрунтовує тим, що постанова «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах Моринської об'єднаної територіальної громади від Блок Порошенка «Солідарність» від 5 жовтня 2017 року № 14 прийнята Моринською сільською виборчою комісією Корсунь-Шевченківського району Черкаської області за межами наданих Законом повноважень, оскільки позивачем було подано повний перелік документів передбачений ст. 39 Закону України «Про місцеві вибори» для реєстрації кандидатів у депутати від районної організації політичної партії. Зазначав, що допущені при подачі повного пакету документів у кількості 10 штук, на кожного кандидата, виключно технічні помилки не впливають на хід виборчого процесу та не є підставою для відмови в реєстрації висунутих осіб як кандидатів в депутати.
Сторони, що були належним чином повідомлені, в судове засідання на апеляційний розгляд не з'явилися. Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення клопотання, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін. Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що 05.10.2017 року Моринською сільською виборчою комісією прийнято постанову № 14 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах Моринської об'єднаної територіальної громади від Блоку Петра Порошенка «Солідарність».
Вважаючи таку постанову протиправною, позивач звернувся з даним позовом в суд.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції вважав, що оскільки позивачем порушено встановлений Законом України «Про місцеві вибори» порядок висування кандидата, відповідно наявні визначені п.1 ч.1 ст.46 вказаного Закону підстави відмови в реєстрації кандидатів в депутати.
Надаючи правову оцінку встановленим по справі обставинам та фактам, колегія суддів звертає увагу на наступне.
За змістом статті 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права з урахуванням юридичної сили правового акта в ієрархії національного законодавства, що регулює спірні правовідносини, подібні правовідносини (аналогія закону), або за відсутності такого закону - на підставі конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права), принципів верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені під час судового розгляду справи з урахуванням вимог статті 70 КАС України щодо належності та допустимості доказів або обставин, які не підлягають доказуванню, та висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року №595-VІІІ (далі - Закон), який визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.
Положеннями статті 11 вказаного Закону визначено, що виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Виборчий процес включає такі етапи: 1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів; 2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів;7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Згідно із ч. 1 ст. 20 Закону України «Про місцеві вибори», виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону України «Про місцеві вибори», сільська, селищна територіальна виборча комісія: 1) забезпечує підготовку та проведення відповідних місцевих виборів; 2) утворює одномандатні виборчі округи по виборах депутатів сільської, селищної ради, встановлює їх межі, єдину нумерацію; 3) реєструє кандидатів у депутати відповідно сільської, селищної ради у відповідних одномандатних виборчих округах, їх довірених осіб та видає їм посвідчення; 4) реєструє кандидатів на посаду відповідно сільського, селищного голови, старости, їх довірених осіб та видає їм відповідні посвідчення; 5) повідомляє населення про зареєстрованих кандидатів у депутати відповідної сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, старости; 6) затверджує текст виборчих бюлетенів по виборах депутатів відповідної місцевої ради, а також сільського, селищного голови, старости, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів, передає їх дільничним виборчим комісіям; 7) скликає у разі необхідності за власною ініціативою засідання дільничної виборчої комісії; 8) вирішує питання щодо використання коштів на проведення місцевих виборів, розподіляє кошти між дільничними виборчими комісіями, здійснює контроль за їх цільовим використанням; 9) сприяє організації зустрічей кандидатів у депутати відповідно сільської, селищної ради, кандидатів на посаду відповідно сільського, селищного голови, старости з виборцями; 10) забезпечує виготовлення бланків протоколів та іншої виборчої документації, передає їх відповідним дільничним виборчим комісіям; 11) здійснює контроль за наданням списків виборців дільничними виборчими комісіями для загального ознайомлення та уточнення; 12) реєструє офіційних спостерігачів від кандидатів у депутати відповідної сільської, селищної ради та кандидатів на посади сільських, селищних голів, старост, від громадських організацій; 13) здійснює контроль за використанням кандидатами власних виборчих фондів згідно із цим Законом; 14) встановлює підсумки голосування та результати виборів депутатів відповідної сільської, селищної ради та відповідного сільського, селищного голови, старости; 15) реєструє обраних депутатів сільської, селищної ради; 16) реєструє обраного сільського, селищного голову, старосту; 17) організовує проведення повторного голосування і повторних виборів у випадках, передбачених цим Законом; 18) встановлює підсумки голосування з виборів депутатів районної ради в територіальних виборчих округах, утворених у межах відповідного села, селища, передає ці підсумки до районної виборчої комісії; 19) здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.
Порядок реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі встановлений ст. 42 Закону України «Про місцеві вибори», відповідно до приписів якої встановлено, що кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 39 цього Закону.
Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі закінчується за 24 дні до дня голосування.
Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати, висунутих місцевою організацією партії в одномандатних виборчих округах, здійснюється представником місцевої організації партії, уповноваженим на це довіреністю від неї, а кандидата, висунутого шляхом самовисування в одномандатному виборчому окрузі, - ним особисто.
Прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії.
Особі, яка подала до відповідної територіальної виборчої комісії зазначені у частинах першій, третій статті 39 цього Закону документи, видається довідка із зазначенням дати і часу прийняття документів та переліку прийнятих документів.
Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.
Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати, відповідному кандидату в депутати або його довіреній особі.
Помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
Перелік підстав, за наявності яких територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости визначений статтею 46 Закону, відповідно до якої в разі, зокрема такою підставою є - порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним.
Рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення видається особі, яка відповідно до частини четвертої статті 41, частини другої статті 42, частини другої статті 43 цього Закону подавала документи для реєстрації кандидата (кандидатів) в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, або кандидату особисто у строки, визначені частиною дев'ятою статті 41, частиною четвертою статті 42, частиною четвертою статті 43 цього Закону.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що рішенням зборів Корсунь-Шевченківської районної у Черкаській області організації Партії «Блок Порошенка «Солідарність» від 04.10.2017 року висунуто кандидатами у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Моринської обєднаної громади Корсунь-Шевченківського району Черкаської області на перших виборах, що відбудуться 29.10.2017 року ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, які включені до виборчого списку кандидатів у депутати Моринської обєднаної громади Корсунь-Шевченківського району Черкаської області.
04.10.2017 року позивачем до Моринської сільської виборчої комісії Корсунь-Шевченківського району Черкаської області подано на кожного кандидата у депутати від місцевої організації партії наступні документи:
1. Заява про реєстрацію кандидата, підписана керівником місцевої організації партії.
2. Копія свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії.
3. Копія рішення вищого керівного органу партії.
4. Рішення Зборів місцевої організації партії.
5. Заява особи про згоду балотуватися.
6. Автобіографія кандидата.
7. Декларація про майно.
8. Чотири фотографії.
9. Ксерокопія паспорта + реєстрація.
Зазначені документи отримані Моринською сільською виборчою комісією від представника партійної організації ОСОБА_12 04.10.2017 року о 23.45 год., про що свідчить довідка № 69 від 04.10.2017 року, видана Моринською сільською виборчою комісією, із зазначенням переліку документів кандидатів у кожному пакеті .
05.10.2017 року о 18 год. 43 хв. Моринською сільською виборчою комісією винесено постанову «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах Моринської об'єднаної територіальної громади від Блоку Порошенка «Солідарність» посилаючись на не надіслання позивачем в установлені Законом строки у письмовому вигляді повідомлення про проведення зборів з метою висування кандидатів від партії з зазначенням дати, часу та місця проведення даних зборів, як того вимагає пункт 5 статті 37 Закону України «Про місцеві вибори», що зафіксовано відсутністю відповідного запису у Журналі «Реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії з місцевих виборів», що є відповідним порушенням загального порядку висування кандидатів місцевою організацією партії.
Відповідно до вимог статті 37 Закону визначено загальний порядок висування кандидатів місцевою організацією партії.
Так, висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом партії.
Виборчий список кандидатів у депутати, а також рішення про висування кандидатів повинні містити прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності), число, місяць, рік народження, відомості про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання усіх кандидатів.
Рішення зборів (конференції) про висування кандидатів у депутати від місцевої організації партії підписується керівником місцевої організації партії та скріплюється печаткою цієї місцевої організації партії або печаткою організації партії вищого рівня.
Про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів (конференції). На таких зборах (конференції) мають право бути присутніми члени відповідної територіальної виборчої комісії.
Про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє також засоби масової інформації. Порядок акредитації представників засобів масової інформації на таких зборах (конференції) визначає організатор заходу.
З системного аналізу зазначених правових норм вбачається, що повідомлення у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію про проведення зборів (конференції) є складовою частиною процедури висування кандидатів від місцевих організацій політичних партій і є обов'язковим .
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що Корсунь-Шевченківською районною у Черкаській області організацією Партії «Блок Порошенка «Солідарність» збори з метою висування кандидатів у депутати в виборчих округах з виборів депутатів Карашинської сільської об'єднаної громади та Моринської сільської об'єднаної громади на місцевих виборах, що відбудуться 29 жовтня 2017 року призначені на 04.10.2017 року о 18.00 год.
Повідомлення про проведення зборів подане до Моринської сільської виборчої комісії 04.10.2017 року о 22.30 год., про що свідчить відмітка на вказаному повідомленні, тобто після проведення таких зборів.
Таким чином, Корсунь-Шевченківською районною у Черкаській області організацією Партії «Блок Порошенка «Солідарність» не було дотримано встановлений Законом порядок висування кандидата, а саме не дотримано вимог частини 5 статті 37 Закону, в частині виконання суб'єктом подання обов'язку повідомлення відповідної територіальної виборчої комісії про дату, час і місце проведення зборів (конференції) місцевої організації партії з метою висування кандидатів.
Неповідомлення Моринської сільської виборчої комісії, яка відповідальна за підготовку та проведення виборів на відповідній території, є суттєвим порушенням порядку висування кандидатів та підставою для прийняття рішення про відмову в реєстрації кандидатів у депутати, висунутих від місцевої організації політичної партії на таких зборах.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до переконання, що судом першої інстанції зроблено обґрунтований висновок, що постанова Моринської сільської виборчої комісії Корсунь-Шевченківського району Черкаської області № 14 від 5 жовтня 2017 року «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах Моринської об'єднаної територіальної громади від «Блок Порошенка «Солідарність» відповідно до п.1 ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори» є правомірно та прийнята в межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Щодо доводів апеляційної скарги, то колегія суддів зауважує, що підставою відмови в реєстрації кандидатів від Корсунь-Шевченківської районної в Черкаській області організація Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» є порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидатів, а не технічні помилки в поданих для реєстрації документах, як про те стверджує апелянт.
Викладені в апеляційній скарзі позивачем доводи є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з дотриманням норм матеріального та процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтверджених доказами, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Вирішуючи питання судових витрат, колегія суддів зазначає, що при поданні позовної заяви позивачем не було надано доказів сплати судового збору.
Оскільки станом на момент вирішення справи доказів відповідної сплати судового збору позивачем суду не надано, керуючись частиною дев'ятою статті 172 та статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір підлягає стягненню з апелянта.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються в таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову не майнового характеру фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами - 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Отже, за подання апеляційної скарги судовий збір має бути сплачено в розмірі - 704 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 195, 196, 200, 205, 206 КАС України, суд,
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Корсунь-Шевченківської районної в Черкаській області організація Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» - залишити без задоволення, а постанову Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 11 жовтня 2017 року - без змін.
Стягнути з Корсунь-Шевченківської районної в Черкаській області організація Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» (вул. Ярослава Мудрого, 22, м.Корсунь-Шевченківський Черкаської області, 19402) несплачений при поданні апеляційної скарги судовий збір в сумі 704,00 грн. (рахунок - 31211206781007, код ЄДРПОУ - 38004897, МФО банку - 820019, отримувач - УДКСУ у Печерському районі, банк - ГУДКСУ у м. Києві, призначення платежу - *;101; (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр);Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Київський апеляційний адміністративний суд, Код класифікації доходів бюджету 22030001).
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Головуючий-суддя І.О.Грибан
Суддя О.О.Беспалов
Суддя А.Б.Парінов