Постанова № 69667768, 18.10.2017, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2017
Номер справи
818/1049/17
Номер документу
69667768
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 жовтня 2017 р. Справа № 818/1049/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Савицької Н.В.,

за участю секретаря судового засідання - Чечелюк О.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1049/17 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" (далі - позивач, ТОВ "СМНВО") просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - відповідач) від 18.04.2017 № НОМЕР_1 в частині нарахування штрафу в розмірі 127 256, 60 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що за результатами проведеної камеральної перевірки відповідач виніс податкове повідомлення-рішення від 18.04.2017 №0000125010 про сплату штрафу в розмірі 20% у сумі 2 279 168,64 грн за порушення граничного строку сплати суми грошового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 11 395 843,18 грн. Позивач не погоджується з нарахування штрафних санкцій в розмірі 127 256, 60 грн, оскільки податковий борг з податку на додану вартість за період: листопад-грудень 2015 року, січень-березень 2016 року, у загальному розмірі 11 395 843,18 грн погашений, що підтверджується платіжними дорученнями. Разом з тим, ТОВ "СМНВО" за період з 30.09.2016 по 23.03.2017 сплатило податкові зобовязання з податку на додану вартість 13 959 003,70 грн, за рахунок яких за даними інтегрованої картки за період: листопад-грудень 2015 року, січень-березень 2016 року, погашено недоїмку в загальному розмірі 10 759 560,18 грн, пеню - 3 146 909,55 грн, штрафні санкції - 52 533,97 грн, що також підтверджується платіжними дорученнями.

Вважає, що в ході перевірки відповідач не врахував дату та розмір сплати податку на додану вартість, що безпосередньо впливає на правильність визначення штрафної (фінансової санкції).

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, просила суд відмовити у його задоволенні, зазначивши, що позивач порушив процедуру погашення податкового боргу платника та не врахував черговості погашення такого боргу відповідно до вимог податкового законодавства. Таким чином, відповідач вважає, що Харківським управлінням було правомірно визначено правопорушення згідно з нормами, що діяли на момент його вчинення та притягнуто ТОВ "СМНВО" до відповідальності згідно з нормами, чинними на момент застосування штрафних санкцій.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що 28.03.2017 відповідач провів камеральну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" щодо своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобовязання з податку на додану вартість за період з 16.12.2015 по 19.04.2016, за результатами якої складено акт від 28.03.2017 № 373/28-10-50-10-17/34013028 (далі - Акт) (а.с. 8-11).

Актом перевірки встановлено порушення позивачем п.57.1 ст.57 ПК України, а саме: несвоєчасна сплата узгоджених сум податкового зобовязання з податку на додану вартість податкової звітності у таких періодах: листопад 2015 року в сумі 2 680 673 грн; грудень 2015 року в сумі 2 717 266 грн; січень 2016 року в сумі 2 796 940 грн; лютий 2016 року в сумі 2 794 107 грн; березень 2016 року в сумі 2 378 155,60 грн.

На підставі висновків Акта перевірки від 28.03.2017 №373/28-10-50-10-17/34013028 відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення від 18.04.2017 №0000125010, яким застосовано штрафні санкції на загальну суму 2 279 168,64 грн (а.с.6).

Відмовляючи в задоволенні позову суд виходить з наступного.

Відповідно до пп.16.1.3 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів;

Пунктом 54.1 ст.54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з п.36.1 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

За приписами п.31.1 ст.31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У порушення вимог п.57.1 ст.57 ПК України позивач несвоєчасно сплатив протягом граничних строків суму самостійно визначеного та узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість по деклараціям: від 16.12.2015 №9255007522; від 18.01.2016 №9273263634; від 19.02.2016 № НОМЕР_2; від 17.03.2016 № НОМЕР_3; від 19.04.2016 № НОМЕР_4.

Відповідно до податкової декларації від 16.12.2015 № НОМЕР_5 з податку на додану вартість за листопад 2015 року позивач задекларував до сплати суму в розмірі 2 680 673 грн, термін сплати - 31.12.2015. Несплачену суму узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість зараховано: 30.09.2016 в розмірі 122 832 грн згідно з платіжним дорученням від 30.09.2016 №7790163, затримано сплату - на 275 календарних днів; 25.10.2016 в розмірі 586 542,58 грн згідно з платіжним дорученням від 24.10.2016 №8112758, затримано сплату - на 300 календарних днів.

Відповідно до податкової декларації від 18.01.2016 № НОМЕР_6 з податку на додану вартість за грудень 2015 року позивач задекларував до сплати суму в розмірі 2 717 266 грн, термін сплати - 30.01.2016. Несплачену суму узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість зараховано: 25.10.2016 в розмірі 518 887,16 грн згідно з платіжним дорученням від 24.10.2016 № 8112758, затримано сплату - на 265 календарних днів; 15.11.2016 в розмірі 92 873 грн згідно з платіжним дорученням від 15.11.2016 №8376223; 24.11.2016 в розмірі 2 105 505,84 грн згідно з платіжним дорученням від 24.11.2016 № 8497527, затримано сплату - на 296 календарних днів.

Відповідно до податкової декларації від 19.02.2016 № НОМЕР_2 з податку на додану вартість за січень 2016 року позивач задекларував до сплати суму в розмірі 2 796 940 грн, термін сплати - 01.03.2016. Несплачену суму узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість зараховано 02.02.2017 в розмірі 2 796 940 грн згідно з платіжними дорученнями від 02.02.2017 № 9742846, № 9742848, № 9742847, затримано сплату - на 334 календарних дні.

Відповідно до податкової декларації від 17.03.2016 № НОМЕР_3 з податку на додану вартість за лютий 2016 року позивач задекларував до сплати суму в розмірі 2 794 107 грн, термін сплати - 30.03.2016. Несплачену суму узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість зараховано 02.02.2017 в розмірі 907 222,29 грн згідно з платіжним дорученням від 02.02.2017 № 9742847, затримано сплату - на 307 календарних днів; 24.02.2017 в розмірі 525 366 грн згідно з платіжним дорученням від 24.02.2017 № 10001980, затримано сплату - на 329 календарних днів; 28.02.2017 у розмірі 1 361 518,71 грн згідно з платіжним дорученням від 28.02.2017 № 10087133, затримано сплату - на 333 календарні дні.

Відповідно до податкової декларації від 19.04.2016 № НОМЕР_4 з податку на додану вартість за березень 2016 року позивач задекларував до сплати суму в розмірі 2 652 665 грн, термін сплати - 30.04.2016. Несплачену суму узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість зараховано 23.03.2017 у розмірі 2 378 155,60 грн згідно з платіжним дорученням від 23.03.2017 № 10200360, затримано сплату - на 323 календарні дні.

Виходячи з наведеного зараховані кошти були спрямовані на погашення податкового боргу згідно з хронологією його виникнення.

Механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків визначено Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 (далі - Порядок № 569).

Рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку (п. 2 Порядку № 569).

За приписами п.п. 20, 22 Порядку № 569 для перерахування до бюджету та/або на поточний рахунок платника - сільськогосподарського підприємства, яке відповідає п. 209.18 ст. 209 Кодексу, сум узгоджених податкових зобов'язань (в тому числі сум податку, що підлягають перерахуванню до державного бюджету згідно з п. 23 цього Порядку) відповідно до поданої податкової звітності з податку ДФС не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, надсилає Казначейству реєстр платників податку, в якому зазначаються найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, податковий номер або номер та серія паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету та/або на поточний рахунок платника - сільськогосподарського підприємства, яке відповідає пункту 209.18 статті 209 Кодексу.

На підставі таких реєстрів Казначейство не пізніше останнього дня строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету та/або на поточний рахунок платника - сільськогосподарського підприємства, яке відповідає пункту 209.18 статті 209 Кодексу, з електронних рахунків платників податку.

У разі недостатності коштів на електронному рахунку платника податку для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань:

1) платник податку у строки, встановлені Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує на електронний рахунок необхідні кошти з власного поточного рахунка;

2) Казначейство перераховує кошти в межах їх залишку на такому рахунку. При цьому залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачений до бюджету та/або на поточний рахунок відповідно до пункту 209.18 статті 209 Кодексу, обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі шляхом перерахування до бюджету та/або на поточний рахунок відповідно до пункту 209.18 статті 209 Кодексу коштів, що перераховуються на електронний рахунок.

Відповідно до п.200-1.5 ст.200 ПК України з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку.

Згідно зі ст. 200.1, 200.2 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету.

Отже, законодавством передбачено процедуру погашення податкового боргу платника за рахунок коштів, які знаходяться на електронному рахунку платника. Проте законодавством встановлені обмеження в сумі такого перерахування (ст. 200-1 ПК України), а саме: в розмірі узгоджених податкових зобовязань за звітний податковий період.

Позивач також не врахував черговості погашення боргу при складання розрахунку штрафних санкцій відповідно до вимог п.87.9 ст.87 ПК України, яким встановлено, що в разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Пунктом 126.1 ст. 126 ПК України встановлена відповідальність платника податків та зазначено, що в разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Також, п. 11 підрозділу 10 Перехідних положень ПК України визначено, що штрафні (фінансові санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень про застосування таких штрафних (фінансових) санкцій.

Посилання представника на несвоєчасність перерахування коштів органами Державного казначейства не спростовують висновків контролюючого органу щодо порушень з боку платників податків. Крім того, вимоги до органу Державного казначейства позивачем не заявлялись, а підстава несвоєчасності зарахування як обґрунтування позовних вимог була зазначена представником позивача після початку розгляду справи по суті.

Отже, суд приходить висновку, що оцінка правомірності поведінки платників податків здійснюється на підставі норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, що діяло на момент вчинення відповідних дій. Водночас заходи відповідальності, які підлягають застосуванню за вчинені платниками податків порушення повинні визначатися згідно з нормативно-правовими актами на час застосування відповідальності, зокрема винесення відповідних податкових повідомлень-рішень.

Таким чином суд вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 18.04.2017 № НОМЕР_1 в частині нарахування штрафу в розмірі 127 256, 60 грн є правомірним та не підлягає скасуванню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 20.10.2017.

Суддя Н.В. Савицька