
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 жовтня 2017 р. Справа №805/2864/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 11 год. 25 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бабаш Г.П.;
при секретарі Кочетові В.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товарної біржі Мегаполіс до ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання наказу протиправним, -
в с т а н о в и в :
Позивач, Товарна біржа «Мегаполіс» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області, в якому просить визнати протиправним наказ ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області за № 1625-СГ від 18.07.2017 року «Про проведення земельних торгів у формі аукціону».
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначив, що відповідачем в порушення встановленого конкурсного порядку, а саме без порівняльного відбору пропозицій, було визначено виконавців торгів і видано наказ №1625-СГ від 18.07.2017 року. Даним наказом визначено продаж права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населених пунктів Іванівської сільської ради Бахмутського району Донецької області у кількості 7 одиниць: з кадастровим номером 1420985500:01:095:0001 площею 30,4991 га ріллі; за кадастровим номером 1420985500:01:097:0001 площею 38,3924 га сіножатей; за кадастровим номером 1420985500:01:120:0002 площею 21,0665 га ріллі; за кадастровим номером 1420985500:01:119:0002 площею 20,4728 га сіножатей; за кадастровим номером 1420985500:01:118:0002 площею 38,1131 га сіножатей; за кадастровим номером 1420985500:01:053:0029 площею 55,3744 га ріллі; за кадастровим номером 1420985500:01:084:0001 площею 24,9711 га сіножатей. Позивач вважає зазначений наказ неправомірним у звязку з тим, що відповідачем не дотримані вимоги існуючого публічно-правового порядку щодо відбору виконавців послуг з підготовки та проведення земельних торгів відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», Порядку «Про умови відбору виконавців земельних торгів», затвердженого Наказом начальника ГУ Держгеокадастру у Донецькій області №153 від 30.06.2017 року, а також порушений порядок прийняття розпорядчих рішень відповідно до п. 4 ст. 135 Земельного Кодексу України. Також позивач зазнає, що оспорюваний наказ підписано не уповноваженою особою заступником начальника управління, а не начальником управління. За таких підстав вважає, що наказ ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області №1625-СГ від 18.07.2017 року порушує державний порядок реалізації повноважень відповідача у сфері земельних відносин, що є сферою публічно правових відносин, та порушує права позивача в реалізації можливостей участі у конкурсному відборі виконавців земельних торгів. На підставі зазначеного, просить визнати протиправним і скасувати наказ ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області за №1625-СГ від 18.07.2017 рок. «Про проведення земельних торгів у формі аукціону».
В матеріалах адміністративної справи містяться письмові заперечення відповідача проти позову, в яких відповідач посилається на те, що наказ №1625-СГ від 18.07.2017 року про проведення земельних торгів у формі аукціону виданий на підставі діючого законодавства. Щодо підписання наказу заступником начальника управління, тобто, на думку позивача, не уповноваженою особою відповідач зазначив, що згідно пункту 3 підпункту 14 Порядку взаємозаміщення керівництва ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області, затвердженого Наказом №167 від 14.07.2017 року «Про розподіл обовязків між начальником, першим заступником та заступниками ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області», перший заступник начальника виконує обовязки начальника ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області у разі його відсутності. У звязку з тим, що начальник управління на період винесення наказу перебував у відпустці без збереження заробітної плати, спірний наказ був підписаний виконуючим обовязки начальника ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області ОСОБА_2 Таким чином, відповідач вважає, що при винесенні спірного наказу ним були дотримані норми діючого законодавства.
Сторони по справі в судове засідання не зявились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, представник позивача через канцелярію суду надав клопотання про здійснення розгляду справи без його участі.
У звязку з неприбуттям у судове засідання всіх осіб, що беруть участь у справі, відповідно до приписів ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Товарна біржа «Мегаполіс» зареєстрована в якості юридичної особи за кодом ЄДРПОУ 32879370, місцезнаходження: 84301, АДРЕСА_1, що підтверджено відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідачем на офіційному сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру була розміщена інформація про проведення конкурсу виконавців земельних торгів та умови відбору виконавців земельних торгів.
З метою участі у торгах Товарною біржею «Мегаполіс» 19.06.2017 року за вихідним №075 на адресу відповідача ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області були направлені документи в одному конверті із пропозицією для участі у відборі виконавця комплексних послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель у процесі підготовки лотів до продажу на земельних торгах прав оренди земельних ділянок та проведення земельних торгів з продажу права земельних ділянок, розташованих на території Іванівської сільської ради, Керменчицької сільської ради, Зеленопільської міської ради, Великоновосілківської селищної ради, Сергієвської сільської ради. Відповідно до поданої пропозиції позивач просив Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області допустити його до участі у відборі виконавця комплексних послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель у процесі підготовки лотів на продажу на земельних торгах прав оренди змелених ділянок та проведення земельних торгів з продажу права оренди земельних ділянок Бахмутського району, Великоновосілківського району, та Словянського району Донецької області. Зазначені пропозиції отримані відповідачем 19.06.2017 року, що підтверджено відповідною відміткою вхідної кореспонденції.
Наказом ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області від 30 червня 2017 року №153 затверджені умови відбору виконавців земельних торгів, а також вимоги до документації, яка подається на відбір виконавця земельних торгів, та перелік підтверджуючих документів, які подаються на відбір виконавців.
ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області від 03.07.2017 року №28-5-0.101-6043/2-17 позивача повідомлено про розгляд його листа-пропозиції від 19.06.2017 року №075. В даному листі відповідач зазначив, що у квітні та червні 2017 року ОСОБА_1 управлінням укладено договори на земельні ділянки Іванівської сільської ради та Сергієвської сільської ради. Також повідомлено позивача про те, що земельна ділянка площею 26,2394 га, розташована на території Дмитрівської сільської ради Словянського району Донецької області, зарезервована для учасників АТО на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 року №898-р «Питання забезпечення учасників антитерористичної операції земельними ділянками». Крім того, в даному листі відповідач зазначив, що наказом ОСОБА_1 управлінням Держгеокадастру у Донецькій області від 30.06.2017 року №153 «Про затвердження умов відбору виконавців земельних торгів», затверджено умови відбору виконавців земельних торгів; на підставі даного наказу проведено відбір виконавців земельних торгів та згідно протоколу від 14.07.2017 року №1 ТБ «Мегаполіс» визначено переможцем на земельні ділянки Керменчицької сільської ради, Зеленопільської міської ради, Великоновосілківської селищної ради. Позивачу також зазначено, що оголошення стосовно наступного відбору виконавця земельних торгів буде опубліковано на офіційному веб-сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.
18.07.2017 року ОСОБА_1 управлінням Держгеокадастру у Донецькій області винесено наказ №1625-сг «Про проведення земельних торгів у формі аукціону», пунктом 1 якого вирішено продати право оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населених пунктів Іванівської сільської ради Бахмутського району Донецької області: за кадастровим номером 1420985500:01:095:0001 площею 30,4991 га ріллі; за кадастровим номером 1420985500:01:097:0001 площею 38,3924 га сіножатей; за кадастровим номером 1420985500:01:120:0002 площею 21,0665 га ріллі;за кадастровим номером 1420985500:01:119:0002 площею 20,4728 га сіножатей; за кадастровим номером 1420985500:01:118:0002 площею 38,1131 га сіножатей; за кадастровим номером 1420985500:01:053:0029 площею 55,3744 га ріллі; за кадастровим номером 1420985500:01:084:0001 площею 24,9711 га сіножатей. Пунктом 2 даного наказу встановлено строк оренди земельних ділянок, переданих у користування за результатами земельних торгів, 7 років та інші умови користування земельними ділянками, які викладені у проекті договору оренди. Відповідно до пункту 3 наказу встановлено стартовий розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками, які виставляються на земельні торги, що складає 8% від нормативної грошової оцінки, та значення кроку торгів у розмірі 0,5 % стартової плати. Згідно пункту 4 наказу вирішено уповноважити начальника відділу ринку та оцінки земель на підписання протоколу земельних торгів та договорів оренди вищезазначених земельних ділянок. Встановлені умови проведення торгів з яких переможець земельних торгів сплачує виконавцю земельних торгів винагороду у розмірі 50% річної орендної плати за результатом торгів, але не більш як 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожний лот (пункт 5 наказу). Пунктом 6 наказу земельні торги призначені на 29 серпня 2017 року. У відповідності до пункту 7 даного наказу, в.о. начальника міськрайонного управління у Бахмутському районі та у м. Бахмуті ОСОБА_1 управління зобовязано забезпечити: державну реєстрацію права власності держави на земельні ділянки в установленому законодавством порядку, забезпечити внесення відповідних змін до Державного земельного кадастру та державної статистичної звітності з кількісного обліку земель, забезпечити отримання та надання до ОСОБА_1 Управління у пятиденний термін, з дня здійснення державної реєстрації права власності держави, витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права держави. Переможця земельних торгів набувача оренди земельної ділянки зобовязано дотримуватись обовязків землекористувачів відповідно до вимог статті 96 Земельного Кодексу України, статті 25 Закону України «Про оренду землі» та умов договору землі; здійснити державну реєстрацію права оренди земельної ділянки в Державному реєстрі речових прав в установленому законодавством порядку в місячний строк з дня підписання договору оренди земельної ділянки, надати копію витягу (пункт 8 наказу).
Додатком до наказу від 18.07.2017 року №1625-сг визначено Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності та території Іванівської сільської ради Бахмутського району Донецької області за межами населених пунктів, що підлягають продажу на земельних торгах:
за кадастровим номером 1420985500:01:095:0001 площею 30,4991 га ріллі, з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки у сумі 1 068 910,58 грн., стартовою ціною лота 85 512,85 грн., крок торгів 427,56 грн.;
за кадастровим номером 1420985500:01:097:0001 площею 38,3924 га сіножатей, з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки у сумі 1 354 341,44 грн., стартовою ціною лота 108 347,32 грн., крок торгів 541,74 грн.;
за кадастровим номером 1420985500:01:120:0002 площею 21,0665 га ріллі з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки у сумі 145 395,17 грн., стартовою ціною лота 11 631,32 грн., крок торгів 58,16 грн.;
за кадастровим номером 1420985500:01:119:0002 площею 20,4728 га сіножатей з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки у сумі 176 174,71 грн., стартовою ціною лота 14093,98 грн., крок торгів 70, 47 грн.;
за кадастровим номером 1420985500:01:118:0002 площею 38,1131 га сіножатей з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки у сумі 362 468,49 грн., стартовою ціною лота 26 117,48 грн., крок торгів 130,59 грн.;
за кадастровим номером 1420985500:01:053:0029 площею 55,3744 га ріллі з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки у сумі 1711011,12 грн., стартовою ціною лота 136 880,89 грн., крок торгів 684,40 грн.;
за кадастровим номером 1420985500:01:084:0001 площею 24,9711 га сіножатей з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки у сумі 183 215,26 грн., стартовою ціною лота 14 660,10 грн., крок торгів 73,30 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2017 року в порядку забезпечення позову дію наказу ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області № 1625-сг від 18.07.2017 року «Про проведення земельних торгів у формі аукціону» зупинено та заборонено ОСОБА_1 управлінню Держгеокадастру у Донецькій області проводити земельні торги (аукціон) на підставі наказу № 1625-СГ від 18.07.2017 року до вирішення спору. Вказана ухвала діє до набрання судовим рішенням по даній справі законної сили.
Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (ч.1 ст.3 Земельного кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 134 Земельного Кодексу України, земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч. 1 статті 135 Земельного Кодексу України, земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
Відповідно до ч. 3 статті 135 Земельного Кодексу України, організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Виконавцем земельних торгів є суб'єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення.
Відповідно до ч. 4. статті 135 Земельного Кодексу України, проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються:
а) перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами;
б) стартова ціна лота;
в) строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах;
г) особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги.
Відповідно до ч. 1 стаття 136 Земельного Кодексу України, організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення. У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Відповідно до ч. 4 статті 136 Земельного кодексу України, підготовка лотів до проведення земельних торгів включає:
а) виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості);
б) державну реєстрацію земельної ділянки;
в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку;
г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї;
ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї;
д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки;
е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України;
є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за ринкову вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок;
ж) визначення виконавця земельних торгів, дати та місця проведення земельних торгів.
Відповідно ч. 6 ст. 136 Земельного Кодексу України, закупівля послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель у процесі підготовки лотів до продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на земельних торгах та визначення виконавця земельних торгів організатором земельних торгів здійснюється у порядку, визначеному законодавством про здійснення державних.
Відповідно до ч. 1 статті 137 Земельного Кодексу України, організатор земельних торгів не пізніше десяти робочих днів після підписання договору про проведення торгів передає, а виконавець земельних торгів приймає документи та матеріали на лот, зазначені у частині четвертій статті 136 цього Кодексу.
Судом встановлено, що між ОСОБА_1 управлінням Держгеокадастру у Донецькій області (організатор) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 (виконавець) укладений Договір №160 від 15.06.2017 року, за умовами якого виконавець зобовязується за рахунок власних коштів здійснити підготовку лота та продаж на земельних торгах права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності за кадастровим номером 1424288200:02:000:1172, площею 99,0000 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Сергієвської сільської ради Словянського району Донецької області. Відповідно до додатку 1 до Договору складено акт приймання-передавання вихідних даних. Відповідно до додатку 2 до Договору затверджено та погоджено з ОСОБА_3 завдання з надання послуг по розробленню технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, технічної документації з нормативно грошової оцінки та проведення земельних торгів з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності. Відповідно до додатку № 3 до договору затверджено календарний план підготовки лота до продажу права оренди земельної ділянки на земельних торгах.
Також, між ОСОБА_1 управлінням Держгеокадастру у Донецькій області (організатор) та ПП «Оршад» (виконавець) укладений Договір № 172 від 16.06.2017 р. про надання послуг по проведенню земельних торгів (у формі аукціону), за умовами якого виконавець зобовязується протягом визначеного в договорі строку надати послуги по проведенню земельних торгів, повязаних з продажем права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель запасу за кадастровими номерами: 1420985500:01:119:0002, площею 20,4728 га; 1420985500:01:120:0002, площею 21,0656; 1420985500:01:084:0001, площею 24,9711 га; 1420985500:01:095:0001, площею 30.4991 га; 1420985500:01:118:0002, площею 38,1131 га; 1420985500:01:097:0001, площею 38,3924 га; 1420985500:01:053:0029, площею 55,3744 га. За земельними ділянками, розташованими за межами населеного пункту Іванівської сільської ради Бахмутського району Донецької області вирішено надати консультації потенційним учасникам про умови продажу права оренди земельної ділянки і проведення земельного аукціону; за результатами проведеного аукціону скласти та оформити протокол земельних торгів.
Крім того, між ОСОБА_1 управлінням Держгеокадастром у Донецькій області (організатор) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Інвест-Капітал» (виконавець) укладено Договір №173 від 16.06.2017 року, за умовами якого виконавець зобовязується забезпечити надання інформаційних карток та іншої документації щодо кожного лоту, яка необхідна для проведення земельних торгів, та опублікування на офіційному веб-сайті центрального органу оголошення про проведення земельних торгів; надати послуги по проведенню земельних торгів, повязаних з продажем права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населеного пункту Іванівської сільської ради Бахмутського району Донецької області, а саме: за кадастровим номером 1420985500:01:085:0001 площею 30,4433 га; за кадастровим номером 1420985500:01:075:0001 площею 431166 га; за кадастровим номером 1420985500:01:077:0001 площею 28,5468 га; за кадастровим номером 1420985500:01:083:0001 площею 20,2310 га; за кадастровим номером 1420985500:01:078:0001 площею 12,5610 га; за кадастровим номером 1420985500:01:079:0001 площею 4,5622 га; за кадастровим номером 1420985500:01:082:0001 площею 18,1866 га; за кадастровим номером 1420985500:01:081:0001 площею 15,3963 га; за кадастровим номером 1420985500:01:080:0001 площею 18,6090 га; за кадастровим номером 1420985500:01:066:0001 площею 28,8378 га; за кадастровим номером 1420985500:01:063:0001 площею 6,9430 га; за кадастровим номером 1420985500:01:067:0001 площею 11,9020 га; за кадастровим номером 1420985500:01:063:0001 площею 8,4951 га; за кадастровим номером 1420985500:01:064:0001 площею 4,7654 га.; надати консультації потенційним учасникам про умови продажу права оренди земельної ділянки і проведення земельного аукціону; за результатами проведеного аукціону скласти та оформити протокол земельних торгів.
Під час судового розгляду даної справи до суду не надано доказів розірвання зазначених договорів, або визнання їх недійсними в судовому порядку. Тобто на даний час вищезазначені договори про надання послуг з проведення земельних торгів, повязаних з продажем права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, є чинними.
Представником позивача до суду надано письмові пояснення, в яких позивач, зокрема, вказує на порушення порядку конкурсного відбору виконавця торгів. Так, позивач зазначає, що на дату проведення процедури визначення виконавця земельних торгів, які повинні були бути проведені за спірним наказом, діяв наказ №153 від 30.06.2017 року «Про затвердження умов відбору виконавців земельних торгів», однак відповідачем не було надано доказу щодо виконання процедури конкурсного відбору виконавця торгів, а саме протоколу засідання комісії з відбору, актів відбору, тощо. Позивач зазначає, що ОСОБА_1 управлінням Держгеокадастру області одним днем проведено публікацію, винесено спірний наказ та визначено виконавця земельних торгів. Таким чином, на думку позивача, відповідач не дотримався вимог існуючого публічно-правового порядку щодо відбору виконавців послуг з підготовки та проведення земельних торгів та порушив порядок прийняття розпорядчих рішень.
У відповідності до п. 21 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року №2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ судам слід мати на увазі, що за правилами частини другої статті 171 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи - суб'єкти правовідносин, у яких буде застосовано цей акт. Тобто, особа (позивач) повинна довести факт застосування до неї оскаржуваного нормативно-правового акта або те, що вона є суб'єктом відповідних відносин, на які поширюється дія цього акта. Суд не може давати оцінку таким обставинам при відкритті провадження в адміністративній справі, а тому не має права відмовити у відкритті провадження у справі чи повернути позовну заяву з посиланням на частину другу цієї статті, якщо особа своє звернення обґрунтовує необхідністю захисту своїх прав, свобод чи інтересів. Приписи зазначеної частини можуть бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог, якщо суд встановить, що оскаржуваний акт до особи не застосовувався і вона не перебуває у відносинах, до яких цей акт може бути застосовано. У такому разі суд не проводить перевірку нормативно-правового акта на предмет його протиправності (законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили).
Також, за приписами п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 13.06.2007 року №8 «Про незалежність судової влади» відповідно до статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Суди повинні дотримуватися встановлених процесуальними законами правил підсудності та підвідомчості спорів, враховувати, що тільки права, свободи та законні інтереси учасників правовідносин, які виникають із визначених законом підстав та інших юридичних фактів, підлягають судовому захисту в передбачений законом та/або договором спосіб.
Не допускається постановлення рішень, що передбачають: неправомірне обмеження прав, свобод та законних інтересів інших осіб, у тому числі обмеження публічної компетенції державних органів, їх посадових чи службових осіб; задоволення вимог осіб, які не є суб'єктами відповідних правовідносин.
Не допускається також постановлення рішень, які спрямовані на завдання шкоди іншим особам, довкіллю, культурній спадщині; надають можливості для зловживання правом; порушують моральні засади суспільства; зобов'язують до вчинення дій, які не є обов'язковими за законом.
Отже, суд зауважує, що неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану субєктивних прав та обовязків особи, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обовязку.
Позивач в своїх позовних вимогах просить визнати протиправним наказ ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області за № 1625-СГ від 18.07.2017 року «Про проведення земельних торгів у формі аукціону».
Разом з тим, суд зазначає, що спірним наказом вирішено питання продажу права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населених пунктів Іванівської сільської ради Бахмутського району Донецької області, та призначено проведення торгів з продажу зазначених земельних ділянок на 29 серпня 2017 року. При цьому, виконавцем проведення торгів щодо продажу прав на зазначені земельні ділянки є ПП «Оршад» згідно укладеного Договору №172 від 16.06.2017 року. Таким чином, оскаржуваний наказ стосується відносин між ОСОБА_1 управлінням Держгеокадастру у Донецькій області та виконавцем проведення торгів ПП «Оршад».
Таким чином, спірний наказ не порушує законних прав та інтересів позивача, оскільки відповідно до протоколу відповідача від 14.07.2017 року №1 ТБ «Мегаполіс» визначено переможцем на земельні ділянки Керменчицькій сільській ради, Зеленопільській міській ради, Великоновосілківській селищній ради.
Також суд зауважує, що виданню спірного наказу №1625-СГ від 18.07.2017 року передували обставини укладення ОСОБА_1 управлінням Держгеокадастру у Донецькій області договорів з виконавцями земельних торгів, які на даний час є чинними.
Натомість протиправність дій відповідача стосовно укладення цих договорів, протиправність дій відповідача стосовно порушення умов відбору виконавців земельних торгів та процедури такого відбору, протиправність прийняття відповідачем рішення про визнання ТБ «Мегаполіс» переможцем лише на земельні ділянки Керменчицькій сільській ради, Зеленопільській міській ради, Великоновосілківській селищній ради не є предметом розгляду даної справи, тобто ці обставини не можуть бути досліджені під час розгляду даної справи.
Суд зауважує, що відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ч.1 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
З аналізу наведених норм слідує, що адміністративне судочинство спрямоване на захист порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин; задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин. При зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який би міг відновити його становище та захистити порушене, на його думку право. Застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних відносин (предмет та підстави позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб, зокрема встановити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Відсутність порушеного права або неправильний спосіб захисту встановлюються при розгляді справи по суті і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Таким чином, суд зазначає, що оскільки спірний наказ не несе правових наслідків для позивача, а порушення його прав та інтересів як виконавця земельних торгів (як на це вказує позивач) відбулось до прийняття спірного наказу, суд вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими.
Окрім цього, позивач як на підставу визнання спірного наказу протиправним посилається на можливість делегування повноважень начальника Управління лише за погодженням з Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру. Позивач в наданих до суду поясненнях вказує на те, що посилання відповідача на знаходження у відпустках делегованих осіб на підписання спірного наказу є безпідставними, оскільки зі змісту наказів про відпустки не вбачається вирішення питання делегування виключних повноважень (компетенції), а отже передача виключної компетенції щодо підписання наказів заступнику начальника управління ОСОБА_4 не була погоджена з Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру. З цього приводу суд зазначає наступне.
Спірний наказ від 18.07.2017 року №1625-СГ підписано першим заступником ОСОБА_2
Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 01 вересня 2016 року №1120-то ОСОБА_2 призначено на посаду заступника начальника ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області.
Наказом ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області від 01 вересня 2016 року №246-к ОСОБА_2 призначений на посаду заступника начальника ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області 01 лютого 2016 року.
Відповідно до наказу ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області від 12.07.2017 року №188-в, в.о. начальника ГУ Держгеокадастру у Донецькій області ОСОБА_5 з 12.07.2017 року по 14.07.2017 року перебував у відрядженні у м. Києві. Відповідно представленого наказу ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області від 14.07.2017 року №268-вд, в.о. начальника ГУ Держгеокадастру у Донецькій області ОСОБА_5 з 17.07.2017 року по 18.07.2017 року знаходився у відпустці без збереження заробітної плати. Згідно наказу ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області від 14.07.2017 року №266-вд Перший заступник начальника ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області ОСОБА_6 з 17.07.2017 року по 21.07.2017 року знаходилась у щорічній відпустці.
Наказом ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області від 14 липня 2017 року №167 затверджено розподіл обовязків між начальником, першим заступником та заступниками начальника ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області та Порядок взаємозаміщення керівництва ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області.
Згідно пп. 12 п. 1 цього Розподілу начальник ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області підписує накази ОСОБА_1 управління. Підпунктом 14 пункту 3 вказаного Розподілу визначено, що виконання обовязків начальника управління та/або заступників начальника управління здійснюється відповідно до Порядку взаємозаміщення керівництва ОСОБА_1 управління у разі їх відсутності.
У відповідності до Порядку взаємозаміщення керівництва ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області начальника ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області в разі його відсутності заміщує перший заступник начальника ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області, а першого заступника начальника ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області заступник начальника ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області.
Таким чином, згідно затвердженого Розподілу обов'язків ОСОБА_2 з 17 липня 2017 року мав повноваження підписання наказів ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
У відповідності до ст.ст. 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Товарної біржі Мегаполіс не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись ст.ст. 2-14, 17, 18, 24, 71, 86, 94, 121, 122, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Товарної біржі Мегаполіс до ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання протиправним наказу ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Донецькій області за № 1625-СГ від 18.07.2017 року «Про проведення земельних торгів у формі аукціону», - відмовити.
Постанову ухвалено 18 жовтня 2017 року.
Повний текст постанови складено 19 жовтня 2017 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бабаш Г.П.