Постанова № 6964065, 06.04.2009, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2009
Номер справи
2а-311/09/1270
Номер документу
6964065
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а-311/09/1270 Категорія № 2.11.17

ПОСТАНОВА Іменем України

06 квітня 2009 року

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

суддіСмішливої Т.В.

при секретарі судового засідання Попові М.Г., за участю представників сторін: від позивача:Рибальченко Д.В. від відповідача:Кузьменко О.М., за дов. № 7 від 08.01.2009 р. Заболоцького Ю.Б., задов. № 1 від 08.01.2009 р. прокурор:Майборода О.О., посвідчення № 672 розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Свердловантрацит» до Державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області про визнання дій щодо розподілу сум, сплачених як збір за геологорозвідувальні роботи, не за цільовим призначенням протиправними, визнання нечинними податкових повідомлень-рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2008 року Державне підприємство «Свердловантрацит» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області (далі - ДШ в м. Свердловську) у якому зазначило, що позивач є платником збору за геологорозвідувальні роботи. У II та III кварталах 2007 року позивач своєчасно та в повному обсязі у встановлені законодавством строки сплачував збір за геолого-розвідувальні роботи, однак, відповідач самостійно змінював призначення платежу та спрямовував сплачені суми на погашення заборгованості, яка виникла у минулі роки.

Такі дії відповідача позивач вважав незаконними, такими, що порушують його права, тому що разом зі зміною призначення платежу відповідач також нарахував штраф та прийняв оскаржувані податкові повідомлення-рішення, якими зобов'язав Державне підприємство «Свердловантрацит» (далі - ДП «Свердловантрацит») сплатити штраф у розмірах 50% та 20 % від несвоєчасно, на думку відповідача, сплачених сум збору.

Позивач просив суд визнати нечинними податкові повідомлення-рішення ДПІ в м. Свердловську № 0002161840/0 від 10.06.2008 року про зобов'язання сплатити штраф у сумі 948559,33 грн. та № 0002341840/0 від 13.06.2008 року на суму 36411,53 грн., зобов'язати відповідача зарахувати сплачені суми платіжними дорученнями № 12541 від 17.08.2007 року та № 19811 від 16.11.2007 року згідно призначення платежу.

У подальшому позивачем неодноразово змінювались та доповнювались позовні вимоги. Остаточно позивач просив суд визнати протиправними дії ДПІ в м. Свердловську щодо спрямування сплачених сум збору за геологорозвідувальні роботи на погашення податкового боргу за геологорозвідувальні роботи та пені в порядку календарної черговості; визнати нечинними податкові повідомлення-рішення ДПІ в м. Свердловську № 0002161840/0 від 10.06.2008 року про зобов'язання сплатити штраф у сумі 948559,33 грн. та № 0002341840/0 від 13.06.2008 року на суму 36411,53 грн., зобов'язати відповідача зарахувати

сплачені суми платіжними дорученнями № 12541 від 17.08.2007 року та № 19811 від 16.11.2007 року згідно призначення платежу.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вважав, що у випадку наявності податкового боргу за конкретним видом податку або збору він має право приймати заходи, спрямовані на його погашення, а саме зараховувати поточні та авансові платежі у рахунок погашення існуючого податкового боргу. Так, сума в розмірі 1007760,83 грн., сплачена платіжним дорученням № 12541 від 17.08.2007 року була розподілена на погашення пені - 50958,79 грн., 201000,97 грн. - на погашення боргу за розрахунком від 09.02.2007 року, 755801,07 грн. - погашення боргу за податковим повідомленням-рішенням № 0000571840/0 від 13.02.2007 року. Також, на погашення в порядку календарної черговості виникнення податкового боргу спрямовувались суми, сплачені платіжними дорученнями, які є предметом спору.

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, суд приходить до наступного.

У судовому засіданні встановлено, що позивач - Державне підприємство «Свердловантрацит» (далі - ДП «Свердловантрацит») зареєстроване виконавчим комітетом Свердловської міської ради, свідоцтво про державну реєстрації 29 квітня 2003 року № 04051610Ю0010515, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 32355669. (а.с. 5 - 8)

ДП «Свердловантрацит» взято на податковий облік до ДПІ в м. Свердловську 12.05.2003 року за № 150/278. (а.с. 9)

ДП «Свердловантрацит» є платником збору за геологорозвідувальні роботи. Згідно підпункту 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий звітний період, що дорівнює календарному кварталу, протягом 40 календарних днів, наступних за останнім днем звітного (податкового) кварталу.

Підпунктом 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 цього ж Закону визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4. пункту 4.1. ст. 4 Закону №2181-111.

ДПІ в м. Свердловську 16 травня 2008 року проведено невиїзну перевірку дотримання граничних строків сплати податкового зобов'язання по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету за II, III квартали 2007 року по ДП «Свердловантрацит», за результатами якої складено Акт перевірки № 487-15-10-32355669 від 29 травня 2008 року. (а.с. 12-13)

Перевіркою встановлено, що ДП «Свердловантрацит» несвоєчасно сплачено узгоджені зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету за II, III квартали 2007 року, у зв'язку з чим за затримку сплати узгодженого зобов'язання понад 90 днів, від 31 до 90 днів нараховано штрафні санкції (а.с. 14) та прийнято наступні спірні податкові повідомлення-рішення:

№ 0002161840/0 від 10.06.2008 року, яким застосовано штраф у розмірі 50% у сумі 948559,33 грн. за порушення граничного строку сплати податкового зобов'язання по збору за геологорозвідувальні роботи за II та III квартали 2007 року на строк понад 90 днів (а.с. 10);

№ 0002341840/0 від 13.06.2008 року, яким застосовано штраф у розмірі 20% у сумі

36411,53 грн. за порушення граничного строку сплати податкового зобов'язання

по збору за геологорозвідувальні роботи на строк від 31 до 90 днів (а.с. 11);

Податкові повідомлення-рішення прийняті відповідачем на підставі підпункту 17.1.7

пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників

податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Згідно з п.п. 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 цього Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Позивачем 03.08.2007 року надано до податкового органу розрахунок збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, за II квартал 2007 року, у рядку 23 якого визначено суму податкового зобов'язання за II квартал 2007 року у сумі 1007760,83 грн. (а.с. 14)

Граничний строк сплати узгодженого зобов'язання становить 20 серпня 2007 року.

Позивачем 17.08.2007 року платіжним дорученням № 12541 перераховано 1007760,83 грн. до Державного бюджету. Згідно призначення платежу оплату здійснено, як збір за геологорозвідувальні роботи за II квартал 2007 року (а.с. 16)

Фактично податковий орган здійснив зарахування авансового внеску на погашення існуючого податкового боргу, про що свідчать дані зворотного боку облікової картки платника збору за геологорозвідувальні роботи - ДП «Свердловантрацит», (а.с. 49) згідно до якого 50958,79 грн. спрямовано на погашення пені, 201000,97 грн. - на погашення боргу за розрахунком від 09.02.2007 року, 755801,07 грн. - погашення боргу за податковим повідомленням-рішенням № 0000571840/0 від 13.02.2007 року.

Згідно Розрахунку від 08.18.2007 року за III квартал 2007 року ДП «Свердловантрацит» нарахована сума податкового зобов'язання у розмірі 1071415,41 грн., граничний термін сплати якої настав 19.11.2007 року (а.с. 15).

ДП «Свердловантрацит» здійснило оплату вказаного зобов'язання платіжним дорученням № 19811 від 16 листопада 2007 року на суму 1071415,41 грн. із призначенням платежу - збір за геологорозвідувальні роботи за III квартал 2007 року (а.с. 17)

Ігноруючи призначення платежу податковий орган спрямував сплачену платіжним дорученням № 19811 суму на погашення пені - 60078,69 грн., погашення податкового боргу за І квартал 2007 року - 829279,09 грн. та 182057,63 грн. спрямовано на погашення податкового боргу по збору за геологорозвідувальні роботи за II квартал 2007 року, про що свідчать дані зворотного боку облікової картки за даним видом податку, (а.с. 50)

У зв'язку з тим, що ДПІ в м. Свердловську спрямувало сплачену платіжним дорученням № 12541 від 17.08.2007 року суму 1007760,83 грн. не за цільовим призначенням платежу, а саме не на збір за геологорозвідувальні роботи за II квартал 2007 року, погашення вказаного зобов'язання розпочалося лише після сплати ДП «Свердловантрацит» збору за геологорозвідувальні роботи за III квартал 2007 року, тобто після перерахування суми платіжним дорученням № 19811 від 16.11.2007 року. Таким чином, фактично зарахування сум у погашення податкового боргу з даного виду збору за II квартал 2007 року розпочалося з порушенням граничних строків сплати на строк понад 90 днів.

Крім того, в рахунок погашення узгодженого зобов'язання по збору за геологорозвідувальні роботи за II квартал 2007 року відповідачем зараховано суми, сплачені ДП «Свердловантрацит» платіжними дорученнями № 20589 від 28.11.2007 року, № 22453 від 28.12.2007 року, № 1182 від 31.01.2008 року з призначенням платежу - збір за геологорозвідувальні роботи згідно ухвали господарського суду Луганської області у справі № 12/618 ад від 06.11.2006 року (розстрочка платежу згідно графіку) на загальну суму 433785,66 грн. (а.с. 32, 33), а також оплату ДП «Свердловантрацит» збору за

геологорозвідувальні роботи за 4 квартал 2007 року (призначення платежу), здійснене платіжними дорученнями № 2310, № 2245 від 19.02.2008 року та № 2345 від 20.02.2008 року (ах. 34, 35)

Як вбачається з розрахунку фінансових санкцій за порушення граничних строків сплати узгоджених сум податкових зобов'язань по збору за геологорозвідувальні роботи ДП «Свердловантрацит» в рахунок погашення податкового боргу по збору за геологорозвідувальні роботи за III квартал 2007 року відповідачем направлено частину суми, сплаченої платіжним дорученням № 2345 від 20.02.2008 року, призначення платежу - збір за геологорозвідувальні роботи за 4 квартал 2007 року (а.с. 35), платіжними дорученнями № 2605 від 27.02.2008 року, № 3007 від 11.03.2008 року з призначенням платежу - збір за геологорозвідувальні роботи згідно ухвали господарського суду Луганської області у справі № 12/618 ад від 06.11.2006 року (розстрочка платежу згідно графіку) на загальну суму 289190,44 грн. (а.с. 36), частину суми, сплаченої платіжним дорученням № 5110 від 21.04.2008 року, призначення платежу - збір за геологорозвідувальні роботи за І квартал 2008 року (а.с. 37), а іншу частину - на погашення зобов'язання за І квартал 2008 року.

У зв'язку з тим, що відповідачем здійснювалось зарахування сплачених ДП «Свердловантрацит» сум по збору за геологорозвідувальні роботи не з цільовим призначенням платежу, а в порядку погашення податкового боргу в порядку календарної черговості його виникнення, погашення узгоджених зобов'язань по збору за геологорозвідувальні роботи за II та III квартали 2007 року відбулося з порушенням граничних термінів сплати на строк понад 90 днів, у зв'язку з чим на суми погашення такого боргу нараховано штрафні санкції 50% від суми погашення.

При цьому свої дії щодо зарахування сплачених позивачем сум в порядку календарної черговості виникнення податкового боргу обґрунтовує посиланням на приписи п. 7.7 ст. 7 Закону № 2181 та п. 11.4 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами податкової служби України, затвердженої Наказом ДПА України № 276 від 18.07.2005 року, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 року за № 843/11123.

Однак, суд вважає такі дії необгрунтованими, так як п. 7.7. ст. 7 Закону № 2181 передбачено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Зазначена норма не визначає коло осіб, на яких розповсюджується її дія (контролюючий орган чи платник податку). Вказана норма не визначає права податкового органу змінювати податкові зобов'язання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Не передбачено таке право податкового органу і будь-якими іншими нормами Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а також п. 11 Інструкції, на яку посилався відповідач.

За таких обставин, суд вважає, що ДПІ в м. Свердловську не мало права змінювати призначення платежу за платіжними дорученнями ДП «Свердловантрацит».

Таким чином, враховуючи, що узгоджена сума податкового зобов'язання по збору за геологорозвідувальні роботи за II квартал 2007 року у розмірі 1007760,83 грн. повністю сплачено платіжним дорученням № 12541 від 17.08.2007 року, а за III квартал 2007 року -платіжним дорученням № 19811 від 16.11.2007 року у сумі 1071415,41 грн. (а.с. 16, 17), тобто до закінчення граничних термінів сплати вказаних узгоджених зобов'язань, суд вважає, що у відповідача були відсутні підстави для прийняття податкових повідомлень-рішень № 0002161840/0 від 10.06.2008 року про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 50% у сумі 948559,33 грн. та № 0002341840/0 від 13.06.2008 року про зобов'язання сплатити штраф в розмірі 20 % у сумі 36411,53 грн.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності зі ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень суб'єктів владних повноважень слід перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України на Законами України, з виконанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення ( вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ст. 94. Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), а у випадку часткового задоволення позову - відповідно до задоволених вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 5, 7, 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 2, 11, 17, 87, 94, 98, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державного підприємства «Свердловантрацит» задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області щодо спрямування сплачених платіжними дорученнями № 19811 від

року, № 20589 від 28.11.2007 року, № 22453 від 28.12.2007 року, № Ц82 від року, № 2310 від 19.02.2008 року, № 2245 від 19.02.2008 року, № 2345 від 20.02.2008 року, № 2605 від 27.02.2008 року, № 3007 від 11.03.2008 року, № 5110 від 21.04.2008 року сум збору за геологорозвідувальні роботи на погашення податкового боргу за геологорозвідувальні роботи в порядку календарної черговості.

Визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області від 10 червня 2008 року № 0002161840/0 на суму 948559,33 грн. та від 13 червня 2008 року № 0002341840/0 на суму 36411,53 грн.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію в м. Свердловську зарахувати сплачені суми платіжними дорученнями № 12541 від 17.08.2007 року у розмірі 1007760,83 грн., № 19811 від 16.11.2007 року у розмірі 1071415,41 грн. за цільовим призначенням платежу як сплату збору за геологорозвідувальні роботи відповідно за II та III квартал 2007 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Свердловантрацит» суд витрати у сумі 3,40 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Постанову складено у повному обсязі 07 квітня 2009 року.