
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
Д О Д А Т К О В А П О С Т А Н О В А
17 жовтня 2017 р.м.ОдесаСправа № 521/21291/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Гуревський В.К.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Потапчука В.О.
суддів - Семенюка Г.В.
- Шляхтицького О.І.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі питання щодо прийняття додаткової постанови суду за наслідком розгляду апеляційної скарги Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси на постанову Малиновського районного суду м.Одеси від 11 січня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А :
У грудні 2016 року ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, позивачка, заявник) звернулась до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси, в якому просить: визнати протиправними дії відповідача щодо не проведення перерахунку їй пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", у розмірі 80%, виходячи із суми заробітної плати, на яку нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Малиновського районного суду м.Одеси від 11 січня 2017 року адміністративний позов задоволено частково.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року скасовано постанову Малиновського районного суду м.Одеси від 11 січня 2017 року, прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,- відмовлено.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (ідентифікаційний код юридичної особи: 41249156), та Постанови КМУ від 21 грудня 2016 року № 988, є правонаступником, в процесі реорганізації шляхом злиття, управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси (ідентифікаційний номер: 26302750), яке припинено 31 березня 2017 року запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи № 15561120018005497.
Відповідно до ст. 55 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Враховуючи викладене, відповідно до ст. 55 КАС України, відповідач та апелянт - управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси, має бути замінений на процесуального правонаступника - Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі.
03 травня 2017 року ОСОБА_2 звернулася до Одеського апеляційного адміністративного суду із заявою про прийняття додаткової постанови, обґрунтовуючи вказану заяву тим, що судом апеляційної інстанції при розгляді апеляційної скарги Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі на постанову Малиновського районного суду м.Одеси від 11 січня 2017 року не вирішено питання щодо декількох позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.168 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою особи, яка брала участь у справі, чи з власної ініціативи прийняти додаткову постанову чи постановити додаткову ухвалу у випадках, якщо: щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення; суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення; судом не вирішено питання про судові витрати. Питання про ухвалення додаткового судового рішення може бути заявлено до закінчення строку на виконання судового рішення.
Розглянувши заяву, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла до висновку, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи позивачка перебуває на обліку в Малиновському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України в м. Одесі.
Колегією суддів встановлено, що при розрахунку пенсії позивачки Малиновським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі взято суми надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, а саме: з 1 липня 2010 року по 30 червня 2012 року.
При цьому, при розрахунку пенсії позивачці не враховані інші виплати, а саме матеріальна допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати за період, за який обчислюється пенсія, а саме за період: з 1 липня 2010 року по 30 червня 2012 року, в сумах: - за 2010 рік: індексація заробітної плати - 1965,16 грн.: у серпні: матеріальна допомога на оздоровлення - 1463,0 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань - 3784,22 грн.; - за 2011 рік: індексація заробітної плати - 5243,53 грн., матеріальна допомога на оздоровлення у липні - 1463,00 грн.: матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань у листопаді - 4233,35 грн.; - за 2012 рік: індексація заробітної плати - 2722,30 грн., грошова винагорода у січні - 2926,00 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення у лютому - 1463,00 грн.
За вказаний період з вищевказаних та отримуваних позивачкою сум заробітної плати та інших заохочувальних виплат сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування.
Разом з цим, колегією суддів встановлено, що позивачем надана відповідачу довідка № 83 від 01 листопада 2016 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", за формою затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року за № 210/18948.
Дослідивши наявну в матеріалах справи довідку № 83 від 01 листопада 2016 року, колегією суддів встановлено, що її форма відповідає вимогам діючого законодавства, тобто носить юридичний характер і містить чіткі формулювання, таким чином підтверджує, що на всі виплати, включені в довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не лише на суми окладу, надбавок, премій, але і на інші виплати (матеріальна допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати).
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою ст. 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної та додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагороди за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами нормами.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Крім того, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії. Відповідно до ч. 1 ст. 67 цього закону - до заробітку при обчисленні пенсії включаються всі види оплати праці (виплат доходів, на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державних службовців.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03 липня 1991 року №1282-ХІІ передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії (з урахування надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Згідно п.1.1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення проводиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року, тобто на дату виходу на пенсію індексація грошових доходів населення, в тому числі і пенсії, вже проводилася згідно законодавства наростаючим підсумком і безперервно (до зміни базового місяця).
Відповідно до п. 10-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.
Аналізуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що дії Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі порушують конституційні права позивачки на отримання пенсії та не включення інших виплат до заробітної плати для призначення їй пенсії згідно Закону України "Про державну службу", порушує принцип соціального страхування та соціальної справедливості.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 17 грудня 2013 № 21-445а13, яка у відповідності до положень ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для застосування.
Згідно ст. 6 ч. 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, ратифікованої Законом України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції" №475/97-ВР від 17 липня 1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Таким чином, колегія суддів вважає, що вимоги позивачки про визнання протиправним та зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити позивачці пенсію з розрахунку 80 відсотків від сум заробітної плати підлягає задоволенню.
Проте при винесенні постанови ці вимоги не вирішувалися.
Аналізуючи вищевикладене, колегія суддів вважає за необхідне задовольнити заяву ОСОБА_2 про прийняття додаткової постанови суду за наслідком розгляду апеляційної скарги Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі на постанову Малиновського районного суду м.Одеси від 11 січня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Керуючись ст.ст.168, 196 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Замінити відповідача, апелянта - управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси, на процесуального правонаступника - Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (ідентифікаційний код юридичної особи: 41249156, місцезнаходження юридичної особи: 65007, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Прохоровська, 3).
Заяву ОСОБА_2 про винесення додаткової постанови - задовольнити.
Прийняти додаткову постанову, якою визнати протиправними дії Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо не врахування при розрахунку розміру пенсії ОСОБА_2 всіх складових заробітної плати, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове пенсійне страхування, в тому числі, з врахуванням інших виплат - індексації та матеріальної допомоги.
Зобов'язати Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 13 червня 2016 року з розрахунку 80 відсотків від сум заробітної плати, що визначені у довідці №83 від 01 листопада 2016 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове пенсійне страхування, в тому числі, з врахуванням інших виплат - індексації та матеріальної допомоги, не змінюючи базовий для проведення індексації пенсії.
Додаткова постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя доповідач: Потапчук В.О.
Суддя: Шляхтицький О.І.
Суддя: Семенюк Г.В.