
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
18 жовтня 2017 року №813/3660/17
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Карп`як О.О., перевіривши матеріали позовної заяви Рава-Руської міської ради до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними та незаконними дій, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Рава-Руська міська рада звернулася до суду з позовом до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними та незаконними дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Романа Назара Олеговича щодо винесення постанови про стягнення виконавчого збору від 22.08.2017 №53330288 з позивача в сумі 24509,70 грн.;
- скасувати постанову про стягнення виконавчого збору від 22.08.2017 №53330288 в сумі 24509,70 грн.;
- зобов'язати відповідача повернути у бюджет Рава-Руської міської ради стягнутий у примусовому порядку виконавчий збір за постановою про стягнення виконавчого збору від 22.08.2017 №53330288 в сумі 24509,70 грн.
Частиною 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
До адміністративного суду із позовною заявою в порядку, передбаченому статтею 181 КАС України, мають право звернутись учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси вправі звертатися лише у разі, якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом оскарження є постанова про стягнення виконавчого збору від 22.08.2017 № 53330288 з виконання наказу № 914/2563/16 від 13.12.2016 року, виданого Господарським судом Львівської області у справі, розглянутій в порядку господарського судочинства.
Виконання судових рішень, ухвал та постанов господарського суду врегульовано Розділом 14 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
Відповідно до частини 1 статті 116 ГПК України виконання рішення господарського суду провадиться на підставі виданого ним наказу, який є виконавчим документом. Після набрання судовим рішенням законної сили наказ видається за заявою стягувачу чи прокурору, який здійснював у цій справі представництво інтересів громадянина або держави в суді, або надсилається стягувачу рекомендованим чи цінним листом. Накази про стягнення судового збору надсилаються до органів державної виконавчої служби.
Згідно з вимогами частин 1,2 статті 121-2 ГПК України скарга на рішення, дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби, приватних виконавців щодо виконання судових рішень господарських судів може бути подана стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод і законних інтересів, крім рішень виконавця про відкладення проведення виконавчих дій, які можуть бути оскаржені протягом трьох робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод і законних інтересів.
Скарги на рішення, дії та бездіяльність органів державної виконавчої служби, приватних виконавців розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник, прокурор та орган державної виконавчої служби, приватний виконавець.
Відповідно до пункту 2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 21 травня 2012 року № 5 "Про внесення змін до постанови Пленуму ВАСУ від 13 грудня 2010 року № 3 "Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби"" (далі - постанова Пленуму ВАС України №3), частиною четвертою статті 82 Закону України "Про виконавче провадження" від 21 квітня 1999 року № 606-XIV встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.
У розумінні статті 8 Закону України "Про виконавче провадження" від 21 квітня 1999 року № 606-XIV сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник.
05.10.16 набув чинності Закон України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII.
Положення частини 4 статті 82 та статті 8 Закону України "Про виконавче провадження" від 21 квітня 1999 року № 606-XIV аналогічні положенням частини 1 статті 74 та частині 1 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" від 2 червня 2016 року № 1404-VIII чинного на момент звернення позивача з даним позовом.
Таким чином, до юрисдикції адміністративних судів належать усі справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судових рішень на підставі виконавчих документів, виданих судами всіх юрисдикцій, за винятком тих, які видано загальними та господарськими судами у разі звернення до суду сторін відповідного виконавчого провадження чи їхніх представників.
Як видно із позовної заяви та долучених до неї матеріалів, постанова про стягнення виконавчого збору оскаржується боржником виконавчого провадження - Рава-Руською міською радою.
Беручи до уваги викладене, для оскарження постанови про стягнення виконавчого збору, відкритому з примусового виконання наказу № 914/2563/16 від 13.12.2016 року, виданого Господарським судом Львівської області у справі, розглянутій в порядку господарського судочинства, законом встановлено інший, ніж передбачено КАС України, порядок судового оскарження.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи наведене у відкритті провадження по справі слід відмовити та роз'яснити позивачу, що дана справа підлягає розгляду в порядку господарського судочинства господарським судом, який видав виконавчий документ, тобто Господарським судом Львівської області.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції.
Позивачем долучено до позовної заяви квитанцію №11 від 12.10.2017 про сплату судового збору на загальну суму 4800 грн.
Керуючись ст. ст. 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
у х в а л и в :
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Рава-Руської міської ради до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними та незаконними дій, зобов'язання вчинити дії.
2. Повернути Рава-Руській міській раді (80316, Львівська область, Жовківський район, вул.Я.Мудрого,3) з державного бюджету судовий збір на загальну суму 4 800 грн., сплачений згідно квитанції №11 від 12.10.2017 року.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами - невідкладно.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили в строк та в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Карп`як О.О.