Рішення № 69579414, 21.09.2017, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
21.09.2017
Номер справи
905/1326/17
Номер документу
69579414
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м.Харків, пр.Науки, 5

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

21.09.2017р. Справа №905/1326/17

за позовом Житлово-будівельного кооперативу №20 «Горизонт», м.Словянськ

до відповідача ОСОБА_1 міської ради, м.Словянськ

третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача

Комунальний заклад «Центр дитячої та юнацької творчості м.Словянська», м.Словянськ

про визнання протиправним та скасування рішення

Головуючий суддя Левшина Г.В.

Суддя Паляниця Ю.О.

Суддя Чорненька І.К.

Представники:

від позивача: ОСОБА_2 - по дов., ОСОБА_3 - голова

від відповідача: ОСОБА_4 - по дов.

від третьої особи: ОСОБА_5-керівник

В засіданні суду брали участь:

Згідно із ст.77 ГПК України в засіданні суду

оголошувалась перерва з 15.08. по 21.09.2017р.,

з 12.33 год. до 15.15 год. 21.09.2017р.

СУТЬ СПРАВИ:

Житлово-будівельний кооператив №20 «Горизонт», м.Словянськ, позивач, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, ОСОБА_1 міської ради, м.Словянськ, про визнання протиправним та скасування рішення ОСОБА_1 міської ради від 14.09.2016р. №15-15-7 «Про прийняття в комунальну власність територіальної громади м.Словянська нежитлового вбудованого приміщення».

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на набуття ним внаслідок будівництва багатоквартирного житлового будинку права власності на нежитлове вбудоване приміщення загальною площею 262,2 кв.м., яке знаходиться у житловому будинку по пров.Батюка, 10 у м.Словянську, внаслідок чого рішення відповідача про передачу даного обєкту у комунальну власність є неправомірним.

Відповідач надав відзив на позов від 07.07.2017р. №01.01-12/1104, в якому позовні вимоги не визнав, посилаючись на відсутність порушення будь-яких прав позивача оспорюваним рішенням.

У доповненнях до відзиву від 09.0-8.2017р. №01.01-12/1264, відповідач, зокрема, стверджує про відсутність будь-яких заперечень позивача під час будівництва житлового будинку щодо розміщення у цокольному поверсі приміщення соціально-культурного побуту «Піонерська кімната», ненабуття позивачем права власності на дане приміщення.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 10.07.2017р. до участі у справі залучено третю особу без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Комунальний заклад «Центр дитячої та юнацької творчості м.Словянська», м.Словянськ.

Третя особа 26.07.2017р. надала письмові пояснення, згідно яких повідомила суд про знаходження з 1974р. й по-сьогодні дитячо-юнацького клубу «Романтика» у житловому будинку №10 по пров.Батюка у м.Словянську. При цьому, як вказує третя особа, ДЮК «Романтика» є структурним підрозділом комунального закладу «Центр дитячої та юнацької творчості м.Словянська», єдиним навчальним закладом в мікрорайоні, який здійснює навчання, виховання, розвиток творчих здібностей у дітей у позаурочний час на безоплатній основі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, третьої особи, представника КП «Бюро технічної інвентаризації», господарський суд встановив:

Виходячи зі змісту позовної заяви, у 1974р. за рахунок вступних та пайових внесків членів Житлово-будівельного кооперативу №20 «Горизонт» було збудовано житловий багатоквартирний будинок №10 по пров.Батюка у м.Словянську.

Відповідно до авізо №242 від 12.07.1974р. вказаний житловий будинок був переданий на баланс позивача за загальною вартістю 305424 карбованця. Згідно зведено-оціночного акту вартість житлового будинку станом на 10.02.1975р. становила 305424 карбованця.

На підставі рішення виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради народних депутатів від 16.12.1992р. позивачу було видано реєстраційне посвідчення від 17.12.1992р., яким за позивачем зареєстроване право власності на житловий будинок №10 по пров.Батюка у м.Словянську.

З урахуванням викладеного, за твердженням позивача, він набув право власності в цілому на житловий будинок №10 по пров.Батюка у м.Словянську.

14.09.2016р. на пленарному засіданні сесії ОСОБА_1 міської ради ухвалене рішення №15-15-7 «Про прийняття в комунальну власність територіальної громади м.Словянська нежитлового вбудованого приміщення», згідно якого у комунальну власність прийнято нежитлове вбудоване приміщення загальною площею 262,2 кв.м., що знаходиться у житловому будинку, розташованому за адресою: Донецька областиь, м.Словянськ, пров.Бютюка, 10.

Відповідно до п.19 Примірного статуту Житлово-будівельного кооперативу, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 30.04.1985р. №186 „Про затвердження типового статуту житлово-будівельного кооперативу жилий будинок (будинки) і надвірні будівлі належать житлово-будівельному кооперативу на праві кооперативної власності і не можуть бути у нього вилучені, продані або передані ним як у цілому, так і частинами (квартири, кімнати) ні організаціям, ні окремим особам, за винятком передачі, здійснюваної при ліквідації кооперативу.

Згідно ст.384 Цивільного кодексу України будинок, споруджений житлово-будівельним кооперативом, є його власністю.

Таким чином, за твердженням позивача, оспорюване у цій справі рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню.

При цьому, як вказує позивач, дане рішення прийняте відповідачем поза межами його повноважень, всупереч положень Конституції України, Цивільного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування», Закону України «Про передачу обєктів права державної та комунальної власності».

В свою чергу, ОСОБА_1 міська рада, м.Словянськ проти позовних вимог заперечує, посилаючись на ті обставини, що у позивача відсутні жодні правоустановчі документи на спірне майно.

Виходячи з принципу повного, всебічного та обєктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги позивача неправомірними, враховуючи наступне:

Відповідно до ст.1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Частиною 1 ст.15 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Частина 1 та п.2 ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України визначають, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Як вказувалось вище, обґрунтовуючи своє право на звернення до суду з відповідними позовними вимогами про визнання протиправним та скасування рішення ОСОБА_1 міської ради від 14.09.2016р. №15-15-7 «Про прийняття в комунальну власність територіальної громади м.Словянська нежитлового вбудованого приміщення» позивач посилається на наявність в нього права власності на майно, яке було передано до комунальної власності оспорюваним рішенням.

Згідно із ст.24 Цивільного кодексу УРСР одними із юридичних осіб було визначено колгоспи, міжколгоспні й інші кооперативні організації та їх об'єднання, інші громадські організації, а також у випадках, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР, підприємства і установи цих організацій та їх об'єднань, що мають відокремлене майно і самостійний баланс.

За приписом ст.25 Цивільного кодексу УРСР юридичні особи діяли на підставі статуту (положення).

Відповідно до статуту Житлово-будівельного кооперативу №20 „Горизонт (зареєстрованого у відділі з обліку та розподілу житлових площ 12.12.1986р.) останній організований шляхом будівництва житлового будинку №10 з загальною кількістю квартир 60.

Згідно п.7 статуту Житлово-будівельного кооперативу №20 „Горизонт замовником з проектування та будівництва кооперативних житлових будинків є виконавчі комітети місцевих рад народних депутатів, підприємства, установи, організації, при яких організовуються житлово-будівельні кооперативи.

У випадку, коли у будинку житлово-будівельного кооперативу з його згоди розміщені у вбудованих або прибудованих приміщеннях підприємства та заклади торгівлі, культурно-побутового обслуговування населення або обладнані приміщення суспільного призначення, вартість робіт, повязаних з будівництвом даних приміщень, після закінчення будівництва будинку відноситься на баланс цих підприємств та організацій, які здійснюють експлуатацію приміщень. Ці підприємства та організації приймають участь в загальних витратах кооперативу по експлуатації та капітальному ремонту будинку та утриманню прибудинкової території пропорційно балансової вартості належної їм частини будинку згідно з договором укладеним між ними та кооперативом (п.8 статуту).

29.05.1974р. рішенням виконкому ОСОБА_1 міської ради трудящих затверджено акт приймання будинку (споруди) житловий будинок №8 на 60 квартир в Комсомольському районі. Згідно вказного акту вся будівля має чотири секції, загальний обєм 11475,9 куб.м., корисна площа 2761 кв.м., житлова 1903 кв.м., квартир 60. Виходячи зі змісту акту, будинок був прийнятий в експлуатацію також разом із нежитловим вбудованим приміщенням.

Згідно авізо, складеного відділом капітального будівництва ОСОБА_1 міськвиконкому 12.07.197р. №242 передано на баланс Житлово-будівельного кооперативу №20 „Горизонт безкоштовно вартість закінченого будівництвом житлового будинку №8 Комсомольського мікрорайону в м.Словянську вартістю 305424 карбованця.

21.11.1974р. голова Житлово-будівельного кооперативу №20 „Горизонт звернулася до Бюро технічної інвентаризації м.Словянська з заявою щодо виготовлення інвентаризаційної справи по житлово-кооперативному будинку із здійсненням обміру всіх квартир та виведенням фактичної вартості кожної квартири та всього будинку.

У 1975 році виготовлено технічний паспорт на будівлю і у загальних відомостях про будівлю окремим пунктом виділена площа нежитлового вбудованого приміщення (цокольного поверху) та зроблено запис, що ця площа виділена для культкурно-просвітницької діяльності та вказано її розмір 189,6 кв.м.

З метою повного та всебічного розгляду всіх обставин справи, ухвалою суду від 10.07.2017р. зобовязано КП "Бюро технічної інвентаризації м.Слов'янська" надати суду належним чином засвідчену копію інвентаризаційної справи на житловий багатоквартирний будинок №10 по пров.Батюка у м.Слов'янську.

На ухвалу судцу 24.07.2017р. КП «Бюро технічної інвентаризації» листом від 18.07.2017р. №2106-2/0.904/01 було надано копію інвентаризаційної справи на багатоквартирний житловий будинок про пров.Батюка. 10 у м.Словянську. Згідно наявних у інвентаризацій справі документів будівництво житлового будинку здійснювалось з урахуванням розміщення на цокольному поверсі коридору, кладової, спортивних кімнат, піонерської, бібліотек тощо (згідно журналу обмірів та підрахунків площ).

Увалою суду від 26.07.2017р. зобовязано посадову особу КП "Бюро технічної інвентаризації", м.Слов'янськ зявитись в судове засідання та представити в засідання суду письмові пояснення по суті спору, зокрема, щодо реєстрації права власності на будинок №10 по пров.Батюка у м.Слов'янську.

Згідно пояснень представника КП «Бюро технічної інвентаризації» від 09.08.2017р. №2355-2/0.46/01 первинна інвентаризація багатоквартирного житлового будинку по пров.Батюка, 10 у м.Словянську (колишній вул.Батюка, 26и, м-н Комсомольський, 8) була проведена 10.02.1975р. за заявою голови Житлово-будівельного кооперативу №20 „Горизонт про обмір квартир та визначення вартості кожної окремої квартири та будинку в цілому.

28.01.1976р. був складений технічний паспорт на будівлю, згідно якого будинок станом на 10.02.1975р. має 60 квартир, загальною площею 3257,9 кв.м., житловою площею 1792,6 кв.м., також у цокольному поверсі розташовані нежитлові вбудовані приміщення культурно-освітнього напрямку загальною площею 189,6 кв.м., загальний обєм будинку (разом з цокольним поверхом) - 12275 куб.м.

Відповідно до рішення виконкому ОСОБА_1 міської ради народних депутатів від 16.09.1992р. №411 зазначено, що приміщення, у яких розташовані клуби залишаються на балансі ЖЕО та передаються у безоплатне користування відділу народної освіти без права передачі іншим організаціям та особам з використанням усіх площ тільки за призначенням.

Вказане рішення на момент розгляду даної справи в установленому порядку не скасоване та є чинним.

Згідно письмових пояснень третьої особи, з 1974р. по 1992р. дитячо-юнацький клуб «Романтика», розташований у житловому будинку №10 по пров.Батюка у м.Словянську, знаходився на балансі ЖЕО. У 1992р. клуб був переданий до відділу освіти ОСОБА_1 міської ради.

В підтвердження викладеного третьою особою до матеріалів справи додано, зокрема, копію наказу від 02.11.1992р. №101, за яким з 02.11.1992р. прийнято до міського відділу освіти дитячо-юнацькі клуби ЖЕО з повним штатним розкладом та приєднано їх до центру позашкільної роботи.

Рішенням виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради народних депутатів від 16.12.1992р. №489/6 надано дозвіл позивачу на оформлення права колективної власності на житловий будинок по пров.Батюка, 10 у м.Словянську.

На підставі даного рішення зроблений висновок про реєстрацію домоволодіння від 19.12.1992р. та видано 17.12.1992р. Житлово-будівельному кооперативу №20 „Горизонт реєстраційне посвідчення на право власності на жилий будинок по пров.Батюка. 10 у м.Словянську.

З огляду на вказані вище рішення, суд дійшов висновку, що реєстраційне свідоцтво було видано позивачу на жилий будинок, до якого входили як житлові, так і нежитлові приміщення і комунікації, які призначені для обслуговування жилих приміщень.

Проте, нежитлове вбудоване приміщення (колишня «Піонерська кімната») не було призначене та наразі не призначене для обслуговування жилих приміщень будинку, і на момент прийняття рішення про надання дозволу Житлово-будівельному кооперативу №20 „Горизонт на оформлення права власності на жилий будинок перебувало у користуванні відділу народної освіти без права передачі іншим організаціям та особам з використання усіх площ тільки за призначенням.

Відповідно до ст.ст.4-3, 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести обставини, на які вона посилається в обґрунтування своїх вимог або заперечень.

За висновками суду, позивачем всупереч вимог ст.ст.4-3, 33 Господарського процесуального кодексу України відповідних доказів, які б підтверджували факт проведення будівництва спірного нежитлового вбудованого приміщення за його рахунок до матеріалів справи не надано.

При цьому, посилання позивача на знаходження будинку по пров.Батюка у м.Словянську на його балансі судом до уваги не приймаються, враховуючи, що баланс підприємства є формою бухгалтерського обліку, визначення складу та вартості майна та не є правоустановчим документом, на підставі якого виникає право власності на майно.

Таким чином, оформлення права власності у рішенні виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради народних депутатів від 16.12.1992р. №489/6 права власності на житловий будинок №10 по пров.Батюка у м.Словянську за позивачем не може бути свідченням набуття позивачем права власності на спірне нежитлове приміщення.

Одночасно, наявна в матеріалах справи технічна документація не може бути прийнята судом до уваги як належний доказ набуття позивачем права власності на спірне приміщення, враховуючи, що така документація носить технічний характер.

28.08.2017р. позивачем заявлене клопотання від 21.08.2017р. про витребування судом у ПАТ «ДТЕК «Донецькобленерго» інформації щодо укладання договорів з відповідачем, відділом освіти, третьою особою щодо постачання електричної енергії до спірного приміщення, щодо особи, яка сплачує вартість такої електричної енергії.

Суд вважає занеобхідне залишити без задоволення дане клопотання, враховуючи, що витребувані позивачем документи не мають значення для вирішення спору про визнання недійсним та скасування рішення, не можуть свідчити про набуття права власності на спірне майно будь-якою із сторін.

Відповідно до постанови Ради міністрів УРСР від 01.06.1962р. №561 «Про індивідуальне кооперативне житлове будівництво», будівництво житлових будинків житлово-будівельних кооперативів повинно здійснюватися за діючими типовими проектами і в терміни, встановлені для житлових будинків, що споруджуються за рахунок державних капітальних вкладень, а кошторисна вартість будівництва кооперативних житлових будинків повинна визначатися за цінами, нормами і в порядку, встановлених для державного житлового будівництва. Члени житлово-будівельних кооперативів вносять кошти на будівництво будинків, виходячи з зазначеної кошторисної вартості. Підприємства торгівлі, громадського харчування та інші підприємства, установи та організації можуть розміщувати в субинках житлово-будівельних кооперативів тільки за згодою цих кооперативів.

Згідно з постановою Ради Міністрів СРСР від 19.11.1964р. №943 „Про подальший розвиток кооперативного житлового будівництва (яка діяла в період будівництва спірного приміщення) при будівництві за згодою житлово-будівельного кооперативу в їх будинках приміщень для підприємств торгівлі, громадського харчування та інших установ, роботи, повязані з будівництвом цих приміщень підлягали фінансуванню за рахунок капітальних вкладень, що виділяються відповідним організаціям, з віднесенням після закінчення будівництва будинку вартості зазначених робіт на баланс підприємств і організацій, які здійснюють експлуатацію цих приміщень.

Згідно п.4 згаданої постанови розпоряджено Будбанку СРСР посилити контроль за використанням за призначенням коштів, що вносяться трудящими на кооперативне житлове будівництво, і не допускати фінансування за рахунок коштів кооперативів будівництва внеквартальних споруд та інженерних комунікацій, приміщень для підприємств торгівлі, громадського харчування та інших установ.

Таким чином, з урахуванням вказаних норм діючим на час будівництва спірних обєктів заборонялось фінансування за рахунок коштів кооперативів будівництва вбудованих нежитлових приміщень.

При цьому, за чинним на час будівництва законодавством у такому будинку могли бути розташовані нежитлові вбудовані приміщення соціально-культурного побуту, однак, лише за згодою членів житлово-будівельного кооперативу.

Як було встановлено вище, будівництво житлового будинку №10 по пров.Батюка у м.Словянську було розпочато за проектом, яким із самого початку встановлено наявність нежитлового вбудованого приміщення соціально-культурного побуту «Піонерська кімната».

Доказів наявності будь-яких заперечень з боку членів Житлово-будівельного кооперативу №20 „Горизонт щодо того, щоб проект будинку не вміщав в собі приміщення соцкультпобуту матеріали справи не містять, внаслідок чого суд дійшов висновку про погодження позивачем розміщення спірного приміщення у будинку.

У разі наявності у будинку, побудованого житлово-будівельним кооперативом, нежитлового приміщення соціальної сфери витрати фінансуються за рахунок капітальних вкладень, що виділяються відповідним державним або громадським підприємствам і організаціям, з віднесенням після закінчення будівництва вартості зазначених робіт на баланс підприємств і організацій, що здійснюють експлуатацію приміщень.

Статтею 35 Закону України „Про власність було передбачено, що об'єктами права комунальної власності є майно, що забезпечує діяльність відповідних Рад і утворюваних ними органів; кошти місцевих бюджетів, державний житловий фонд, об'єкти житлово-комунального господарства; майно закладів народної освіти, культури, охорони здоров'я, торгівлі, побутового обслуговування; майно підприємств; місцеві енергетичні системи, транспорт, системи зв'язку та інформації, включаючи націоналізоване майно, передане відповідним підприємствам, установам, організаціям; а також інше майно.

Згідно із ст.327 Цивільного кодексу України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді.

Відповідно до ст.ст.19, 55 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобовязані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно із ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підстав, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

За приписом ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти тощо належить територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах, які згідно зі статтею 143 Конституції України безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є у комунальній власності.

Як передбачено п.5 ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", зазначені органи від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.

Таким чином, за висновками суду, відповідач мав право ухвалити оспорюване рішення.

При цьому, безпідставними є посилання позивача на норми Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», оскільки цей Закон визначає основні засади передачі об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність безоплатно або шляхом обміну.

З урахуванням викладеного, враховуючи недоведеність набуття позивачем права власності на нежитлове вбудоване приміщення площею 262,2 кв.м. у житловому будинку №10 по пров.Батюка у м.Словянську, недоденим є й невідповідність рішення ОСОБА_1 міської ради від 14.09.2016р. №15-15-7 «Про прийняття в комунальну власність територіальної громади м.Словянська нежитлового вбудованого приміщення» вимогам закону.

За таких обставин, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення ОСОБА_1 міської ради від 14.09.2016р. №15-15-7 «Про прийняття в комунальну власність територіальної громади м.Словянська нежитлового вбудованого приміщення» підлягають залишенню без задоволення.

Судовий збір підлягає віднесенню на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4-3, 27, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

Відмовити повністю в задоволенні позовних вимог Житлово-будівельного кооперативу №20 «Горизонт», м.Словянськ до ОСОБА_1 міської ради, м.Словянськ про визнання протиправним та скасування рішення ОСОБА_1 міської ради від 14.09.2016р. №15-15-7 «Про прийняття в комунальну власність територіальної громади м.Словянська нежитлового вбудованого приміщення».

В судовому засіданні 21.09.2017р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення підписано 25.09.2017р.

Головуючий суддя Г.В. Левшина

Суддя Ю.О.Паляниця

Суддя І.К. Чорненька