Ухвала суду № 69570489, 17.10.2017, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
17.10.2017
Номер справи
303/4069/17
Номер документу
69570489
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 303/4069/17

4-c/303/39/17

УХВАЛА

Іменем України

17 жовтня 2017 року м.Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі: головуючого - судді Пак М.М.

секретар судового засідання Тромпак В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Мукачево скаргу ОСОБА_1, заінтересовані особи: державний виконавець Мукачівського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області ОСОБА_2, ПАТ «Укрсоцбанк» на неправомірні дії державного виконавця,-

в с т а н о в и в:

Скаржник ОСОБА_1 звернувся до суду із скаргою, в якій просить визнати дії державного виконавця Мукачівського міського відділу державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Закарпатській області ОСОБА_2 щодо призначення примусового виконання рішення суду, виконавчого напису нотаріуса №87, виданого 25 листопада 2011 року приватним нотаріусом Мукачівського районного нотаріального округу ОСОБА_3 - неправомірними та скасувати вказану постанову.

Скаргу мотивує тим, що 06 липня 2017 року він отримав постанову державного виконавця Добоні В.М. про призначення примусового виконання рішення суду від 04.07.2017 року, яка не містить навіть номеру виконавчого провадження, не зазначено в ній і мотивів, з яких виконавець прийняв відповідне рішення, тобто дійшов певних висновків. Крім того, виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, за заявою стягувача про примусове виконання рішення, проте дана інформація в постанові від 04.07.2017 року також відсутня. Інших підстав щодо початку саме примусового виконання рішення, Законом не передбачено, що є також порушенням норм чинного законодавства з боку державного виконавця. Здійснення виконавчого провадження розпочинається з надходження виконавчого документа до державного виконавця, яким в межах визначених законодавством строків, приймається відповідне рішення, а однією з підстав для відмови є саме пропуск встановленого строку предявлення документів до примусового виконання. Зі змісту надісланої постанови державного виконавця Добоні В.М. від 04.07.2017 року, чітко видно дату винесення виконавчого напису нотаріуса №87- 25.11.2011 року, тобто, строк звернення стягувача з питанням примусового виконання виконавчого напису нотаріуса №87 від 25.11.2011 року, як визначено п.7 ч.1 ст.4 ЗУ «Про виконавче провадження» є граничним і становить до 25.11.2012 року. Тому, державний виконавець зобовязаний був відмовити у прийнятті до провадження виконавчий документ, так строк предявлення його до виконання сплив, а згідно вимог ч.3 ст.24 Закону №606-14 в редакції 01.11.2011 р., поновленню не підлягає. Враховуючи дію норм чинного законодавства на момент виникнення правовідносин, державним виконавцем Добоні В.М. на підставі надісланої постанови від 04.07.2017 року не можуть проводитися жодні виконавчі дії, так як остання не ґрунтується та не відповідає вимогам Закону України «Про виконавче провадження», а відповідно, підлягає скасуванню.

Скаржник - ОСОБА_1 в судове засідання не зявився, подав до суду заяву, у якій просить скаргу розглянути у його відсутності та задоволити її з підстав зазначених у ній.

-2-

Заінтересовані особи - державний виконавець Мукачівського МВ ДВС ГТУЮ в Закарпатській області - ОСОБА_2 та представник ПАТ «Укрсоцбанк» в судове засідання не зявилися, про причини неявки не повідомили.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що Постановою головного державного виконавця Мукачівського МВ ДВС ОСОБА_2 при примусовому виконанні виконавчого напису №87 виданого 25 листопада 2011 року Приватним нотаріусом Мукачівського районного нотаріального округу, ОСОБА_3, призначено примусове виконання про звернення стягнення на житловий будинок з приналежними спорудами та прибудовами, який знаходиться за адресою: Закарпатська область, м.Мукачево, вул.Підгорянська, буд.33, який належить на праві власності ОСОБА_1, в рахунок погашення боргу ОСОБА_4 перед ПАТ «Укрсоцбанк» в розмірі 374 900,22 гривень.

Відповідно до частини 1 статті 383 Цивільного процесуального кодексу України, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.

Згідно статті 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно статті 3 Закону України "Про виконавче провадження", відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: ……3) виконавчих написів нотаріусів.

Інструкція з примусового виконання рішень, затверджена наказом Міністерства юстиції України №512/5 від 02.04.2012 року (у редакції наказу Міністерства юстиції України 29.09.2016 № 2832/5), визначає окремі питання організації виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб), що відповідно до Закону підлягають примусовому виконанню.

Так, згідно пункту 7 розділу І вищевказаної Інструкції, Постанова як окремий документ містить такі обов'язкові реквізити: номер виконавчого провадження; вступну частину із зазначенням: назви постанови, дати видачі постанови та місця її винесення; найменування органу державної виконавчої служби, прізвища, імені та по батькові державного виконавця, який виніс постанову або прізвища, імені та по батькові приватного виконавця, який виніс постанову, найменування виконавчого округу, в якому він здійснює діяльність; назви виконавчого документа, коли та ким виданий, резолютивної частини документа (далі - реквізити виконавчого документа); за зведеним виконавчим провадженням - прізвища, імені та по батькові боржника - фізичної особи, повного найменування боржника - юридичної особи та дати об'єднання виконавчих проваджень у зведене; мотивувальну частину із зазначенням мотивів, з яких виконавець прийняв відповідне рішення (дійшов певних висновків), і посилання на норму закону, на підставі якого винесено постанову; резолютивну частину із зазначенням: прийнятого виконавцем рішення; строку і порядку оскарження постанови. До постанов можуть вноситись також інші відомості, визначені Законом, цією Інструкцією та іншими нормативно-правовими актами. Постанова підписується виконавцем та скріплюється печаткою. Постанова складається у необхідній кількості примірників, один з яких залишається у виконавчому провадженні, а інші надсилаються за належністю.

Всупереч наведеному, Постанова головного державного виконавця Мукачівського МВ ДВС ОСОБА_2 від 04.07.2017 року при примусовому виконанні виконавчого напису №87 виданого 25.11.2011 року не містить номеру виконавчого провадження, не містить також і мотивувальної частини із зазначенням мотивів, з яких виконавець прийняв відповідне рішення (дійшов певних висновків).

-3-

Крім того, згідно статті 11 Закону України «Про виконавче провадження», строки у виконавчому провадженні - це періоди часу, в межах яких учасники виконавчого провадження зобовязані або мають право прийняти рішення або вчинити дію. Строки у виконавчому провадженні встановлюються законом, а якщо вони не визначені законом встановлюються виконавцем. Будь-яка дія або сукупність дій під час виконавчого провадження повинна бути виконана не пізніше граничного строку, визначеного цим Законом. Строки, встановлені цим Законом, обчислюються в робочих днях, місяцях і роках, а також можуть визначатися посиланням на подію, яка повинна неминуче настати.

Згідно статті 12 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчі документи можуть бути предявлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути предявлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Поряд з цим, відповідно до частини 1 статті 22 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин від 01.11.2011 року) виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання в такі строки:1) посвідчення комісій по трудових спорах, постанови судів у справах про адміністративні правопорушення та постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, - протягом трьох місяців; 2) інші виконавчі документи - протягом року, якщо інше не передбачено законом.

Згідно частини 2 статті 22 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин від 01.11.2011 року) строки, зазначені у частині першій цієї статті, встановлюються для виконання судових рішень - з наступного дня після набрання рішенням законної сили чи закінчення строку, встановленого у разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а в разі якщо судове рішення підлягає негайному виконанню, - з наступного дня після його постановлення; виконання рішень комісій по трудових спорах - з дня видачі посвідчення на примусове виконання рішення; інших виконавчих документів з наступного дня після набрання ними юридичної сили, якщо інше не передбачено законом.

Пунктами 5, 6, 7 розділу ХІІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що : виконавчі документи, видані до набрання чинності цим Законом, предявляються до виконання у строки, встановлені цим Законом. Рішення, які виконувалися органами державної виконавчої служби до набрання чинності цим Законом, продовжують виконуватися цими органами до настання підстав для завершення виконавчого провадження. Виконавчі дії, здійснення яких розпочато до набрання чинності цим Законом, завершуються у порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом. Після набрання чинності цим Законом виконавчі дії здійснюються відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини 1 статті 24, пункту 1 частини 1 статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин від 01.11.2011 року) державний виконавець відмовляє у прийнятті до провадження виконавчого документа, строк пред'явлення для примусового виконання якого закінчився, про що виносить відповідну постанову.

Зі змісту постанови державного виконавця Добоні В.М. від 04.07.2017 року видно, що датою винесення виконавчого напису нотаріуса №87 є 25 листопада 2011 року, таким чином строк звернення стягувача з питанням примусового виконання виконавчого напису є граничним і становить до 25.11.2012 року.

Пунктом 21 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ № 6 від 07.02.2014 року «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання рішень у цивільних справах» також визначено, що державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі пропуску встановленого строку для пред'явлення виконавчих документів до виконання; неподання виконавчого документа, зазначеного у статті 17Закону про виконавче провадження; неподання заяви про відкриття виконавчого провадження у випадках, передбачених цим Законом; наявності інших, передбачених законодавством, обставин, які виключають можливість здійснення виконавчого провадження тощо (стаття 26 Закону про виконавче провадження).

-4-

При викладених обставинах суд приходить до висновку, що скарга ОСОБА_1 на неправомірні дії державного виконавця є обгрунтованою та підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 10, 60, 209, 213, 214, 215, 218, 223, 371, 383-388 ЦПК України, ст.ст.1- 4, Закону України Про виконавче провадження, суд,-

в и р і ш и в:

Скаргу ОСОБА_1, заінтересовані особи: державний виконавець Мукачівського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області ОСОБА_2, ПАТ «Укрсоцбанк» на неправомірні дії державного виконавця - задоволити.

Визнати дії головного державного виконавця Мукачівського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управліня юстиції у Закарпатській області ОСОБА_2, щодо призначення примусового виконання рішення суду за виконавчим написом нотаріуса №87, виданого 25 листопада 2011 року Приватним нотаріусом Мукачівського районного нотаріального округу ОСОБА_3 - неправомірними.

Скасувати постанову про призначення примусового виконання рішення суду, винесену головним державним виконавцем Мукачівського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області ОСОБА_2 від 04.07.2017 року, відносно примусового виконання виконавчого напису нотаріуса №87, виданого 25 листопада 2011 року Приватним нотаріусом Мукачівського районного нотаріального округу ОСОБА_3

На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Закарпатської області через суд першої інстанції протягом пяти днів з дня її отримання.

Головуючий М.М.Пак