
11.10.2017 Провадження по справі № 2-а/380/174/17
Справа № 380/1046/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 жовтня 2017 року Тетіївський районний суд Київської області в складі :
головуючого судді : Косович Т.П.
при секретарі : Козуб І.С.
з участю адвоката: Неживка І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тетієві адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням доплати за роботу в зоні відчуження, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та здійснити виплату заборгованості за недоврахування пенсії з 01.06.2017 року.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він є інвалідом 1 групи, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Розмір пенсії визначений на підставі грошового атестату № 30 від 27.02.2017 року та довідки про додаткові види грошового забезпечення № 4 від 28.02.2017 року, виданих Головним управлінням Національної поліції в Київській області. Позивач зазначає, що під час проходження військової служби він отримував доплату за роботу в зоні відчуження, з якої сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Проте дана доплата не була врахована при призначенні пенсії, внаслідок чого він отримує пенсію у меншому розмірі, ніж визначено законом. 01.06.2017 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та додав довідку Головного управління Національної поліції в Київській області № 289/1 від 19.05.2017 року про розмір отриманої доплати за роботу в зоні відчуження, але відповідач своїм листом № 510/О-01 від 22.06.2017 року відмовив йому в задоволенні заяви. Позивач вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області неправомірними та такими, що порушують його права.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 та його представник адвокат Неживок І.В. позовні вимоги підтримали.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Київській областів судове засідання не прибув, надав суду письмове заперечення, в якому просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог (а.с.32-34).
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, його представника та дослідивши письмові докази, вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_2 є інвалідом 1 групи, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (копія пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 від 13.04.2017 року - а.с.5). Розмір пенсії визначений на підставі грошового атестату № 30 від 27.02.2017 року та довідки про додаткові види грошового забезпечення № 4 від 28.02.2017 року, виданих Головним управлінням Національної поліції в Київській області (а.с.6-7,8). Заявою від 01.06.2017 року позивач звернувся до відповідача про перерахунок призначеної пенсії, в якій просив при перерахунку включити доплату за роботу в зоні відчуження, передбачену ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою КМУ № 831 від 10.09.2008 року «Про доплату особам, які працюють в зоні відчуження» (а.с. 11-13) та додав довідку Головного управління Національної поліції в Київській області № 289/1 від 19.05.2017 року про розмір отриманої доплати за роботу в зоні відчуження (а.с.14). Проте відповідач листом № 510/О-01 від 22.06.2017 року відмовив йому в перерахунку пенсії (а.с.16).
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України,органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначається Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб ».
Відповідно до частини третьої статті 43 цього Закону, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Частиною першою статті 9 цього Закону установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців. Пунктом 1 вказаної постанови установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що доплата за роботу в зоні відчуження є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, який відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Як вбачається з довідки Головного управління Національної поліції в Київській області № 289/1 від 19.05.2017 року на даний вид доплати нараховані та сплачені страхові внески.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.4 ст.71 КАС України, суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази в справі.
Таким чином, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд вважає, що відповідач неправомірно відмовив позивачу в перерахунку призначеної пенсії, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2,17,71,158-163,186 КАС України, суд
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 протиправними.
Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити обрахунок пенсії ОСОБА_2, включивши в розрахунок доплати особам, які працюють в зоні відчуження, передбачені ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.08 № 831 «Про доплату особам, які працюють в зоні відчуження» в розмірі 17 202 гривень 77 коп.
Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області включити в розрахунок пенсії ОСОБА_2 заробіток для обчислення пенсії - доплату особам, які працюють в зоні відчуження, передбачені ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.08 № 831 «Про доплату особам, які працюють в зоні відчуження».
Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити виплату ОСОБА_2 заборгованості за недоврахування пенсії з 01.06.2017 року із невключеної суми для обчислення пенсії 17 202 гривень 77 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Тетіївський районний суд протягом десяти днів. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови .
Суддя: Т.П.Косович