Постанова № 69560781, 12.10.2017, Обухівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
12.10.2017
Номер справи
372/2624/17
Номер документу
69560781
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 372/2624/17

Провадження № 2-а-167/17

П О С Т А Н О В А

Іменем України

12 жовтня 2017 року Обухівський районний суд Київської області в складі:

Головуючого судді Болобана В.Г.,

за участі секретаря Рудніцької О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просив визнати протиправними дії Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови в перерахунку йому пенсії на підставі довідки прокуратури Київської області № 18ф-85 від 15 березня 2017 року, зобов'язати Обухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок і виплату пенсії за вислугу років у розмірі 90% від суми заробітної плати, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року за №1013, з урахуванням довідки прокуратури Київської області №18ф-85 від 15 березня 2017 року.

В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 вказав, що він є пенсіонером органів прокуратури України і отримує пенсію з 26.12.2003 року за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.91 №1789-ХІІ (надалі-Закон №1789-ХІІ) в розмірі 90% місячного заробітку. 30 березня 2017 року позивач подав заяву до Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області з проханням провести перерахунок пенсії, додавши до неї довідку видану прокуратурою Київської області № 18ф-85 від 15 березня 2017 року про розмір заробітної плати станом на 01 грудня 2015 року за відповідною посадою, з якої йому була нарахована пенсія.

За результатами розгляду заяви, Управління листом від 21 квітня 2017 року №68/М-04 відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що на дату його звернення ч.ч. 13,18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсій працівникам прокуратури втратили чинність, у зв'язку з чим законодавчо визначені підстави для такого перерахунку з цього часу є відсутніми. Позивач вважає, що Обухівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області незаконно відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, що грубо порушує його права і законні інтереси тому просив визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати провести перерахунок і виплату його пенсії.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі. Зазначив, що відповідач неправомірно відмовляється від перерахунку його пенсії, посилаючись на втрату чинності відповідних положень закону.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти позовних вимог та просила відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначила що на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії частина 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які визначали право на перерахунок пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність, у зв'язку з чим відсутні підстави для здійснення такого перерахунку.

Вислухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в адміністративному позові доводи, суд встановив такі обставини.

В судовому засіданні було встановлено, що з 26.12.2003 року позивач перебуває на обліку в Обухівському об`єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ (надалі-Закон №1789-ХІІ) в розмірі 90% місячного заробітку, що підтверджується пенсійним посвідченням серії АД №346166 та інформацією Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 17.08.2017 року №101/М-04.

30 березня 2017 року позивач звернувся з заявою до Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області про проведення перерахунок пенсії, додавши до неї довідку видану прокуратурою Київської області № 18ф-85 від 15 березня 2017 року про розмір заробітної плати станом на 01 грудня 2015 року за відповідною посадою, з якої йому була нарахована пенсія.

Згідно з довідкою Прокуратури Київської області № 18ф-85 від 15 березня 2017 року, заробітна плата ОСОБА_1 на 1 грудня 2015 року становить: посадовий оклад - 2263,00 грн., надбавка за класний чин - 130,00 грн., надбавка за вислугу років - 452,60 грн., інші виплати, які передбачені чинним законодавством - 10054,46 грн., всього 12900,06 грн.

Листом Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області №68/М-04 від 21.04.2017 року позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що на дату його звернення ч.ч. 13,18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсій працівникам прокуратури втратили чинність, у зв'язку з чим законодавчо визначені підстави для такого перерахунку з цього часу є відсутніми.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, зокрема, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років, призначену з 26.12.2003 року згідно з ч. 1 ст. 50-1 «Про прокуратуру», пенсію було обчислено з урахуванням 90 відсотків від суми заробітної плати.

Згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років не залежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таким чином, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшов висновку, що внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року № 1166 внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається у розмірі 70% від суми заробітної плати, ця норма набула чинності з 01.05.2014 року.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2015 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається у розмірі 60% від суми заробітної плати. В подальшому за нормами Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Однак, враховуючи, що пенсія позивачу призначена раніше, тобто до внесення змін у ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», та в подальшому виключення із Закону України «Про прокуратуру», норми вищевказаних Законів не підлягають застосуванню.

Вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно із ст. 22 Конституцією України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Тому, звуження змісту та обсягу права на перерахунок пенсії, шляхом позбавлення такого права у зв`язку із прийняттям нових законів, або внесення змін до чинних законів, як зазначено у відповіді відповідача, за вказаної статтею Конституції України не допускається.

Крім того, згідно зі статтями 22, 64, 58 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлено законами України (у даному випадку Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Відтак, відповідач має провести перерахунок та виплату пенсії позивачеві, виходячи з розміру отриманої пенсії 90 відсотків із врахуванням довідки прокуратури Київської області № 18ф-85 від 15 березня 2017 року. Відповідно до законодавства перерахунок пенсії належить до обов'язків Пенсійного фонду України, який відповідно до Конституції України зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, дослідивши зібрані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позивачу протиправно відмовлено у проведенні перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми заробітної плати із врахуванням довідки прокуратури Київської області № 18ф-85 від 15 березня 2017 року, оскільки до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію, а тому, такі дії відповідача слід визнати неправомірними та зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії з врахування вищезазначеної довідки.

Керуючись статтями 86, 99, 100, 159-163, 167, 186 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки Прокуратури Київської області № 18ф-85 від 15 березня 2017 року.

Зобов'язати Обухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_1 у розмірі 90% від суми заробітної плати, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що була чинною на момент призначення пенсії) та згідно з Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року, з урахуванням довідки Прокуратури Київської області № 18ф-85 від 15 березня 2017 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у відшкодування сплаченого судового збору в розмірі 1280 грн. 00 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Обухівський районний суд Київської області. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.

СуддяБолобан В. Г.