Постанова № 69560349, 09.10.2017, Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
09.10.2017
Номер справи
357/11012/17
Номер документу
69560349
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 357/11012/17

2-а/357/934/17

П ОС Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 жовтня 2017 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючий - суддя Ярмола О. Я. ,

при секретарі - Ліщинська О. С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в м.Біла Церква, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Білоцерківського об'єднаного управління ПФУ Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що він являється потерпілим від аварії на Чорнобильській АЕС 4-ї категорії, а тому подав відповідачу заяву щодо призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але отримав відмовлено в зв'язку з тим, що відповідачем визнано недостатніми надані позивачем документи та запропоновано йому надати довідку про період проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 1986 року по 1993 р., видану органами місцевого самоврядування, оскільки відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» потерпілим особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсійний вік знижується на 2 роки та додатково 1 рік за кожні три роки проживання або роботи, але не більше 5 років. Позивач, маючи статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, вважає таку відмову відповідача неправомірною та просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у призначенні пенсії, просить зобов'язати Білоцерківське об'єднане управління ПФУ Київської області призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з часу звернення за призначенням пенсії.

В судовому засідання позивач підтримав позов.

Представник відповідача позов не визнав та пояснив, що розглянувши заяву позивача та подані ним документи, Управлінням прийнято рішення 28.08.2017 №17626/07 про відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, оскільки останнім не поданий документ, що передбачений Порядком №22-1 (довідка,що підтверджує (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення). Враховуючи, що протягом трьохмісячного терміну вищевказаний документ до Управлінням позивачем не був поданий, а тому відповідачем вірно прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, свідків, оглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що 29.05.2017 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою встановленого зразка (Додаток 2) про призначенням пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», надав до Управління пакет документів та отримав розписку - повідомлення, де в графі «перелік документів, які необхідно додати до заяви» вказано, що в термін до 29.08.2017р. потрібно подати, зокрема, довідку період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення.

Відповідно до п. 2.22 Порядку- 22-1, за документ що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі, органів місцевого самоврядування.

Згідно паспортних даних та інформації управління адміністративних послуг Білоцерківської міської ради гр. ОСОБА_1, зареєстрований у м.Біла Церква, яке до 01.01.2015року належало до зони посиленого радіоекологічного контролю, в наступні періоди з 27.01.1993 по 09.12.1994, з 02.11.2001 по 23.09.2009 і з 29.09.2009 по теперішній час.

Згідно записів трудової книжки та додатково наданих довідок гр. ОСОБА_2, з 22.11.1983 по 10.10.1988р. працював на «Білоцерківському заводі гумових технічних виробів», з 27.10.1988 по 23.01.1990р. на «Білоцерківському електроремонтному заводі», з 05.02.1990р. по 24.04.1990р. в кооперативі «Практика» (Жовтневий р-н м. Київ) та з 02.11.1990р. по 01.03.1992р. в кооперативі «Мрія-1» (м.Київ).

Встановлено, що підтвердити факт і безпосереднє місце роботи в Спортивному клубі «Первомаєць» в період з 01.03.1992р. по 01.04.1993р. та у фірмі «Саманта» з 25.04.1990р. по 02.11.1990 не має можливості, так як документи на зберігання до архівних установ не надходили (довідки № 772/04-01 від 05.07.2017 та № 618-04-01 від 07.06.2017, видані Трудовим архівом Білоцерківської міської ради, та довідка № 239 від 26.06.2017, видана Білоцерківським районним Трудовим архівом). Відсутність довідок в трудовому архіві, відповідач трактував на користь свого рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу і не взяв до уваги записи в трудовій книжці позивача.

Відповідач в обґрунтування своєї відмови зазначає, що Відповідно до інформації, наданої Управлінням соціального захисту населення, бланк посвідчення категорії 4 серії НОМЕР_1 було видано Дошкільному навчальному закладу № 5, але документи, які були підставою включення до списків для видачі виконавчим комітетом Білоцерківської міської ради довідки, та інформація про вручення виданих бланків посвідчень категорії 4 Управлінню соціального захисту населення не передавались.Згідно записів трудової книжки гр.ОСОБА_1 в Дошкільному навчальному закладі № 5 не працював.Тобто, довідку про період (періоди) проживання на території зони посилено радіоекологічного контролю з 1986 р. по 1993 р., видану органами місцевого самоврядування, протягом трьохмісячного терміну з дати звернення за призначенням пенсії ОСОБА_2 не надано.

Встановлено, що відповідач, розглянувши заяву гр. ОСОБА_2 та подані ним документи, прийняв рішення 28.08.2017 №4108 про відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, оскільки останньою не поданий документ, що передбачений Порядком №22-1 (довідка,що підтверджує (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення).

Позивач в судовому засіданні пояснив, що 18.09.1995 році він отримав посвідчення потерпілого від аварії на Чорнобильській АЕС 4-ї категорії, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю, яке ніким не скасовано і є законним, і яким він постійно користувався. В місті Біла Церква він проживає з 01. 09. 1977 року, коли поступив на навчання в ПТУ № 9, і по теперішній час. 30.12.1983 року він зареєстрував шлюб з першою дружиною ОСОБА_7. в міському відділі ЗАГС у м.Біла Церква. Від шлюбу мають двоє дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, які теж, народилися в м.Біла Церква Київської області.

Встановлено, що 11 жовтня 1990 року шлюб між позивачем та першою дружино було розірвано, що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу НОМЕР_2, місце реєстрації розлучення відділ ЗАГСу Білоцерківського міськвиконкому.

Позивач суду пояснив, що з моменту одруження, а саме з грудня 1983 р. по 27 січня 1993 р. сім'я позивача проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 але отримати довідку про період проживання за цією адресою у позивача немає можливості із-за відсутності будинкової книжки, а в управлінні адміністративних послуг Білоцерківської міської ради дані відсутні. Будинок позивача АДРЕСА_1, був знесений і відділ капітального будівництва Білоцерківської міської ради забрав всі документи на будинок, а для сім'ї позивача в січні 1993 року була надана квартира АДРЕСА_2. Крім того, факт його проживання за адресою: АДРЕСА_5 підтверджується екзаменаційною карткою водія, з якої видно, що він, ОСОБА_1, домашня адреса: АДРЕСА_3, у травні 1984 року отримав водійські права (категорія А), а у серпні 1988 року отримав категорія «В».

В судовому засіданні свідки ОСОБА_5, ОСОБА_8., які знають позивача з періоду його проживання в АДРЕСА_6 оскільки проживали по сусідству, підтвердили суду факт проживання позивача з 1983 року по 1993 рік в м.Біла Церква на вул.. Зінченко.

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Відповідно до ст..15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Так, відповідно до пп. 5п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постаново Правління ПФ України №22-1 від 25.11.2005р., (далі Порядок) до заяви про призначення пенсії за віком із використанням норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаються посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) .

В судовому засіданні встановлено, що позивачем, на виконання вимог зазначеного Порядку, було подано відповідачу заяву, трудову книжку з відомостями про період її роботи. Також, позивач подав суду ряд документів в підтвердження свого проживання на території м. Біла Церква. Позивач не надав довідку про своє проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 26.04.1986р. по 01.01.1993 р., що, як зазначає відповідач стало підставою для відмови позивачу у призначенні пенсії.

Суд вважає дані заперечення представника відповідача необґрунтованими та безпідставними, так як позивач подав до БЦ ОУПФУ підтверджуючу інформацію про періоди роботи та проживання в м. Біла Церква. Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено, що довідка, яку подає особа для призначення пенсії за віком із використанням норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має підтверджувати статус особи, як потерпілої від Чорнобильської катастрофи.

Згідно п.4 ст.11 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Так, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має посвідчення, видане 18.09.1995 року Київською облдержадміністрацією, згідно якого йому присвоєно статус громадянина, який постійно працював чи працює, або проживав чи проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю ( категорія 4), що стверджується копією цього посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с.7).

Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, врегульований постановою КМУ № 51 від 20 січня 1997 року.

Відповідно до п.п.1,2, 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Видача посвідчень потерпілим від Чорнобильської катастрофи, провадиться обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Таким чином, посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії було видане позивачу Київською обласною адміністрацією ще в 1995 році, і дане посвідчення уповноваженим органом не вилучалось, не визнавалось недійсним, і на даний час залишається чинним. А тому, відповідач безпідставно ставить під сумнів статус позивача, як потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії та заперечує його право на призначення пенсії за віком із використанням норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, проаналізувавши надані докази, суд приходить до висновку, що позивачем було надано відповідачу необхідні дані, що дають підстави для призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а отже, позов підлягає до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. 11,15,55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління ПФ України №22-1 від 25.11.2005р., ст. ст. 6, 9, 17, 71,72, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Білоцерківського об'єднаного управління пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .

Зобов'язати Білоцерківське об'єднане управління ПФУ Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з часу звернення за призначенням пенсії, з 01.06.2017 року.

Постанова може бути оскаржена до Київського адміністративного апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

А у випадках передбачених ч.3 ст.160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О. Я. Ярмола