Постанова № 69554793, 11.10.2017, Дворічанський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
11.10.2017
Номер справи
618/806/17
Номер документу
69554793
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 618/806/17

Провадження № 2-а/618/10/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2017 року Дворічанський районний суд Харківської області в складі: головуючого - судді Рябоконь Є.,А., з участю секретаря - Кучеренко О.І., представника позивача - прокурора Дворічанського відділу Ізюмської місцевої прокуратури Харківської області Кадуна О.П., представника відповідача Дворічанської селищної ради - Буздигана О.Є. , представників 3-х осіб: Дворічанської ЗОШ І-ІІІ ступенів Дворічанської районної ради Харківської області - Золочевської С.А., Дворічанського ліцею Дворічанської районної ради Харківської області - Доценко В.О., розглянувши у попередньому судовому засіданні в залі суду в смт. Дворічна справу за адміністративним позовом Ізюмської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави до Дворічанської селищної ради Дворічанського району Харківської області про визнання незаконною бездіяльності Дворічанської селищної ради Дворічанського району Харківської області та зобов»язання вчинити певні дії, 3-і особи: Дворічанська ЗОШ І-ІІІ ступенів Дворічанської районної ради Харківської області, Дворічанський ліцей Дворічанської районної ради Харківської області,-

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Ізюмської місцевої прокуратури Харківської області звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави до Дворічанської селищної ради Дворічанського району Харківської області, 3-і особи: Дворічанська ЗОШ І-ІІІ ступенів Дворічанської районної ради Харківської області, Дворічанський ліцей Дворічанської районної ради Харківської області про визнання незаконною бездіяльності Дворічанської селищної ради Дворічанського району Харківської області з питання незабезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на території, прилеглій до Дворічанського ліцею та Дворічанської ЗОШ І-ІІІ ступенів, та зобов'язання Дворічанської селищної ради Дворічанського району Харківської області вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів шляхом обладнання території, прилеглої до Дворічанького ліцею та Дворічанської ЗОШ І-ІІІ ступенів, дорожнім знаком 1.33 «Діти» в напрямку руху до Дворічанського ліцею та Дворічанської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Дворічанським відділом Ізюмської місцевої прокуратури Харківської області розглянуто інформацію Куп'янського відділу поліції ГУНП в Харківській області № 505/119-85/01/17-2017 від 10.07.2017 про проведення обстеження дорожніх умов території, прилеглої до Дворічанської загальноосвітньої школи I-III ступенів (далі - Дворічанська ЗОШ) та Дворічанського ліцею Дворічанської районної ради Харківської області (далі - Дворічанський ліцей), про що складено відповідний акт.

В ході обстеження виявлена низка порушень, які негативно впливають на безпеку дорожнього руху транспорту та пішоходів, зорема, дітей по вулицях Осінній та Слобожанській в смт. Дворічна Дворічанського району Харківської області.

Так, обстеженням встановлено, що прилегла до Дворічанського ліцею територія, яка розташована за адресою: вул. Слобожанська, 14 в смт. Дворічна, не обладнана дорожнім знаком 1.33 «Діти» в напрямку руху до Дворічанського ліцею та Дворічанської ЗОШ.

Поруч з будівлею Дворічанського ліцею розташоване приміщення Дворічанської ЗОШ, яке знаходиться за адресою: вул. Слобожанська, 10 в смт. Дворічна.

Так, згідно отриманого акту обстеження ділянки вулично - шляхової мережі від 04.07.2017, яке проходило в смт. Дворічна по вул. Слобажанська, 14 Дворічанського району Харківської області, інспектором з дорожнього нагляду СППП Куп'янського ВП ГУНП в Харківській області лейтенантом поліції Ківшарем І.В. встановлено відсутність дорожнього знаку 1.33 «Діти».

Під час проведення обстеження був присутній начальник КП «Дворічна» Стоянов Д.М.

Того ж дня інспектором з дорожнього нагляду СППП Куп'янського ВП ГУНП в Харківській області лейтенантом поліції Ківшарем І.В. на ім'я начальника КП «Дворічна» Стоянова Д.М. направлена вимога № 19: «Привести до вимог ДСТУ3587-97р проїжджу частину по вул. Слобожанській, № 14 в смт. Дворічна біля Дворічанської ЗОШ I-III ступенів, а саме встановити дорожній знак 1.33 «Діти» ПДР України - 1шт.».

Вказану вимогу начальник КП «Дворічна» Стоянов Д.М. отримав 07.07.2017. На виконання вказаної вимоги надано строк у три доби.

Станом на 07 вересня 2017 року вказана вимога не виконана, заходи щодо усунення вказаних у вимозі поліції недоліків не вживаються.

Згідно з п. 1.2. Статуту КП «Дворічна», затвердженого рішенням сесії Дворічанської селищної ради від 22.10.2012 № 420-VI, засновником підприємства є територіальна громада смт. Дворічна в особі Дворічанської селищної ради Дворічанського району Харківської області.

Відповідно до п. 3.1. Статуту, КП «Дворічна» здійснює наступні види діяльності: комплексний благоустрій смт. Дворічна та с. Западне, в тому числі утримання територій загального користування, утримання елементів благоустрою; покриття доріг, проїздів, пішохідних зон та доріжок, утримання дорожніх засобів регулювання дорожнього руху.

Статтею 16 Закону України «Про автомобільні дороги» встановлено, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.

Згідно зі ст. 19 Закону України «Про автомобільні дороги», основними обов'язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є, зокрема, забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів: організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами.

Вимогами ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що одним із повноважень селищних рад є організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, шляхів місцевого значення, а також капітального та поточного ремонту вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції сільських рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху належить, зокрема, організація та контроль за діяльністю підприємств з питань дорожнього руху і його безпеки; сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об'єктами сервісу; здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.

Відповідно до п. 2 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994, ремонт і утримання дорожніх об'єктів (крім залізничних переїздів), що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюється дорожньо-експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління Укравтодору, а тих, що перебувають у комунальній власності, - відповідними комунальними дорожньо-експлуатаційними організаціями.

Відповідно до п.п. 1.33 п. 1 розділу 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 та п. 10.3.34 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», знак 1.33 «Діти» - це ділянка дороги, на якій можлива поява дітей з території дитячого закладу (дошкільний заклад, школа, оздоровчий табір тощо), що прилягає безпосередньо до дороги. Знак повинен установлюватися перед ділянками доріг, на які є вихід з території дитячих закладів (дошкільних закладів, шкіл, дитячих таборів тощо), що прилягають безпосередньо до даної дороги. Знак 1.33 повинен повторюватись. Перший знак повинен бути установлений на відстані 100 м, а другий - не меншій ніж 50 м від початку небезпечної ділянки. З повторним знаком повинна застосовуватись табличка 7.2.1, на якій зазначають довжину ділянки дороги, що прилягає безпосередньо до території дитячого закладу.

Відповідно до п. 1.3 Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 54 від 14.02.2012, дорожні знаки - це вироби, малюнки і написи, що призначені для інформування учасників дорожнього руху щодо умов і режимів руху на вулицях та дорогах.

Попри наведене, Дворічанською селищною радою в порушення вищевказаних норм законодавства не вжито заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на вулиці Слобожанській, прилеглій до Дворічанського ліцею, який розташований за адресою: вул. Слобожанська, 14 в смт. Дворічна, та Дворічанської ЗОШ, яка розташована за адресою: вул. Слобожанська, 10 в смт.Дворічна Дворічанського району Харківської області, оскільки вона не обладнана дорожнім знаком 1.33 «Діти».

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Бездіяльність Дворічанської селищної ради Дворічанського району Харківської області з питання забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій території до Дворічанського ліцею та Дворічанської ЗОШ ставить під загрозу закріплені ст. ст. 3, 27, 49, 53 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров'я та грубо порушує вимоги Законів України «Про автомобільні дороги», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про дорожній рух».

З огляду на викладене, бездіяльність відповідача, яка ставить під загрозу права дітей на життя, охорону здоров'я та загальнодоступність освіти, порушує інтереси держави в частині утвердження і забезпечення прав і свобод людини.

В судовому засіданні представник позивача - прокурор Кадун О.П. позовні вимоги підтримав повністю, просив їх задовольнити.

Представник відповідача Дворічанської селищної ради - Буздиган О.Є. в судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі, при цьому пояснив, що на даний час Дворічанською селищною радою вже вирішується питання встановлення вказаних дорожніх знаків.

Представник 3-ї особи - директор Дворічанської ЗОШ І-ІІІ ступенів Дворічанської районної ради Харківської області Золочевська С.А. в судовому засіданні не заперечувала проти задоволення позовних вимог.

Представник 3-ї особи - директор Дворічанського ліцею Дворічанської районної ради Харківської області Доценко В.О. в судовому засіданні також не заперечувала проти задоволення позовних вимог.

Згідно ч. 2 ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом.

Згідно частини 2 цієї ж статті ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.

Згідно п. 1) ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 18 цього ж Кодексу місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з положеннями ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Враховуючи відсутність органу, який здійснює повноваження держави у даних спірних правовідносинах (тобто контролю за діяльністю місцевих рад на вказаному напрямку), вбачаються підстави для здійснення Ізюмською місцевою прокуратурою представництва в суді законних інтересів держави.

Прокурор, який звертається до адміністративного суду з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво), повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених ч. 2 або ч. 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру».

Підставою для представництва інтересів держави відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» є неналежне здійснення владних повноважень Дворічанською селищною радою щодо забезпечення належних дорожніх умов на вулиці Слобожанській, прилеглій до Дворічанського ліцею та Дворічанської ЗОШ I-III ступенів, що у свою чергу негативно впливає на безпеку дорожнього руху транспорту та пішоходів в смт. Дворічна та ставить під загрозу закріплені в ст. ст. 3, 27, 53 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров'я та загальнодоступність освіти, грубо порушує вимоги Законів України «Про автомобільні дороги», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про дорожній рух».

Так, згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України «Про автомобільні дороги», вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.

Згідно з п. 1) та п. 2) ч. 1 ст. 19 Закону України «Про автомобільні дороги», основними обов'язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є, зокрема, забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів: організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами.

Відповідно до пп. 1) п. а) ч. 1 ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що одним із повноважень селищних рад є організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, шляхів місцевого значення, а також капітального та поточного ремонту вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення.

Згідно зі ст. 7 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції сільських, селищних рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху належить, зокрема, організація та контроль за діяльністю підприємств з питань дорожнього руху і його безпеки; сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об'єктами сервісу; здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.

Згідно акту обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 04.07.2017 (а. с. 11), в смт. Дворічна по вул. Слобожанська, 14 Дворічанського району Харківської області відсутній дорожний знак 1.33 «Діти».

04.07.2017 інспектором з дорожнього нагляду СППП Куп'янського ВП ГУНП в Харківській області лейтенантом поліції Ківшарем І.В. на ім'я начальника КП «Дворічна» Стоянова Д.М. направлена вимога № 19: «Привести до вимог ДСТУ3587-97р проїжджу частину по вул. Слобожанській, № 14 в смт. Дворічна біля Дворічанської ЗОШ I-III ступенів, а саме встановити дорожній знак 1.33 «Діти» ПДР України - 1шт.» (а. с. 12), яка до цього часу не виконана.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є, зокрема, законність, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень ч. ч. 1, 2 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з ч. 2 ст. 51 КАС України, крім та обов»язків, визначених у ст. 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково.

Відповідно до ч. 1 ст. 112 КАС України, представник відповідача в попередньому судовому засіданні заявив про повне визнання даного адміністративного позову, виклавши це в адресованій суду письмовій заяві, яка долучена до справи. Представнику відповідача роз»яснені наслідки визнання позову, встановлені ч. 3 ст. 112 КАС України.

Судом встановлено, що визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує чиї - небудь права, свободи та інтереси.

За таких обставин суд приймає визнання адміністративного позову відповідачем.

Враховуючи положення ч. 3 ст. 112 КАС України, судом приймається постанова про задоволення адміністративного позову, оскільки дії відповідача не суперечать закону та не порушують чиї - небудь права, свободи та інтереси.

На підставі ст. ст. 19, 55, 129 Конституції України, керуючись ст. ст. 11, 17, 60, 71, 111, 112, 121,158-163 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Ізюмської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави до Дворічанської селищної ради Дворічанського району Харківської області про визнання незаконною бездіяльності Дворічанської селищної ради Дворічанського району Харківської області та зобов»язання вчинити певні дії, 3-і особи: Дворічанська ЗОШ І-ІІІ ступенів Дворічанської районної ради Харківської області, Дворічанський ліцей Дворічанської районної ради Харківської області - задовольнити.

Визнати незаконною бездіяльність Дворічанської селищної ради Дворічанського району Харківської області з питання незабезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій території до Дворічанського ліцею, який розташований за адресою: вул. Слобожанська, 14 в смт. Дворічна Дворічанського району Харківської області, та Дворічанської ЗОШ І-ІІІ ступенів, яка розташована за адресою: вул. Слобожанська, 10 в смт. Дворічна Дворічанського району Харківської області.

Зобов'язати Дворічанську селищну раду Дворічанського району Харківської області вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів шляхом обладнання території, прилеглої до Дворічанького ліцею, який розташований за адресою: вул. Слобожанська, 14 в смт. Дворічна Дворічанського району Харківської області, та Дворічанської ЗОШ І-ІІІ ступенів, яка розташована за адресою: вул. Слобожанська, 10 в смт. Дворічна Дворічанського району Харківської області, дорожнім знаком 1.33 «Діти» Правил дорожнього руху України в напрямку руху до Дворічанського ліцею та Дворічанської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дворічанський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги особою, яка її оскаржує, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Суддя Є.А. Рябоконь