
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" жовтня 2017 р.Справа № 916/1988/17
Господарський суд Одеської області у складі :
судді Никифорчука М.І.
при секретареві Аганіні В.Ю.
за участю представників сторін :
від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю № 7985 від 28.12.2016р.;
від відповідача: ОСОБА_2 за довіреністю №208 від 20.07.2016р.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №916/1988/17:
за позовом: Державного підприємства "Адміністрація морських портів України"; в особі, якою є Херсонська філія Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація Херсонського морського порту);
до відповідача: Чорноморського головного морського агентства "ІНФЛОТ";
про стягнення 83880,7 грн., -
в с т а н о в и в :
Державне підприємство «Адміністрація морських портів України» в особі Херсонської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрації Херсонського морського порту) (далі Позивач) звернувся до : Чорноморського головного морського агентства "ІНФЛОТ" (далі Відповідач) із позовом про стягнення суми причального збору у розмірі 45665,33 грн., що є еквівалентом 1762,46 дол. США, посилаючись на те, що Відповідач здійснював у акваторії морського порту Херсон дві вантажні операції судна «MILOS» прапор Мальта, кожна з який повинна бути сплачено причальним збором.
На підставі викладеного Законом України «Про морські порти України», п.5.4 Порядку справляння та розміри ставок портових зборів, затвердженого наказом Мінінфраструктури України від 27.05.2013 № 316 «Про портові збори», статтями 525, 526, 614, 625, 629, 654 Цивільного кодексу України, статтями 180, 188, 193, Господарського кодексу України, Позивач просить позов задовольнити.
Відповідач з вимогами не згоден, про що зазначив у відзиві на позов.
В засіданні суду оголошено перерву з 18.09.2017 р. по 09.10.2017 р. за правилами ст.77 ГПК України.
В засіданні суду 09.10.2017 р. за правилами ст. 85 ГПК України, у присутності представників обох сторін, оголошено вступнуа та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд встановив наступне.
Згідно статті 1 Закону України «Про морські порти України» (далі - Закон) адміністрація морських портів України - державне підприємство, утворене відповідно до законодавства, що забезпечує функціонування морських портів, утримання та використання обєктів портової інфраструктури державної форми власності, виконання інших покладених на нього завдань безпосередньо і через свої філії, що утворюються в кожному морському порту (адміністрація морського порту)
В статті 15 Закону встановлено, що Адміністрація морських портів України утворюється також з метою справляння та цільового використання портових зборів.
Згідно статті 22 Закону у морському порту справляються такі портові збори: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний. Використання коштів від портових зборів допускається виключно за їх цільовим призначенням. Фінансування утримання гідротехнічних споруд в обємах, необхідних для підтримання їх паспортних характеристик, здійснюється за рахунок портових зборів, що справляються у морських портах, де розташовані такі гідротехнічні споруди.
Відповідач діє на підставі Положення про Херсонську філію державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (Адміністрації Херсонського МП), що затверджене наказом Мінінфраструктури від 18.04.2014 № 184 (далі - Положення).
Відповідно до пункту 3.1. Положення Херсонська філія є відокремленим підрозділом державного підприємства «Адміністрація морських портів України», яка не має статусу юридичної особи та здійснює від імені Підприємства частину господарської діяльності.
В пунктах 2.1. та 2.2. Положення Херсонська філія створена з метою забезпечення функціонування морського порту Херсон, організації та забезпечення безпеки мореплавства, утримання та ефективного використання державного майна, закріпленого за Філією та отримання прибутку. В межах території та акваторії морського порту Херсон предметом діяльності Філії є надання послуг суднам на підходах і безпосередньо в акваторії морського порту Херсон, а також між морськими портами, для їх безпечного судноплавства, маневрування та стоянки, в тому числі лоцманських послуг, послуг із забезпечення безпечного проходження каналами, акваторіями тощо, що оплачуються портовими зборами, іншими зборами та платами.
В пункті 1.3. Порядку справляння та розміри ставок портових зборів (далі - Порядок), затвердженого наказом Мінінфраструктури України від 27.05.2013 № 316 «Про портові збори», визначено, що портові збори корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний) справляються в морських портах із суден і плавучих споруд, що плавають під Державним Прапором України та іноземними прапорами.
Відповідно до пункту 15.1. розділу XV Правил надання послуг у морських портах України (далі - Правила), затверджені наказом Мінінфраструктури від 05.06.2013 № 348, обслуговування суден та інші послуги в морських портах України та на підходах до них здійснюються субєктами господарювання на підставі укладених договорів відповідно до чинного законодавства з урахуванням вимог міжнародних договорів України.
Між державним підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Херсонська філія та Відповідачем укладено договір про агентське обслуговування суден від 17.02.2014 № 39-П-ХЕФ-14 (далі - Договір), зі змінами відповідно до Додаткової угоди № 1 від 15.12.2014 та Додаткової угоди № 2 від 01.09.2015.
Згідно Розділу 1 Договору даний договір визначає порядок взаємовідносин між Адміністрацією та Агентом у разі здійснення Агентом обслуговування суден, як під іноземним прапором, так і під Державним прапором України, які заходитимуть до акваторії морського порту Херсон або проходитимуть через акваторію морського порту транзитом.
Відповідно до 2.1. Договору Адміністрація обслуговує судна в порядку передбаченому Зводом Звичаїв Херсонського морського порту, Обовязковими постановами Херсонського морського порту, Законом України «Про морські порти України» та іншими нормативно-правовими актами.
В пункті 2.3. Договору до обовязків Адміністрації віднесено нарахування ^ та стягнення, згідно чинного законодавства України, портових зборів, зборів та плати з суден, що плавають під Державним прапором України та іноземним прапором і заходитимуть до акваторії морського порту Херсон, або проходитимуть через акваторію морського порту Херсон транзитом.
Пунктом 2.1. Правил надання послуг у морських портах України, визначено, що вантажні операції - навантаження, вивантаження й перевантаження вантажу, завантаження і розвантаження транспортного засобу.
Відповідно до пункту 3.6. Агент до початку проведення вантажних або інших операцій на суднах, подає заявки до Адміністрації, та інші документи для виписки дисбурсментських рахунків по нарахуванню портових зборів.
31.03.2015 р. Херсонської морської агенції «ІНФЛОТ» надійшла заявка щодо оформлення рахунків по портовим зборам за заходження судна «MILOS» прапор Мальта під вантажні операції в акваторію морського порту Херсон.
Відповідно до вказаної заявки та умов Порядку судно «MILOS» відноситься до суден групи А, відповідно до обмірного свідоцтва судна (International Tonnage Certificate (1969) з умовним обємом судна 50356 m .
Для виконання вантажних операцій, згідно лоцманської квитанції № 9650 судно «MILOS» було пришвартовано 31.03.2015 о 12.00 годин до причалу № 6, та відшвартований від причалу № 6 о 8:20 годин 05.04.2015 (лоцманська квитанція № 9680), після закінчення вантажних операцій.
Згідно з лоцманською квитанцією № 9681 судно «MILOS» було пришвартовано 05.04.2015 о 09:20 год. до причалу № 4 для виконання вантажних операцій та відшвартоване 11.04.2015 о 06:10 год. (лоцманська квитанція № 9719) від причалу № 4, після завантаження судна.
Тобто, судно двічі було пришвартовано до двох різних причалів та проведено дві окремі вантажні операції.
На підставі актів від 11.04.2015 за №№ 2117,2119 підписаних Сторонами та на виконання умов пункту 2.10 договору Адміністрацією нараховані портові збори та виставлені остаточні рахунки від 15.04.2015 за № 2422 на суму 18 128,16 дол. США та від 15.04.2017 за № 2427 на суму 2114,95 дол. США.
ЧГМА «ІНФЛОТ» визнаються та сплачені усі нарахування окрім причального збору згідно рахунку №2427 від 15.04.2017.
В акті від 11.04.2015 за № 2119 уповноваженою особою Відповідач зазначив, що вказаний акт визнається лише в частині сплати санітарного збору, а причальний збір не прийнято.
Згідно пункту 5.1. Порядку причальний збір справляється із суден, що стоять біля причалу.
В пункті 5.2. зазначено, що для суден груп А, Б, В (буксири), Г, Д (крім військових суден ВМС ЗС України) і Е (спортивні судна, приватні яхти, парусні судна та риболовні судна, що заходять у морські порти без виконання вантажних операцій, а також судна портового флоту, що не належать або не орендуються власником(ами) (балансоутримувачами) причалів) застосовуються ставки, наведені у додатку 5 до цього Порядку.
В пункті 5.4. Порядку чітко визначено, що сплата причального збору здійснюється окремо за кожну операцію.
Нарахування портових зборів здійснюється з умовного обєму судна, який обчислюється в кубічних метрах і дорівнює добутку трьох величин (довжина судна, ширина судна і висота борту судна), зазначених в обмірному свідоцтві (головні розмірення) або документі, що його замінює. При цьому умовний обєм судна підлягає округленню у такому порядку: до 0,5 кубічного метра округлюється до цілого числа в меншу сторону, а 0,5 кубічного метра і більше округлюється до цілого числа в більшу сторону.
Згідно наданого позивачем розрахунку сума причального збору складає 1762,46 дол. США, що є єквівалентом 45665,33 грн.
Відповідно до умов п.4.4. договору оплата зборів і плат за послуги, що надаються суднам згідно чинного законодавства України повинна бути здійснена протягом пяти банківських днів з дати отримання таких документів, а якщо зазначенні документи відправляються поштою, то оплата здійснюється протягом десяти банківських днів з дати відправлення таких документів.
Листом від 20.04.2015 за № 261 Відповідач повідомив Позивача, що акт виконаних робіт (надання послуг) від 11.04.2015 № 2119 не може бути акцептований, у звязку з тим, що (на думку Відповідача) помилково вдруге виставлений причальний збір, та запропоновано виключити з нього причальний збір у сумі 1762,46 дол. СІЛА.
Листом від 21.04.2015 № 265 ЧГМА «ІНФЛОТ» повідомлено, що 20.04.2015 одержано рахунок від 15.04.2015 за № 2427, тобто датою початку виконання зобовязання щодо сплати вказаної суми вважається 21.04.2015 тобто з наступного дня з дати отримання вказаного рахунку.
В листі від 21.04.2015 за № 26-14-19/32 ХФ ДП «АМПУ» (Адміністрацією Херсонського МП) надані розяснення щодо порядку нарахування причального збору окремо за кожну проведену операцію у відповідності до положень Порядку справляння та розміри ставок портових зборів та повторно запропоновано сплатити вказані кошти.
На заявлену претензію Відповідач відмовив у звязку з невірним (на думку Відповідача) трактуванням положень п. 5.4. Порядку.
Згідно частини 2 статті 614 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання.
Фактично, одностороння відмова Відповідача від виконання Договору у звязку з різним трактуванням положень Порядку є протиправними оскільки умовами вказаного договору чітко визначено порядок та підстави сплати портових зборів, що не допускають різного тлумачення.
В пункті 6.1. Договору встановлено, що Адміністрація має право стягнути з Агента, згідно статті 625 Цивільного кодексу України у разі прострочення Агентом виконання грошового зобовязання по Договору, суму боргу у урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних з простроченої суми, а згідно пункту 6.2. Договору Адміністрація має право стягнути з Агента за затримку платежів після вказаного в Договорі строку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період за який сплачується пеня, за кожен день прострочення платежу від суми простроченого платежу.
Відповідно до пунктів 6.9. та 6.10. Договору сторони домовились, що строк позовної давності по стягненню пені за прострочення платежів Агентом встановлюється тривалістю у пять років, пеня нараховується не більше ніж за один рік.
Для розрахунку штрафних санкцій за невиконання вказаного зобовязання щодо сплати 1762,46 дол. США застосовується офіційних курс Національного банку України на 31.07.2017 - 2591,5589 гривень за 100 доларів США, зважаючи на зазначене, сума в національній валюті України для розрахунку штрафних санкцій складає 45665,33 грн. (сорок пять тисяч шістсот шістдесят пять гривень 33 копійки).
Відповідно до розрахунку штрафних санкцій 3% річних від простроченої суми складає 3100,00 грн. (три тисячі сто гривень), інфляційне збільшення суми заборгованості 12192,64 грн. (дванадцять тисяч сто девяносто дві гривні 64 копійки) та пеня 22922,73 грн. (двадцять дві тисячі девятсот двадцять дві гривні 73 копійки)
Дослідивши та проаналізувавши надані докази, сторін, проаналізувавши приписи законодавства, що регулюють правовідносини по даному спору, господарський суд прийшов до наступного.
Відповідно до вимог ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до статті 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до ст.. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Ці дані встановлюються письмовими і речовими доказами.
У відповідності до ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обовязки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обовязків є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Як встановлено судом та випливає з матеріалів справи, на підставі заявки Херсонської морської агенції «ІНФЛОТ від 31.03.2015 р. щодо оформлення рахунків по портовим зборам за заходження судна «MILOS» прапор Мальта під вантажні операції в акваторію морського порту Херсон для виконання вантажних операцій, згідно лоцманської квитанції № 9650 судно «MILOS» було пришвартовано 31.03.2015 о 12.00 годин до причалу № 6, та відшвартований від причалу № 6 о 8:20 годин 05.04.2015 (лоцманська квитанція № 9680), після закінчення вантажних операцій.
Згідно з лоцманською квитанцією № 9681 судно «MILOS» було пришвартовано 05.04.2015 о 09:20 год. до причалу № 4 для виконання вантажних операцій та відшвартоване 11.04.2015 о 06:10 год. (лоцманська квитанція № 9719) від причалу № 4, після завантаження судна.
Тобто, судно двічі було пришвартовано до двох різних причалів та проведено дві окремі вантажні операції.
На підставі актів від 11.04.2015 за №№ 2117,2119 підписаних Сторонами та на виконання умов пункту 2.10 договору Адміністрацією нараховані портові збори та виставлені остаточні рахунки від 15.04.2015 за № 2422 на суму 18 128,16 дол. США та від 15.04.2017 за № 2427 на суму 2114,95 дол. США.
Відповідач визнав та сплатив усі нарахування окрім причального збору згідно рахунку №2427 від 15.04.2017.
В акті від 11.04.2015 за № 2119 уповноваженою особою Відповідач зазначив, що вказаний акт визнається лише в частині сплати санітарного збору, а причальний збір не прийнято.
Згідно пункту 5.1. Порядку причальний збір справляється із суден, що стоять біля причалу.
В пункті 5.2. зазначено, що для суден груп А, Б, В (буксири), Г, Д (крім військових суден ВМС ЗС України) і Е (спортивні судна, приватні яхти, парусні судна та риболовні судна, що заходять у морські порти без виконання вантажних операцій, а також судна портового флоту, що не належать або не орендуються власником(ами) (балансоутримувачами) причалів) застосовуються ставки, наведені у додатку 5 до цього Порядку.
В пункті 5.4. Порядку чітко визначено, що сплата причального збору здійснюється окремо за кожну операцію.
З приведеного випливає що вказане судно здійснило дві окремі вантажні операції, проти чого не заперечує і сам відповідач, зазначивши про це у відзиві на позов.
За таких обставин, аналізуючи викладене господарський суд вважає вимоги позивача такими, що відповідають наявним у справі доказами, є обґрунтованими, законними і тому підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 44, 49 ГПК України при задоволенні позову судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст. ст.32,33,43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов - задовольнити повністю.
2. Стягнути з Чорноморського головного морського агентства "ІНФЛОТ" (65026, м. Одеса, площа Митна, 1, код ЄДРПОУ 01180568) на користь державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (01135, м. Київ, проспект Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 38727770) в особі Херсонської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрації Херсонського морського порту) (73000, м. Херсон, проспект Ушакова, 4, код ЄДРПОУ 38728533) суму основного боргу в розмірі 1762,46 дол. США (одна тисяча сімсот шістдесят два дол. США 46 центів), що в еквіваленті по офіційному курсу Національного Банку України становить 45665 (сорок пять тисяч шістсот шістдесят пять) грн. 33 коп., 3% річних у сумі 3100 (три тисячі сто) грн., інфляційне збільшення у сумі 12192 (дванадцять тисяч сто девяносто дві) грн. 64 коп., пеню у сумі 22922 (двадцять дві тисячі девятсот двадцять дві) грн. 73 коп. та судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн.
Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст. 85 ГПК України.
Повний текст рішення складено та підписано 17 жовтня 2017 р.
Суддя М.І. Никифорчук