
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/9774/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Яворського І.О.,
суддів: Кухтея Р.В., Носа С.П.
секретаря судового засідання Сідельник Г.М.
з участю осіб:
позивача по справі: представника ОСОБА_1
відповідача по справі: не з'явився
третіх осіб: ОСОБА_2 - представника ОСОБА_3, Тернопільської міської ради - представника Лукащука В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_5 на ухвалу Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 07 вересня 2017 року про відмову у вжитті заходів забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_5 до Відділу Державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2, Тернопільська міська рада, Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованої 05 жовтня 2016 року за № ТП 083162790238 «Будівництво готелю з закладом громадського харчування і спортивно-оздоровчими та торгівельними приміщеннями по АДРЕСА_1»,
У С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_5, у вересні 2017 року звернувся з позовом в суд до Відділу Державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2, Тернопільська міська рада, Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованої 05 жовтня 2016 року за № ТП 083162790238 «Будівництво готелю з закладом громадського харчування і спортивно-оздоровчими та торгівельними приміщеннями по АДРЕСА_1».
06 вересня 2017 року позивач подав клопотання про вжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони проведення будь-яких будівельних робіт на підставі декларації про початок виконання будівельних робіт та заборони проведення державної реєстрації права власності на незавершене будівництво.
Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 07 вересня 2017 року відмовлено ОСОБА_5 у задоволенні клопотання про вжиття заходів забезпечення позову.
Ухвалу суду оскаржив позивач. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану ухвалу та прийняти нову ухвалу, якою клопотання задовольнити.
Сторони по справі в судове засідання не з'явились, а тому згідно ч.1 ст.41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст. 118 КАС України клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно ч. 2 ст.117 КАС України ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову постановляє суд першої інстанції, а якщо розпочато апеляційне провадження, то таку ухвалу може постановити суд апеляційної інстанції.
Відповідно до ч.1 ст.117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Таким чином можна дійти висновку, що наведена вище стаття передбачає такі обставини для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, як:
- існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі;
- захист прав, свобод та інтересів особи стане неможливим без вжиття заходів забезпечення позову;
- для відновлення прав, свобод та інтересів особи необхідно буде докласти значних зусиль та витрат:
- а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
У відповідності з п.17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06 березня 2008 року №2 «Про практику застосування адміністративними судам окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» судам необхідно враховувати, що згідно з частинами третьою та четвертою статті 117 КАС України забезпечення позову в адміністративних справах допускається лише у двох формах:1) зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржують ся; 2) заборони вчиняти певні дії. Наведений перелік підстав забезпечення позову є вичерпним. В ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції в тому, що підстав для вжиття заходів забезпечення позову немає, такі підстави не прослідковуються з матеріалів справи та не наведені позивачем.
Таким чином оскаржувана ухвала є законною та підстав для її скасування немає.
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 117, ст. 118, ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.199, ст.202, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 залишити без задоволення, а ухвалу Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 07 вересня 2017 року про відмову у вжитті заходів забезпечення позову в справі №607/11055/17 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя І. О. Яворський судді Р. В. Кухтей С. П. Нос
Повний текст виготовлено 13.10.2017 року