
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 жовтня 2017 р. № 820/4123/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Волошина Д.А.,
за участю секретаря судового засідання - Ільницької І.Л.,
представника позивача - Коробки І.С.,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Харківській області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу,
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДФС у Харківській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд стягнути до бюджету України з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, податковий борг в сумі 16208,41 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач має податковий борг перед бюджетом, а саме не сплачено пеню, що була донарахована у зв`язку з несплатою основних платежів з податку на додану вартість та з податку на доходи фізичних осіб. У зв'язку з тим, що вказана податкова заборгованість погашена не була, дану суму боргу позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову зазначивши, що відповідачем було сплачено донараховане грошове зобов`язання, без пені. Додатково вказав, що підстав для її нарахування, направлення податкової вимоги та звернення до суду з адміністративним позовом в контролюючого органу немає в силу того, що сума грошового зобов`язання, нарахована податковим органом не повинна сплачуватись через невручення відповідачу податкових повідомлень-рішень.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 зареєстрований як фізична особа-підприємець 20.11.2006 за адресою АДРЕСА_1 та перебуває на обліку в Центральній об`єднаній державній податковій інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (а.с.7-9).
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлений законом.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та в розмірах, встановленим Податковим кодексом України та законами з питань митної справи, що повністю узгоджується з приписами ст.19 Конституції України щодо обов`язку кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Відповідно до п.п.19-1.1.1, 19-1.1.2, 19-1.1.34, 19-1.1.45 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів; контролюють своєчасність подання платниками податків передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.
Згідно з пп.20.1.18 та 20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право: визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Судом встановлено, що Центральною об`єднаною державною податковою інспекцією м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області 25.05.2016 проведено документальну планову перевірку Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2013 по 31.12.2013.
За результатами проведеної перевірки складено акт № 1821/20-30-13-04-07 від 25.05.2016, яким встановлено наступні порушення: п. 177.10 ст. 177, п. 76, п. 185.1 ст. 185.1, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України; п. 176.1 ст.176 Податкового кодексу України; ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію фізичних осіб-платників податків та інших обов`язкових платежів", ст. 176.2 "б" Податкового кодексу України; п. 185.1 ст. 185, п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України.
Акт перевірки направлено позивачу 25.05.2016 за адресою АДРЕСА_1, однак поштовий конверт повернувся із зазначенням причини невручення - "за закінченням терміну зберігання", копія якого міститься в матеріалах справи (а.с. 17).
На лист відповідача № 7 від 14.07.2016 податковим органом було повторно направлено акт перевірки за адресою АДРЕСА_3 та отримано уповноваженою особою Герасименко 25.08.2016, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи. (а.с.18).
На підставі акту перевірки сформовані податкові повідомлення рішення № 0002871304 від 13.07.2016, № 0002881304 від 13.07.2016, № 0002841304 від 13.07.2016, № 0002851304 від 13.07.2016 на загальну суму 67876,09 грн, які направлені позивачу податковим органом 14.07.2016, однак ним не отримані, оскільки поштовий конверт повернувся із зазначенням причини невручення "за закінченням терміну зберігання", що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 21,91)
Вказані податкові повідомлення-рішення ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувались
На підставі вимог п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до ст.59 Податкового Кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
На підставі ст. 59 Податкового кодексу України Центральна ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області направила боржнику податкову вимогу № 15656-17 від 06.09.2016, яка не була отримана позивачем, оскільки поштовий конверт повернувся із зазначенням причини невручення "за закінченням терміну зберігання" (а.с 12).
Відповідно до п. 58.3. ст. 58 Податкового кодексу України вищевказані податкові повідомлення-рішення та податкова вимога вважаються такими, що вручені платнику податку, оскільки зазначені документи надсилались за зареєстрованою адресою місця проживання відповідача АДРЕСА_1 та повідомленим платником податку фактичним місцем проживання за адресою АДРЕСА_3.
Позивачем податковий борг, що виник на підставі вищезазначених податкових повідомлень - рішень був погашений 24.10.2016 на суму 34295,37 грн та 25.09.2017 на суму 33580,72 грн, що підтверджується платіжними дорученнями, які містяться в матеріалах справи. (а.с.47-48, 79-84).
Відповідно до п. 129.1.1 ст. 129.1 Податкового кодексу України (в редакції до 01.01.2017) пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Згідно п. 129.1.1 ст. 129.1 Податкового кодексу України (в редакції з 01.01.2017) нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань. (п. 129.3.1 ст. 129.3 ПК України)
Як вбачається з матеріалів справи на суму погашеного податкового боргу була нарахована пеня в період з 05.09.2016 по 24.09.2017 на загальну суму 16198,09 грн, що підтверджується даними інтегрованої картки платника податку, яка міститься в матеріалах справи.
Отже, сума податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 складає 16198, 09 грн. в тому числі пеня нарахована з податку на доходи фізичних осіб - 10,32 грн та пеня нарахована з податку на додану вартість - 16198,00 грн.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. (Підпункт 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)
Згідно з п.87.1 ст.87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Пунктом 87.9 ст.87 Податкового кодексу України встановлено, що в разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У відповідності до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п. 137 п. 1 ст.14 Податкового кодексу України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених Податковим кодексом України та законами України.
Згідно з п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Частиною 1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Харківській області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до бюджету пеню в загальному розмірі 16208 (шістнадцять тисяч двісті вісім) грн 41 коп, а саме: з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 10 (десять) грн 32 коп. та з податку на додану вартість у розмірі 16198 (шістнадцять тисяч сто дев'яносто вісім) грн 09 коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 13 жовтня 2017 року.
Суддя Д.А. Волошин