Постанова № 69516373, 12.10.2017, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2017
Номер справи
816/1024/17
Номер документу
69516373
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2017 року м.ПолтаваСправа № 816/1024/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Удовіченка С.О.,

за участю:

секретаря судового засідання - Кисличенко О.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Полтавтрансбуд" до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області про визнання протиправними дії, визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

29 червня 2017 року Товариство з додатковою відповідальністю "Полтавтрансбуд" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області про:

- визнання дій щодо скасування декларації про початок виконання будівельних робіт від 16.06.2015 за №083151670443 на об'єкті будівництва "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульвару Боровиковського, 4 в м. Полтава", що розташований за адресою: бульвар Боровиковського, 4 в м. Полтава, та щодо скасування декларації про готовність об'єкта до експлутації від 30.05.2017 №ПТ143171503590 на об'єкті будівництва "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульвару Боровиковського, 4 в м. Полтава", що розташований за адресою: бульвар Боровиковського, 4 в м. Полтава протиправними;

- визнання протиправним та скасування рішення від 08.06.2017 №29 щодо скасування декларації про початок виконання будівельних робіт від 16.06.2015 за №083151670443 на об'єкті будівництва "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульвару Боровиковського, 4 в м. Полтава", що розташований за адресою: бульвар Боровиковського, 4 в м. Полтава, та щодо скасування декларації про готовність об'єкта до експлутації від 30.05.2017 №ПТ143171503590 на об'єкті будівництва "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульвару Боровиковського, 4 в м. Полтава", що розташований за адресою: бульвар Боровиковського, 4 в м. Полтава;

- визнання протиправним та скасування наказу від 08.06.2017 №45 про скасування реєстрації декларацій;

- зобов'язання поновити реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 16.06.2015 за №083151670443 на об'єкті будівництва "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульвару Боровиковського, 4 в м. Полтава", що розташований за адресою: бульвар Боровиковського, 4 в м. Полтава, та реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 30.05.2017 №ПТ143171503590 на об'єкті будівництва "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульвару Боровиковського, 4 в м. Полтава", що розташований за адресою: бульвар Боровиковського, 4 в м. Полтава;

- визнання протиправною та скасування постанови від 14.06.2017 №П-18-17ю/1016-7.3 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на протиправність рішення та наказу відповідача щодо скасування декларацій про початок виконання будівельних робіт від 16.06.2015 за №083151670443 та про готовність об'єкта до експлуатації від 30.05.2017 №ПТ143171503590 на об'єкті будівництва "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульв. Боровиковського, 4 в м. Полтава", що розташований за адресою: бульвар Боровиковського, 4 в м. Полтава, а також протиправність постанови від 14.06.2017 №П-18-17Ю/1016-7.3 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, оскільки викладені у акті перевірки від 06.06.2017 обставини не відповідають дійсності. Так, встановлення під час перевірки факту виконання на обєкті будівництва будівельних робіт, що свідчить про не завершення будівництва, спростовується подачею товариством відповідачу декларації про готовність обєкта будівництва до експлуатації та її реєстрації останнім. Посилання відповідача про відсутність у товариства права користування земельною ділянкою для будівництва на момент реєстрації декларації про готовність обєкта будівництва (30.05.2017), на думку товариства, не підтверджуються з огляду на наявність у нього договору суборенди землі, укладеного 22.12.2016 між ним та Управлінням капітального будівництва Полтавського міськвиконкому, а також здійснення державної реєстрації права суборенди товариства в установленому законодавством порядку. Порушення товариством вимог статті 26, частини 10 статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", пункту 16 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів та частини 1 статті 376 Цивільного кодексу України спростовується тим, що зовнішні мережі каналізації, тобто ті, що знаходяться поза житловим будинком, не є нерухомим майном, а тому їх будівництво не потребує відведення земельної ділянки для цієї мети, в зв'язку з чим таке будівництво не є самочинним. Щодо твердження відповідача про заниження товариством категорії складності об'єкта будівництва з ІV-тої категорії складності на ІІІ-тю, то останнє базується виключно на його власних розрахунках, які є помилковими. У звязку з цим, у товариства відсутня необхідність отримувати дозвіл на виконання будівельних робіт, передбачений статтею 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, що діяла до 10.06.2017), та проводити експертизи проекту, передбачену статтею 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, що діяла до 10.06.2017).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача заперечував проти позову, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В письмових запереченнях посилався на те, що під час проведення позапланової перевірки на обєкті "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульв. Боровиковського, 4 в м. Полтава" встановлені порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме, статті 26, частини 1, пункту 1 частини 4 статті 31, статті 32, пункту 3 частини 1 статті 34, статті 37, частин 2, 10 статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", абзацу 2 пункту 3, пунктів 9, 16 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, частини 1 статті 376 Цивільного кодексу України, статті 26 Закону України "Про архітектурну діяльність", підпункту 1 пункту 5 Порядку віднесення обєктів будівництва до ІV і V категорій складності, пунктів 4.1, 4.5 ДБН А.2.2-3-2014, пункту 10 Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 №560. Відтак, рішення та наказ щодо скасування декларацій про початок виконання будівельних робіт від 16.06.2015 за №083151670443 та про готовність об'єкта до експлуатації від 30.05.2017 №ПТ143171503590 на об'єкті "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульв. Боровиковського, 4 в м. Полтава", а також постанова від 14.06.2017 №П-18-17Ю/1016-7.3 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, прийняті відповідачем обґрунтовано та скасуванню не підлягають.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 16.06.2015 за №ПТ083151670443 Департаментом ДАБІ у Полтавській області зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт на обєкті "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульв. Боровиковського, 4 в м. Полтава" (а.с. 74-75).

У подальшому, 04.09.2015 товариством до Департаменту ДАБІ у Полтавській області було надано повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації про початок виконання будівельних робіт, яке зареєстроване Департаментом за №ПТ103152560430040915 (а.с. 76).

30.05.2017 за №ПТ143171503590 Департаментом ДАБІ у Полтавській області зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації обєкта, який належить до І-ІІІ категорії складності (а.с. 77-80).

Разом з тим, 16.05.2017 за вх.№1016-1-30/1/1133 до Департаменту ДАБІ у Полтавській області надійшов лист з Прокуратури Полтавської області (а.с. 99-101), у якому остання повідомила Департамент про те, що прокуратурою 28.11.2016 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості №420161700000003334 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 КК України. У ході досудового розслідування установлено, що УКБ Полтавського міськвиконкому та ТзДВ "Полтавтрансбуд" здійснюється будівництво багатоповерхових житлових будинків у м. Полтава з порушеннями містобудівного законодавства. Зокрема, щодо будівництва по бульвару В. Боровиковського, 4 зазначено, що будівництво житлового будинку передбачено на земельній ділянці, частково розміщеній на проїзді бульвару Боровиковського (згідно генплану), чим порушено ДБН 360-92. Вивченням даних декларації про початок виконання будівельних робіт установлено, що проект будівництва потребує експертизи. Будівництво згідно декларації віднесено до ІІІ категорії складності. Водночас, при розрахунку категорії складності відповідно до ДСТУ-В.1.2-16:2013 "Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності обєктів будівництва", затверджених наказом Мінрегіону України від 14.05.2013 №195, кількість осіб, які постійно перебувають на обєкті дорівнює - 325. За кількістю осіб, які постійно перебувають на обєкті, житловий будинок відноситься до класу наслідків (відповідальності) СС2 та ІV категорії складності. Відповідно до частини 4 статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" проекти будівництва обєктів, які належать до IV і V категорій складності, - щодо додержання нормативів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності, довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення підлягають обовязковій експертизі. Декларація про початок виконання будівельних робіт зареєстрована в ДАБІ 16.06.2015 підлягає скасуванню. З огляду на вищенаведене, керуючись статтею 36, частиною 2 статті 93 КПК України, з метою повного та всебічного дослідження обставин вчинення кримінального правопорушення, забезпечення проведення комплексних експертиз, прокуратура просить Департамент провести позапланову перевірку обєкту "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульв. Боровиковського, 4 в м. Полтава" за участю слідчого Мухи О.В. або процесуального керівника ОСОБА_3 та надати завірені копії матеріалів перевірки до прокуратури не пізніше 23.05.2017.

За приписами пункту 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 (далі - Порядок №553, в редакції чинній на момент проведення перевірки) позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Підставами для проведення позапланової перевірки є:

- подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням;

- необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів;

- виявлення факту самочинного будівництва об'єкта;

- перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів органу державного архітектурно-будівельного контролю;

- вимога Держархбудінспекції про проведення перевірки;

- звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства;

- вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

З огляду на звернення прокуратури Полтавської області від 16.05.2017 вх.№1016-1.30/1/1133, Департамент ДАБІ у Полтавській області, керуючись абзацом 8 пункту 7 Порядку №553, прийняв наказ від 29.05.2017 №217П "Про проведення позапланової перевірки" (а.с. 122).

На підставі наказу Департаменту від 29.05.2017 №217П заступником директора Департаменту - начальником відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування ОСОБА_4 оформлено та підписано направлення від 29.05.2017 №317 для проведення позапланової перевірки на обєкті "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульв. Боровиковського, 4 в м. Полтава", замовник ТзДВ "Полтавтрансбуд", м. Полтава, вул. Старий Поділ, 4 (а.с. 98).

Відповідно до статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", на підставі абзацу 8 пункту 7 Порядку №553, наказу Департаменту ДАБІ у Полтавській області від 29.05.2017 №217П, направлення від 29.05.2017 №317, головним інспектором будівельного нагляду Інспекційного відділу №1 Департаменту ДАБІ у Полтавській області ОСОБА_5, головним інспектором будівельного нагляду Інспекційного відділу №2 Департаменту ДАБІ у Полтавській області ОСОБА_6 у присутності начальника виробничо-технічного відділу ТзДВ "Полтавтрансбуд" ОСОБА_7, виконроба ОСОБА_8, інженера технічного нагляду ОСОБА_9, начальника відділу прокуратури Полтавської області ОСОБА_3 проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил у термін 30.05.2017 - 06.06.2017 ТзДВ "Полтавтрансбуд" 36022, м. Полтава, вул. Старий Поділ, 4, код ЄДРПОУ 01377190, назва та місцезнаходження обєкта будівництва: "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульв. Боровиковського, 4 в м. Полтава".

Результати позапланової перевірки оформлені актом перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 06.06.2017 (а.с. 65-67).

У вказаному акті перевіряючими зафіксовано наступні порушення:

- в декларації про готовність обєкта будівництва замовник-генпідрядник ТзДВ "Полтавтрансбуд" навів недостовірні дані, а саме:

1. В пункті 17 декларації про готовність об'єкта до експлуатації зазначено, що на об'єкті виконано всі передбачені проектною документацією згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами роботи, у тому числі щодо доступності для маломобільних груп населення, обладнання встановлено згідно з актами про його прийняття після випробування у визначеному порядку, однак перевіряючими встановлено, що на об'єкті під час перевірки виконувалися будівельні роботи, об'єкт не завершений будівництвом, що є порушенням частини 10 статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та пунктів 9, 16 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №461 (із змінами).

2. В пункті 13 - інформація про документ, що засвідчує право користування земельною ділянкою, згідно договору від 20.07.2015 року зареєстрованого у комітеті Полтавської міської ради за №12 від 27.07.2015 року, витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 30.07.2015 року реєстраційний номер №539237653101, кадастровий номер 5310137000:18:003:0282, (додаток №9); строк дії договору по 25.11.2016 року на момент реєстрації декларації про готовність обєкта будівництва 30.05.2017, у ТзДВ "Полтавтрансбуд" відсутнє право користування земельною ділянкою для будівництв (додаток №11).

3. Відсутнє право користування земельною ділянкою для будівництва зовнішніх мереж каналізації, дощової та господарсько-побутової, згідно Робочого проекту, Комплект креслень 3-15 ЗВК, аркуш №2 (3-15-00 ЗВК) (додаток №12), технічних умов №2-234 від 03.08.2015 року КП "Полтававодоканал" та Технічних умов на підключення обєкту, що проектується до комунальних систем зливової каналізації міста Полтава №321 від 26.06.2015 року КП "Полтавська Міська ШЕД" ПМР (додаток №12) мережі прокладаються за межами земельної ділянки, яка знаходилася у суборенді ТзДВ "Полтавтрансбуд", кадастровий номер 5310137000:18:003:0282, що є порушенням статті 26, частини 10 статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та пункту 16 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №461 (із змінами) та частини 1 статті 376 Цивільного кодексу України - самочинне будівництво.

4. Субєкт містобудування, який здійснив проектування обєкта будівництва: "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульв. Боровиковського, 4 в м. Полтава" - ТзДВ "Полтавтрансбуд" занизив категорію складності обєкта будівництва з ІV категорії складності до якої належить обєкт будівництва, до ІІІ - відповідно до проектної документації, що є порушенням частини 1 статті 31, статті 32 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", підпункту 1 пункту 5 Порядку віднесення обєктів будівництва до ІV і V категорій складності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2011 №557, пункту 4.1, пункту 4.5 ДБН А.2.2-3-2014.

5. Замовник-генпідрядник будівництва - ТзДВ "Полтавтрансбуд" виконує будівельні роботи з будівництва обєкту ІV категорії складності - "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульв. Боровиковського, 4 в м. Полтава" без отримання документу, що дає право на виконання будівельних робіт - дозволу на виконання будівельних робіт - щодо обєктів будівництва, що належать до ІV-V категорії складності, що є порушенням пункту 3 частини 1 статті 34, статті 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та відповідно до частини 1 статті 376 Цивільного кодексу є самочинним будівництвом.

6. Експертиза проекту будівництва не проводилась, що є порушенням пункту 1 частини 4 статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 №560 "Порядок затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи" (зі змінами).

06.06.2017 з метою усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, генеральному директору ТзДВ "Полтавтрансбуд" видано припис №80 з вимогою негайно зупинити виконання будівельних робіт на обєкті (а.с. 102-103). Вказаний припис направлявся на адресу ТзДВ "Полтавтрансбуд" засобами поштового звязку та отриманий уповноваженою особою товариства 07.06.2017 (а.с. 104).

Також, 06.06.2017 головним інспектором будівельного нагляду Інспекційного відділу №1 Департаменту ДАБІ у Полтавській області ОСОБА_5 стосовно ТзДВ "Полтавтрансбуд" складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності №П-20-17-Ю, в якому зазначено про порушення останнім пункту 3 частини 1 статті 34, статті 37, частини 2 статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", абзацу 2 пункту 3 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461 (зі змінами) (а.с. 105-106). Розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності призначено на 10 год 00 хв 14.06.2017.

Розглянувши матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, головним інспектором будівельного нагляду Інспекційного відділу №1 Департаменту ДАБІ у Полтавській області ОСОБА_5 прийнято постанову від 14.06.2017 №П-18-17-Ю/1016-7.3 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою ТзДВ "Полтавтрансбуд" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною пункту 3 частини 1 статті 34, частини 1 статті 37, статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції Закону №1817-VІІІ від 17.01.2017), абзацу 2 пункту 3 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461, та накладено штраф в розмірі 623080,00 грн (а.с. 110-111). Вказана постанова отримана ТзДВ "Полтавтрансбуд" 15.06.2017 (а.с. 112).

Поряд з цим, 08.06.2017 головними інспекторами будівельного нагляду Інспекційних відділів №1 та №2 ОСОБА_5 та ОСОБА_6 прийнято рішення №29 (а.с. 109), яким вирішено:

- скасувати реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульв. Боровиковського, 4 в м. Полтава", яка зареєстрована в Єдиному реєстрі 16.06.2015 №ПТ083151670443;

- скасувати реєстрацію декларації про готовність до експлуатації обєкта, який належить до І-ІІІ категорії складності "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульв. Боровиковського, 4 в м. Полтава", яка зареєстрована в Єдиному реєстрі 30.05.2017 №ПТ143171503590.

В цей же день, тобто 08.06.2017 заступником директора Департаменту - начальником відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування ДАБІ у Полтавській області ОСОБА_4 винесено наказ №45 "Про скасування реєстрації декларації" (а.с. 108), згідно з яким слід вважати скасованими: - реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульв. Боровиковського, 4 в м. Полтава", яка зареєстрована в Єдиному реєстрі 16.06.2015 №ПТ083151670443, замовник ТзДВ "Полтавтрансбуд"; - реєстрацію декларації про готовність до експлуатації обєкта, який належить до І-ІІІ категорії складності "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульв. Боровиковського, 4 в м. Полтава", яка зареєстрована в Єдиному реєстрі 30.05.2017 №ПТ143171503590, замовник ТзДВ "Полтавтрансбуд".

Позивач, не погодившись з правомірністю рішення, наказу та постанови, а також діями по скасуванню декларацій, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства, згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог ТзДВ "Полтавтрансбуд", суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент проведення перевірки) визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт визначає Порядок №553 .

Пунктами 15-17 Порядку №553 визначено, що форми актів та інших документів, які складаються під час або за результатами здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджуються Мінрегіоном.

За результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.

У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.

За приписами частини 2 статті 391 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі скасування містобудівних умов та обмежень реєстрація такої декларації, право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, підлягають скасуванню відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування декларації чи права на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення, відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю письмово повідомляє замовника протягом трьох робочих днів з дня скасування.

Відповідно до пункту 22 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2015 №750) у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю наведених у зареєстрованій декларації недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без затвердженого в установленому порядку проекту або будівельного паспорта, а також у разі скасування містобудівних умов та обмежень, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню органом державного архітектурно-будівельного контролю.

Орган державного архітектурно-будівельного контролю скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного розпорядчого акта. Запис про реєстрацію декларації з реєстру виключається Держархбудінспекцією не пізніше наступного робочого дня, з дня повідомлення органом державного архітектурно-будівельного контролю про таке скасування.

Судовим розглядом встановлено, що підставами для скасування декларацій про початок виконання будівельних робіт від 16.06.2015 за №083151670443 та про готовність об'єкта до експлуатації від 30.05.2017 №ПТ143171503590 та їх реєстрації шляхом винесення спірних рішення та наказу слугувало встановлення перевіряючими в ході проведення позапланової перевірки на обєкті "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульв. Боровиковського, 4 в м. Полтава" порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, описаних у акті перевірки від 06.06.2017.

Зясовуючи питання допущення ТзДВ "Полтавтрансбуд" порушень, описаних у акті перевірки від 06.06.2017, суд виходить з наступного.

Так, згідно з частиною 10 статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката.

Відповідно до пункту 2 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок №461), реєстрація - внесення даних до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.

Пунктом 3 Порядку №461 визначено, що прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до I - III категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органами державного архітектурно-будівельного контролю поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Згідно з пунктами 18-20 Порядку №461 орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дня надходження декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та забезпечує внесення інформації, зазначеної у декларації, до реєстру. Після проведення реєстрації один примірник декларації повертається замовнику (його уповноваженій особі) особисто або рекомендованим листом з описом вкладення з повідомленням про вручення, другий - залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю, який її зареєстрував.

У разі подання чи оформлення декларації з порушенням установлених вимог орган державного архітектурно-будівельного контролю повертає її замовнику (його уповноваженій особі) з письмовим обґрунтуванням причин повернення у строк, передбачений для її реєстрації.

Після усунення недоліків, що спричинили повернення декларації, замовник (уповноважена ним особа) може повторно звернутися до органу державного архітектурно-будівельного контролю для реєстрації декларації.

З огляду на подання Департаменту ДАБІ у Полтавській області декларації про готовність обєкта до експлуатації на обєкті "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульв. Боровиковського, 4 в м. Полтава" та реєстрації декларації Департаментом 30.05.2017 за №ПТ143171503590 (а.с. 77-80) твердження останнього про виконання ТзДВ "Полтавтрансбуд" під час перевірки на обєкті будівельних робіт та про не завершення будівництвом обєкту суд вважає необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи.

Доводи відповідача щодо відсутності у ТзДВ "Полтавтрансбуд" на момент реєстрації декларації про готовність обєкта будівництва (30.05.2017) права користування земельною ділянкою для будівництва спростовуються представленим товариством до матеріалів договором суборенди землі, укладеним 22.12.2016 між Управлінням капітального будівництва Полтавського міськвиконкому та ТзДВ "Полтавтрансбуд" (а.с. 155-164-167).

Так, матеріалами справи підтверджується, що 20.07.2015 між Управлінням капітального будівництва Полтавського міськвиконкому (орендар) та ТзДВ "Полтавтрансбуд" (суборендар) був укладений договір суборенди землі, згідно з яким орендар, якому передано в користування земельну ділянку на підставі рішення сорок пятої сесії Полтавської міської ради шостого скликання від 25.11.2014, договору оренди землі від 08.12.2014, зареєстрованого у виконавчому комітеті Полтавської міської ради 15.12.2014 за №349-П, надає, а суборендар на підставі абзацу 4 пункту 47 рішення пятдесятої сесії Полтавської міської ради шостого скликання від 10.07.2015 "Про надання земельних ділянок, передачу в користування та продовження права користування земельними ділянками" приймає в суборенду земельну ділянку по бульв. В. Боровиковського, 4 для будівництва багатоквартирного житлового будинку (ІІ черга) (а.с. 155-158).

Згідно пункту 3.1 вказаного договору цей договір укладено на термін з 10.07.2015 по 25.11.2016.

Передача в суборенду земельної ділянки за адресою: м. Полтава, бульв. В. Боровиковського, 4 оформлена актом приймання-передачі від 20.07.2015 (а.с. 159).

Право суборенди вказаної вище земельної ділянки за ТзДВ "Полтавтрансбуд" у період з 10.07.2015 по 25.11.2016 зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень, що підтверджується відповідним витягом від 30.07.2015 №41477016 (а.с. 163).

У подальшому, з огляду на закінчення строку права суборенди згідно договору суборенди землі від 20.07.2015, між Управлінням капітального будівництва Полтавського міськвиконкому (орендар) та ТзДВ "Полтавтрансбуд" (суборендар) було укладено договір суборенди землі від 22.12.2016 (а.с. 164-167).

Згідно з пунктом 1 зазначеного договору орендар, якому передано в користування земельну ділянку на підставі рішення восьмої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 29.11.2016, договору оренди землі від 09.12.2016, зареєстрованого у виконавчому комітеті Полтавської міської ради 16.12.2016 за №522-П, надає, а суборендар на підставі абзацу 2 пункту 33 рішення восьмої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 29.11.2016 "Про надання земельних ділянок, передачу в користування та продовження права користування земельними ділянками" приймає в суборенду земельну ділянку по бульв. В. Боровиковського, 4 для будівництва багатоквартирного житлового будинку (ІІ черга).

Згідно пункту 3.1 вказаного договору цей договір укладено на термін з 29.11.2016 по 29.11.2018.

Право суборенди вказаної вище земельної ділянки за ТзДВ "Полтавтрансбуд" на термін до 29.11.2018 зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, що підтверджується відповідним витягом від 16.01.2017 №78154448 (а.с. 170).

Згідно з підпунктом 8 пункту 11 Порядку №553 посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право отримувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

Пунктом 12 Порядку №553 визначено, що посадові особи органу державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, зокрема, зобов'язані у повному обсязі, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний архітектурно-будівельний контроль у межах повноважень, передбачених законодавством.

За викладених обставин, з огляду на наявність у позивача договору суборенди землі від 22.12.2016 та реєстрації права суборенди земельної ділянки за ТзДВ "Полтавтрансбуд" на термін до 29.11.2018 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, суд доходить висновку про хибність викладених перевіряючим у акті перевірки висновків щодо відсутності у ТзДВ "Полтавтрансбуд" на момент реєстрації декларації про готовність обєкта будівництва (30.05.2017) права користування земельною ділянкою для будівництва обєкта "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульв. Боровиковського, 4 в м. Полтава".

Відповідно до частин 1 та 4 статті 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Згідно з частиною 1 статті 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

За приписами частини 1 статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Відповідно до пункту 3.22 ДБН В.2.5-75:2013 каналізація (стічних вод) - комплекс мереж та інженерних споруд, а також технічних та санітарних заходів, які забезпечують організоване приймання, відведення та очищення стічних вод з подальшим їх використанням або випуском у водні обєкти, а також перероблення відходів каналізаційних споруд для подальшої їх утилізації.

Аналізуючи положення вказаних вище норм суд доходить висновку, що зовнішні мережі каналізації, тобто такі, що знаходяться поза житловим будинком, не є нерухомим майном, а тому їх будівництво не потребує відведення земельної ділянки для цієї мети, в звязку з чим таке будівництво не являється самочинним.

Як наслідок, висновок перевіряючого у акті перевірки щодо відсутності у позивача права користування земельною ділянкою для будівництва зовнішніх мереж каналізації, дощової та господарсько-побутової, згідно Робочого проекту, Комплект креслень 3-15 ЗВК, аркуш №2 (3-15-00 ЗВК) (додаток №12), технічних умов №2-234 від 03.08.2015 року КП "Полтававодоканал" та Технічних умов на підключення обєкту, що проектується до комунальних систем зливової каналізації міста Полтава №321 від 26.06.2015 року КП "Полтавська Міська ШЕД" ПМР (додаток №12), з огляду на те, що мережі прокладаються за межами земельної ділянки, яка знаходилася у суборенді ТзДВ "Полтавтрансбуд", кадастровий номер 5310137000:18:003:0282, не відповідає вимогам чинного законодавства.

За приписами статті 32 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" усі об'єкти будівництва поділяються на I, II, III, IV і V категорії складності. Категорія складності об'єкта будівництва визначається відповідно до державних будівельних норм та стандартів на підставі класу наслідків (відповідальності) такого об'єкта будівництва. Віднесення об'єкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності здійснюється проектною організацією і замовником будівництва. Порядок віднесення об'єктів до IV і V категорій складності визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, ТзДВ "Полтавтрансбуд" у відповідності до вимог частини 3 статті 32 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" обєкт "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульв. Боровиковського, 4 в м. Полтава" було віднесено до ІІІ категорії складності.

Правильність визначення товариством категорії складності обєкта будівництва підтверджується експертною оцінкою щодо визначення класу наслідків та категорії складності обєкту будівництва "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульвару Боровиковського, 4 в м. Полтава" №1419/17, наданою відповідальним експертом ТОВ "Експертиза ЗО" ОСОБА_10 та затвердженою 14.06.2017 директором ТОВ "Експертиза ЗО" ОСОБА_11 (а.с. 152-154).

Слід зазначити, що відповідно до Переліку експертних організацій, що відповідають Критеріям, встановленим наказом Мінрегіонбуду від 23.05.2011 №53 та можуть проводити експертизу обєктів будівництва, ТОВ "Експертиза ЗО" наділене повноваженнями здійснювати експертизу проектів з 13.03.2013 на території Харківської області, а з 09.09.2014 - по всій території Україні (а.с. 171-196).

За висновком проведеної експертної оцінки від 14.06.2017 №1419/17 відповідно до пункту 4.4 ДСТУ-Н Б В.1.2-16:2013 клас наслідків даного обєкту встановлюється за найвищою характеристикою можливих наслідків, отриманих за результатами розрахунків, тобто обєкт будівництва "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульвару Боровиковського, 4 в м. Полтава" відноситься до класу наслідків СС2 та належить до ІІІ-ї категорії складності.

Підстави вважати вищевказану експерту оцінку неналежним документальним доказом по справі у суду відсутні. Як наслідок судом відхиляється, як безпідставний, висновок перевіряючого у акті про заниження субєктом містобудування, який здійснив проектування обєкта будівництва: "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульв. Боровиковського, 4 в м. Полтава" - ТзДВ "Полтавтрансбуд" категорії складності обєкта будівництва з ІV до ІІІ та порушення у звязку з цим останнім частини 1 статті 31, статті 32 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", підпункту 1 пункту 5 Порядку віднесення обєктів будівництва до ІV і V категорій складності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2011 №557, пункту 4.1, пункту 4.5 ДБН А.2.2-3-2014.

Згідно з приписами статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" експертиза проектів будівництва проводиться в установленому Кабінетом Міністрів України порядку експертними організаціями незалежно від форми власності, які відповідають критеріям, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. При цьому до проведення експертизи залучаються (в тому числі на підставі цивільно-правових договорів) експерти з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, які пройшли професійну атестацію, що проводилася із залученням представників відповідних центральних органів виконавчої влади, та отримали відповідний кваліфікаційний сертифікат. Порядок проведення професійної атестації таких експертів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Експертиза проектів будівництва об'єктів IV і V категорій складності, що споруджуються за рахунок бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії, здійснюється експертною організацією державної форми власності.

Не підлягають обов'язковій експертизі проекти будівництва об'єктів I - III категорій складності.

Обов'язковій експертизі підлягають проекти будівництва об'єктів, які:

1) належать до IV і V категорій складності, - щодо додержання нормативів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності, довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення;

2) споруджуються на територіях із складними інженерно-геологічними та техногенними умовами, - в частині міцності, надійності та довговічності будинків і споруд;

3) споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії, якщо їх кошторисна вартість перевищує 300 тисяч гривень, - щодо кошторисної частини проектної документації.

Відповідно до положень статті 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах будівництва, що належать до IV і V категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Дозвіл на виконання будівельних робіт видається органами державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

За наявності дозволу на виконання будівельних робіт отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт та видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається.

Враховуючи правильність віднесення товариством обєкта "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульв. Боровиковського, 4 в м. Полтава" до ІІІ-ї категорії складності, суд доходить висновку про відсутність у останнього обовязку по отриманню дозволу на виконання будівельних робіт, передбаченого статтею 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а також проведенню експертизи проекту, передбаченої статтею 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд зважаючи на не підтвердження в ході судового розгляду справи допущення товариством порушень містобудівної діяльності доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог ТзДВ "Полтавтрансбуд" в частині вимог про визнання протиправним та скасування рішення від 08.06.2017 №29 щодо скасування декларації про початок виконання будівельних робіт від 16.06.2015 за №083151670443 на об'єкті будівництва "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульвару Боровиковського, 4 в м. Полтава" та декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 30.05.2017 №ПТ143171503590 на об'єкті будівництва "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульвару Боровиковського, 4 в м. Полтава", визнання протиправним та скасування наказу від 08.06.2017 №45 про скасування реєстрації декларацій, а також зобов'язання поновити реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 16.06.2015 за №083151670443 на об'єкті будівництва "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульвару Боровиковського, 4 в м. Полтава", та декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 30.05.2017 №ПТ143171503590 на об'єкті будівництва "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульвару Боровиковського, 4 в м. Полтава".

Щодо позовних вимог товариства в частині визнання дій відповідача щодо скасування декларації про початок виконання будівельних робіт від 16.06.2015 за №083151670443 на об'єкті будівництва "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульвару Боровиковського, 4 в м. Полтава", та декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 30.05.2017 №ПТ143171503590 на об'єкті будівництва "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульвару Боровиковського, 4 в м. Полтава" протиправними, то суд вважає, що вони не підлягають задоволенню з огляду на те, що правові наслідки для позивача створюють саме оскаржувані рішення та наказ, як рішення субєкта владних повноважень. Окремих дій, крім винесення вказаних рішень та наказу, які б порушували права позивача, судом не встановлено.

Відповідно до абзацу 1 пункту 3 частини 2 статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за виконання будівельних робіт без отримання дозволу на їх виконання на об'єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми наслідками (СС2), - у розмірі трьохсот сімдесяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Зважаючи на ту обставину, що допущення позивачем правопорушень у сфері містобудівної діяльності на обєкті "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульвару Боровиковського, 4 в м. Полтава" в ході судового розгляду справи не знайшли свого підтвердження, суд доходить висновку про необхідність визнання протиправною та скасування постанови від 14.06.2017 №П-18-17Ю/1016-7.3 про накладення на товариство штрафу у розмірі 623080,00 грн. А відтак, позовні вимоги ТзДВ "Полтавтрансбуд" в цій частині суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Отже, позов підлягає частковому задоволенню.

Частинами 1, 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з додатковою відповідальністю "Полтавтрансбуд" до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області про визнання протиправними дії, визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області від 08 червня 2017 року №29 "Про скасування декларацій".

Визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області від 08 червня 2017 року №45 "Про скасування реєстрації декларацій".

Визнати протиправною та скасувати постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області від 14 червня 2017 року №П-18-17Ю/1016-7.3 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Зобовязати Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області поновити реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 16 червня 2015 року за №083151670443 на об'єкті будівництва "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульвару Боровиковського, 4 в м. Полтава" та декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 30 травня 2017 року за №ПТ143171503590 на об'єкті будівництва "Будівництво багатоквартирного житлового будинку по бульвару Боровиковського, 4 в м. Полтава".

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області судові витрати, понесені Товариством з додатковою відповідальністю "Полтавтрансбуд" у зв'язку зі сплатою судового збору у розмірі 14146 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 13 жовтня 2017 року.

Суддя С.О. Удовіченко