Рішення № 69506263, 03.10.2017, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
03.10.2017
Номер справи
925/945/17
Номер документу
69506263
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" жовтня 2017 р. Справа № 925/945/17

Господарський суд Черкаської області в складі:

головуючого - судді Єфіменка В.В.,

з секретарем судового засідання Макарченко Н.П.,

за участю представників сторін:

від позивача - Габельлчук К.В. за довіреністю;

від відповідача - Упир П.І., Пахомова О.А. за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області в м. Черкаси справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Укрінтек", м. Хмельницький

до Публічного акціонерного товариства " УКРТРАНСГАЗ" в особі Філії Управління магістральних газопроводів "Черкаситрансгаз", м. Черкаси,

про визнання незаконними рішень та спонукання укласти договір, -

ВСТАНОВИВ :

Директор Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Компанія Укрінтек", м. Хмельницький звернувся в Господарський суд з вимогами:

- визнати незаконним та скасувати рішення Філії УМГ "ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ" Публічного акціонерного товариства (далі - ПАТ) "УКРТРАНСГАЗ" про відхилення тендерної пропозиції ТОВ "Компанія Укрінтек", оформлене Протоколом № 545 засідання тендерного комітету від 10.07.2017;

- визнати незаконним та скасувати рішення Філії УМГ "ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ" ПАТ "УКРТРАНСГАЗ" про відміну торгів, оформлене Протоколом № 552 засідання тендерного комітету від 11.07.2017;

- спонукати відповідача укласти (вважати укладеним) Договір про закупівлю товару "Формений одяг (Одяг робочий)" між Філією УМГ "ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ" ПАТ "УКРТРАНСГАЗ" та ТОВ "Компанія Укрінтек" на умовах заявника;

- стягнути з Філії УМГ "ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ" на користь ТОВ "Компанія Укрінтек" суму сплаченого судового збору за подання позовної заяви у розмірі 4 800, 00 грн.

Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що ТОВ «Компанія Укрінтек» (далі - Позивач) є учасником відкритих торгів із закупівлі Філією УМГ «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» ПАТ "УКРТРАНСГАЗ» товару: 18110000-3 «Формений одяг (Одяг робочий)», згідно Оголошення на Prozorro № UA-2017-05-29-000638-C, опублікованого 29.05.2017 року. Дата проведення аукціону 16.06.2017 року.

В Протоколі № 501 розгляду тендерних пропозицій від 29.06.2017 зазначено, що тендерна пропозиція Позивача відповідає умовам тендерної документації, в т. ч. кваліфікаційним критеріям, встановленим у відповідності до ст.ст. 16 та 17 Закону України «Про публічні закупівлі» та підстав для відхилення тендерної пропозиції, згідно зі ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі» не встановлено.

Протоколом № 502 засідання тендерного комітету від 29.06.2017 ТОВ «Компанія Укрінтек» визначено переможцем та прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю. В той же день опубліковано Повідомлення про намір укласти договір з переможцем.

10.07.2017 Замовник відхилив тендерну пропозицію переможця ТОВ «Компанія Укрінтек», про що складений Протокол № 545 засідання тендерного комітету. Причиною відхилення пропозиції зазначається ненадання переможцем торгів документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 ч. 1 та ч. 2 ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» у строк, що не перевищує 5 днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженим органом повідомлення про намір укласти договір, вказуючи при цьому, що останній день подання 04.07.2017, а від Учасника документи надійшли 06.07.2017 року. Також, у Звіті від 22.07.2017 про результати проведення процедури закупівлі зазначено, що відхилені були й пропозиції інших учасників, в результаті чого Замовником прийнято Рішення про відміну торгів, оформлене Протоколом № 552 засідання тендерного комітету від 11.07.2017.

Позивач не погоджується з вище зазначеними рішеннями філії УМГ «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» ПАТ "УКРТРАНСГАЗ» від 10.07.2017 про відхилення тендерної пропозиції переможця ТОВ «Компанія Укрінтек». оформленого протоколом № 545 засідання тендерного комітету, від 11.07.2017 про відміну торгів, оформленого Протоколом № 552 засідання тендерного комітету, вважає їх незаконними, з огляду на наступне:

пропозиції 15.06.2017 о 17:09, що відображено на Prozorro. Всі істотні умови, що обов'язково включаються до даного договору були погоджені сторонами. Подаючи цінову пропозицію учасник зобов'язався укласти договір з Замовником, а останній підтвердив свій намір укласти договір з Учасником, публікуючи відповідне Повідомлення 29.06.2017.

Отже, внаслідок визнання Позивача переможцем торгів, Відповідач повинен був підписати запропонований нами договір не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та пропозиції учасника-переможця та не раніше ніж через 10 днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, як це передбачено в ч. 2 ст. 32 Закону України «Про публічні закупівлі».

ТОВ «Компанія Укрінтек» є учасником відкритих торгів із закупівлі Філією УМГ «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» ПАТ "УКРТРАНСГАЗ» товару: 18110000-3 «Формений одяг (Одяг робочий)», згідно Оголошення на Prozorro № UA-2017-05-29-000638-C, опублікованого 29.05.2017 року. Дата проведення аукціону 16.06.2017 року.

В Протоколі № 501 розгляду тендерних пропозицій від 29.06.2017 зазначено, що тендерна пропозиція Позивача відповідає умовам тендерної документації, в т. ч. кваліфікаційним критеріям, встановленим у відповідності до ст.ст. 16 та 17 Закону України «Про публічні закупівлі» та підстав для відхилення тендерної пропозиції, згідно зі ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі» не встановлено.

Протоколом № 502 засідання тендерного комітету від 29.06.2017 ТОВ «Компанія Укрінтек» визначено переможцем та прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю. В той же день опубліковано Повідомлення про намір укласти договір з переможцем.

10.07.2017 Замовник відхилив тендерну пропозицію переможця ТОВ «Компанія Укрінтек», про що складений Протокол № 545 засідання тендерного комітету. Причиною відхилення пропозиції зазначається ненадання переможцем торгів документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 ч. 1 та ч. 2 ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» у строк, що не перевищує 5 днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженим органом повідомлення про намір укласти договір, вказуючи при цьому, що останній день подання 04.07.2017, а від Учасника документи надійшли 06.07.2017. Також, у Звіті від 22.07.2017 про результати проведення процедури закупівлі зазначено, що відхилені були й пропозиції інших учасників, в результаті чого Замовником прийнято Рішення про відміну торгів, оформлене Протоколом № 552 засідання тендерного комітету від 11.07.2017.

Позивач не погоджується з вище зазначеними рішеннями філії УМГ «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» ПАТ "УКРТРАНСГАЗ» (далі - Відповідач) від 10.07.2017 про відхилення тендерної пропозиції переможця ТОВ «Компанія Укрінтек». оформленого протоколом № 545 засідання тендерного комітету, від 11.07.2017 про відміну торгів, оформленого Протоколом № 552 засідання тендерного комітету, вважає їх незаконними, з огляду на наступне:

Пропозиції 15.06.2017 року о 17:09, що відображено на Prozorro.

Всі істотні умови, що обов'язково включаються до договору були погоджені сторонами. Подаючи цінову пропозицію учасник зобов'язався укласти договір з Замовником, а останній підтвердив свій намір укласти договір з Учасником, публікуючи відповідне Повідомлення 29.06.2017.

На думку позивача, внаслідок визнання Позивача переможцем торгів, Відповідач повинен був підписати запропонований нами договір не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та пропозиції учасника-переможця та не раніше ніж через 10 днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, як це передбачено в ч. 2 ст. 32 Закону України «Про публічні закупівлі».

Відповідач у відзиві на позов та його представники у судовому засіданні заявлених вимог не визнали посилаючись на таке:

ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» в особі філії «Управління магістральних газопроводів «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» було замовником у процедурі закупівлі за предметом «Формений одяг (Одяг робочий)» та ідентифікатором в інформаційно-телекомунікаційній системі «Prozorro» № UA-2017-05-29-000638-с, яка проводилася за процедурою відкритих торгів.

Абзацом 2 частини 3 статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» на учасника процедури закупівлі - переможця покладений обов'язок надати замовнику документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 частини першої цієї статті, у строк, що не перевищує п'яти днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір. Аналогічний обов'язок встановлений і у пп. 2.2. п. 2 розділу V тендерної документації, затвердженої протоколом тендерного комітету філії «Управління магістральних газопроводів «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» № 347 від 15.04.2017 (далі - Тендерна документація). Строк, встановлений даними нормами, для виконання обов'язку учасника процедури закупівлі - переможця не повинен перевищувати п'яти днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір.

У відповідності до ч. 3 ст. 32 Закону України «Про публічні закупівлі» у разі ненадання переможцем документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 цього Закону, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника та визначає переможця серед тих учасників, строк дії тендерної пропозиції яких ще не минув. Аналогічне положення міститься і у п. 3 розділу V Тендерної документації.

Відповідач стверджує, що у даному випадку ТОВ «КОМПАНІЯ УКРІНТЕК» не дало у строк, встановлений Законом, тобто у 5-денний строк з дня опублікування оголошення про намір укласти з ним договір, документів щодо відсутності підстав, передбачених ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі», що і стало підставою для відхилення його тендерної пропозиції на підставі п. 2 ч. 1 ст. 30, ч. 3 ст. 32 Закону України «Про публічні закупівлі», п. З розділу V Тендерної документації.

Відповідач звернув увагу суду на те, що за змістом законодавства України про публічні закупівлі тендерні пропозиції учасників процедури закупівлі можуть бути відхилені як на стадії їх розгляду, кваліфікації, так і після визнання конкретного учасника процедури закупівлі переможцем та публікації повідомлення про намір укласти договір з ним. Дані повноваження надані замовнику ст. 32 Закону України «Про публічні закупівлі», відповідно до частини 3 якої у разі відмови переможця торгів від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або неукладення договору про закупівлю з вини учасника у строк, визначений цим Законом, або ненадання переможцем документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 цього Закону, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника та визначає переможця серед тих учасників, строк дії тендерної пропозиції яких ще не минув. Аналогічний припис закону також міститься і у п. 2 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі», відповідно до якої замовник відхиляє тендерну пропозицію у разі, якщо переможець не надав документи, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 цього Закону. Ці обидва положення Закону України «Про публічні закупівлі» за своїм змістом є нормами-приписами, які зобов'язують замовника діяти певним чином у випадку ненадання переможцем процедури закупівлі документів, передбачених ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі», у 5-денний строк з дня опублікування повідомлення про намір укласти договір (а саме - шляхом відхилення тендерної пропозиції переможця), і не надають замовнику жодних дискреційних повноважень щодо оцінки даного порушення переможця у світлі можливості відхилення чи залишення чинною його тендерної пропозиції або укладення чи неукладення з ним тендерного договору.

Як вважає відповідача, рішення замовника, ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» в особі філії «Управління магістральних газопроводів «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ», щодо відхилення тендерної пропозиції ТОВ «КОМПАНІЯ УКРІНТЕК» на суму 3 449 049,00 грн. після визнання його переможцем та опублікування повідомлення про намір укласти з ним договір, яке оформлене протоколом засідання тендерного комітету філії «Управління магістральних газопроводів «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» № 545 від 10.07.2017, є законним, тобто прийнятим у суворій відповідності до вимог ст. ст. 30, 32 Закону України «Про публічні закупівлі», вимог Тендерної документації та роз'яснень, викладених у листі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 3304-06/13652-06 від 24.04.2017 «Щодо застосування статей 17, 32 Закону України «Про публічні закупівлі», та є закономірним і передбачуваним для ТОВ «КОМПАНІЯ УКРІНТЕК» наслідком порушеного ним зобов'язання, а вимоги ТОВ «КОМПАНІЯ УКРІНТЕК» щодо визнання його незаконним та скасуванням - безпідставними.

На виконання приписів ч.3 ст. 32 Закону України «Про публічні закупівлі», п. З розділу V Тендерної документації та враховуючи роз'яснення Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, викладені у листі № 3304-06/13652-06 від 24.04.2017 «Щодо застосування статей 17, 32 Закону України «Про публічні закупівлі», замовником процедури закупівлі, відповідач розглянув наступну, і єдину, що залишилася, тендерну пропозицію з переліку учасників, тобто пропозицію товариства з обмеженою відповідальністю «БУД-ЕНЕРГО» на суму 3 500 107,2 грн. І дана пропозиція відхилена замовником, ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» в особі філії «Управління магістральних газопроводів «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ», на підставі ч. 1 ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі» у зв'язку з її невідповідністю вимогам пункту 2 розділу III Тендерної документації, а саме: учасником технічні вимоги та якісні характеристики предмета закупівлі надані без відповідних додатків, що вимагалися. Про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «БУД-ЕНЕРГО» замовником прийняте рішення, яке оформлене протоколом розгляду тендерних пропозицій № 551 від 11.07.2017.

У зв'язку з тим, що у даній процедурі закупівлі після відхилення тендерних пропозицій ТОВ «КОМПАНІЯ УКРІНТЕК» та ТОВ «БУД-ЕНЕРГО» не залишилося інших тендерних пропозицій (пропозиції двох інших учасників - ТОВ «СПЕЦ-КОНТАКТ» та ТОВ «ШВЕЙНЕ ОБ'ЄДНАННЯ «РОБОЧИЙ СТІЛЬ» - відхилені раніше у часі на підставі ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі» у зв'язку з невідповідністю їх тендерних пропозицій вимогам Тендерної документації, рішення про що оформлені протоколами розгляду тендерних пропозицій № 467 від 21.06.2017 та № 468 від 21.06.2017, відповідно), та на підставі абз. 7 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі» замовником, ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» в особі філії «Управління магістральних газопроводів «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ», прийнято рішення про відміну торгів із закупівлі за предметом «Формений одяг (Одяг робочий)» за ідентифікатором UA-2017-05-29-000638-C, що оформлене протоколом засідання тендерного комітету філії «Управління магістральних газопроводів «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» № 552 від 11.07.2017.

У відповідності до абз. 7 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник відміняє торги у разі, зокрема, відхилення всіх тендерних пропозицій згідно з цим Законом.

Відповідач зазначив, що рішення про відміну торгів із закупівлі за предметом «Формений одяг (Одяг робочий)» за ідентифікатором UA-2017-05-29-000638-C, прийняте ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» в особі філії «Управління магістральних газопроводів «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» і оформлене протоколом засідання тендерного комітету філії «Управління магістральних газопроводів «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» № 552 від 11.07.2017, є закономірним наслідком відхилення усіх тендерних пропозицій у даній процедурі закупівлі і прийнятим у суворій відповідності до положень ст. ст. 30, 31, 32 Закону України «Про публічні закупівлі», а тому є законним та обґрунтованим, а вимоги ТОВ «КОМПАНІЯ УКРІНТЕК» щодо визнання його незаконним та скасування - безпідставними.

Вимога ТОВ «КОМПАНІЯ УКРІНТЕК» щодо спонукання ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» в особі філії «Управління магістральних газопроводів «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» укласти (вважати укладеним) договір про закупівлю товару «Формений одяг (Одяг робочий)» на умовах, наведених у позовній заяві, також є безпідставною з мотивів, викладених вище, а також у зв'язку з тим, що умови договору про закупівлю, наведені ТОВ «КОМПАНІЯ УКРІНТЕК» у позовній заяві, не відповідають вимогам Тендерної документації та тендерній пропозиції самого Позивача, а саме: викладені у позовній заяві умови проекту договору про закупівлю на містять розділу 14 у повному обсязі, а також повністю не містять додатків № 1 «Специфікація» та № 2 «Технічні вимоги і якісні характеристики предмету закупівлі», які відповідають тендерній пропозиції Позивача, та є невід'ємними частинами договору про закупівлю.

На переконання Відповідача, окремих заперечень заслуговують твердження позовної заяви щодо фактичного виконання Позивачем обов'язку з надання замовнику документів, підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 частини першої цієї статті строк, що не перевищує п'яти днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір.

Вказаний обов'язок покладений на Позивача абзацом 2 частини 3 статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» та пп. 2.2. п. 2 розділу V Тендерної документації, затвердженої протоколом.

Зокрема, пп. 2.2. п. 2 розділу V Тендерної документації на Позивача покладений обов'язок строк, що не перевищує 5 днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого орган повідомлення про намір укласти договір, надати замовнику, тобто ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» в осе філії «Управління магістральних газопроводів «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ», документи, і підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5 , 6 і 8 частини першої та частин другою ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» у формі оригіналів та/або нотаріально завірених копій відповідних документів.

У відповідності до пункту 2 розділу І Правил організації діловодства та архівного зберігай документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установа організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 1000/5 від 18.06.20] оригіналом службового документа є примірник службового документа, що має оригінальний підпис посадової (службової) особи установи.

З-поміж іншого, пп. 2.2. п. 2 розділу V Тендерної документації містить умову про те, ш датою отримання замовником таких документів вважається дата реєстрації замовником, як зазначається на супровідному листі (складається учасником за довільною формою) до вказаних виш документів. Зміст даного положення Тендерної документації підтверджує намір замовника отримати від переможця процедури закупівлі саме оригінали або нотаріально завірені копії документів, а не ї скановані копії через мережу Інтернет.

Абзац 2 частини 3 статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» також містить умов про надання вказаних документів замовнику. При цьому, уточнення щодо подання цих документів електронному вигляді, на кшталт порядку подання тендерних пропозицій учасників процедуру закупівель, встановленому ст. 25 Закону України «Про публічні закупівлі», у ст. 17 Закону Україні «Про публічні закупівлі» відсутнє.

Пунктом 29 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що тендерною документацією є документація щодо умов проведення публічних закупівель, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу на веб-порталі Уповноваженого органу та авторизованих електронних майданчиках.

У відповідності до пункту 9 частини 1 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація повинна містити інформацію про перелік критеріїв та методику оціню тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв. Тобто, повноваження щодо оцінки тендерних пропозицій законом віднесене до відання замовника.

У Тендерній документації положення щодо оцінки тендерних пропозицій викладені у розділі V, зокрема у п.п. 2.2. п. 2, у т.ч. в частині обов'язку переможця процедури закупівлі надати замовнику оригінали або нотаріально завірені копії документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі». У частині подання необхідних документів в оригіналах або їх нотаріально завірених копіях, Тендерна документація Відповідача не суперечить вимогам Закону України «Про публічні закупівлі», а також Примірній тендерній документації, затвердженій Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 680 від 13.04.2016.

Згідно з частиною 3 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне о неї включити.

Формулювання п.п. 2.2. п. 2 розділу V Тендерної документації про те, що учасник процедури закупівлі - переможець має надати замовнику оригінали або нотаріально завірені копії відповідних документів, а також вказівка на визначення дати отримання цих документів замовником - у своїй сукупності визначають спосіб подання відповідних документів замовнику, а саме: у паперовій формі в оригіналах або нотаріально завірених копіях. Право визначати спосіб подання документів про відсутність підстав, визначених ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» є виключним правом замовника, яке у Тендерній документації реалізоване шляхом відповідного формулювання п.п. 2.2. п. 2 розділу V.

Відповідач звернув увагу суду на факт погодження і визнання Позивачем вимог Тендерної документації щодо обов'язку надати документи про відсутність підстав, визначених ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі», в оригіналах або нотаріально завірених копіях у паперовому вигляді, що зафіксовано ним у супровідному листі № 07/17-09 від 04.07.2017.

Твердження Позивача про різницю у термінах «надання», що міститься у ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі», та «отримання», який міститься у п.п. 2.2. п. 2 розділу V Тендерної документації, безпідставні, у зв'язку з тим, що п.п. 2.2. п. 2 розділу V Тендерної документації не підмінює ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» в частині терміну «подання документів», а наголошує на необхідності надати відповідні документи замовнику (тобто замовник має їх отримати), а не розмітити їх в мережі Інтернет.

Термін «отримати», вжитий у п.п. 2.2. п. 2 розділу V Тендерної документації, не змінює тривалості чи порядку обчислення 5-денного строку, встановленого ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» для подання документів, що підтверджують відсутність підстав, встановлених цією статтею, а, навпаки, підкреслює цей строк, про що вказано в абз. 1 даного пункту Тендерної документації. Іншими словами, яким би чином Позивач не вирішив надати необхідні документи за ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» замовником (наручно або поштою) датою їх отримання замовником в оригіналах або нотаріально завірених копіях за супровідним листом буде дата їх фактичної доставки замовнику з наступною їх реєстрацією у день доставки.

Відповідач просить суд критично оцінити наданий Позивачем доказ - кур'єрську накладну за № 589636, яким він обґрунтовує виконання вимог абзацу 2 частини 3 статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки даний документ не є допустимим та достовірним доказом здавання документів до установи зв'язку до закінчення останнього дня строку у розумінні ч. 2 ст. 255 Цивільного кодексу України.

Думку відповідача, кур'єрська накладна № 589636 не є допустимим доказом здавання Позивачем документів щодо відсутності підстав, передбачених ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» в установу зв'язку, оскільки сама ця накладна видана не установою зв'язку, а також вона не є достовірним доказом відповідної дії Позивача, оскільки не містить усіх обов'язкових реквізитів розрахункового документа, який визнається єдиним доказом надання послуг поштового зв'язку в Україні.

Позивач самостійно несе ризики своєчасної доставки документів третіми особами, які не зареєстровані як оператори поштового зв'язку, якщо він вирішив передати документи наручно, уклавши відповідні правочини з такими особами.

Твердження Позивача про те, що два дні з 5-денного строку, встановленого для подання, документів щодо відсутності підстав, встановлених ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі»,;

випали на вихідні дні, є безпідставними, оскільки даний строк встановлений статтею 17 Закону; України «Про публічні закупівлі», і його перебіг не залежить від дій ані Позивача, ані Відповідача (Замовника), і не міг бути прогнозований, і не повинен був прогнозуватися Відповідачем (Замовником) під час розміщення оголошення та наступного проведення процедури закупівлі.

Твердження Позивача про неможливість оскарження рішень Відповідача до Органу і оскарження, яким є Антимонопольний комітет України, не відповідає дійсності і є підміною змісту і ст. 18 Закону України «Про публічні закупівлі». У відповідності до ч. 5 ст. ст. 18 Закону України і «Про публічні закупівлі» Орган оскарження приймає рішення про припинення розгляду скарги в разі, І зокрема, якщо замовником прийнято рішення про відміну торгів чи визнання їх такими, що не відбулися, відміну переговорної процедури, крім випадку оскарження будь-якого з цих рішень.

Саме рішення про відміну торгів, оформлене протоколом засідання тендерного комітету філії «Управління магістральних газопроводів «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» № 552 від 11.07.2017, і є частиною предмету спору у даній справі.

03.10.2017 представник позивача подав до суду заяву про часткову зміну предмету позову за третьою вимогою та письмові пояснення. Зокрема, в прохальній частині позову просить суд: Спонукати Публічне акціонерне товариство "УКРТРАНСГАЗ" в особі Філії Управління магістральних газопроводів "Черкаситрансгаз", укласти (вважати укладеним) Договір на закупівлю товару з Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія Укрінтек" за результатами перемоги в відкритих торгах із закупівлі товару 18110000 - 3 "Формений одяг (Одяг робочий)" згідно з оголошенням на Prozorro № UA - 2017 - 05 - 29 - 000638-c на умовах заявника, і, викладено текст Договору із двома додатками ( том 3; а.с. 63 - 70).

За приписами ст.22 ГПК України позивач до початку розгляду господарським справи по суті має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Станом на 03.10.2017 розгляд спору судом по суті не розпочався. Суд прийняв до розгляду заяву позивача щодо часткової зміни предмету позову.

Представники відповідача в судовому засіданні 03.10.2017 заявили суду клопотання про відкладення розгляду спору на три дні у зв'язку з поданням представником позивача у судовому засіданні заяви про зміну предмету спору та письмових пояснень - для їх вивчення і підготовки своєї позиції до судового засідання.

Ухвалою суду від 03.10.2017 розгляд справи відкладено на 06.10.2017.

В судовому засіданні 06.10.2017 представник позивача заявлені та змінені вимоги підтримав повністю мотивуючи тим, що ним, як переможцем тендеру за процедурою від критих торгів із закупівлі Філією УМГ «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» ПАТ "УКРТРАНСГАЗ» товару 18110000-3 «Формений одяг (Одяг робочий)» згідно з оголошенням на Prozorro № UA-2017-05-29-000638-C, таки порушено вимогу законодавства (абз. 2 ч. З ст. 17 ЗУ «Про публічні закупівлі») та тендерної документації (пп. 2.2 п. 2 розділу V) щодо надання йому в 5-тиденний строк передбаченого пакету документів.

Представник позивача зазначив, що доводи позовної заяви щодо неможливості оскарження рішень відповідача до Антимонопольного комітету як Органу оскарження Філією УМГ «ЧЕРКА-СИТРАНСГАЗ» ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» взагалі були неправильно зрозумілі відповідачем.

Позивач стверджує, що неможливість оскарження рішень відповідача згідно з ЗУ «Про публічні закупівлі» до Антимонопольного комітету викликана тим, що на веб-порталі Уповноваже ного органу після оприлюднення рішення про відміну торгів, оформленого Протоколом № 552 засідання тендерного комітету від 11.07.2017 року, технічно не було такої змоги в зв'язку з відсутністю необхідного функціоналу, а скаргу в письмовому вигляді Орган оска рження до розгляду приймати відмовляється.

Суд вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази приходить до наступних висновків.

Предметом спору є дії та оформлене протоколом рішення тендерного комітету Замовника публічних закупівель (Відповідача), , після оприлюднення протоколу розгляду тендерних пропозицій та після прийняття рішення і повідомлення про намір укласти договір про закупівлю із переможцем торгів (Позивачем) - про відхилення тендерної пропозиції переможця торгів ТОВ "Компанія Укрінтек" з мотивів ненадання переможцем торгів документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 ч. 1 та ч. 2 ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» у строк, що не перевищує 5 днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженим органом повідомлення про намір укласти договір.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг на час виникнення правовідносин сторін регламентуються нормами Цивільного кодексу (далі - ЦК) України, Господарського кодексу (далі - ГК) України; Законом України « Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року № 922-VIII (далі - Закон № 922); Порядком функціонування електронної системи закупівель та проведення авторизації електронних майданчиків (далі - Порядок функціонування системи) затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 166; Порядком розміщення інформації про публічні закупівлі(далі - Порядок розміщення інформації), затвердженим Наказом Мінекономрозвитку від 18.03.2016 №477; нормами антимонопольного законодавства та ін.

Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 1, п.п. 12, 13 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі» та п.п. 1, 4 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого указом Президента України № 634/2011 від 31.05.2011, дане міністерство є Уповноваженим органом у сфері публічних закупівель.

Основні терміни та процедура здійснення закупівель, які є предметом спору, визначені у спеціальному Законі України « Про публічні закупівлі» вживаються , зокрема, у такому значенні :

1) авторизований електронний майданчик - авторизована Уповноваженим органом інформаційно-телекомунікаційна система, яка є частиною електронної системи закупівель та забезпечує реєстрацію осіб, автоматичне розміщення, отримання і передання інформації та документів під час проведення процедур закупівель, користування сервісами з автоматичним обміном інформацією, доступ до якого здійснюється за допомогою мережі Інтернет. Порядок авторизації електронних майданчиків визначається Кабінетом Міністрів України;

2) афілійовані підприємства - підрозділи замовника, майно та операції яких зазначені в консолідованому балансі замовника, або суб'єкти господарювання, стосовно яких замовник здійснює контроль або які разом із замовником перебувають під контролем іншого суб'єкта господарювання;

3) веб-портал Уповноваженого органу з питань закупівель (далі - веб-портал Уповноваженого органу) - інформаційно-телекомунікаційна система, до складу якої входять модуль електронного аукціону і база даних, та який є частиною електронної системи закупівель та забезпечує створення, зберігання та оприлюднення всієї інформації про закупівлі, проведення електронного аукціону, автоматичний обмін інформацією і документами та користування сервісами з автоматичним обміном інформацією, доступ до якого здійснюється за допомогою мережі Інтернет. Забезпечення функціонування веб-порталу Уповноваженого органу здійснюється у тому числі за рахунок надання авторизованим електронним майданчикам платного доступу до модуля електронного аукціону та бази даних. Порядок надання доступу та розмір плати встановлюються Кабінетом Міністрів України;

4) діяльність в окремих сферах господарювання - діяльність, що здійснюється в одній або декількох з таких сфер;

5) договір про закупівлю - договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари;

6) електронна система закупівель - інформаційно-телекомунікаційна система, що забезпечує проведення процедур закупівель, створення, розміщення, оприлюднення та обмін інформацією і документами в електронному вигляді, до складу якої входять веб-портал Уповноваженого органу, авторизовані електронні майданчики, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією та документами;

7) забезпечення виконання договору про закупівлю - надання забезпечення виконання зобов'язань учасника перед замовником за договором про закупівлю;

8) забезпечення тендерної пропозиції - надання забезпечення виконання зобов'язань учасника перед замовником, що виникли у зв'язку з поданням тендерної пропозиції, у вигляді такого забезпечення, як гарантія;

9) замовники - органи державної влади, органи місцевого самоврядування та органи соціального страхування, створені відповідно до закону, а також юридичні особи (підприємства, установи, організації) та їх об'єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак:

юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів;

органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи;

у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків.

До замовників також належать юридичні особи та/або суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання та відповідають хоча б одній з таких ознак:

органам державної влади, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування належить частка у статутному капіталі суб'єкта господарювання в розмірі більше ніж 50 відсотків або такі органи володіють більшістю голосів у вищому органі суб'єкта господарювання чи правом призначати більше половини складу виконавчого органу або наглядової ради суб'єкта господарювання;

наявність спеціальних або ексклюзивних прав;

10) інформаційний ресурс Уповноваженого органу - сайт, наповнення якого здійснює Уповноважений орган та на якому надаються безоплатні консультації з питань закупівель, доступ до якого здійснюється через мережу Інтернет;

11) моніторинг закупівель - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель на всіх стадіях процедури закупівлі шляхом систематичного спостереження та аналізу інформації за допомогою електронної системи закупівель;

12) найбільш економічно вигідна пропозиція - пропозиція, що визнана найкращою за результатами оцінки тендерних пропозицій відповідно до статті 28 цього Закону;

13) оголошення про проведення процедури закупівлі - оголошення про проведення відкритих торгів, оголошення про проведення конкурентного діалогу;

14) орган оскарження - Антимонопольний комітет України;

15) переможець процедури закупівлі - учасник, тендерна пропозиція якого відповідає всім критеріям та умовам, що визначені у тендерній документації, і визнана найбільш економічно вигідною, та якому замовник повідомив про намір укласти договір, або учасник, якому замовник повідомив про намір укласти договір за результатами застосування переговорної процедури закупівлі;

16) пов'язана особа - особа, яка відповідає будь-якій з таких ознак:

юридична особа, яка здійснює контроль над учасником процедури закупівлі або контролюється таким учасником процедури закупівлі, або перебуває під спільним контролем з таким учасником процедури закупівлі;

фізична особа або члени її сім'ї, які здійснюють контроль над учасником процедури закупівлі;

службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, уповноважена здійснювати від імені учасника процедури закупівлі юридичні дії, спрямовані на встановлення, зміну або зупинення цивільно-правових відносин, та члени сім'ї такої службової (посадової) особи;

фізичні особи - члени тендерного комітету, керівник замовника та/або члени їхніх сімей, які здійснюють контроль над учасниками процедури закупівлі або уповноважені здійснювати від імені учасника процедури закупівлі юридичні дії, спрямовані на встановлення, зміну або зупинення цивільно-правових відносин.

Під здійсненням контролю розуміється можливість здійснення вирішального впливу або вирішальний вплив на господарську діяльність учасника процедури закупівлі безпосередньо або через більшу кількість пов'язаних фізичних чи юридичних осіб, що здійснюється, зокрема, шляхом реалізації права володіння або користування всіма активами чи їх значною часткою, права вирішального впливу на формування складу, результати голосування, а також вчинення правочинів, що надають можливість визначати умови господарської діяльності, надавати обов'язкові до виконання вказівки або виконувати функції органу управління учасника процедури закупівлі, або володіння часткою (паєм, пакетом акцій), що становить не менше ніж 25 відсотків статутного капіталу учасника процедури закупівлі.

Для фізичної особи загальна сума володіння часткою у статутному капіталі учасника процедури закупівлі визначається залежно від обсягу корпоративних прав, що сукупно належать такій фізичній особі, членам її сім'ї та юридичним особам, які контролюються такою фізичною особою або членами її сім'ї.

Для цілей цього Закону членами сім'ї вважаються подружжя, діти, батьки, рідні брати і сестри, дідусь, бабуся, онуки, усиновлювачі, усиновлені, а також інші особи, за умови їх постійного проживання разом з пов'язаною особою і ведення з нею спільного господарства;

17) послуги - будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, лізинг, найм (оренда), а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт;

18) предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом;

19) приведена ціна - ціна, зазначена учасником у тендерній пропозиції та перерахована з урахуванням показників інших критеріїв оцінки за математичною формулою, визначеною замовником у тендерній документації;

20) публічна закупівля (далі - закупівля) - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом;

21) рамкова угода - правочин, який укладається одним чи кількома замовниками (централізованими закупівельними організаціями) у порядку, встановленому цим Законом, з одним чи кількома учасниками процедури закупівлі з метою визначення основних умов закупівлі окремих товарів і послуг для укладення відповідних договорів про закупівлю протягом строку дії рамкової угоди;

22) роботи - проектування, будівництво нових, розширення, реконструкція, капітальний ремонт та реставрація існуючих об'єктів і споруд виробничого і невиробничого призначення, роботи з нормування в будівництві, геологорозвідувальні роботи, технічне переоснащення діючих підприємств та супровідні роботам послуги, у тому числі геодезичні роботи, буріння, сейсмічні дослідження, аеро- і супутникова фотозйомка та інші послуги, що включаються до кошторисної вартості робіт, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих робіт;

26) строк дії тендерної пропозиції - установлений замовником у тендерній документації строк, після закінчення якого тендерна пропозиція втрачає чинність;

27) суб'єкт оскарження в органі оскарження (далі - суб'єкт оскарження) - фізична чи юридична особа, яка звернулася до органу оскарження з метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності замовника, що суперечать законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси такої особи;

28) тендер (торги) - здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця торгів згідно з процедурами, установленими цим Законом (крім переговорної процедури закупівлі);

29) тендерна документація - документація щодо умов проведення публічних закупівель, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу на веб-порталі Уповноваженого органу та авторизованих електронних майданчиках. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав;

30) тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації;

31) тендерний комітет - службові (посадові) та інші особи замовника, призначені відповідальними за організацію та проведення процедур закупівлі згідно із цим Законом;

32) товари - продукція, об'єкти будь-якого виду та призначення, у тому числі сировина, вироби, устаткування, технології, предмети у твердому, рідкому і газоподібному стані, а також послуги, пов'язані з постачанням таких товарів, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих товарів;

33) уповноважена особа (особи) - службова, посадова та інша фізична особа замовника, визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі згідно із цим Законом на підставі власного розпорядчого рішення або трудового договору (контракту);

34) Уповноважений орган - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері публічних закупівель;

35) учасник процедури закупівлі (далі - учасник) - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, юридична особа (резидент або нерезидент), яка подала тендерну пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі;

36) централізовані закупівельні організації - юридичні особи, що визначаються Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування як замовники, які організовують і проводять процедури закупівель та закупівлі за рамковими угодами в інтересах замовників відповідно до цього Закону. Централізовані закупівельні організації набувають усіх прав та обов'язків замовників, що визначені цим Законом, та несуть відповідальність згідно із законами України. Особливості створення та діяльності централізованих закупівельних організацій встановлюються Кабінетом Міністрів України;

Закон № 922 застосовується:

до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень;

до замовників, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт - 5 мільйонів гривень.

Під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.

У разі здійснення закупівель товарів, робіт і послуг без використання електронної системи закупівель, за умови, що вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники обов'язково оприлюднюють звіт про укладені договори в системі електронних закупівель відповідно до статті 10 цього Закону.

Умови, порядок та процедури закупівель товарів, робіт і послуг можуть установлюватися або змінюватися виключно цим Законом та/або Законом України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", крім випадків, передбачених цим Законом. Зміна положень цього Закону може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Закону та/або до Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони";

Стаття 3 Закону № 922 визначає, що закупівлі здійснюються за такими принципами:

добросовісна конкуренція серед учасників;

максимальна економія та ефективність;

відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників;

об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій;

запобігання корупційним діям і зловживанням.

Загальні умови здійснення закупівлі закріплені у Розділі III Закону № 922.

Відкриті торги є основною процедурою закупівлі, порядок яких регламентовано Розділом IV Закону № 922.

Наказом Мінекономрозвитку від 18.03.2016 № 473 веб-порталом Уповноваженого органу у складі системи визначено інформаційно-телекомунікаційну систему « Prozorro» за адресою в мережі Інтернет : www.prozorro/gov/ua , а відповідальним за забезпечення функціонування та наповнення веб-порталу - Державне підприємство «Прозорро».

За Статутом, Публічне акціонерне товариство (далі-ПАТ; Товариство) «УКРТРАНСГАЗ» належить до газової та нафтапереробної галузей економіки України та виконує функції оператора газотранспортної системи та пов'язаних сховищ природного газу. Засновником та єдиним акціонером Товариства є Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» ( том 2; а.с. 25 - 35).

Повноваження директора Філії Управління магістральних газопроводів "Черкаситрансгаз" (далі Філія; Філія УМГ) представляти інтереси ПАТ»УКРТРАНСГАЗ» при вирішенні будь-яких питань, пов'язаних з діяльністю Товариства та/або Філії при реалізації повноважень, функцій, обов'язків, передбачених Статутом ПАТ»УКРТРАНСГАЗ», Положенням про Філію підтверджується нотаріально посвідченою довіреністю від 12.01.2017 (том 2; а.с. 23).

Рішення Відповідача про організацію процедури закупівлі оформлено Протоколом №346 від 15.05.2017 (том 2; а.с. 66-68).

Тендерна документація на закупівлю затверджена Протоколом засідання тендерного комітету Замовника № 347 від 15.05.2017(том 2 а.с. 69-71; а.с.98 -278 ).

Застосування правила, визначеного ст. 253 Цивільного кодексу України, у даній процедурі закупівлі встановлене абзацом 5 пункту 4 розділу III Тендерної документації.

Судом з'ясовано, що процедура проведення спірних закупівель зафіксована у документах, які містяться в електронному вигляді з накладенням електронно-цифрового підпису на веб-порталі PROZORRO, доступ до якого є вільним за посиланням: http: // hrozorro.gov.ua/tender/ UA -2017- 05-29 - 000638-c.

В судовому засіданні встановлено, що 29.05.2017 на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, відповідно до ст.10 Закону України «Про публічні закупівлі», було оприлюднено оголошення Відповідача ( далі -Замовник) про проведення процедури відкриті торги щодо закупівлі Prozorro № UA-2017-05-29-000638-с, предметом закупівлі є товар за кодом відповідних класифікаторів: ДК 021 : 2015 : 18110000-3 «Формений одяг (Одяг робочий)» (том 1, а.с. 16 - 18; том 2, а.с. 72-75).

ТОВом «Компанія Укрінтек», як учасником вищезазначеної процедури закупівлі, було своєчасно підготовлено необхідні документи для участі у процедурі відкритих торгів згідно чинного законодавства України і зареєстровано на веб-порталі Уповноваженого органу.

Відповідно до ч.5 ст.28 Закону України «Про публічні закупівлі», Відповідачем було допущено ТОВ «Компанія Укрінтек» до оцінки за результатами розгляду тендерної пропозиції ТОВ «Компанія Укрінтек» на відповідність вимогам, визначеним у тендерній документації та відповідності ТОВ «Компанія Укрінтек» кваліфікаційним критеріям, встановленим у відповідності до ст.ст. 16 та 17 Закону України «Про публічні закупівлі», , що підтверджується рішенням тендерного комітету Відповідача оформленого протоколом № 501 від 29.06.2017, який розміщено на веб-порталі 29.06.2017 о 12:21 год. ( том 1, а.с.19 - 21; том2,а.с. 86- 88).

29.06.2017 тендерна пропозиція ТОВ «Компанія Укрінтек» за результатами оцінки була визначена найбільш економічно вигідною, а підстав для її відхилення тендерної пропозиції за результатами розгляду тендерних пропозицій не встановлено .

За результатами розгляду та оцінки тендерних пропозицій Замовник (Відповідач) визначив ТОВ «Компанія Укрінтек» переможцем відкритих торгів на закупівлю: товару код ДК 021:2015 - 18110000-3 «Формений одяг (Одяг робочий)», та прийняв рішення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем процедури закупівлі - ТОВ «Компанія Укрінтек» на суму 3 449 049,00 грн. , що підтверджується протоколом засідання тендерного комітету Відповідача № 502 від 29.06.2017 , який розміщено на веб-порталі 29.06.2017 о 12:21 год. ( том1, а.с. 22 - 25; том 2, а.с. 89 -91).

В судовому засіданні з'ясовано, що Повідомлення Замовника про намір укласти договір з Позивачем (далі - Повідомлення), оприлюднено 29.06.2017 о 12:21 год. на веб-порталі Уповноваженого органу ( том 1, а.с. 25; том2, а.с. 92-94 ), а також надіслано із супровідним листом від 29.06.2017 № 5970/16 (том 2, а.с. 95 - 97).

Суд переконаний, що договір про закупівлю має укладатися відповідно до норм ЦК України та ГК України з урахуванням особливостей, визначених Законом № 922.

За приписами ч.3 ст.17 Закону №922 Замовник у тендерній документації зазначає, що інформація про відсутність підстав, визначених у частинах першій і другій цієї статті, надається в довільній формі. Спосіб документального підтвердження згідно із законодавством відсутності підстав, передбачених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 частини першої та частиною другою цієї статті, визначається замовником для надання таких документів лише переможцем процедури закупівлі. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації, що міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Переможець торгів у строк, що не перевищує п'яти днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір, повинен надати замовнику документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 частини першої цієї статті.

За змістом ч. 2 ст. 32 Закону № 922 замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем торгів протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та пропозиції учасника-переможця. З метою забезпечення права на оскарження рішень замовника договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через 10 днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Положеннями Глави 18 Розділу V ЦК України визначені поняття та порядок обчислення строків.

За приписами ст.255 ЦК України якщо строк встановлено для вчинення дії, вона може бути вчинена до закінчення останнього дня строку. У разі, якщо ця дія має бути вчинена в установі, то строк спливає тоді, коли у цій установі за встановленими правилами припиняються відповідні операції.

Письмові заяви та повідомлення, здані до установи зв'язку до закінчення останнього дня строку, вважаються такими, що здані своєчасно.

Виходячи із дати оприлюднення Повідомлення про намір укласти договір - 29.06.2017, початок перебігу 5-ти денного строку припадає на 30.06.2017.

Суд враховує, що 01 і 02 червня 2017р. були вихідними днями.

Аналізуючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку, що 04 липня 2017 р. є останнім днем вищеназваного 5 -ти денного строку.

04.07.2017 Позивач із супровідним листом за вих.№ 07/17-09 через кур'єрську службу доставки, надіслав Тендерному комітету Відповідача оригінали документів визначених у п.2.2 Розділу V тендерної документації (том 1, а.с.50-62; том 2, а.с. 76-87).

Відповідач не спростував доводів Позивача проте, що на виконання п.2.2 Розділу V тендерної документації та ст.17 Закону № 922 Переможець торгів 04.07.2017 о 12:49 зафіксував на веб-порталі Рrozorro надання Замовнику передбачених Законом № 922 документів (том1, а.с. 6).

10.07.2017 Замовник посилаючись ненадання переможцем торгів документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 ч. 1 та ч. 2 ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» у строк, що не перевищує 5 днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженим органом повідомлення про намір укласти договір, відхилив тендерну пропозицію переможця ТОВ «Компанія Укрінтек», вказуючи при цьому, що останній день подання 04.07.2017, а від Учасника документи надійшли 06.07.2017. Також, у Звіті від 22.07.2017 про результати проведення процедури закупівлі зазначено, що відхилені були й пропозиції інших учасників, в результаті чого Замовником прийнято Рішення про відміну торгів, оформлене Протоколом № 552 засідання тендерного комітету від 11.07.2017.

Суд бере до уваги, що, на відміну від п. 2.1 і п. 2.4 розділу V Тендерної документації, в яких чітко вказано на надання в паперовій формі зміненої під час аукціону інформації чи інформації про нашу екологічно-соціальну політику, - п. 2.2 цього ж розділу з переліком документів на підтвердження відсутності підстав відмови даної вказівки на форму документів вже не містить.

Суд приходить до висновку, що Закон № 922 не містить визначення дати отримання Замовником документів в залежності від дати реєстрації самим Замовником супровідного листа .

Суд приходить до переконання, що умова Замовника викладена у пп. 2.2. п. 2 Розділу V Тендерної документації про те, що датою отримання замовником таких документів вважається дата реєстрації замовником, яка зазначається на супровідному листі (складається учасником в довільній формі) до вказаних виш документів є дискримінаційною.

Зміст даного положення Тендерної документації вказує, що дата реєстрації Замовником залежить виключно від його волевиявлення, на що Учасники закупівель впливу не мають.

Суд вважає обґрунтованими доводи Позивача про те, що факт виконання ним обов'язку подачі документів Замовнику у 5 денний строк, які підтверджуються дослідженими у судовому засіданні кур'єрською накладною № 589636, договором про надання кур'єрських послуг від 27.05.2011 за номером 05-27/2 та Актом приймання-здачі етапу роботи за певний період в безготівковому порядку, а не за кожну окрему кур'єрську доставку.

Щодо форми кур'єрської накладної - суд вважає обґрунтованими доводи Позивача про те, що вона випи сується лише з метою підтвердження самого факту приймання службою доставки поштово го відправлення від відправника - адресату у вказану дату, тобто 04.07.2017 , та визна чення виду та особливих вимог до відправлення. Розрахунки з кур'єрською службою доставки за надані послуги проводились Позивачем на підставі підписаного договору про надання кур'єрських послуг від 27.05.2011 року за номером 05-27/2 та актів приймання-здачі етапу роботи за певний період в безготівковому порядку, а не за кожну окрему кур'єрську доставку.

Частиною 2 ст. 30 Закону України № 922 передбачено виключний перелік підстав відхилення тендерної пропозиції саме переможця торгів (аукціону): якщо переможець відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації; не надав документи, що підтверджують відсутність підстав, передбачених ст.17 Закону України «Про публічні закупівлі».

Суд приходить до висновку, що Переможець (Позивач) виконав обов'язок подання ц документів в строк як в електронному вигляді через веб-портал Уповноваженого органу, так і в паперовому шляхом надіслання відправлення на ім'я Філії УМГ «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» в останній, 5-й день строку. Заперечення відповідача стосовно його пра ва розробляти і затверджувати тендерну документацію, зміст кожного її розділу, спосіб на дання йому документів учасниками і переможцями торгів чи його повноваження оцінювати тендерні пропозиції ніяким чином не відміняють законодавчо визначеного порядку вико нання обов'язку в останній день строку.

Суд приходить до переконання що рішення Замовника від 10.07.2017 про відхилення тендерної пропозиції переможця ТОВ «Компанія Укрінтек», оформлене Протоколом № 545 не відповідає принципам та порядку здійснення закупівель закріплених у Законі № 922 і підлягає скасуванню.

За приписами ч.1 ст.31 Закону № 922 Замовник відміняє торги в разі:

відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг;

неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель;

порушення порядку оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі, повідомлення про намір укласти договір, передбаченого цим Законом;

подання для участі в них менше двох тендерних пропозицій, а в разі здійснення закупівлі за рамковими угодами з кількома учасниками - менше трьох пропозицій;

допущення до оцінки менше двох тендерних пропозицій, а в разі здійснення закупівлі за рамковими угодами з кількома учасниками - менше трьох пропозицій;

відхилення всіх тендерних пропозицій згідно з цим Законом.

Про відміну процедури закупівлі за такими підставами має бути чітко визначено в тендерній документації.

Торги може бути відмінено частково (за лотом).

В судовому засіданні з'ясовано, що рішення Філії УМГ «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» про відміну торгів, оформлене Протоколом № 552 засідання тендерного комітету від 11.07.2017 не містить жодного обґрунтування та не містить переліку конкретних обставин, визначених у ст.31, як підставу для відміни торгів.

Суд приходить до переконання, що рішення Філії УМГ «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» про відміну торгів, оформлене Протоколом № 552 засідання тендерного комітету від 11.07.2017 є необґрунтованим і підлягає скасуванню.

Суд приходить до висновку , що сторони мають повернутися до стадії закупівель, яка закріплена Рішенням тендерного комітету від 29.06.2017, оформленого протоколом № 502 (том 1, а.с. 22 - 24).

Аналізуючи вищевикладене суд приходить до переконання, що вимога Позивача про спонукання укласти Договір за результатами перемоги на відкритих торгах із закупівлі товару за кодом відповідних класифікаторів: ДК 021 : 2015 : 18110000-3 «Формений одяг (Одяг робочий)» є передчасною і не відповідає порядку здійснення та Правилам оформлення процедури закупівлі, визначеному чинним законодавством.

Відтак, вимога Позивача щодо спонукання укласти договір про закупівлю задоволенню не підлягає.

З огляду на вищевикладене суд приходить до переконання, що Позивач частково довів заявлені ним вимоги .

Відповідно до положень ст.49 ГПК України витрати позивача по сплаті судового збору підлягають задоволенню частково.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати рішення Філії УМГ "ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ" Публічного акціонерного товариства "УКРТРАНСГАЗ" про відхилення тендерної пропозиції ТОВ "Компанія Укрінтек", оформлене Протоколом № 545 засідання тендерного комітету від 10.07.2017.

Визнати незаконним та скасувати рішення Філії УМГ "ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ" ПАТ "УКРТРАНСГАЗ" про відміну торгів, оформлене Протоколом № 552 засідання тендерного комітету від 11.07.2017.

Стягнути 3200 грн. витрат по сплаті судового збору з Публічного акціонерного товариства " УКРТРАНСГАЗ" в особі Філії Управління магістральних газопроводів "Черкаситрансгаз" (вул.Сумгаїтська,3, м.Черкаси, 18023) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Укрінтек", м. Хмельницький (код ЄДРПОУ 37462850, вул.Трудова,9, м.Хмельницький, 29000).

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду протягом 10 денного строку в порядку, визначеному ГПК України з дня складення і підписання повного рішення.

Рішення складено 11.10.2017

Суддя В.В.Єфіменко