
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.10.2017Справа № 910/10936/17
Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Головіної К.І., при секретарі судового засідання Лук'янчук Д.Ю., розглянувши матеріали справи
за позовною заявою Публічного акціонерного товариства "Київ-Лада"
до Київської міської ради
про внесення змін до договору
за участю представників сторін:
від позивача: Яндян О.А.- представник за довіреністю № 1 від 18.07.2017 р.
Губанова В.В. - представник за довіреністю № 1 від 18.07.2017р.
від відповідача: Телицька В.А. - представник за довіреністю №225-КМГ-3162 від 15.09.2017 р.
В С Т А Н О В И В:
До Господарського суду міста Києва звернулось Публічне акціонерне товариство "Київ-Лада" (далі - ПАТ "Київ-Лада", позивач) з позовом до Київської міської ради (далі - Київрада, відповідач) про внесення змін до договору.
Свої позовні вимоги ПАТ "Київ-Лада" обґрунтовує тим, що на підставі прийнятого відповідачем рішення № 554/1558 від 12.12.2016 р. до укладеного сторонами договору оренди земельної ділянки від 15.10.2012 р. необхідно внести зміни щодо розміру орендної плати за користування частиною земельної ділянки площею 9014 кв.м., будівлі та споруди на якій здаються в оренду іншим суб'єктам господарської діяльності, проте, відповідач внести відповідні зміни до договору відмовляється, що на думку позивача є неправомірним.
У позові ПАТ "Київ-Лада" просить суд внести наступні зміни до укладеного сторонами договору оренди земельної ділянки від 15.10.2012 р.: в пункті 4.2 вказаного договору змінити слова та цифри « 10 (десяти)» на слова та цифри « 3,6 (трьох цілих шість десятих)».
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та обґрунтували, просили їх задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначив, що позивачем не визначено, які саме його права та законні інтереси порушив відповідач, вважав, що розміри орендної плати в укладеному сторонами договорі встановлені сторонами в межах, передбачених податковим законодавством, а рішення Київради № 554/1558 від 12.12.2016 р., на яке посилається позивач, не містить зобов'язань щодо перегляду розмірів орендної плати за договорами, укладеними до набуття чинності цим рішенням. До того ж вважав, що положення п. 1 додатку 10 до рішення Київради № 554/1558 від 12.12.2016 р. не підлягає застосуванню до спірних правовідносин. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з урахуванням наступного.
Судом встановлено, що 15.10.2012 р. між Київрадою (орендодавець) та ПАТ "Київ-Лада" (орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Пасічник С.Г. та зареєстрований в реєстрі за № 437, а також зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу КМР (КМДА), про що зроблено запис від 16.10.2012 р. за № 75-6-00560 у книзі записів державної реєстрації договорів (далі - договір).
Згідно з п. 1.1 договору орендодавець, на підставі рішення Київради від 12.07.2012 р. № 821/8158, за актом приймання-передачі передає, а орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку, визначену цим договором.
Відповідно до п. 2.1 договору об'єктом оренди відповідно до цього договору є земельна ділянка з наступними характеристиками:
- місце розташування - вул. Сім'ї Сосніних, 17, у Святошинському районі м. Києва;
- розмір - 53149 кв.м.;
- цільове призначення - для експлуатації та обслуговування цілісного майнового комплексу з громадськими будівлями;
- кадастровий номер - 8000000000:75:325:0003.
Пунктом 4.2 договору передбачено, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі:
- 3% від нормативної грошової оцінки частини земельної ділянки площею 44135 кв.м., на якій здійснюється торгівля автомобілями та експлуатація цілісного майнового комплексу;
- 10% від нормативної грошової оцінки частини земельної ділянки площею 9014 кв.м., будівлі та споруди на якій здаються в оренду іншим суб'єктам господарської діяльності.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 1002217424 від 22.02.2017 р., основним видом діяльності позивача - ПАТ "Київ-Лада" є надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (код 68.20 або 70.20 за Класифікацією видів економічної діяльності Європейського Співтовариства (NACE).
Судом встановлено, що вказаний в умовах укладеного сторонами договору розмір орендної плати за користування частиною земельної ділянки, будівлі та споруди на якій здаються в оренду іншим суб'єктам господарської діяльності, був визначений на підставі рішення Київради № 1100/7336 від 29.12.2011 р. «Про бюджет міста Києва на 2012 рік» (далі - рішення Київради № 1100/7336).
Так, згідно з п. 28.1 додатку 12 «Розміри орендної плати за земельні ділянки (у відсотках від нормативної грошової оцінки)» до рішення Київради № 1100/7336 для такого виду економічної діяльності, як операції з нерухомим майном, встановлена орендна плата у розмірі 10% від нормативної грошової оцінки.
У подальшому рішенням Київради № 554/1558 від 12.12.2016 р. «Про бюджет міста Києва на 2017 рік» (далі - рішення Київради № 554/1558) було змінено розмір орендної плати за користування земельними ділянками комунальної власності територіальної громади міста Києва.
Зокрема, відповідно до п. п. 1, 7 додатку 10 «Розміри орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади міста Києва (у відсотках від нормативної грошової оцінки)» до рішення Київради № 554/1558 для такого виду економічної діяльності, як житловий фонд, виробництво, будівництво, транспорт, поштова діяльність, державне управління, оборона, освіта, охорона здоров'я, мистецтво, спорт, роздрібна торгівля продуктами харчування, а також для інших видів економічної діяльності, що не увійшли до переліку, встановлена орендна плата у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки. При цьому, у разі передачі в оренду будівель, споруд, що розташовані на земельній ділянці, розмір річної орендної плати за основним видом діяльності збільшується в 1,2 рази.
У зв'язку із цим, позивач звернувся до Київради з листом № 17/53 від 20.04.2017 р., в якому просив внести наступні зміни до укладеного сторонами договору оренди: в пункті 4.2 вказаного договору змінити слова та цифри « 10 (десяти)» на слова та цифри « 3,6 (трьох цілих шість десятих)», тобто зменшити орендну плату за користування земельною ділянкою площею 9014 кв.м., на якій будівлі та споруди здаються в оренду, з 10% до 3,6% відповідно до рішення Київради № 554/1558, а також направив відповідачу проект договору щодо внесення зазначених змін. Направлення вказаного листа та доданого до нього договору щодо внесення змін підтверджується описом вкладення № 0314815846898 та фіскальним чеком підприємства поштового зв'язку № 4969 від 20.04.2017 р.
Листом № 05707-11261 від 29.06.2017 р. Київрада відмовила позивачу у внесенні змін до розміру орендної плати у договорі оренди земельної ділянки від 15.10.2012 р., зазначивши, що розміри орендної плати в укладеному сторонами договорі встановлені в межах, визначених податковим законодавством, а рішення Київради № 554/1558 від 12.12.2016 р. не містить зобов'язань щодо перегляду розмірів орендної плати за договорами, укладеними до набуття чинності цим рішенням.
Відповідно до ч. 2 ст. 792 Цивільного кодексу України, ч. 8 ст. 93 Земельного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Згідно з ч.1 ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» закріплено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України «Про оренду землі»).
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотною умовою договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Частиною 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ч. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Як встановлено судом, відповідно до п. 4.10 договору сторони домовились про те, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, зміни мінімального розміру орендної плати, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянка не з вини орендаря, що підтверджено документами, та у інших випадках, передбачених законом, за згодою сторін, але не частіше, ніж один раз у рік. Після прийняття відповідного рішення Київрадою та внесення змін до договору орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату відповідно до нової орендної ставки.
Згідно з п. 11.1 договору всі зміни та/або доповнення до цього договору вносяться за згодою сторін. Згодою або запереченням орендодавця на зміни та/або доповнення до цього договору, є його рішення, прийняте в установленому законодавством порядку.
Отже, оскільки матеріалами справи підтверджено, що відбулась зміна розміру орендної плати, є підстави для перегляду розміру орендної плати, передбаченого умовами договору від 15.10.2012 р. При цьому, необхідно зазначити, що новий розмір орендної плати, який пропонував внести в договір позивач (3,6% від нормативної грошової оцінки землі), не є меншим ніж 3% від нормативної грошової оцінки землі, як це передбачено ст. 288 Податкового кодексу України та рішенням Київради № 554/1558 від 12.12.2016 р.
Верховний Суд України у постанові від 20.11.2012 по справі № 3-53гс12 зазначив, що оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору оренди. При цьому, надсилання відповідачу пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача.
Таким чином, у зв'язку із врегулюванням розміру орендної плати за землю, яка перебуває у державній або комунальній власності, положеннями чинного законодавства, а також рішенням Київради від № 554/1558 від 12.12.2016 р., суд вважає, що є підстави для внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 15.10.2012 р.
За таких обставин, зважаючи на приписи чинного законодавства та встановлені у справі обставини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 32-35, 82 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Публічного акціонерного товариства "Київ-Лада" до Київської міської ради про внесення змін до договору задовольнити.
Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 15.10.2012 р., посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Пасічник С.Г. та зареєстрованого в реєстрі за № 437, а також зареєстрованого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу КМР (КМДА), про що зроблено запис від 16.10.2012 р. за № 75-6-00560 у книзі записів державної реєстрації договорів, а саме - в пункті 4.2 вказаного договору змінити слова та цифри « 10 (десяти)» на слова та цифри « 3,6 (трьох цілих шість десятих)».
Стягнути з Київської міської ради ( 01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, ідентифікаційний код 22883141) на користь Публічного акціонерного товариства "Київ-Лада" (03134, м. Київ, вул. Сім'ї Сосніних, 17, ідентифікаційний код 00233030) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.
Рішення ухвалено в нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 2 жовтня 2017 року.
Повний текст рішення підписаний 10 жовтня 2017 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд міста Києва шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня підписання повного тексту рішення.
Суддя Головіна К.І.