
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28.09.2017 Справа №607/6444/17
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді - Сливка Л. М.
за участі секретаря судового засідання - Зарічної О. П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа Відкрите акціонерне товариство "Тернопільське об'єднання "Текстерно"про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 пред'явила до суду адміністративний позов до відповідача Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа - Відкрите акціонерне товариство "Тернопільське об'єднання "Текстерно" про визнання неправомірною відмови відповідача у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, згідно пункту "є" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", викладеної у протоколі №32 від 13 травня 2017 року та зобов'язання відповідача призначити пенсію згідно пункту "є" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 28 квітня 2017 року, тобто з дати першого звернення до відповідача. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що вона працювала у ВАТ "Текстерно" на посаді ткалі з 21 липня 1980 року по даний час, стаж роботи по професії ткалі на ВАТ "Текстерно" становить більше 33 років, що дає право на пільгову пенсію. Однак, відповідач безпідставно відмовив їй у призначенні пенсії на пільгових умовах, мотивуючи свою відмову тим, що у неї немає спеціального трудового стажу, а саме 20-ти років роботи на посаді ткалі, а також в порушення норм Закону України "Про пенсійне забезпечення" не включив у стаж роботи періоди перебування у декретній відпустці, час перебування на лікарняних та у чергових відпустках, у зв'язку з чим вважає дії відповідача неправомірними.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат Янковича І. Є. не з'явилися, подавши заяву про розгляд справи за їх відсутності, заявлені позовні вимоги підтримують та просять задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області просить відмовити у задоволенні позовних вимог, покликаючись на заперечення , що долучені до матеріалів адміністративної справи.
Представник третьої особи - Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об'єднання "Текстерно" просить відмовити у задоволенні позовних вимог згідно із письмовими запереченнями , що приєднані до матеріалів цивільної справи.
Суд, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, встановив такі обставини:
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Записами у трудовій книжці ОСОБА_1 підтверджено, що вона 21 липня 1980 року прийнята в ткацький цех № 1 ткачихою по 5 розряду Тернопільського бавовняно-прядильного комбінату; 12 лютого 1983 року Тарифно-кваліфікаційною комісією присвоєно ОСОБА_1 5 розряд ткалі на верстатах П-175-7-158; 01 жовтня 1997 року звільнена з роботи, згідно п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України ; 11 серпня 2007 року прийнята на роботу ткачем по 4 розряду 8% шк. в ткацький цех ВАТ "Тернопільське об'єднаня "Текстерно"; 26 вересня 2007 року Тарифно-кваліфікаційною комісією присвоєно і переведена ткачем-верстатів СТБ по 5 розряду 8% шкідливості, продовжує працювати по даний час.
Відповідно до довідки №5 виданої 20 травня 2013 року ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" ОСОБА_1 за період роботи з 21 липня 1980 року по 31 грудня 1991 року на ВАТ "Тернопільське об'єднаня "Текстерно" по професії ткач відпрацювала 9 років 3 місяці 9 днів; за період роботи з 01 січня 1992 року по 01 жовтня 1997 року; з 11 серпня 2007 року по 31 березня 2013 року по професії ткач відпрацювала 5 років 7 місяців, 17 днів. Сумарна тривалість пільгового стажу ОСОБА_1 - 14 років 10 місяців 26 днів.
28 квітня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення їй пенсії на пільгових умовах.
Однак, як вбачається з протоколу №32 засідання комісії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області для розгляду питань, пов'язаних з призначенням пенсій, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 13 травня 2017 року, ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. "є" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", у зв'язку із тим, що спеціальний стаж ОСОБА_1 становить 14 років 10 місяців 26 днів, який комісія встановила із пільгової довідки ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно", та є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідачем та представником третьої особи не оспорювався факт перебування позивачки у відпустці по догляду за дитиною - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до пункту є ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту "б" частини першої цієї статті.
У відповідності до паспорта громадянина України НЮ184297 виданого 03 березня 2009 року Тернопільським МВ УМВС України у Тернопільській області ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2. Відтак, на момент звернення до відповідача із заявою про призначення їй пенсії на пільгових умовах досягла 54-річного віку.
Професія ткач винесена до Списку текстильних виробництв і професій, робота на яких дає робітницям право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 р. № 583. N 1818 в редакції від 27 грудня 2006 року.
Враховуючи особливості призначення пенсії за віком на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу працівника до Управління Пенсійного фонду України подаються уточнюючі довідки підприємств, як це передбачено пунктом 11 «Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років», затвердженого Постановою Пенсійного Фонду України №18-1 від 10.11.2006р. та пунктом 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, де зазначено, що уточнюючі довідки підприємств для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка.
Як убачається із довідки виданої 20 травня 2013 року ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно" сумарна тривалість пільгового стажу роботи ОСОБА_1 зайнятої на верстатах і машинах повний робочий день з 21 липня 1980 року по 31 березня 2013 року становить 14 років 10 місяців 26 днів.
Згідно із ч.2 ст. 181 КЗпП України, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.
Відповідно до вимог ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до стажу роботи зараховується час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною трирічного віку.
Частиною 16 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Суд приходить до переконання, що відповідачем, при призначенні пенсії, безпідставно не зараховано пільгового стажу роботи позивачки відповідно до записів у трудовій книжці - з 21 липня 1980 року по 28 квітня 2017 року, й зокрема часу перебування у відпустці по догляду за дитиною та якого є достатньо (не менше 20 років) для призначення пенсії на пільгових умовах згідно пункту «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
17 липня 1997 року Україна ратифікувала Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, та певні протоколи до неї, і ця обставина з огляду на приписи ч.1 ст. 9 Конституції України, Закону України від 29.06.2004 року «Про міжнародні договори» свідчить про обов'язковість застосування національними судами України норм Конвенції.
ЄСПЛ у рішенні «Толстой-Мілославскій проти Сполученого Королівства» від 23.06.1995 року (скарга №18139\91), зазначає, що застосовуваний національний закон повинен відповідати критерію «якості», тобто щоб «він був доступним для всіх осіб, які мають до нього відношення, і досить чітко сформульованим для того, щоб вони могли - користуючись відповідною консультацією, якщо це необхідно, - передбачити ступінь, яка є розумною у сформованій ситуації, тих наслідків, які дана дія може спричинити за собою».
При цьому суд зауважує, що зміст «Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років», затвердженого Постановою Пенсійного Фонду України №18-1 від 10.11.2006р. та «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, не є чітким та передбачуваним для суб'єктів застосування, оскільки не визначає чітких критеріїв необхідності та механізму отримання довідок про стаж роботи, в тому числі осіб (роботодавець чи працівник), до обов'язку котрих входить подання відповідних довідок.
А відтак, довідки підприємств для підтвердження спеціального трудового стажу повинні прийматись лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості про трудовий стаж, однак з записів трудової книжки позивачки вбачається відсутність будь - якої інформації про її роботу неповний робочий день чи за сумісництвом, тощо.
В рішенні від 20.10.2011 р. по справі «Рисовський проти України», в якому Європейський суд з прав людини наголосив на важливості принципу «належного урядування», відповідно до якого в разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб.
Представником відповідача не надано достатньо допустимих та належних доказів щодо правомірності незарахування пільгового стажу роботи позивачу, що підтверджений записами у трудовій книжці.
Суд не приймає заперечення представників відповідача та третьої особи про те, що позивачу було зараховано у спеціальний трудовий стаж лише на підставі довідки №5 виданої 20 травня 2013 року ВАТ "Тернопільське об'єднання "Текстерно", у зв'язку з тим, що з 1992 року ВАТ «Текстерно» працювало неритмічно та згідно укладених колективних договорів між адміністрацією та профспілковим комітетом застосовується режим скороченого робочого тижня, місяця, виходячи із наявності сировини та враховуючи реалізацію продукції, до пільгового стажу зараховується період роботи за фактично відпрацьований стаж згідно з представленим уточнюючими довідками, оскільки ними не подано жодних належних та допустимих доказів на підтвердження цих фактів. Крім того, не підтверджено, на підставі яких норм діючого законодавства та у якому порядку здійснювався розрахунок стажу позивача за фактичною відпрацьовані періоди у зв'язку із неритмічною роботою підприємства.
Відповідно до статті 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
В силу ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, суд вважає, що рішення відповідно до протоколу № 32 засідання комісії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області для розгляду питань, пов'язаних з призначенням пенсій, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 13 травня 2017 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту "є" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є таким, що порушує права позивача на пенсійне забезпечення.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що порушені права позивача на отримання пенсії за віком на пільгових умовах підлягають захисту шляхом визнання протиправним дій Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п. "є" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та зобов'язання Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах згідно пункту "є" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з дня звернення за призначенням пенсії - 28 квітня 2017 року.
При цьому, наявність правових підстав для застосування вищевказаного способу захисту прав позивача, за фактичної відсутності протиправних дій відповідача на момент розгляду звернення позивача про призначення пільгової пенсії, і таким чином задоволення адміністративного позову, суд враховує правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду України від 16.09.2015р. у справі №826/4418/14, в якій Верховний Суд України зазначив, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, і у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення суду.
Крім того, у висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень, зазначено, що стаття 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, зокрема передбачає, що судове рішення повинно бути таким, яке можна ефективно виконати на користь сторони, яка виграла справу. Конвенція не передбачає теоретичного захисту прав людини, а має на меті гарантувати максимальну ефективність такого захисту.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 71, 72, 94, 99, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту "є" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Зобов'язати Тернопільське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах згідно пункту "є" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з дня звернення за призначенням пенсії - 28 квітня 2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в користь ОСОБА_1 640 (шістсот сорок) гривень судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддяЛ. М. Сливка