Постанова № 69501702, 09.10.2017, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
09.10.2017
Номер справи
461/939/17
Номер документу
69501702
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №461/939/17>

П О С Т А Н О В А

Іменем України

09 жовтня 2017 року м. Львів

Галицький районний суд м. Львова

у складі:

головуючого судді Юрківа О.Р.,

секретаря судового засідання Кузьми Д.М.,

за участі:

представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України у Львівській області, треті особи: Львівський обласний військовий комісаріат, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України, про зобовязання здійснити перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до ГУ ПФУ у Львівській області. Свої вимоги мотивував тим, що він проходив військову службу з відрядженням до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України із залишенням на військовій посаді. На пенсію позивач вийшов з посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Львівського РСП та йому була призначена пенсія. На раніше займаній ОСОБА_2 раніше посаді грошове забезпечення неодноразово підвищувалося, зокрема, наказами ДП «Украерорух» № 579/о від 27.12.2012 року, № 478/о від 30.09.2015 року, № 221 від 19.07.2016 року. Однак, перерахунок пенсії позивачеві управлінням ПФУ здійснений не був. Просить суд зобовязати ГУПФУ у Львівській області здійснити йому перерахунок пенсії на підставі вищезазначених наказів.

Позивач до суду не прибув. У письмовій заяві представник позивача ОСОБА_4 просив розгляд адміністративного позову провести без їх участі.

Представник відповідача ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України у Львівській області в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила, подала письмові заперечення. Зокрема зазначила, що перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Також зазначила, що оскільки Кабінетом Міністрів України у 2016 році не приймалось рішень про зміну розміру грошового забезпечення колишнім військовослужбовцям, відрядженим до підрозділів Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, то відповідач правомірно відмовив у перерахунку пенсії позивачу. Стверджує, що довідки для перерахунку пенсії від третіх осіб до відповідача не надходили. Просить у задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи Державного підприємства обслуговування повітряного руху України у судове засідання не з'явився.

Представник третьої особи Львівського обласного військового комісаріату у судове засідання не зявився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, з наступних підстав.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебував на військовій службі та був відряджений у розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух», де проходив службу на різних посадах. Зокрема, на пенсію вийшов з посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Львівського РСП.

Відповідно до Закону України від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» позивачу було призначено пенсію за вислугу років служби, виходячи з розміру місячного грошового забезпечення за останньою штатною посадою в Украерорусі перед звільненням.

Відповідно до наказу ДП «Украерорух» № 579/о від 27.12.2012 року з 01 січня 2013 року у Державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух» відбулось підвищення грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з наказом ДП «Украерорух» № 478/о від 30.09.2015 року з 01 жовтня 2015 року у Державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух» відбулось підвищення грошового забезпечення військовослужбовців.

Також, відповідно до наказу ДП «Украерорух» № 221 від 19 липня 2016 року з 01 липня 2016 року у Державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух» відбулось підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, в тому числі за посадою, яку позивач займав до звільнення.

Згідно з довідкою ДП «Украерорух» від 23.03.2016 року № 10.1-39-69 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, розмір грошового забезпечення на місяць становить 14394,50 грн.

Львівським обласним військовим комісаріатом відповідні довідки про розмір грошового забезпечення неодноразово надсилалася до відповідача для здійснення подальшого перерахунку пенсії. Однак, такі поверталися у звязку з тим, що вказані довідки не відповідали формі, яка зазначена у додатку №2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженої КМУ від 13.02.2008 року № 45.

Окрім того, листом ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України № 727/К-20 від 01.08.2016 року позивачу було відмовлено у здійсненні відповідного перерахунку, з посиланням на те, що Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством не приймалось. Крім того, Пенсійний Фонд України зазначив, що наказ ДП «Украерорух» «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, які відряджені до Украероруху» не є підставою для проведення перерахунку пенсії.

Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 р. № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій».

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій» від 7 лютого 2001 року № 104 військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до органів виконавчої влади та інших цивільних установ, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, особового складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби.

При цьому, грошове забезпечення виплачується, виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в органах та установах, до яких вони відряджені, окладів за військовими званнями та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.

За відрядженими особами зберігаються всі види матеріального забезпечення за попереднім місцем служби, гарантії щодо соціального захисту, передбачені законодавством, за рахунок бюджетів Збройних Сил, інших військових формувань, органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.

Відповідно п. 43 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001, № 1053/2001 особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани) Збройних Сил України за їх згодою можуть бути відряджені до органів виконавчої влади, інших цивільних установ із залишенням на військовій службі.

Пунктом 77 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001, № 1053/2001 передбачено, що пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців. Обчислення пенсій провадиться, виходячи із суми грошового забезпечення за тими посадами, які військовослужбовці займали в органах виконавчої влади, на підприємствах і в організаціях, або, за бажанням військовослужбовців, із грошового забезпечення за посадами, які вони займали до відрядження.

При цьому, пунктом 1 ч. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій» визначено, що грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.

Згідно з п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів, схеми посадових окладів, окладів за військовим званням та додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу згідно з відповідними додатками.

Відповідно до п. 5 цієї ж постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою, схемами згідно з відповідними додатками за аналогічними посадами.

Наказом ДП «Украерорух» від 19.07.2016 року №221 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до ДП «Украерорух», розмір грошового забезпечення за нормами, чинними з 01.07.2016 року, за посадою, яку займав позивач, становить 16430,00 грн.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач, як отримувач пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після постановлення наказу ДП «Украерорух» від 19.07.2016 року №221 набув право на перерахунок пенсії.

Так, п. п. 23, 24 постанови Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Відповідно до п. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною, розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Також, суд під час розгляду даної справи приймає до уваги те, що положення ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказують на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців, як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивач отримував грошове забезпечення, виходячи з окладу за посадою, займаною ним в установі, до якої він був відряджений, окладу за військовим званням та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для відповідних категорій військовослужбовців та на момент звільнення зі служби він перебував у статусі відрядженого до зазначеного підприємства і отримував вказане грошове утримання, що, у свою чергу, дає право позивачу на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною посадового окладу.

Аналогічний висновок закріплений також в постанові Верховного Суду України від 15 січня 2013 року у справі № 21-201а12, та від 10 травня 2016 року у справі №21-278а16.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 необхідно задоволити та зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити йому перерахунок пенсії на підставі наказів ДП «Украерорух» №579/о, №478/о, №221 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та відповідно до довідки ДП «Украерорух» від 23.03.2016 року № 10.1-39-69 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а також здійснити виплату з урахуванням фактично проведених виплат.

Окрім того, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 пропустив строк звернення до суду з адміністративним позовом.

Відповідно до ч. 1 ст. 102 КАС України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

У рішенні Європейського Суду у справі «Ilhan v. Turkey» зазначено, що правило встановлення обмежень доступу до суду у зв'язку з пропуском строку звернення повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання слід звертати увагу на обставини справи. Окрім цього, у справі «Bellet v. France» Суд зазначив, що стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права. Пропущення строків звернення до адміністративного суду не може бути безумовною підставою для залишення позову без розгляду, оскільки суд може визнати причину пропуску таких строків поважною і в такому випадку справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому КАС України.

Суд вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду з адміністративним позовом з поважних причин, а відтак останній необхідно поновити, відповідно до ст. 99 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з вимогами ст. 94 КАС України судові витрати необхідно покласти на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Положенням про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, ст.ст. 10, 11, 70, 71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

поновити ОСОБА_2 строк звернення до суду з адміністративним позовом.

Адміністративний позов задоволити.

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії на підставі наказів Державного підприємства «Украерорух» №579/о, №478/о, №221 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та здійснити виплату з урахуванням фактично проведених виплат.

Стягнути з ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 сплачені судові витрати в розмірі 640,00 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення або з дня отримання копії постанови.

Суддя О.Р. Юрків.