
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1501/17
10 жовтня 2017 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
при секретарі судового засідання Заблоцька І.І.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Ковальова Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №177882-13 від 30.06.2016 року,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (надалі позивач, ОСОБА_3.) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Тернопільській області (надалі відповідач, ГУ ДФС у Тернопільській області), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.06.2016 року №177882-13.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, просив задовольнити його у повному обсязі. Пояснив, що позивач з 2013 року є власником транспортного засобу марки Volkswagen, модель Toureg, типу легковий універсал - В, 2013 року випуску, хоча в техпаспорті помилково зазначено 2014 рік випуску. Зазначив, що середньоринкова вартість транспортного засобу визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженої Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року, виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального. Відтак, середньоринкова вартість автомобіля марки Volkswagen, модель Toureg, типу легковий універсал - В, 2013 року випуску, визначена за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, на веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України в сумі 832278,99 грн., тобто менше встановленої Кодексом 1033500,00 грн, виходячи із мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік». Додатково пояснив, що згідно п.4 ст.267 Податкового кодексу України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 грн за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до п.п.2.1 п.2 ст.267 Податкового кодексу України.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила, просила відмовити у його задоволенні у повному обсязі. Пояснила, що у відповідності до інформації баз даних органів ДФС, позивач є власником легкового автомобіля марки Volkswagen, модель Toureg, типу легковий універсал - В, 2013 року випуску, об'єм двигуна 3,0 л, тип пального - дизель, дата реєстрації - 08.01.2014 року. Зазначила, що транспортний податок у розумінні ст.10 ПК України, належить до місцевих податків на майно. У п.7 розділу 2 «Прикінцеві положення» Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" від 24 грудня 2015 року за №909-УІІІ (надалі Закон № 909) рекомендовано органам місцевого самоврядування у місячний строк з дня набрання чинності цього Закону переглянути прийняті на 2016 рік рішення щодо встановлення місцевих податків і зборів, визначених ст.10 Податкового кодексу України. Відтак, Тернопільська міська рада своїм рішенням від 26.01.2016 року №7/5/1 «Про внесення змін в рішення Тернопільської міської ради від 30.06.2015 року №6/60/27» прийняла нову редакцію транспортного податку, положення якої продублювали ст.267 Податкового кодесу України. Таким чином, враховуючи вимоги ст.267 Податкового кодексу України, Тернопільською ОДПІ податковим повідомленням - рішенням № 177882-13 від 30.06.2016 року правомірно визначено суму транспортного податку ОСОБА_3 на 2016 рік в розмірі 25000 грн.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти.
Спірні правовідносини регулюються у відповідності до Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-УІ (зі змінами та доповненнями, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі ПК України).
Судом встановлено, що позивачем, у відповідності до Договору №VW 11122013/691 від 11 грудня 2013 року, придбано автомобіль марки Volkswagen, модель Toureg, типу легковий універсал - В, 2013 року випуску, об'єм двигуна 3,0.
30 червня 2016 року Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби України у Тернопільській області винесене податкове повідомлення-рішення №177882-13, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем "Транспортний податок з фізичних осіб" у розмірі 25000,00 грн.
У відповідності до вимог п.п.267.1.1 п.267.1 ст. 267 ПК України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Пунктом 267.4 ст.267 ПК України передбачено, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
У відповідності до п.п.267.6.6 п.267.6 ст.267 ПК України, за об'єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.
Згідно п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України, об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньо ринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» установлено у 2016 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі - з 01 січня - 1378 грн , тобто середньо ринкова вартість легкового автомобіля на 01 січня 2016 року, яка підпадає під об'єкт оподаткування має становити не менше 1033500,00 грн. (1378 грн х 750 = 1033500,00 грн).
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року №66 затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (надалі Методика, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), якою встановлено механізм визначення середньо ринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортних податком.
Пунктом 2 методики визначено, що середньо ринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у пункті 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 року №403, де за ціну нового транспортного засобу береться ціна нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач.
Згідно іх пунктом 4 Методики, інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством «Держзовнішінформ» до Мінекономрозвитку.
Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 01 лютого базового (податкового) періоду подає до органів ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньо ринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року (п.13 Методики).
Відтак, при прийнятті рішення по суті суд приймає до уваги те, надані позивачем докази у вигляді викопіювання з офіційного сайту щодо перевірки середньоринкової вартості автомобіля марки Volkswagen, модель Toureg, типу легковий універсал - В, 2013 року випуску, об'єм двигуна 3,0, яка становить 832278,99 грн. З огляду на це, на думку суду, даний автотранспортний засіб не є об'єктом оподаткування транспортним податком у розумінні податкового законодавства України, оскільки його вартість є меншою, ніж передбачена законодавством у 2016 році вартість у розмірі 1033500,00 грн.
Приймаючи рішення по суті, суд зазначає, що будь-які питання щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до Податкового кодексу України, та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства. З огляду на це, позивачем розраховано та подано до суду розрахунок середньоринкової вартості, проведений у відповідності до норм податкового законодавства України.
Крім того, відповідно до п.56.21 ПК України, у разі, коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акту, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акту суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
У відповідності до п.п.4.1.9 п.4.1. ст.4 ПК України, зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніше, як за 6 місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
24.12.2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», згідно із яким п.п.267.2.1. п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України викладено в новій редакції, а саме змінено визначення об'єкта оподаткування транспортним податком. Про те, з огляду на ст..4 Податкового кодексу України, такі зміни зможуть застосовуватися лише через у новому бюджетному періоду, тобто, починаючи з 2017 року.
У відповідності до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
При цьому, судом не здобуто, а відповідачем у розумінні ст.70 КАС України не надано до суду доказів, які б підтверджували обґрунтованість винесеного податкового повідомлення - рішення та обов'язок позивача сплачувати транспортний податок за придбаний автомобіль.
Суд враховує також позицію Європейського суду з прав людини, викладену у рішенні по справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції", у п. 110 якого визначено, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".
За наведених обставин, повно і всебічно дослідивши матеріали справи та перевіривши їх наявними в справі доказами, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до переконання, що позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають до задоволення.
У відповідності до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь стороні, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області №177882-13 від 30.06.2016 року.
3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області (м.Тернопіль, вул.Білецька,1, код ЄДРПОУ 39502025) на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ід.н.НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 12 жовтня 2017 року.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.