Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" листопада 2009 р. м. КиївК-18073/07
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Нечитайла О.М.
Пилипчук Н.Г.
Сергейчука О.А.
Степашка О.І.
при секретарі: Андрюхіній І.М.
за участю представників:
позивача: Колодія О.М.
відповідача: Кислинської О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу
Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області
на постанову Господарського суду Київської області від 27.03.2007 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2007
у справі № А4/082-07
за позовом Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області
до Закритого акціонерного товариства «Фабрика «Комбі»
про призначення позапланової документальної перевірки, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Господарського суду Київської області від 27.03.2007, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2007, у задоволенні позову ДПІ у Вишгородському районі Київської області про призначення позапланової документальної перевірки з питань правильності визначення суми ПДВ заявленої до відшкодування з бюджету ЗАТ «Фабрика «Комбі»за період з 01.10.2005 по 31.10.2005, відмовлено.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою позивача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про задоволення позову, з підстав неправильного застосування норм матеріального та процесуального права.
Відповідач правом подати заперечення на касаційну скаргу не скористався.
Перевіривши у відкритому судовому засіданні повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Статтею 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»визначено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Згідно частини 6 статті 11-1 цього Закону позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з передбачених цією частиною обставин.
Зокрема пунктом 8 частини шостої цієї статті передбачена можливість проведення позапланової виїзної перевірки у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу.
Відповідно до статті 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку направлення на перевірку та копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 11.11.2005 ЗАТ «Фабрика «Комбі»до ДПІ у Вишгородському районі Київської області подана податкова декларація з податку на додану вартість за жовтень 2005 року з заявою про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 57196,00 грн.
Податковим органом на підставі пп.7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»проведено позапланову виїзну документальну перевірку, за результатами якої інспектором ДПІ у Вишгородському районі ОСОБА_1 складено Довідку №132/23-4/19016050 від 24.02.2006.
З огляду на те, що відповідно до приписів пункту 8 частини 6 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» позапланова виїзна перевірка може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби у разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу, акт про проведення службового розслідування стосовно ОСОБА_1 та службова записка складені працівниками ДПІ у Вишгородському районі Київської області та мають внутрішній характер, висновки судів попередніх інстанцій про відсутність правових підстав для задоволення вимог податкового органу щодо призначення позапланової документальної перевірки з питань правильності визначення відповідачем суми бюджетного відшкодування по декларації за жовтень 2005 року, з наведених ним підстав, є правильними.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судом допущено неправильне застосування чи порушення норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до статті 19 конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підпунктом 7.7.5 пункту 7.5 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено право податкових органів на проведення документальної невиїзної перевірки (камеральної) та позапланової виїзної перевірки (документальної) для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування за виникнення певних обставин та з дотриманням встановлених строків.
З огляду на викладене, судова колегія вважає, що суди попередніх судових інстанцій, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили справу у відповідності з нормами матеріального права, та постановили обґрунтоване рішення, що повно відображає обставини, які мають значення для справи. Висновки судів про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх скасування, з мотивів викладених в касаційній скарзі, не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області залишити без задоволення, а постанову Господарського суду Київської області від 27.03.2007 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2007 без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді О.М.Нечитайло
Н.Г.Пилипчук
О.А.Сергейчук О.І.Степашко