Постанова № 69465712, 05.10.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2017
Номер справи
815/6746/16
Номер документу
69465712
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

——————————————————————

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 жовтня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/6746/16

Категорія: 10 Головуючий в 1 інстанції: Марин П. П.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді – доповідача ОСОБА_1 суддів ОСОБА_2 ОСОБА_3за участю: секретаряОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального Головного управління ДФС на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального Головного управління ДФС про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_5 звернулась до суду першої інстанції з позовом, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просила визнати протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального Головного управління ДФС щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати, з яких сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, зобов’язати відповідача видати таку довідку із зазначенням посадового окладу, надбавки за спеціальне звання, надбавки за вислугу років, надбавки за досягнення в праці, або виконання особливо важкої роботи, премії, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, інших виплат: суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв’язку з підвищенням з 01.12.2015 року та з 01.05.2016 року посадових окладів державним службовцям вона має право на перерахунок пенсіїї, тому відмова відповідача у видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії державного службовця є протиправною, оскільки обмежує її право на пенсійне забезпечення, гарантоване Конституцією України.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2017 року позов задоволено.

В апеляційні скарзі Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального Головного управління ДФС, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування своїх доводів апелянт зазначив, що прийнятті рішення у справі суд першої інстанції не врахував, що підстави для видачі позивачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, за формою, встановленою постановою Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1 відсутні, оскільки вказана форма довідки виключена постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року №15-2. В свою чергу, позивачу надано інформацію про заробітну плату державних службовців на посаді головного державного податкового ревізор-інспектора відділу, яка містить дані про нараховану та виплачену заробітну плати по усім складовим оплати, які запитувались позивачем.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що у листопаді 2008 року ОСОБА_5 звільнена з посади головного державного податкового ревізор-інспектора Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального Головного управління ДФС у зв'язку із виходом на пенсію за віком, на підставі п.3 ч.1 ст. 30 Закону України «Про державну службу».

14 листопада 2016 року позивач звернулась до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального Головного управління ДФС із заявою про видачу довідки про заробітну плату працюючого державного службовця з зазначенням сум посадового окладу, надбавки за спеціальне звання (ранг), надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення, премії, індексації, заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Листом від 25.11.2016 року №13/28-08-05-0 позивачу відмовлено у задоволенні вказаної заяви, з посиланням на відсутність підстав для видачі такої довідки (а.с.15-16).

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що внесені до законодавства зміни не позбавляють позивача права на отримання відповідної довідки (інформації) про заробітну плату.

Однак колегія суддів такий висновок суду першої інстанції вважає помилковим, з огляду на наступне.

Згідно частин другої та п'ятої статті 37 Закону України "Про державну службу" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" від 16.01.03 року №432-IV, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Така редакція статті 37 Закону України "Про державну службу" існувала після визнання Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 неконституційними змін, внесених підпунктами "а" та "б" підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.07р. №107-VI.

Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.00р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, яка була чинною до 15.12.2015 року, передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.03р. №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670», зареєстрованою в Міністерстві юстиції Україні 26.09.2013 року за №1661/24193 було затверджено типову форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію (абз.2 п.1).

Однак постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року №15-2, яка набрала чинності 02.09.2016 року, абзаци третій, четвертий пункту 1 постанови від 04.09.2013 року №15-1- виключено.

Отже, з вказаних правових норм вбачається, що законодавством, чинним на момент звернення позивача до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального Головного управління ДФС (14.11.2016року), видача типової форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, не передбачена.

В свою чергу, як вбачається з матеріалів справи, листом від 07.10.2016 року відповідач надавав позивачу інформацію щодо заробітної плати державних службовців відповідно до рангу та посади, яку вона займала, а отже суб'єктом владних повноважень не порушувались права та інтереси позивача.

Судова колегія зазначає, що громадяни мають право звертатись до суду у зв'язку із порушенням їх прав, наданих законами України, проте у даному випадку вбачається лише бажання позивача будь-яким шляхом вплинути на розмір отриманої нею пенсії.

Таким чином, колегія суддів вважає, що відповідач, відмовляючи у задоволенні заяви про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, за формою, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України 04.09.2013 року №15-1, діяв законно та в межах чинного законодавства.

З огляду на наведене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції неповно дослідив обставини справи та прийняв постанову з порушенням норм матеріального права, у зв'язку з чим постановлене судове рішення на підставі п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195,197, п.3 ч.1 ст. 198, ст.ст. 202, 207, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального Головного управління ДФС - задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2017 року - скасувати.

Прийняти у справі нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_5 до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального Головного управління ДФС про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

Судді: Л.В. Стас

ОСОБА_3