
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/8379/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді Большакової О.О.,
суддів Глушка І.В., Макарика В.Я.,
з участю секретаря судового засідання Гром І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії за апеляційною скаргою Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 05 липня 2017 року,
В С Т А Н О В И В:
01 червня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Болехівського міського суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (далі Калуське ОУПФУ) про визнання дій неправомірними та зобовязання відновити виплату індексації наростаючим підсумком відповідно до п.п. 1-1 п. 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, врахувавши при цьому базовий місяць для призначення індексації січень 2010 року, діючі коефіцієнти інфляції та встановлений прожитковий мінімум доходів громадян для осіб, які втратили працездатність, та повернути невиплачену суму індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат згідно вимог рішення Болехівського міського суду від 27.10.2016 року №339/307/16-а.
Постановою Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 05 липня 2017 року позов задоволено. Визнано неправомірними дії Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській областіщодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Болехівського міського суду від 27 жовтня 2016 року із перевизначенням базового місяця індексації пенсійної виплати. Зобовязано Калуське обєднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відновити ОСОБА_1 виплату індексації пенсії наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, врахувавши при цьому базовий місяць для призначення індексації січень 2010 року, діючі коефіцієнти інфляції та встановлений прожитковий мінімум доходів громадян для осіб, які втратили працездатність, та повернути невиплачену суму індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат на виконання постанови Болехівського міського суду від 27 жовтня 2016 року. Вирішено стягнути з за рахунок бюджетних асигнувань Калуського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області (77304, Івано-Франківська область, м. Калуш вул. Біласа і Данилишина,2, код ЄДРПОУ 37824000) на користь ОСОБА_1 (вул. Д.Галицького,128/38, м.Болехів, Івано-Франківської області,77202, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 640 (шістсот сорок) грн.
Із цією постановою не погодилося Калуське ОУПФУ та оскаржило її в апеляційному порядку. Вважає, що така прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому просить її скасувати та прийняти постанову про відмову в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування вимог апелянт зазначив, що застосуванню підлягає п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, яким зазначається, що обчислення споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення, оскільки пенсія (грошові доходи) позивача збільшилися після перерахунку, про що його було повідомлено. Крім того, зазначає, що відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» Калуське ОУПФУ звільнене від сплати судового збору, тому у суду не було підстав для стягнення з нього судового збору.
Представники сторін у судове засідання не зявилися, хоча були належним чином повідомлені про час та місце судового розгляду справи, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.
Судом встановлено, що Долинське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області реорганізоване з 01.05.2017 року, а його правонаступником стало Калуське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Калуському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України з 05.11.2007 року та з 12.11.2009 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 11,14).
Болехівським міським судом 27.10.2016 року винесена постанова та зобов'язано Калуське ОУПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 85% від суми заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, відповідно до довідки виданої Державною фінансовою інспекцією в Івано-Франківській області № 09-11-14-14/2515 від 29.04.2016 року з 01 травня 2016 року (а.с. 15-17).
В ході виконання судового рішення Калуське ОУПФУ перевизначило базовий місяць для проведення індексації пенсії, який було встановлено при призначенні позивачу пенсії як державному службовцю.
14.03.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Калуського ОУПФУ із заявою про відновлення індексації пенсії наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 (далі - Порядок №1078), врахувавши при цьому базовий місяць для призначення індексації січень 2010 року, діючі коефіцієнти інфляції та встановлений прожитковий мінімум доходів громадян для осіб, які втратили працездатність, а також про повернення невиплаченої суми індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат.
Калуське ОУПФУ листом № 54/Я-13 від 24.03.2017 року повідомило позивача, що згідно постанови Болехівського міського суду проведено перерахунок її пенсії, починаючи з 01.05.2016 року визначено суму до виплати (борг) на виконання рішення суду в розмірі 3579,56 грн. без врахування виплачених сум індексації, оскільки розмір доплати пенсії перевищив суму нарахованої індексації. Місяць проведення перерахунку пенсії відповідно до рішення суду - це місяць підвищення пенсії, тобто травень 2016 року, який став місяцем проведення індексації при перерахунку пенсії (а.с. 12-13).
Вважаючи такі дії щодо перерахунку неправомірними, ОСОБА_1 звернулася до суду з відповідними позовними вимогами.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу на виконання постанови Болехівського міського суду від 27 жовтня 2016 року із перевизначенням базового місяця індексації пенсійної виплати є неправомірними.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачає, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, які поширюється на підприємства незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року.
Відповідно до п. 1-1 цього Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 491-IV від 06 лютого 2003 року.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до п. 2 цього Порядку індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Пунктом 5 Порядку (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
Отже, врахувавши наведене, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що перерахунок пенсії на виконання постанови Болехівського міського суду від 27 жовтня 2016 року є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням новою рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця, оскільки нарахований за рішенням суду розмір пенсії позивача є таким, що підлягав сплаті при призначенні пенсії, але внаслідок протиправних дій відповідача не був нарахований та виплачений в належному розмірі.
Колегія суддів також погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що оскільки відповідач протиправно змінив базовий місяць нарахування індексації пенсії позивача з січня 2010 року на травень 2016 року, тому належним способом захисту порушеного права позивача є зобовязання відповідача відновити виплату їй індексації пенсії наростаючим підсумком, відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, врахувавши при цьому базовий місяць для призначення індексації - січень 2010 року, діючі коефіцієнти інфляції та встановлений прожитковий мінімум доходів громадян для осіб, які втратили працездатність та повернути.
Колегія суддів звертає увагу на те, що виконання відповідачем судового рішення з підстав неправильного нарахування розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії відповідача у розумінні п. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», а місяць перерахунку пенсії позивача згідно з судовим рішенням не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії, оскільки збільшення пенсії у позивача пов'язане з неправильним її нарахуванням при призначенні пенсії, тому проведення перерахунку пенсії без зміни базового місяця для індексації у зв'язку із перерахунком пенсії на підставі судового рішення є обґрунтованим, так як такий перерахунок здійснювався не в розумінні перерахунку пенсії у зв'язку із вимогами законодавства про черговий такий перерахунок.
Таким чином, доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, суд першої інстанції правильно присудив на користь позивача документально підтверджені витрати на сплату судового збору, так як такий має бути відшкодований позивачу.
Посилання апелянта на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року, є безпідставними, адже цим нормативним актом встановлено, що Пенсійний фонд України та його органи, звільняється від сплати судового збору під час розгляду справ в усіх судових інстанціях. Разом з тим, спір вже вирішено і йдеться про розподіл судових витрат за наслідками його вирішення. У даному випадку суд у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України присудив здійснені позивачем документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 167, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 05 липня 2017 року у справі № 339/180/17 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддяО.О. Большакова
Судді І.В. Глушко
ОСОБА_2
Повний текст виготовлено 10 жовтня 2017 року.