
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/7244/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Глушка І.В.,
суддів: Большакової О.О., Макарика В.Я.,
за участю секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 травня 2017 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
13 квітня 2017 року позивач Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" звернувся до суду із позовом до відповідача Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, у якому просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Львівського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 19.12.2016 №0000254808, від 19.12.2016 №00002654808, від 19.12.2016 №0000274808, від 19.12.2016 №0000284808, від 19.12.2016 №0000294808.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що станом на момент виникнення спірних правовідносин предметом камеральної перевірки є перевірка всієї податкової звітності суцільним рядком, за результатами якої встановлюється наявність або відсутність помилок (порушень) у податковій звітності; неподання (несвоєчасного подання) податкової звітності. Згідно актів про результати перевірки від 07.12.2016 податковим органом проведено камеральні перевірки ПАТ по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" лише з питань дотримання термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, виписаних за період січень-жовтень 2016 року, що суперечить приписам абз.3 п. 76.1 ст.76 ПК України, оскільки термін реєстрації податкових накладних не є обєктом дослідження податковим органом шляхом проведення камеральної перевірки. Недотримання умов та порядку проведення податковим органом камеральних перевірок тягне за собою відсутність правових наслідків таких у вигляді прийнятих податкових повідомлень рішень від 19.12.2016 №№ НОМЕР_1, 00002654808, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4. Крім того позивач вказує на порушення податковим органом строків проведення камеральної перевірки.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 травня 2017 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення - рішення від 19.12.2016 №№ НОМЕР_1, НОМЕР_5, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4 Львівського управління Офісу ВПП ДФС.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним зясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач, зокрема, покликаючись на п.102.1 ст. 102 Податкового кодексу України, зазначає, що податкові органи мають право проводити камеральні перевірки з питань дотримання термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та самостійно визначити суму грошових зобовязань платника податків у випадках, визначених Податковим кодексом України, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобовязань, нарахованих контролюючим органом.
Законом України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (набрав чинності 01.01.2016) були внесені зміни до ст. 120-1 Податкового кодексу України, якими виключено п. 120-1.3. з наведеного слідує, що податковий орган з 01.01.2016 мав право притягувати платників податків до відповідальності на підставі ст. 120-1 Податкового кодексу України за порушення термінів реєстрації податкових накладних, складених без врахування застережень, які були передбачені п. 120-1.3 ст. 120-1 Податкового кодексу України.
Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, представника відповідача. обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі ПК України) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно з пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Відповідно до п.76.1 ст.76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Згідно з п.76.2 ст.76 ПК України порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Відповідно до п.86.2 ст.86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Так, судом першої інстанції достовірно встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Львівським управлінням офісу великих платників Державної фіскальної служби України на підставі п.п.20.1.4. п.20.1. ст.20 ПК України проведено камеральні перевірки ПАТ "Тернопільгаз" з питань дотримання термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 01.01.2016 по 13.10.2016.
За результатами перевірки складено:
-акт від 07.12.2016 №1/28-10-48-08/03353503 "Про результати перевірки дотримання ПАТ по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" (ЄДРПОУ 03353503) термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період виписки з 01.01.2016 по 19.02.2016, у якому встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування на 15 і менше календарних днів на суму податку на додану вартість 2415822,39 грн; порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування від 16 до 30 календарних днів на суму податку на додану вартість 725493,30 грн; порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування від 31 до 60 календарних днів на суму податку на додану вартість 923,48 грн; порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування на 61 і більше календарних днів на суму податку на додану вартість 3340,68 грн, чим порушено п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755. Відповідальність платника передбачена п.120-1.1 ст.120-1 глави 11 розділу ІІ Податкового кодексу України.(а.с.8-11);
-акт від 07.12.2016 № 2/28-10-48-08/03353503 "Про результати перевірки дотримання ПАТ по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" (ЄДРПОУ 03353503) термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період виписки з 20.02.2016 по 26.02.2016, у якому встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування на 15 і менше календарних днів на суму податку на додану вартість 408505,63 грн; порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування від 16 до 30 календарних днів на суму податку на додану вартість 97,12 грн; порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування на 61 і більше календарних днів на суму податку на додану вартість 38,09 грн; чим порушено п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755. Відповідальність платника передбачена п. 120-1.1 ст. 120-1 глави 11 розділу ІІ Податкового кодексу України (а.с.12-15);
-акт від 07.12.2016 № 3/28-10-48-08/03353503 "Про результати перевірки дотримання ПАТ по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" (ЄДРПОУ 03353503) термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період виписки з 27.02.2016 по 29.02.2016, у якому встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування на 15 і менше календарних днів на суму податку на додану вартість 129650,24 грн; порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування від 16 до 30 календарних днів на суму податку на додану вартість 977,72 грн; порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування від 31 до 60 календарних днів на суму податку на додану вартість 107404,68 грн; порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування на 61 і більше календарних днів на суму податку на додану вартість 5546,38 грн, чим порушено п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755. Відповідальність платника передбачена п. 120-1.1 ст. 120-1 глави 11 розділу ІІ Податкового кодексу України (а.с.16-19);
-акт від 07.12.2016 № 4/28-10-48-08/03353503 "Про результати перевірки дотримання ПАТ по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" (ЄДРПОУ 03353503) термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період виписки з 01.03.2016 по 15.03.2016, у якому встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування на 15 і менше календарних днів на суму податку на додану вартість 529588,40 грн; порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування від 16 до 30 календарних днів на суму податку на додану вартість 6857,16 грн; порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування від 31 до 60 календарних днів на суму податку на додану вартість 40,52 грн; порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування на 61 і більше календарних днів на суму податку на додану вартість 166,67 грн, чим порушено п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755. Відповідальність платника передбачена п. 120-1.1 ст. 120-1 глави 11 розділу ІІ Податкового кодексу України (а.с.20-22);
-акт від 07.12.2016 № 5/28-10-48-08/03353503 "Про результати перевірки дотримання ПАТ по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" (ЄДРПОУ 03353503) термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період виписки з 16.03.2016 по 13.10.2016, у якому встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування на 15 і менше календарних днів на суму податку на додану вартість 989524,72 грн; порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування від 16 до 30 календарних днів на суму податку на додану вартість 215048,93 грн; порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування від 31 до 60 календарних днів на суму податку на додану вартість 10365,34 грн; порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування на 61 і більше календарних днів на суму податку на додану вартість 376,36 грн, чим порушено п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755. Відповідальність платника передбачена п. 120-1.1 ст. 120-1 глави 11 розділу ІІ Податкового кодексу України (а.с.23-26).
19.12.2016 на підставі акта перевірки № 1/28-10-48-08/03353503 від 07.12.2016 Львівським управлінням Офісу ВПП ДФС винесено податкове повідомлення - рішення за №0000254808 форми "Н", яким до позивача за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 2145822,39 грн застосовано штраф в розмірі 10 % у сумі 241582,26 грн; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 725493,3 грн застосовано штраф в розмірі 20% у сумі 145098,68 грн; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 923,48 грн застосовано штраф в розмірі 30 % у сумі 1336,27 грн; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 3340,68 грн застосовано штраф в розмірі 40 % у сумі 1336, 27 грн. Загальна сума штрафу становить 388294, 25 грн (а.с.27).
19.12.2016 на підставі акта перевірки № 2/28-10-48-08/03353503 від 07.12.2016 Львівським управлінням Офісу ВПП ДФС винесено податкове повідомлення - рішення за №0000264808 форми "Н", яким до позивача за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 408505,63 грн застосовано штраф в розмірі 10 % у сумі 40850,59 грн; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 97,12 грн застосовано штраф в розмірі 20% у сумі 19, 42 грн; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ - застосовано штраф в розмірі 30 % у сумі 15, 24 грн; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 38,09 грн застосовано штраф в розмірі 40 % у сумі 15, 24 грн. Загальна сума штрафу становить 40885, 25 грн (а.с.28).
19.12.2016 на підставі акта перевірки № 3/28-10-48-08/03353503 від 07.12.2016 Львівським управлінням Офісу ВПП ДФС винесено податкове повідомлення - рішення за №0000274808 форми "Н", яким до позивача за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 129650, 24 грн застосовано штраф в розмірі 10 % у сумі 12965, 04 грн; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 977, 72 грн застосовано штраф в розмірі 20 % у сумі 195, 54 грн; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 107404, 68 грн застосовано штраф в розмірі 30 % у сумі 2218,55 грн; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 5546, 38 грн застосовано штраф в розмірі 40 % у сумі 2218, 55 грн. Загальна сума штрафу становить 47600, 54 грн (а.с.29).
19.12.2016 на підставі акта перевірки № 4/28-10-48-08/03353503 від 07.12.2016 року Львівським управлінням Офісу ВПП ДФС винесено податкове повідомлення - рішення за №0000284808 форми "Н", яким до позивача за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 529588,4 грн застосовано штраф в розмірі 10 % у сумі 52958,85 грн; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 6857,16 грн застосовано штраф в розмірі 20 % у сумі 1371,44 грн; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 40,52 грн застосовано штраф в розмірі 30 % у сумі 66,67 грн; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 166,67 грн застосовано штраф в розмірі 40 % у сумі 66, 67 грн. Загальна сума штрафу становить 54409,12 грн (а.с.30).
19.12.2016 на підставі акта перевірки № 5/28-10-48-08/03353503 від 07.12.2016 Львівським управлінням Офісу ВПП ДФС винесено податкове повідомлення - рішення за №0000294808 форми "Н", яким до позивача за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 989524, 72 грн застосовано штраф в розмірі 10 % у сумі 98952,55 грн; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 215048, 93 грн застосовано штраф в розмірі 20 % у сумі 43009, 78 грн; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 10365,34 грн застосовано штраф в розмірі 30 % у сумі 150, 54 грн; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 376, 36 грн застосовано штраф в розмірі 40 % у сумі 150,54 грн. Загальна сума штрафу становить 145222,48 грн (а.с.31).
Львівським управлінням офісу великих платників податків Державної фіскальної служби листом від 19.12.2016 №12637/10/28-10-48-08 вищевказані податкові повідомлення - рішення форми "Н" від 19.12.2016, винесені на підставі актів перевірки від 07.12.2016, направлено ПАТ по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" (а.с.32).
Вказані рішення податкового органу позивачем оскаржено в адміністративному порядку до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби. В результаті розгляду скарги Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби прийнято рішення від 20.01.2017 №3225/10/28-10-10-4-33, яким скаргу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" залишено без розгляду.
За наслідками оскарження в адміністративному порядку податкових повідомлень-рішень до Державної фіскальної служби України, рішенням від 31.03.2017 №6631/6/99-99-11-03-01-25 скаргу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" залишено без розгляду.
Не погоджуючись із податковими повідомленнями-рішеннями від 19.12.2016 №0000254808, від 19.12.2016 №00002654808, від 19.12.2016 №0000274808, від 19.12.2016 №0000284808, від 19.12.2016 №0000294808, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обовязків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим Кодексом України.
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобовязань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних, звіряння даних, що містяться у виданих платникам податку на додану вартість - отримувачам (покупцям) товарів (послуг) податковій накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі, визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі Порядок).
Згідно п. 2 Порядку (на момент виникнення спірних відносин) внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Відповідно до п.8 Порядку для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.
Пунктами 10-11 Порядку передбачено, що датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття. Квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, надсилається протягом операційного дня платникові податку. Якщо протягом операційного дня платникові податку не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування, такі податкова накладна та/або розрахунок коригування вважаються зареєстрованими.
З системного аналізу правових норм вбачається, що позивач зобов'язаний зареєструвати податкові накладні у Єдиному реєстрі податкових накладних не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням дати та часу подання податкової накладної до Реєстру є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття. При цьому відсутність такої квитанції протягом операційного дня має лише один наслідок для платника податку - реєстрацію його податкової декларації (тобто, відсутність неприйняття податкової накладної), при цьому час та дата такої реєстрації не визначаються лише межами операційного дня. Звідси, наведена обставина (відсутність квитанції протягом операційного дня) не змінює порядку встановлення дати та часу подання податкової накладної, які зазначаються виключно у квитанції про прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної.
Колегією суддів встановлено, що спірні перевірки проведені контролюючим органом виключно на підставі даних, які були зазначені у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування ПДВ.
Таким чином, контролюючий орган має право проводити камеральні перевірки з питань дотримання термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН та самостійно визначати суму грошових зобов'язань платника податків у визначених випадках із дотримання установлених строків давності.
Безпідставним слід вважати покликання позивача на норми п.200.10 ПК України як на підставу для проведення камеральної перевірки контролюючим органом протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, оскільки ст.200 ПК України регламентує виключно порядок відшкодування ПДВ з Державного бюджету України, а безпосередньо п.200.10 визначає строк проведення камеральної перевірки у зв'язку з подачею платником податку декларації з метою отримання такого відшкодування.
Пункт 120-1.3 ст.120-1 ПК України (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних відносин), передбачав, що порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Законом України від 24.12.2015 № 909-VIII Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році (набрав чинності з 01.01.2016) були внесені зміни до статті 120-1 Податкового кодексу України, якими виключено пункт 120-1.3.
Приписами п. 102.1. ст.0 102 ПК України встановлено, що контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Відповідно до положень п. 11. підрозд. 10 розд. XX Перехідні положення ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
На підставі аналізу наведених правових норм апеляційний суд дійшов висновку, що контролюючі органи мають право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом.
Відсутність затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, спеціального порядку застосування штрафних санкцій, передбаченого пп. 120-1.3 ПК України, який діяв до 01 січня 2016 року, за порушення платниками ПДВ граничних термінів реєстрації податкових накладних у ЄРПН, на думку апеляційного суду, не означає неможливості притягнення порушника до передбаченої ПК України відповідальності, а лише свідчить про відсутність будь-яких особливостей порядку застосування штрафних санкцій та необхідність застосування загального поряду притягнення до відповідальності за порушення норм ПК України.
Враховуючи вищенаведене, відповідач з 01.01.2016 (тобто, і на час прийняття спірного рішення) мав право притягувати платників податків до відповідальності на підставі ст. 120-1 ПК України за порушення термінів реєстрації податкових накладних, складених з 01.10.2016, без врахування застережень, які були передбачені п.120-1.3. ст.120-1 ПК України.
Таким чином, внаслідок порушення позивачем свого обов'язку щодо своєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН, відповідачем правомірно застосовано до позивача штраф на суму 388294,25 грн (податкове повідомлення-рішення від 19.12.2016 №0000254808), штраф на суму 40885,25 грн (податкове повідомлення-рішення від 19.12.2016 №00002654808), штраф на суму 47600,54 грн (податкове повідомлення-рішення від 19.12.2016 №0000274808), штраф на суму 54409,12 грн (податкове повідомлення-рішення від 19.12.2016 №0000284808), штраф на суму 145222,48 грн (податкове повідомлення-рішення від 19.12.2016 №0000294808)
Аналізуючи вищенаведені правові норми та фактичні обставини справи, колегія дійшла висновку, що оскільки позивачем на розгляд суду не надано належних до допустимих доказів на спростування обставини щодо реєстрації з порушенням термінів податкових накладних/розрахунків коригування податкових накладних, відповідно відсутні підстави для скасування податкових повідомлення-рішень від 19.12.2016 №0000254808, від 19.12.2016 №00002654808, від 19.12.2016 №0000274808, від 19.12.2016 №0000284808, від 19.12.2016 №0000294808, винесених Львівським управлінням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.
Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Суд першої інстанції не виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин не вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного рішення, яке підлягає скасуванню.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби задовольнити, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 травня 2017 року у справі № 819/625/17 скасувати.
У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя ОСОБА_1 судді ОСОБА_2 ОСОБА_3 Постанова складена в повному обсязі 10.10.2017.