Постанова № 69457573, 06.10.2017, Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
06.10.2017
Номер справи
183/4746/16
Номер документу
69457573
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 183/4746/16

№ 2-а/183/11/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2017 року м.Новомосковськ

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого: судді Парфьонова Д.О., за участі: секретаря судового засідання Соловйової Т.Р., представника третьої особи-1 ОСОБА_1, представника третьої особи-2 ОСОБА_2, прокурора Санталової В.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Державного реєстратора Відділу державної реєстрації Виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області, за участю третіх осіб: Новомосковської міської ради Дніпропетровської області, ОСОБА_4, за участі Новомосковської місцевої прокуратури Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

ОСОБА_3 (надалі - позивач) звернувся з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Виконавчого комітету Новомосковської міської ради Колесник Інги Миколаївни за індексним номером № 30831909 від 08 серпня 2016 року о 14 год. 20 хв. 20 сек., щодо нежитлового приміщення площею 3,5 кв.м., що розташоване за адресою АДРЕСА_1.

В обґрунтування позову зазначає, що відповідно до Акту про проведення електронних торгів від 19 липня 2016 року, затвердженого начальником Новомосковського міськрайонного відділу державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області 19 липня 2016 року ОСОБА_3 став переможцем електронних торгів з реалізації нерухомого майна належного ОСОБА_4, розташованого за адресою АДРЕСА_1. Вартість придбаного нерухомого майна становить 8190,00 грн. Звернувшись до нотаріуса, щодо оформлення права власності на придбане майно позивач отримав інформацію, що майно зареєстровано за Новомосковською міською радою. З метою перевірки достовірності отриманої інформації, за допомогою мережі інтернет позивачем замовлено та, 11 серпня 2016 року за № 65661881, отримано Інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо придбаного об'єкта нерухомого майна. З отриманої довідки позивач дізнався, що право власності на придбане з прилюдних торгів нерухоме майно відповідачем по справі 08 серпня 2016 року о 13:55:54 зареєстровано за Новомосковською міською радою. Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень містить індексний номер 30831909 та датоване 08 серпня 2016 року. В інформаційній довідці підставою для рішення вказано Свідоцтво про право власності на нерухоме майно, серія та номер: серія НОМЕР_3, виданий 30 квітня 2009 року Виконавчим комітетом Новомосковської міської ради Дніпропетровської області; Заочне рішення, серія та номер: по справі № 0427/783/2012, видане 17 травня 2013 року, видавник: Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області; Рішення суду, серія та номер: по справі № 0427/783/12, видане 16 вересня 2013 року, видавник: Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області; Рішення суду, серія та номер: провадження № 22-ц/774/8160/14, видане 17 листопада 2014 року, видавник: Апеляційний суд Дніпропетровської області; Ухвала суду, серія та номер: б/н, видана 06 травня 2015 року, видавник: Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ; Ухвала суду, серія та номер: по справі № 0427/783/2012, видана 19 червня 2015 року, видавник: Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області. Вважаючи рішення Державного реєстратора незаконним, таким, що порушує його право ОСОБА_3 звернувся із позовом до суду.

В обґрунтування незаконності рішення ОСОБА_3 зазначає, що державним реєстратором безпідставно, без належної перевірки правових підстав вчинення реєстраційної дії, наявності розбіжностей у відомостях про право власності на нерухоме майно зареєстровано за третьою особою - Новомосковською міською радою право власності на нерухоме майно. При цьому в резолютивній частині рішення Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17 травня 2013 року у цивільній справі № 0427/783/2012 суд визнав незаконним та скасував рішення Виконавчого комітету Новомосковської міської ради № 312 від 23 квітня 2009 року «Про оформлення права власності на нежиле приміщення, що знаходиться в АДРЕСА_1. Тобто право власності на спірне майно за Новомосковською міською радою скасовано судом, що відповідно до приписів ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» мало бути підставою для відповідача для відмови у державній реєстрації права власності за Новомосковською міською радою. Також Державним реєстратором при здійсненні державної реєстрації порушено ч. 2 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», оскільки прийнято рішення про державну реєстрацію права власності на майно за органом, з яким державний реєстратор перебуває у трудових відносинах. Крім того, Державним реєстратором в порушення ст.15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» змінено реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна, оскільки реєстраційний номер нерухомого майна НОМЕР_4 є відмінним від номеру, під яким майно було зареєстроване за попереднім власником - ОСОБА_4, а саме - НОМЕР_5.

ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, відповідно до якої позов підтримав та просив його задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з`явилася, надавши заперечення проти позову в яких просила про розгляд справи у її відсутність. Згідно з поданими запереченнями вказала, що під час прийняття рішення про державну реєстрацію права діяла у відповідності до положень чинного законодавства. Так, 08 серпня 2016 року до неї із заявою про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - приміщення сміттєзбиральної камери загальною площею 3,5 кв.м, яке знаходиться на першому поверсі 5-поверхового багатоквартирного житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, звернувся представник Новомосковської міської ради Дніпропетровської області. Реєстрацію права власності на приміщення здійснено за заявою, зареєстрованою в Державному реєстрі речових прав за номером 18021871 від 08 серпня 2016 року. Підставою реєстрації слугували: заочне рішення Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області по справі № 0427/783/2012 від 17 травня 2013 року; рішення Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області по справі № 0427/783/12 від 16 вересня 2013 року; рішення Апеляційного суду Дніпропетровської області від 17 листопада 2014 року, провадження № 22-ц/774/8160/14; ухвала Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 06 травня 2015 року; ухвала Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області по справі № 0427/783/2012 від 19 червня 2015 року; свідоцтво про право власності на нерухоме майно НОМЕР_3, видане 30 квітня 2009 року Виконавчим комітетом Новомосковської міської ради Дніпропетровської області. На момент звернення представника Новомосковської міської ради Дніпропетровської області вищезазначені рішення набрали законної сили і відповідали вимогам ст.215 ЦПК України та не були скасованими. На момент вчинення реєстраційної дії в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно були відсутні будь-які записи щодо наявності зареєстрованих обтяжень на об'єкт нерухомого майна. У зв'язку з цим, законних підстав для відмови в державній реєстрації права власності у відповідності до приписів статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не було.

Вказала, що на час реєстраційної дії перебувала у трудових відносинах з Виконавчим комітетом Новомосковської міської ради, в той час, як державна реєстрація речових прав відбулась за Територіальною громадою міста Новомосковська в особі Новомосковської ради Дніпропетровської області. Виконавчий комітет Новомосковської міської ради та Новомосковська міська рада Дніпропетровської області є різними юридичними особами з різними кодами ЄДРПОУ.

Також послалася на те, що ОСОБА_3 не прийнято до уваги зміни в законодавстві які відбулися протягом часу вчинення первісної та наступної реєстраційних дій. Те, що право власності за ОСОБА_4 зареєстроване 30 квітня 2009 року в Реєстрі прав на нерухоме майно, який діяв до 31 грудня 2012 року, в той час, як з 01 січня 2013 року діє Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, в якому, у відповідності до вимог діючого законодавства, державну реєстрацію прав власності на об'єкт нерухомого майна проведено з автоматичним присвоєнням реєстраційного номера засобами ведення електронного Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. На теперішній час проведення реєстраційних дій в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, який діяв до 31 грудня 2012 року та щодо конкретно визначеного номеру нерухомого майна провести технічно неможливо.

Представник третьої особи-1 - Новомосковської міської ради Дніпропетровської області в судовому засіданні заперечила проти задоволення позову. Вказала, що довіреністю №7 від 25 листопада 2015 року представника Новомосковської міської ради ОСОБА_1 уповноважено на участь від імені Новомосковської міської ради у виконавчому проваджені, яке стосується Ради або в якому Рада виступає учасником с правом подавати та одержувати заяви та інші документи. Як зазначено в заяві про державну реєстрацію, реєстрація права власності на спірне приміщення здійснена на підставі судових рішень з урахуванням ухвали суду від 19 червня 2015 року, якою роз'яснено, що окреме індивідуальне майно - нежитлове приміщення (сміттєзбиральна камера), загальною площею 3,5 кв.м., повинно бути повернено територіальній громаді м. Новомосковська. Таким чином, при здійсненні державної реєстрації права власності на нежитлове приміщення представником Ради вчинено дії, направлені на виконання рішення суду. Крім того, зазначена довіреність видана на підставі рішення сесії Новомосковської міської ради від 17 листопада 2015 року №12 та підписана особою, що уповноважена представляти Новомосковську міську раду на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Посилання на необхідність надання при вчиненні реєстраційної дії службового посвідчення не відповідають нормам законодавства, оскільки представником надано паспорт та копію картки платника податків. Державний реєстратор не перебуває у трудових, або будь-яких інших відносинах із Радою. Протиправність зміни реєстраційних номерів майна та назви нерухомого майна під час здійснення державної реєстрації не доведені жодним доказом та є тільки припущеннями. У зв'язку з набранням чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1127 не передбачено видання свідоцтва про право власності на нерухоме майно і державна реєстрація прав завершується формуванням інформації з Державного реєстру прав для використання її надалі заявником.

Представник третьої особи-2 ОСОБА_4 в судовому засіданні просив позов ОСОБА_3 задовольнити. Вказав на те, що рішення відповідача прийнято в порушення норм законодавства. Державним реєстратором не перевірено належним чином підстави, які вказують на необхідність відмови в проведенні державної реєстрації. Так, не з`ясовано правомочності особи - представника Новомосковської міської ради на звернення із відповідною заявою, оскільки довіреність видана неналежною посадовою особою та представника Ради не уповноважено на вчинення дій щодо реєстрації права власності на нерухоме майно за Радою, а представником Ради вчинено самостійні дії, які виходять за межі довіреності. Крім того, державним реєстратором, всупереч положенням Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» змінено реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна в Державному реєстрі прав власності щодо нежитлового приміщення та змінено назву нерухомого майна, щодо якого зареєстроване право, зареєстроване право власності на майно за територіальною громадою, в той час, як ОСОБА_4 набула право власності на майно, що було у комунальній власності. Більш того, право власності ОСОБА_4 на момент вчинення реєстраційної дії скасоване не було, а отже дії відповідача є неправомірними і ОСОБА_3 набувши право власності правомірно, у встановленому законом порядку обмежений в реєстрації цього права. При цьому, правомірність набуття права власності підтверджується тим, що третіми особами право власності позивача не оскаржується. Окрім зазначеного вказує, що правових підстав для реєстрації за третьою особою-1 права власності у відповідача не було з огляду на нечинність свідоцтва, пред`явленого для реєстрації. Крім того, з урахуванням часу вчинення реєстраційної дії, часу протягом якого тривала процедура проведення публічних торгів, часу звернення представника Ради до державного реєстратора вбачаються підстави для висновку про вчинення посадовими особами дій, спрямованих на протиправне відчуження власності позивача та третьої особи-2.

Прокурор в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову, вказуючи, що позивач не набув у встановленому законом порядку право власності на об`єкт нерухомого майна - приміщення сміттєзбиральної камери загальною площею 3,5 кв.м, яке знаходиться на першому поверсі 5-поверхового багатоквартирного житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, оскільки ним не отримано свідоцтво про придбання майна. Наявне рішення суду, яким майно визнане за територіальною громадою Новомосковської міської ради, відсутні докази перебування у трудових відносинах Державного реєстратора із Новомосковською міською радою.

Перевіривши матеріали справи, вимоги позову та обґрунтування заперечень, дослідивши докази, надані сторонами в обґрунтування вимог та заперечень, дослідивши оригінали реєстраційної справи та інвентарної справи щодо об`єкта нерухомого майна, заслухавши пояснення представників третіх осіб, прокурора суд приходить до наступних висновків.

Рішенням виконавчого комітету Новомосковської міської ради від 23 квітня 2009 року № 312 «Про оформлення права власності на нежиле приміщення, розташоване в АДРЕСА_1 вирішено: оформити право власності на нежитлове приміщення загальною площею 3,5 кв.м. по АДРЕСА_1.

На виконання рішення № 312 Виконавчим комітетом Новомосковської міської ради 30 квітня 2009 року видане свідоцтво про право комунальної власності на нерухоме майно серія НОМЕР_3. 30 квітня 2009 року право власності зареєстровано КП «Новомосковське МБТІ» за № НОМЕР_5.

01 грудня 2009 року між Територіальною громадою м. Новомосковська в особі Новомосковської міської ради та суб`єктом підприємницької діяльності фізичною особою ОСОБА_4 укладено договір купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна - нежилого приміщення загальною площею 3,5 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1, на підставі якого за ОСОБА_4 09 грудня 2009 року зареєстроване право власності на зазначене нежитлове приміщення КП «Новомосковське МБТІ».

Заочним рішенням Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17 травня 2013 року у справі № 0427/783/2012 визнано незаконним та скасовано рішення Виконавчого комітету Новомосковської міської ради № 312 від 23 квітня 2009 року «Про оформлення права власності на нежиле приміщення, що знаходиться в АДРЕСА_1»; визнано незаконним та скасовано рішення Новомосковської міської ради № 809 від 24 вересня 2009 року «Про внесення змін та доповнень до рішення Новомосковської міської ради «Про затвердження програми приватизації комунальної власності на 2009 рік» від 30 січня 2009 року № 680 в частині включення до Програми приватизації комунальної власності на 2009 рік пункту 6-нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1, площею 3.5 кв.м. Визнано недійсним договір купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна нежитлового приміщення (сміттєзбірної камери), загальною площею 3,5 кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1, укладений 01 грудня 2009 року між територіальною громадою м. Новомосковська в особі Новомосковської міської ради від імені якої діяв Виконавчий комітет Новомосковської міської ради та Суб'єктом підприємницької діяльності фізичною особою ОСОБА_4 Стягнуто солідарно з Новомосковської міської ради та Суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_4 судові витрати в розмірі 229,40 гривень (сімсот три гривні п'ятдесят копійок).

Додатковим рішенням Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 16 вересня 2013 року в резолютивній частині рішення від 17 травня 2013 зазначено щодо застосування наслідків недійсності правочину.

Ухвалою Апеляційного суду Дніпропетровської області від 17 листопада 2014 року заочне рішення Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17 травня 2013 року в частині стягнення судового збору в солідарному порядку в розмірі 229,40 грн. - скасоване. Присуджено до стягнення з Новомосковської міської ради Дніпропетровської області та фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 судовий збір на користь держави по 114,70 грн. з кожного. В іншій частині рішення суду залишено без змін. Додаткове рішення Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 16 вересня 2013 року - залишено без змін.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 06 травня 2015 року заочне рішення Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17 травня 2013 року (у нескасованій апеляційним судом частині), додаткове рішення Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 16 вересня 2013 року та рішення апеляційного суду Дніпропетровської області від 17 листопада 2014 року залишено без змін.

Ухвалою Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 19 червня 2015 року роз'яснено рішення Новомосковського міського суду Дніпропетровської області від 17 травня 2013 року, а саме, що окреме індивідуально визначене майно нежитлове приміщення (сміттєзбірна камера), загальною площею 3,5 кв.м., розташоване за адресою: АДРЕСА_1, укладений 01 грудня 2009 року між територіальною громадою м. Новомосковська в особі Новомосковської міської ради від імені якої діяв Виконавчий комітет Новомосковської міської ради та Суб'єктом підприємницької діяльності фізичною особою ОСОБА_4 повинно бути повернуто територіальній громаді м. Новомосковська в особі Новомосковської міської ради від імені якої діяв Виконавчий комітет Новомосковської міської ради, яка була стороною правочину, який визнаний судом недійним.

19 липня 2016 року державним виконавцем Новомосковського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Хрол Валерією Миколаївною складено акт про проведення електронних торгів, затверджений Начальником Новомосковського МРВ ДВС ГТУЮ у Дніпропетровській області, відповідно до якого при примусовому виконанні виконавчого провадження № 48926223 з виконання виконавчого листа № 183/4994/15, виданого 24 вересня 2012 року Новомосковським міськрайонним судом Дніпропетровської області про стягнення з ОСОБА_4, РНОКПП НОМЕР_1, яка мешкає: АДРЕСА_2 заборгованості на користь ОСОБА_7 у розмірі 3243,60 грн. В ході проведення виконавчих дій було описано та арештовано нерухоме майно боржника, а саме: нежитлове приміщення, площею 3,5 кв.м., що розташоване за адресою: Дніпропетровська області, АДРЕСА_1. Згідно з протоколом проведення електронних торгів з реалізації нерухомого майна № 174380 від 11 червня 2016 року, виданим Державнім підприємством «СЕТАМ» Міністерства юстиції України, вищевказане майно реалізоване. Складено відповідний акт про реалізацію нерухомого майна: нежитлового приміщення, площею 3,5 кв.м., що розташоване за адресою: Дніпропетровська області, АДРЕСА_1, що належить: ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу посвідченого приватним нотаріусом Новомосковського міського нотаріального округу Кулішем Ю.О., право власності зареєстровано 01 грудня 2009 року за № 3473 Комунальним підприємством «Новомосковське міське бюро технічної інвентаризації», яке було реалізовано 11 червня 2016 року Державним підприємством «СЕТАМ» Міністерства юстиції України за допомогою мережі «Internet». Учасником та переможцем електронних торгів став ОСОБА_3, який вніс суму в розмірі 8190,00 грн., що підтверджується протоколом проведення електронних торгів з реалізації майна виданий Державним підприємством «СЕТАМ» Міністерства юстиції України № 174380 від 11 червня 2016 року.

04 серпня 2016 року Державним реєстратором Відділу державної реєстрації Виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області Колесник І.М. прийнято рішення про залишення без розгляду у зв`язку з відкликанням заяви Новомосковської міської ради Дніпропетровської області від 28 вересня 2015 року.

04 серпня 2016 року представником Новомосковської міської ради за довіреністю від 25 листопада 2015 року № 07, підписаною В.о. міського голови С.Г. Горошко подано Державному реєстратору Відділу державної реєстрації Виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області Колесник І.М. заяву про проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. 04 серпня 2016 року подано заяву про відкликання заяви від 04 серпня 2016 року.

05 серпня 2016 року Державним реєстратором Відділу державної реєстрації Виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області Колесник І.М. отримано заяву представника Новомосковської міської ради за довіреністю від 25 листопада 2015 року № 07, підписаною В.о. міського голови С.Г. Горошко про проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. До заяви долучено Довіреність серія та номер 07, видавник: Новомосковська міська рада Дніпропетровської області; заочне рішення Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області по справі № 0427/783/2012 від 17 травня 2013 року; додаткове рішення Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області по справі № 0427/783/12 від 16 вересня 2013 року; рішення Апеляційного суду Дніпропетровської області від 17 листопада 2014 року, провадження № 22-ц/774/8160/14; ухвала Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 06 травня 2015 року; ухвала Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області по справі № 0427/783/2012 від 19 червня 2015 року; Лист серія та номер 182, видавник: КП «Новомосковське МБТІ» ДОР» свідоцтво про право власності на нерухоме майно НОМЕР_3, видане 30 квітня 2009 року Виконавчим комітетом Новомосковської міської ради Дніпропетровської області.

08 серпня 2016 року Державним реєстратором отримано відомості з бази даних про реєстрацію заяв та запитів Державного реєстру речових прав та Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, з якої вбачається, що нежиле приміщення, площею 3,5 кв.м., реєстраційний номер майна: НОМЕР_5, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 належить на праві власності ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу від 01 грудня 2009 року.

08 серпня 2016 року Державним реєстратором за № 30827434 розглянуто заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняту 05 серпня 2016 року за реєстраційним номером НОМЕР_7, яку подано ОСОБА_1, що діє на підставі Довіреності, серія і номер 07, виданої 25 листопада 2015 року Новомосковською міською радою Дніпропетровської області, податковий номер/серія, номер паспорта НОМЕР_6 для проведення державної реєстрації права власності в зв'язку із його скасуванням на підставі рішення суду на нежитлове приміщення, що розташоване: АДРЕСА_1, та документи, подані для проведення державної реєстрації прав. На підставі частини другої статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пункту 18 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 прийнято рішення провести державну реєстрацію права власності в зв'язку із його скасуванням на підставі рішення суду на нежитлове приміщення, що розташоване: АДРЕСА_1, за суб'єктом - ОСОБА_4, податковий номер НОМЕР_1 та відкрити розділ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційну справу на об'єкт нерухомого майна.

08 серпня 2016 року о 12:34 год. Державним реєстратором Відділу державної реєстрації Виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області Колесник І.М. отримано заяву представника Новомосковської міської ради за довіреністю від 25 листопада 2015 року № 07 про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.

08 серпня 2016 року за № 30831394 Державним реєстратором прав на нерухоме майно розглянуто заяву про скасування, прийняту 08 серпня 2016 року за реєстраційним номером 18019726, яку подано ОСОБА_1, що діє на підставі Довіреності, серія і номер 07, виданої 25 листопада 2015 року Новомосковською міською радою Дніпропетровської області, податковий номер/серія, номер паспорта НОМЕР_6 для скасування запису про право власності/внесення запису про скасування державної реєстрації за номером 15789123 розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відкритого на об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером НОМЕР_4 Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та встановила наявність підстав для скасування державної реєстрації. На підставі приписів Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1141, Державним реєстратором прийнято рішення скасувати запис про право власності/внести запис про скасування державної реєстрації права власності за номером 15789123 розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відкритого на об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером НОМЕР_4 Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

08 серпня 2016 року о 13:55 год. Державним реєстратором Відділу державної реєстрації Виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області Колесник І.М. отримано заяву представника Новомосковської міської ради за довіреністю від 25 листопада 2015 року № 07 про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно.

08 серпня 2016 року о 13:55 год. Державним реєстратором прав на нерухоме майно розглянуто заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняту 08 серпня 2016 року о 13:55 год. за реєстраційним номером 18021871, яку подано ОСОБА_1, що діє на підставі Довіреності, серія і номер 07, виданої 25 листопада 2015 року Новомосковською міською радою Дніпропетровської області, податковий номер/серія, номер паспорта НОМЕР_2 для проведення державної реєстрації права власності, форма власності: комунальна на нежитлове приміщення з реєстраційним номером НОМЕР_4, що розташоване: АДРЕСА_1, та документи, подані для проведення державної реєстрації прав. На підставі частини 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пункту 18 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 Державним реєстратором прийняте рішення провести державну реєстрацію права власності, форма власності: комунальна на нежитлове приміщення з реєстраційним номером НОМЕР_4, що розташоване: АДРЕСА_1, за суб'єктом: Територіальна громада міста Новомосковська в особі Новомосковської міської ради Дніпропетровської області, податковий номер/серія, номер паспорта 34359199.

11 серпня 2016 року ОСОБА_3 отримано Інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, з якого вбачається реєстрація права комунальної власності на нежиле приміщення, приміщення сміттєзбиральної камери площею 3,5 кв.м., розташоване на першому поверсі 5-поверхового багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 за територіальною громадою в особі Новомосковської міської ради.

Щодо належності позивача у справі, суд виходить з наступного.

Виходячи з положень Наказу Міністерства Юстиції України «Про реалізацію арештованого майна шляхом проведення електронних торгів» № 2710/5, сам Акт про проведені електронні торги є документом, що підтверджує виникнення права власності на придбане майно, у випадках, передбачених законодавством.

Водночас, у випадку придбання нерухомого майна документом, що підтверджує виникнення права власності на придбане майно, є свідоцтво про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів, яке видається нотаріусом на підставі акта про проведені електронні торги (п.8 розділу Х).

Відтак, станом на момент розгляду справи, з огляду на відсутність Свідоцтва, позивач, хоча і не є власником майна у відповідності до встановленого законодавством порядку, водночас має право на звернення до суду з означеним позовом, оскільки рішення державного реєстратора стосуються його прав, як особи щодо якої складено Акт про проведені електронні торги, яке є підставою для видачі свідоцтва.

Розглядаючи вимоги позову суд виходить з наступного.

Питання щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та порядок проведення дій з державної реєстрації врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01 липня 2004 року № 1952-IV (надалі - Закон № 1952-IV), Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», якою, окрім іншого затверджено Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (надалі - Порядок).

Так, відповідно до п.3 ч.1 ст.2 Закону № 1952-IV заявником при здійсненні державної реєстрації речових прав можуть бути в тому числі: власник, інший правонабувач, сторона правочину, у яких виникло речове право, або уповноважені ними особи - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав; орган державної влади, його посадова особа, якими встановлено, змінено або припинено обтяження, особа, в інтересах якої встановлено, змінено або припинено обтяження, або уповноважені ними особи - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення обтяження речових прав.

Згідно з чч.2, 3 ст.3 Закону № 1952-IV речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

У відповідності до ч.2 ст.10 Закону № 1952-IV, Державний реєстратор не має права приймати рішення про державну реєстрацію прав у разі, якщо речове право на нерухоме майно, обтяження такого права набувається, змінюється або припиняється за суб'єктом державної реєстрації прав, з яким державний реєстратор перебуває у трудових відносинах або засновником (учасником) якого він є. У такому разі державна реєстрація проводиться іншим державним реєстратором.

За положеннями ч.3 ст.10 Закону № 1952-IV, Державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; 3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником; 5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до нього записи про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав; 6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації прав; 7) виготовляє електронні копії документів та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав); 8) формує документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав; 9) формує та веде реєстраційні справи у паперовій формі. Ведення реєстраційної справи у паперовій формі здійснюється виключно державними реєстраторами, які перебувають у трудових відносинах з виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями, за місцезнаходженням відповідного майна; 10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом. Державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (ст.11 Закону № 1952-IV).

Ч.ч.1,2 ст.15 Закону № 1952-IV визначає, що реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна є індивідуальний номер, який присвоюється кожному індивідуально визначеному об'єкту нерухомого майна при проведенні державної реєстрації права власності на нього вперше, не повторюється на всій території України і залишається незмінним протягом усього часу існування такого об'єкта. У разі переходу права власності на об'єкт нерухомого майна або зміни відомостей про об'єкт нерухомого майна його реєстраційний номер не змінюється, крім випадків, передбачених статтею 14 цього Закону.

Стаття 18 Закону № 1952-IV встановлює, що Державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) прийняття документів, що подаються разом із заявою про державну реєстрацію прав, виготовлення їх електронних копій шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та розміщення їх у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв про державну реєстрацію прав, що надійшли на розгляд; 4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зупинення державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації; 6) відкриття (закриття) розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до Державного реєстру прав відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав; 7) формування інформації з Державного реєстру прав для подальшого використання заявником; 8) видача документів за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.

За ст.22 Закону № 1952-IV визначено, що документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Відповідальність за достовірність даних, що містяться в документах, поданих для державної реєстрації прав, несе заявник, якщо інше не встановлено судом.

Як вбачається зі змісту ст.23 Закону № 1952-IV, розгляд заяви про державну реєстрацію прав може бути зупинено державним реєстратором виключно у таких випадках: 1) подання документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством; 2) неподання заявником чи неотримання державним реєстратором у порядку, визначеному у пункті 3 частини третьої статті 10 цього Закону, інформації про зареєстровані до 1 січня 2013 року речові права на відповідне нерухоме майно, якщо наявність такої інформації є необхідною для державної реєстрації прав. Державний реєстратор не має права вимагати від заявника надання інших документів, крім тих, відсутність яких стала підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви, якщо інше не випливає з документів, що надані додатково.

За ст.24 Закону № 1952-IV у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: 1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою; 3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом; 4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження; 5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; 6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно; 7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; 8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав; 9) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; 10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі; 11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав. За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав. Рішення про відмову в державній реєстрації прав повинно містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття.

За ч.2 ст.26 Закону № 1952-IV, у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав. У разі скасування судом документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 1 січня 2013 року, або скасування записів про державну реєстрацію прав, інформація про які відсутня в Державному реєстрі прав, запис про державну реєстрацію прав вноситься до Державного реєстру прав та скасовується.

Стаття 27 Закону № 1952-IV визначає, що державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі, в тому числі: 6) свідоцтва про право власності на нерухоме майно чи його дубліката, виданого до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією (п.6 ч.1); рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно (п.9 ч.1).

Також, у відповідності до вимог п.8 Порядку, під час формування та реєстрації заяви у базі даних заяв уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації прав, нотаріус або його помічник встановлює особу заявника, що здійснюється за документом, що посвідчує таку особу. Документом, що посвідчує особу, є паспорт громадянина України, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, національний, дипломатичний чи службовий паспорт іноземця або документ, що його замінює. Документом, що посвідчує посадову особу державного органу або органу місцевого самоврядування, є службове посвідчення. У разі подання заяви уповноваженою на те особою уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації прав, нотаріус або його помічник перевіряє обсяг повноважень такої особи за документом, що підтверджує її повноваження діяти від імені іншої особи. Обсяг повноважень особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи, перевіряється на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за допомогою порталу електронних сервісів.

За п.19 Порядку, Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо державної реєстрації прав відкриває та / або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав. Під час проведення державної реєстрації прав державний реєстратор використовує відомості Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, які є архівною складовою частиною Державного реєстру прав. За відсутності відомостей у Реєстрі прав власності на нерухоме майно державний реєстратор використовує наявні відомості, які містяться на паперовому носії інформації (реєстрові книги та реєстраційні справи, ведення яких здійснювали підприємства бюро технічної інвентаризації). У разі проведення державної реєстрації права власності на окремий індивідуально визначений об'єкт нерухомого майна, об'єкт незавершеного будівництва вперше, у тому числі у результаті поділу, виділу частки з об'єкта нерухомого майна або об'єднання об'єктів нерухомого майна, державний реєстратор за допомогою програмного забезпечення Державного реєстру прав відкриває новий розділ у цьому Реєстрі з присвоєнням реєстраційного номера об'єкту нерухомого майна, об'єкту незавершеного будівництва та формує реєстраційну справу відповідно до законодавства (п.20 Порядку).

За таких обставин, з огляду на положення Закону № 1952-IV, Порядку, враховуючи надання заявником - представником третьої особи-1 під час проведення державної реєстрації документів, визначених наведеними нормами законодавства та відомості, отримані Державним реєстратором з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно під час вчинення реєстраційної дії, з яких не вбачається наявності обмежень в праві власності та підтверджується належність зареєстрованого за третьою особою-2 до 01 січня 2013 року права власності на спірне нерухоме майно, з огляду на судові рішення, що набрали законної сили та якими встановлено незаконність правочинів, на підставі яких третьою особою-2 набуто право власності та обов`язок повернути територіальній громаді м. Новомосковська в особі Новомосковської міської ради спірне майно, - дії державного реєстратора щодо внесення запису до Реєстру про право власності за № 15789123, під час якого спірному нерухомому майну присвоєно індивідуальний номер НОМЕР_4 та внесено технічні характеристики, скасування запису про право власності та прийняття рішення № 30831909 про проведення реєстрації права власності за третьою особою-2 на об`єкт комунальної власності є правомірними.

При цьому, не можуть бути прийняті до уваги посилання представника третьої особи-2 на відсутність правових підстав для реєстрації за третьою особою-1 права власності та відсутність скасування права власності третьої особи-2 на час реєстраційної дії оскільки право власності на спірне майно третьої особи-2 скасоване і визнане за третьою особою-1 на підставі рішень суду, які набрали законної сили.

Також, з огляду на зміст ч.2 ст.10 Закону № 1952-IV, відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, які є загальнодоступними, розпорядження В.о. міського голови, секретаря міської ради № 223-к від 30 травня 2016 року, суд не приймає до уваги посилання позивача на неправомірність дій Державного реєстратора щодо розгляду заяви про державну реєстрацію прав від представника особи, з якою державний реєстратор перебуває у трудових відносинах. Оскільки право власності зареєстроване за територіальною громадою м. Новомосковська в особі Новомосковської міської ради, в той час, як Колесник І.М. є Державним реєстратором Відділу державної реєстрації Виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області, тобто іншого, ніж міська рада органу.

Щодо посилань представника третьої особи-2 на те, що рішення відповідача прийнято в порушення норм законодавства оскільки Державним реєстратором не перевірено належним чином правомочності особи - представника Новомосковської міської ради на звернення із відповідною заявою про проведення державної реєстрації прав, суд виходить з наступного. З огляду на зміст п.3 ч.1 ст.2, ч.3 ст.10 Закону № 1952-IV, п.8 Порядку, приймаючи до уваги зміст довіреності № 07 від 25 листопада 2015 року, якою надано право ОСОБА_1 представляти інтереси Новомосковської міської ради, подавати заяви, документи у відповідні органи, установи, організації, пов`язані з виконавчим провадженням, виконанням рішень судів, які стосуються інтересів міськради, відсутність доказів на підтвердження відсутності повноважень особи, якою підписано довіреність на її видачу означені посилання представника суд не приймає до уваги, як безпідставні. При цьому, п.3 ч.1 ст.2, ч.3 ст.10 Закону № 1952-IV, п.8 Порядку передбачає обов`язок надання службового посвідчення лише у випадку подання заяви посадовою особою органу, в той час, як ОСОБА_1 виступає у даних правовідносинах, як уповноважена особа і не має обов`язку надавати службове посвідчення під час здійснення державної реєстрації права.

Також не можуть бути прийняті до уваги судом і посилання на вчинення кримінальних правопорушень посадовими особами третьої особи-1 та відповідачем з огляду на відсутність доказів на підтвердження означеного факту.

Керуючись ст.ст. 71, 99, 100, 158, 160 - 163 КАС України, суд -

постановив:

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Державного реєстратора Відділу державної реєстрації Виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області, за участю третіх осіб: Новомосковської міської ради Дніпропетровської області, ОСОБА_4, за участі Новомосковської місцевої прокуратури Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області.

Постанову в повному обсязі складено 11 жовтня 2017 року.

Суддя Д.О. Парфьонов