
НОВОМОСКОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 183/1923/17
№ 2/183/1795/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2017 року м.Новомосковськ
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого: судді Парфьонова Д.О., за участі: секретаря судового засідання Соловйової Т.Р., представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Міністерства оборони України про відшкодування моральної шкоди,
встановив:
ОСОБА_3 звернувся з позовом про стягнення з Міністерства оборони України 100 000,00 грн. відшкодування моральної шкоди завданої ушкодженням здоровя, повязаного з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.
Посилаючись на норми ст.ст. 56, 64 Конституції України, ст.ст.1, 11, 15, 16, 23, 170, п.3 ч. 1 ст. 268, ст.1167 ЦК України, п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ, ст. 3 Закону України «Про Збройні сили України», правову позицію Верховного Суду України, викладену у постанові від 21 жовтня 2014 року у справі № 3-86гс14 позов обґрунтовує тим, що він проходив військову службу у Збройних Силах СРСР з 01 жовтня 1983 року по 01 лютого 1986 року. В період з 27 грудня 1983 року по 01 лютого 1986 року приймав участь у бойових діях у Республіці Афганістан, про що свідчить видана йому довідка Новомосковсько-Магдалинівського обєднаного міського військового комісаріату від 30 червня 2015 р. № 7/124. Під час виконання свого військового обовязку, у 1984 році позивач отримав осколкові поранення правої руки та лівої ноги внаслідок вибуху снаряду, а у 1985 році - осколкові поранення голови.
Після звільнення з військової служби позивача періодично турбували головні болі, запаморочення, підвищений артеріальний тиск, порушення сну, дратівливість, погіршення памяті, загальна слабкість.
На засіданні Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України по встановленню причинного звязку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців (Протокол № 979 від 07 квітня 2014 року) встановлено, що отримані позивачем поранення (контузія) повязані з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії. Визначено, що в подальшому отримані позивачем ушкодження здоровя призвели до розвитку стійких залишкових явищ поранення (контузії головного мозку), у вигляді: післятравматичної та дисциркуляторної енцефалопатії 2 ст., з прогресуючим перебігом, з вираженим церебростенічним синдромом; двобічної пірамідної симптоматики, вегето-судинною дисфункцією, частими (1-2 рази на тиждень) судинними кризами змішаного характеру (лікворо-гіпертензивні,вертебро-базілярні); мнестичним зниженням, емоційно вольовою нестійкістю.
У 2014 році позивачу первинно встановлено 3 групу інвалідності, причина якої є поранення, контузія повязана з участю у бойових діях на території іншої держави (довідка МСЕК 10 ААГ 005011 від 21 травня 2014 року). У 2016 році 3 група інвалідності, була підтверджена та залишена без змін (довідка МСЕК 12ААА №394324 від 25 травня 2016 року). Також встановлено обмеження щодо характеру та умов праці: протипоказана робота пов'язана зі значними фізичними та нервово-психічними навантаженнями та робота у шкідливих умовах. Рекомендовано лікування у невропатолога, терапевта, психіатра, стаціонарне лікування у 16 відділенні ОКПБ.
Крім того, відповідно до посвідчення, виданого Управлінням праці та соціального захисту населення м. Новомосковськ від 25 травня 2016 року серія Є № 018217, позивач має статус ветерана війни - інваліда війни.
Після встановлення групи інвалідності позивач неодноразово перебував на стаціонарному лікуванні хвороб, що розвинулися внаслідок отримання ушкоджень здоров`я під час виконання свого військового обовязку.
Зазначає, що в у звязку з інвалідністю він відчуває глибокі моральні переживання та страждання, що зумовлені ушкодженням його здоровя. Звичні життєві звязки порушені, адже, відтепер він вимушений багато часу витрачати на амбулаторне та стаціонарне лікування. Негативні наслідки травми (контузії) та повязаних з ним захворювань буде відчувати усе своє подальше життя. Позивач постійно відчуває душевний дискомфорт, оскільки не може у звичному для нього режимі спілкуватися з родиною та друзями, він вимушений займатися реабілітацією тоді як бажав би приділяти свій час близьким людям, як наслідок, рівень взаєморозуміння між членами його сімї значно знизився. У звязку зі зниженням працездатності позивача та встановленням обмежень щодо умов і характеру праці, він не може продовжувати трудову діяльність на раніше встановленому рівні. У колі повністю працездатних чоловіків у нього загострюється почуття власної неповноцінності, що в свою чергу позначається на відносинах з оточуючими людьми, колегами. Через свою інвалідність вже не може вести активне громадське життя, підтримувати бажаний рівень стосунків з оточуючими і забезпечувати себе та свою сімю матеріальними та нематеріальними благами на гідному рівні. Моральну шкоду не можна відшкодувати в повному обсязі, так як немає і не може бути точних критеріїв майнового виразу душевних переживань та страждань. будь-яка компенсація моральної школи не може бути адекватною його дійсним стражданням, тому будь-який її розмір може мати лише суто умовний вираз. Враховуючи зазначене, позивач оцінює моральну шкоду, що йому спричинено, у розмірі 100 000,00 грн. та вважає зазначену суму справедливою та адекватною глибині його душевних страждань.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала та просила його задовольнити. Вказала, що відповідач, в силу п.1 ч.2 ст.1167, 1187 ЦК України завдав ушкодження здоров`ю позивача, оскільки позивач був задіяний для виконання військового обов`язку для вирішення збройного конфлікту на території іншої держави є діяльністю, пов`язаною із створенням джерела підвищеної небезпеки.
Відповідач позов не визнав, надавши письмові заперечення проти нього. У відповідності до яких вказав, що позивач не надав документів, що свідчать про обставини отримання захворювання (інвалідності), насамперед доказів того, що захворювання (інвалідність) настала не з його вини. В наданих копіях довідок МСЕК (повторні огляди) не вказано, яка хвороба стала причиною інвалідності та що сприяло виникненню цієї хвороби. Позивач в позові не надає на його підтвердження належних і допустимих доказів завдання шкоди протиправними діями або бездіяльністю органу державної влади України чи Міністерства оборони України, причинного зв'язку між шкодою і протиправним діями завдавача шкоди, вини відповідача в її завданні. При цьому, наявність шкоди не породжує обовязку її компенсації, так як необхідно довести наявність всіх складових цивільно-правової відповідальності, при цьому правильно визначити субєкта такої відповідальності.
Вказує, що 24 серпня 1991 року Верховна ОСОБА_4 України прийняла постанову «Про військові формування в Україні», якою визначила: «підпорядкувати всі військові формування, дислоковані на території України ОСОБА_4 України; утворити Міністерство оборони України; Урядові України приступити до створення Збройних Сил України». Фактично цією постановою покладено початок будівництва Збройних Сил України як важливого інституту держави і невідємного елемента її воєнної організації. У вказаній постанові також не передбачено відповідальність нового Міністерства оборони України за спричинену шкоду Міністерством оборони ОСОБА_5 Союзу. В Законі України «Про правонаступництво України» від 12 вересня 1991 року також не підтверджено відповідальності України за шкоду, спричинену громадянам протиправними діями держави в особі ОСОБА_5. Ні в Указі Президента України «Про Положення про Міністерство оборони України та Положення про Генеральний штаб Збройних Сил України» від 06 квітня 2011 року № 406/2011 ні в Постанові Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 671 «Про затвердження Положення про Міністерство оборони України» також не передбачено відповідальність (чи будь-яке інше правонаступництво) нового Міністерства оборони України за можливу спричинену шкоду Міністерством оборони ОСОБА_5 Союзу (вперше «Положення про Міністерство оборони України» затверджено Розпорядженням Президента України від 17 грудня 1992 року N 201/92-рп).
Крім того, позивач вказує, що отримав захворювання, що призвело до інвалідності, в 1984 році, тобто до набрання чинності Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який набув чинності 20 грудня 1991 року та Цивільного кодексу України, коли діючим законодавством взагалі не передбачалось регулювання правовідносин з відшкодуванням моральної шкоди. Відповідно до ст. 17 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відшкодування військовослужбовцям заподіяної моральної і матеріальної шкоди провадиться у встановленому законом порядку. А цим Законом є лише Цивільний кодекс України.
Більш того, відповідно до ст. 17 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відшкодування моральної шкоди передбачено лише для військовослужбовців (за наявністю підстав). В той час, як ст. 9 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військовослужбовці - це особи, які проходять військову службу. Позивач же не є військовослужбовцем, оскільки був звільнений з військової служби ще в 1986 році.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримала подані заперечення. Вказала на те, що на відповідача розповсюджуються пільги, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», позивачу жодним чином не відмовлено в безкоштовному лікуванні в установах охорони здоров`я, підпорядкованих Міністерству оборони України, на позивача розповсюджуються пільги, визначені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а тому підстави для стягнення моральної шкоди відсутні.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивач проходив військову службу у Збройних Силах СРСР з 01 жовтня 1983 року по 01 лютого 1986 року.
В період з 27 грудня 1983 року по 01 лютого 1986 року приймав участь у бойових діях у Республіці Афганістан, про що свідчить видана позивачу довідка Новомосковсько-Магдалинівського обєднаного міського військового комісаріату від 30 червня 2015 р. № 7/124.
Матеріали справи свідчать, що у 1984-1985 році позивач отримав множинні вогнепальні осколкові поранення голови, правої верхньої та лівої нижньої кінцівок (контузію головного мозку).
На засіданні Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України по встановленню причинного звязку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців (Протокол № 979 від 07 квітня 2014 року) встановлено, що отримані позивачем поранення (контузія) повязані з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії. Визначено, що в подальшому отримані позивачем ушкодження здоровя призвели до розвитку стійких залишкових явищ поранення (контузії головного мозку), у вигляді: післятравматичної та дисциркуляторної енцефалопатії 2 ст., з прогресуючим перебігом, з вираженим церебростенічним синдромом; двобічної пірамідної симптоматики, вегето-судинною дисфункцією, частими (1-2 рази на тиждень) судинними кризами змішаного характеру (лікворо-гіпертензивні,вертебро-базілярні); мнестичним зниженням, емоційно вольовою нестійкістю.
У 2014 році позивачу первинно встановлено 3 групу інвалідності, причина якої є поранення, контузія повязана з участю у бойових діях на території іншої держави (довідка МСЕК 10 ААГ 005011 від 21 травня 2014 року).
У 2016 році 3 група інвалідності, була підтверджена та залишена без змін (довідка МСЕК 12ААА №394324 від 25 травня 2016 року). Також встановлено обмеження щодо характеру та умов праці: протипоказана робота пов'язана зі значними фізичними та нервово-психічними навантаженнями та робота у шкідливих умовах. Рекомендовано лікування у невропатолога, терапевта, психіатра, стаціонарне лікування у 16 відділенні ОКПБ.
Крім того, відповідно до посвідчення, виданого Управлінням праці та соціального захисту населення м. Новомосковськ від 25 травня 2016 року серія Є № 018217, позивачу надано статус ветерана війни - інваліда війни 3 групи.
Надані позивачем докази свідчать, що після встановлення групи інвалідності позивач неодноразово перебував на стаціонарному лікуванні хвороб, що розвинулися внаслідок отримання ушкоджень здоров`я під час виконання свого військового обовязку.
Так, згідно зі ст. 56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
За змістом ч. 1 ст. 1167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч.2 ст.1167 ЦК України, моральна шкода відшкодовується незалежно від вини органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, фізичної або юридичної особи, яка її завдала: 1) якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки; 2) якщо шкоди завдано фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування запобіжного заходу, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту або виправних робіт; 3) в інших випадках, встановлених законом.
Відповідно до ст. 1174 ЦК України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні нею своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цієї особи. Статтею 170 ЦК України передбачено, що держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Відповідно до ч. ст. З Закону України «Про Збройні сили України», Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади і військового управління.
За чч.1, 2, 5 ст.1187 ЦК України джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов'язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо- і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб. Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку. Особа, яка здійснює діяльність, що є джерелом підвищеної небезпеки, відповідає за завдану шкоду, якщо вона не доведе, що шкоди було завдано внаслідок непереборної сили або умислу потерпілого.
З огляду на викладені вище норми законодавства, наявність самої шкоди ще не породжує обов'язку її компенсації, так як необхідно довести наявність всіх складових цивільно-правової відповідальності, при цьому правильно визначивши суб'єкта такої відповідальності.
При цьому відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.
Так, відповідно до вимог ст. 10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Згідно зі ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
Таким чином, відповідно до вимог матеріального та процесуального права, в даному випадку тягар доказування наявності моральної шкоди, протиправності діяння її заподіювача, наявності причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача лежить на позивачеві. Тягар доказування відсутності вини заподіювача в заподіянні моральної шкоди лежить на відповідачеві.
Разом з цим матеріали справи не містять жодних даних, які свідчать про те, якими саме діяннями відповідача, чи органу державної влади України позивачу була заподіяна моральна шкода, а також про те, що ці дії чи бездіяльність були протиправними. Що саме орган державної влади України здійснював діяльність, пов`язану зі створенням підвищеної небезпеки для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб.
Позивач посилається на те, що шкоду йому завдано під час виконання військового обов`язку при проходженні ним служби в ОСОБА_5. Водночас, норми законодавства України не містять положень щодо правонаступництва Збройних Сил України по відношенню до ОСОБА_5, норм, що свідчать про взяття на себе Урядом України, або іншим державним органом зобов`язань за шкоду, завдану військовослужбовцям під час виконання ними військового обов`язку при проходженні служби в ОСОБА_5.
Так, угодою між державами-учасницями Співдружності Незалежних Держав про соціальні і правові гарантії військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їхніх сімей, ратифікованою Україною 14 лютого 1992 року, передбачено, що за військовослужбовцями, особами, які звільнились з військової служби і проживають на території держав-учасниць Співдружності, а також членами їхніх сімей зберігаються права і пільги, встановлені раніше законами та іншими нормативними актами колишнього Союзу РСР. Держави-учасниці Співдружності мають право вживати заходи щодо посилення соціального захисту військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їхніх сімей. Водночас нормами даної Угоди не визначають взяття на себе зобов`язань державами учасницями за шкоду, заподіяну здоров`ю військовослужбовців під час проходження ними військової служби в Союзі РСР в лавах ОСОБА_5.
Таким чином, позивачем не доведено як самого факту протиправних дій або бездіяльності державного органу України чи Міністерства оборони України, наявності причинного зв'язку між шкодою і протиправним діями завдавача шкоди, так і факту вини відповідача в завданні шкоди, здійснення органом державної влади України або відповідачем діяльності, пов`язаної зі створенням підвищеної небезпеки, внаслідок якої позивачем отримано ушкодження здоров`я.
Крім того, ст.3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» вказує, що дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
При цьому, положення Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», встановлюють, що військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, мають право на безоплатну кваліфіковану медичну допомогу у військово-медичних закладах охорони здоров'я. Військовослужбовці щорічно проходять медичний огляд, щодо них проводяться лікувально-профілактичні заходи. Порядок забезпечення путівками для санітарно-курортного лікування встановлюється Кабінетом Міністрів України. Військовослужбовці, звільнені з військової служби унаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби, члени сімей військовослужбовців приймаються на обстеження і лікування до військово-медичних закладів охорони здоров'я в порядку, встановленому Міністерством оборони України, іншими утвореннями відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.
Стаття 17 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» вказує, що відшкодування військовослужбовцям заподіяної моральної і матеріальної шкоди провадиться у встановленому законом порядку.
При цьому, у відповідності до положень п.13, 14 ч.1 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасниками бойових дій визнаються військовозобов'язані, які призивалися на навчальні збори і направлялися до Афганістану в період ведення там бойових дій; військовослужбовці автомобільних батальйонів, які направлялися до Афганістану для доставки вантажів у цю країну в період ведення там бойових дій.
За ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни віднесено осіб з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Великої Вітчизняної воєн або з участю в бойових діях у мирний час, в тому числі і учасників бойових дій на території інших держав, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з перебуванням у цих державах.
Розділ ІІІ Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлює пільги ветеранам війни та гарантії їх соціального захисту та серед яких відсутнє право на отримання моральної компенсації.
Отже, оцінивши наявні в справі докази суд приходить до висновку, що позивачем не доведено тих обставин, з якими положення ст. 1167 ЦК України, пов'язують виникнення у відповідача обов'язку відшкодувати завдану моральну шкоду.
Таким чином, позовні вимоги є необґрунтованими, а тому з огляду на недоведеність підстав позову, суд приходить до висновку, що в його задоволенні належить відмовити.
Оцінюючи посилання відповідача на відсутність підстав для відшкодування моральної шкоди з огляду на спричинення шкоди під час дії норм ЦК УРСР, який не передбачав відшкодування моральної шкоди, суд виходить з того, що причинний зв`язок між заподіянням шкоди та наслідками встановлено в 2014 році, тобто під час дій ЦК України, а тому не приймає означені посилання до уваги.
Розглядаючи посилання позивача на необхідність застосування до даних правовідносин правових позицій, викладених в постанові Верховного Суду України від 21 жовтня 2014 року у справі № 3-86гс14 суд виходить з того, що в означеній постанові підкреслено обовязок держави компенсувати шкоду, завдану майну інших осіб унаслідок вибуху боєприпасів у мирний час, та шкоду, заподіяну в результаті незаконних дій та бездіяльності військовослужбовців при здійсненні ними своїх повноважень, який покладається на Міноборони як на уповноважений орган державного управління. Водночас, справа, яка розглядається стосується шкоди, завданої в період дії інших законодавчих актів та відсутності Міноборони України, як органу державної влади, а тому даний висновок не може бути застосовано до правовідносин, що виникли у даній справі.
Питання щодо судових витрат суд вирішує в порядку ст.88 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.10, 11, 57, 60, 88, 207, 209, 212-215 ЦПК України, суд
вирішив:
в задоволенні позовної заяви ОСОБА_3 до Міністерства оборони України про відшкодування моральної шкоди відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення в повному обсязі виготовлено 11 жовтня 2017 року.
Суддя Д.О. Парфьонов