
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 602/471/16-ц Головуючий у 1-й інстанції Костів Л.І. Провадження № 22-ц/789/1091/17 Доповідач - Ходоровський М.В.Категорія - 45
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2017 р. Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Тернопільської області в складі:
головуючого - Ходоровського М.В.
суддів - Шевчук Г. М., Щавурська Н. Б.,
при секретарі - Панькевич Т.І.
з участю прокурора Марцун А.А.
представника відповідача ОСОБА_1,
відповідачки ОСОБА_2 адвоката ОСОБА_3 Р О.,
представників третіх осіб ОСОБА_4 та ОСОБА_5
розглянула у відкритому судовому засіданні в м.Тернополі цивільну справу за апеляційними скаргами Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, ОСОБА_2 на рішення Лановецького районного суду від 24 липня 2017 року по справі за позовом виконувача обов'язків керівника Кременецької місцевої прокуратури в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, ОСОБА_2, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору Сектор з питань державної реєстрації Лановецької районної державної адміністрації, Іванковецька сільська рада Лановецького району про скасування наказу, визнання недійсним договору оренду землі, повернення земельної ділянки та скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки, яке виникло на підставі договору оренди землі,-
ВСТАНОВИЛА:
В червні 2016 року Виконувач обовязків керівника Кременецької місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області та ОСОБА_2, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Сектор з питань державної реєстрації Лановецької районної державної адміністрації, Іванковецька сільська рада Лановецького району Тернопільської області про скасування наказу головного управління Держземагенства у Тернопільській області від 25 вересня 2014 року №19-758/14-14СГ Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду; про визнання недійсним договір оренди землі від 05 березня 2015 року №59-СГ, укладений головним управлінням Держземагенства у Тернопільській області із ОСОБА_6, зареєстрований в реєстраційній службі Лановецького районного управління юстиції Тернопільської області 11 березня 2015 року (індексний номер 19892896)., про повернення земельної ділянки та скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки, яке виникло на підставі договору оренди землі.
Позивач зазначив, що наказом головного управління Держземагенства у Тернопільській області від 25 вересня 2014 року №19-758/14-14СГ затверджено технічну документацію із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_6 для ведення фермерського господарства, надано в оренду терміном на 7 років земельну ділянку площею 30.2306 га та встановлено річну орендну плату за користування вказаною земельною ділянкою в розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки актуальної станом на 01 січня планового бюджетного періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін.
На підставі згаданого наказу 05 березня 2015 року з ОСОБА_6 укладено договір оренди землі №59-сг, відповідно до п.8 якого орендна плата вноситься орендарем в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, чинної на базовий податковий (звітний) період. Згідно з п.4 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на базовий податковий (звітний) період становить 756820.05 грн., що встановлюється з урахуванням нормативно-грошової оцінки за 1 га ріллі по Тернопільській області, яка складала 25034.90 гривень. За основу бралася грошова оцінка 1 га ріллі по Тернопільській області станом на 01 січня 2015 року з врахуванням відповідних коефіцієнтів індексації, визначених п.1 постанови КМ України №1185 від 31 жовтня 2011 року Про внесення змін до методики нормативної грошової оцінки землі сільськогосподарського призначення та населених пунктів.
Реєстраційною службою Лановецького районного управління юстиції Тернопільської області 11 березня 2015 року здійснено реєстрацію вказаного договору оренди землі (індексний номер 19892896).
Посилаючись на те, що наказ видано а договір оренди землі укладено без проведення грошової оцінки землі, чим порушено справедливу рівновагу між інтересами суспільства та конкретної особи, позивач просив його вимоги задовольнити.
Рішенням Лановецького районного суду від 24 липня 2017 року позов задоволено.
Визнано незаконним та скасовано наказ головного управління Держземагенства у Тернопільській області від 25 вересня 2014 року №19-758/14-14СГ Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду.
Визнано недійсним договір оренди землі від 05 березня 2015 року №59-СГ, укладений головним управлінням Держземагенства у Тернопільській області з ОСОБА_6, зареєстрований в реєстраційній службі Лановецького районного управління юстиції Тернопільської області 11 березня 2015 року (індексний номер - 19892896).
Зобов'язано відповідачку ОСОБА_2 повернути у володіння і користування держави в особі головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області земельну ділянку загальною площею 30,2306 га, кадастровий номер: 6123884000:01:001:0463, вартістю 908108,48 грн., що розташована за межами населеного пункту на території Іванковецької сільської ради Лановецького району Тернопільської області, а головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області прийняти від ОСОБА_2 вказану земельну ділянку шляхом підписання акту прийому - передачі землі.
Скасовано державну реєстрацію іншого речового права_- права оренди земельної ділянки, яке виникло на підставі договору оренди землі від 05 березня 2015 року №59-СГ (індексний номер - 19898554).
Стягнуто з Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області та ОСОБА_2 понесені прокуратурою Тернопільської області судові витрати, повязані зі сплатою судового збору в розмірі 17755,63 грн. - по 8877,80 грн з кожного, які перерахувати на р/р 35215035004091 в ДКСУ м.Київ, МФО 820172, ідентифікаційний код одержувача 02910098 (прокуратура Тернопільської області), код економічної класифікації видатків бюджету 2800.
В апеляційних скаргах Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області та ОСОБА_2 просять рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи. Зокрема зазначили, що Наказ прийнято з дотриманням норм статей 15-1, 31, 93, 122, 123, 125, 134, 186, 186-1 Земельного кодексу України, Законів України «Про оренду землі», «Про землеустрій», «Про Державний земельний кадастр». У ньому, як цього вимагає ст. 23 Закону України Про оцінку земель та ст. 271 Податкового кодексу України у відповідній редакції, встановлено річну орендну плату за користування вказаною земельною ділянкою в розмірі 5 (пяти) відсотків від нормативної грошової оцінки актуальної станом на 01 січня планового бюджетного періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін. Укладенням договору оренди землі без проведення грошової оцінки цієї ж конкретної земельної ділянки шкоди державі не заподіяно.
У судовому засіданні представник Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, відповідачка ОСОБА_2 та її представник апеляційні скарги підтримали, прокурор Марцун А.А. їх заперечила, вважає рішення суду законним, обгрунтованим, а доводи апеляційних скарг безпідставними.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, пояснення учасників апеляційного розгляду справи, ознайомившись з матеріалами справи, доводами апеляційних скарг в її межах, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають до часткового задоволення.
Судом встановлено, що 10 вересня 2014 головним управління Держземагенства у Тернопільській області видано наказ №19-601/14-14СГ Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, яким надано дозвіл ОСОБА_6 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) кадастровий номер 6123884000:01:001:0463 площею 30.2306 га з метою подальшого надання в оренду для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення (землі запасу - рілля), розташованої за межами населеного пункту на території Іванковецької сільської ради Лановецького району Тернопільської області та зобовязано виготовити та затвердити в установленому законодавством порядку технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки (п.3 наказу).
Наказом головного управління Держземагенства у Тернопільській області від 25 вересня 2014 року №19-758/14-14СГ Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду затверджено технічну документацію із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_6 для ведення фермерського господарства, надано в оренду терміном на 7 років земельну ділянку площею 30.2306 га (кадастровий номер 6123884000:01:001:0448, змінений відповідно до наказу головного управління Держземагенства у Тернопільській області №19-329/14-15СГ від 14 лютого 2015 року на 6123884000:01:001:0463) для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної форми власності (землі запасу - рілля) за межами населеного пункту на території Іванковецької сільської ради Лановецького району Тернопільської області та встановлено річну орендну плату за користування вказаною земельною ділянкою в розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки актуальної станом на 01 січня планового бюджетного періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін та зобовязано ОСОБА_6 провести державну реєстрацію права користування на умовах оренди земельних ділянок.
Ухвалюючи рішення про визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держземагенства у Тернопільській області від 25 вересня 2014 року №19-758/14-14СГ Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду суд виходив з того, що його зміст суперечить податковому, цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства та інтересам держави.
З таким висновком суду погодитись не можна, оскільки він суперечить вимогам закону та не грунтується на матеріалах справи, що згідно ст. 309 ЦПК України є підставою для скасування рішення суду та ухвалення нового рішення.
Згідно ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Пунктом 1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 за № 445 Державне агентство земельних ресурсів України є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Підпунтком 6-1 пункту 4 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України встановлено, що Держземагентство України відповідно до покладених на нього завдань передає відповідно до закону безпосередньо або через визначені в установленому порядку територіальні органи земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування для всіх потреб.
Згідно пункту 1 Положення про Головне управління Держземагентства в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 10.05.2012 № 258 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.12.2012 за № 852/21164 головне управління Держземагентства в області (Головне управління) є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України та йому підпорядковане.
Підпунктом 4.32 пункту 4 цього Положення встановлено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань передає відповідно до Закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування для всіх потреб в межах області.
Згідно ч.І ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
За змістом підпункту 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 цього ж Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України). Подібне визначення міститься і у статті 21 Закону України «Про оренду землі».
Справляння плати за землю, в тому числі і орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу XIII Податкового кодексу України.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (пункт 288.1 статті 288 ПК).
Підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 зазначеного Кодексу встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Податкового кодексу України; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати, зокрема, для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12 % нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2 зазначеного пункту).
Пунктами 271.1, 271.2 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування платою за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного згідно з порядком, встановленим розд. XIII Кодексу, а в разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено, - площа земельних ділянок.
Як вбачається із п. 3 оскаржуваного Наказу (а.с. 19) Головне управління Держземагентства у Тернопільській області наказало встановити орендну плату від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. У даному наказі відсутнє посилання, що грошова оцінка повинна бути визначена з урахуванням нормативно-грошової оцінки 1 га ріллі по Тернопільській області, як це зазначено у договорі оренди землі №59-СГ від 05.03.2015 року.
Таким чином висновок у рішенні про невідповідність Наказу змісту податкового та цивільного кодексу є безпідставним, а відтак не має підстав для скасування цього наказу.
Колегія суддів погоджується із рішенням суду першої інстанції про задоволення решти позовних вимог виконувача обовязків керівника Кременецької місцевої прокуратури, вважає, що доводи в апеляційних скаргах не спростовують законності та обгрунтованості судового рішення про визнання недійсним договору оренди землі, зобовязання повернути земельну ділянку, про скасування державної реєстрації.
До такого висновку суд прийшов виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на підставі оскаржуваного наказу 05 березня 2015 року між Головним управлінням Держземагенства у Тернопільській області, як орендодавцем, та ОСОБА_6, як орендарем було укладено договір оренди землі №59-СГ, про передачу у строкове платне користування земельну ділянку площею 30.2306 га для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення (рілля), яка розташована за межами населеного пункту на території Іванковецької сільської ради Лановецького району Тернопільської області.
Відповідно до п.8 вказаного Договору оренди земельної ділянки орендна плата вноситься орендарем в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, чинної на базовий податковий (звітний) період.
Згідно з п.4 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на базовий податковий (звітний) період становить 756820.05 грн., що встановлюється з урахуванням нормативно-грошової оцінки за 1 га ріллі по Тернопільській області, яка складала 25034.90 грн. За основу бралася грошова оцінка 1 га ріллі по Тернопільській області станом на 01 січня 2015 року врахуванням відповідних коефіцієнтів індексації, визначених п.1 постанови KM України №1185 від 31 жовтня 2011 року Про внесення змін до методики нормативної грошової оцінки землі сільськогосподарського призначення та населених пунктів, що підтверджується інформацією відділу Держземагентства у Лановецькому районі Тернопільської області.
Реєстраційною службою Лановецького районного управління юстиції Тернопільської області 11 березня 2015 року здійснено реєстрацію вказаного договору оренди землі (індексний номер - 19892896), що підтверджується інформаційною довідкою з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо обєкта нерухомого майна.
Відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки №59-СГ від 05 березня 2015 року орендодавець - Головне управління Держземагенства у Тернопільській області передав, а орендар - ОСОБА_6, прийняла у користування земельну ділянку площею 30.2306 га, у тому числі рілля 30.2306 га, кадастровий номер 6123884000:01:001:0463 із земель державної власності сільськогосподарського призначення (рілля), розташовану за межами населеного пункту на території Іванковецької сільської ради Лановецького району Тернопільської області.
Відповідно до абзацу 13 статті 1 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Частиною п'ятою статті 5 цього Закону передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Згідно із частиною третьою статті 201 ЗК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
Таким чином, колегія вважає, що договір оренди земельної ділянки площею 30.2306 га між відповідачами укладено без визначення її (конкретної земельної ділянки) грошової оцінки, що суперечить згаданим нормам права, а тому суд першої інстанції обгрунтовано в цій частині задовольнив позовні вимоги.
Керуючись ст. ст. 307, 309, 316 ЦПК України, колегія суддів,-
ВИРІШИЛА :
Апеляційні скарги ОСОБА_2 та Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області задовольнити частково.
Рішення Лановецького районного суду від 24 липня 2017 року в частині визнання незаконним та скасування наказу головного управління Держземагенства у Тернопільській області від 25 вересня 2014 року №19-758/14-14СГ Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову виконувача обов'язків керівника Кременецької місцевої прокуратури в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, ОСОБА_2, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору Сектор з питань державної реєстрації Лановецької районної державної адміністрації, Іванковецька сільська рада Лановецького району про скасування наказу головного управління Держземагенства у Тернопільській області від 25 вересня 2014 року №19-758/14-14СГ Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду.
В решті рішення суду залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ на протязі двадцяти днів.
Головуючий - підпис
Судді - два підписи
З оригіналом згідно:
Суддя апеляційного суду Тернопільської області ОСОБА_7