Рішення № 6943726, 30.11.2009, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
30.11.2009
Номер справи
6/677
Номер документу
6943726
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"30" листопада 2009 р.Справа № 6/677 За позовом Хмельницької міської ради м. Хмельницький

до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт" м. Хмельницький

2. Приватного підприємства науково-консалтинговий центр „Єва” м. Хмельницький

3. Виконавчого комітету Хмельницької міської ради м. Хмельницький

4. Приватного підприємства „Телевізійна студія АП” м. Хмельницький

про визнання недійсним установчого договору ТОВ „Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт” від 06.02.1998 року (протокол №1), зареєстрованого в Хмельницькому міськвиконкомі 25.02.1998 р. та Статуту ТзОВ „Муніципальна телерадіокомпанія”Контакт”, який був зареєстрований в Хмельницькому міськвиконкомі 25.02.1998р. за № 736;

За позовом Хмельницької міської ради м. Хмельницький

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт" м. Хмельницький

про повернення майна – приміщення колишнього кінотеатру „ Мир” площею 306 кв.м., розташованого в м. Хмельницькому по вул. Проскурівського підпілля, 34 Хмельницькій міській раді.

          

Головуючий суддя Танасюк О.Є.

суддя Муха М.Є.

суддя Магера В.В.

За участю представників сторін:

позивача : Олійник Г.М. по довіреності № 02-11-909 від 11.07.2006р.          

відповідачів : 1. Банашко І.Ю. по довіреності від 02.02.2009р. від ТзОВ "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт"; 2. не з’явився ( ПП НКЦ”Єва”);

3. Демчук Л.Г. по довіреності № 02-11-910 від 11.07.2006р. від Виконавчого комітету Хмельницької міської ради;

4. Лук’янчикова В.А. –за довіреністю від 13.07.2009р.

за участю прокуратури: Арещенков А.С.- прокурор відділу прокуратури м.Хмельницького

Рішення приймається 30.11.2009р., оскільки в судовому засіданні 12.11.2009р. та 24.11.2009р., оголошувалась перерва.

Суть спору: Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати недійсним установчий договір ТОВ „Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт” від 06.02.1998 року (протокол №1), зареєстрованого в Хмельницькому міськвиконкомі 25.02.1998 р. та зобов’язати ТОВ „Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт” повернути майно –приміщення колишнього кінотеатру „Мир” площею 306 кв. м по вул. Проскурівського підпілля, 34 у м. Хмельницькому, Хмельницькій міській раді , оскільки відповідно до рішення 11-ої сесії Хмельницької міської ради від 22.04.1992року приміщення кінотеатру „ Мир” включено в перелік майна, що перебуває в комунальній власності міста Хмельницького.

При цьому, просить суд врахувати, що установчий договір був підписаний всупереч ст.5 Закону України ” Про підприємства в Україні” (чинного на момент виникнення правовідносин), ст.8 Закону України ” Про підприємництво” (чинного на момент виникнення правовідносин), ст.ст. 29, 60 Закону України ” Про місцеве самоврядування”, тому у відповідності до ст.48 ЦК УРСР та Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України, повинен бути визнаний судом недійсним. Позивач своє право звернення з позовом обґрунтовує ст. 387 ЦК України, якою передбачено, що власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

В процесі розгляду справи, позивачем 26.05.2009 р. за № 02-15-1629 було подано заяву про збільшення позовних вимог, в якій крім вищезазначених вимог, позивач просить визнати недійсним Статут товариства з обмеженою відповідальністю „ Муніципальна телерадіокомпанія „ Контакт”, який був зареєстрований в Хмельницькому міськвиконкомі 25.02.1998р. за № 736, оскільки статут товариства базується на положеннях недійсного правочину –установчого договору.

Позивачем 04.11.2009 р. подано уточнення позовних вимог , в якому змінено коло відповідачів стосовно позовної вимоги щодо витребування майна у вигляді приміщення колишнього кінотеатру „Мир” площею 306 кв. м.

Так, позовні вимоги щодо визнання недійсним установчого договору ТОВ „Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт” від 06.02.1998 року (протокол №1), зареєстрованого в Хмельницькому міськвиконкомі 25.02.1998 р. та статуту ТОВ „Муніципальна телерадіокомпанія ”Контакт”, який був зареєстрований в Хмельницькому міськвиконкомі 25.02.1998р. за № 736 пред’явлені до Товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт", виконавчого комітету Хмельницької міської ради, приватного підприємства науково-консалтинговий центр „Єва”, приватного підприємства „Телевізійна студія АП”, тобто до учасників товариства.

Позовні вимоги Хмельницької міської ради про повернення майна - приміщення колишнього кінотеатру „ Мир” площею 306 кв.м., розташованого в м. Хмельницькому по вул. Проскурівського підпілля, 34 Хмельницькій міській раді –пред’явленні до товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт".

Дане уточнення прийнято судом ( ухвала суду від 04.11.2009р.).

Крім того, позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на ч. 3 ст. 388 ЦК України, де вказано про те, якщо майно було набуте безвідплатно в особи, яка не мала права його відчужувати, тому власник має право витребувати його від добросовісного набувача у всіх випадках. Пояснює, що ніяких коштів за весь час створення товариства виконавчий комітет не отримував. На підставі викладеного, позивач зазначає додатковою підставою, за якиї слід повернути приміщення колишнього кінотеатру „ Мир” площею 306 кв.м. до власника –територіальній громаді м. Хмельницького, а саме ч. 3 ст. 388 ЦК України.

Відповідач-1 у відзиві на позов, а також його представник в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що позивачем пропущено строк позовної давності для звернення до суду, оскільки спірні правовідносини виникли ще в 1998р. Також зазначає, що в якості підстав для визнання недійсним установчого договору ТзОВ „Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт” зазначено порушення з боку виконавчого комітету Хмельницької міської ради, а саме положень ст. 19 Конституції України, ст. 5 Закону України „Про підприємства в Україні”, ст. 8 Закону України „Про підприємництво”, ст.ст. 29, 60 Закону України „Про місцеве самоврядування”, вказуючи на те, що вищезгадані підстави не можуть слугувати достатніми для визнання установчого договору недійсним. Так, відповідно до положень ст. 8 Закону України „Про підприємництво”, для державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи подаються такі документи: рішення власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу про створення юридичної особи, аналогічна вимога прописана і в ст. 5 Закону України „Про підприємства в Україні”.

Зазначає, що 17.02.1998 року Хмельницька міська рада прийняла рішення № 54, яким дозволила виконавчому комітету міської ради виступити співзасновником ТОВ „Муніципальна ТРК „Контакт” та укласти установчий договір. Власник майна прийняв відповідне рішення про створення юридичної особи та надав виконавчому комітету повноважень на підписання установчого договору. Оскільки п. 2.1 установчого договору було описано склад майна, що вноситься засновниками для формування статутного фонду юридичної особи, і при цьому міська рада уповноважила виконавчий комітет на підписання установчого договору саме в такій редакції, можна стверджувати, що рада не заперечувала проти внесення спірного майна в статутний фонд. Відповідно до положень ст. 48 ЦК України в редакції 1963 року, недійсною є та угода, що не відповідає вимогам закону. При цьому, відповідно до постанови Пленуму Верховного суду від 28 квітня 1978 року N 3 „Про судову практику в справах про визнання угод недійсними”, стаття 48 ЦК застосовується при порушенні встановленого порядку вчинення громадянами і організаціями дій, спрямованих на встановлення, зміну чи припинення цивільних прав і обов'язків. Установчий договір є специфічною формою правочину, оскільки порядок його укладання, зміст та інші істотні умови регулюються Законом України „Про господарські товариства” та відповідно до ст. 4 цього закону товариство з обмеженою створюється і діє на підставі установчого договору і статуту. Установчі документи повинні містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування та місцезнаходження, розмір та порядок утворення статутного фонду, порядок розподілу прибутків та збитків, склад та компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, по яких необхідна одностайність або кваліфікована більшість голосів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і реорганізації товариства. Всі зазначені відомості містяться в оспорюваному установчому договорі, тому на момент державної реєстрації установчий договір відповідав вимогам закону. Відсутність зазначених відомостей в установчих документах є підставою для відмови у державній реєстрації товариства. Просить суд звернути увагу, що з частиною восьмою пункту 4 Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою КМУ від 29.04.94 р. N 276, в редакції постанови КМУ від 25.01.96 р. N 125, яка була чинною на момент державної реєстрації товариства, відповідальність за відповідність законодавству установчих документів несе власник (власники) або уповноважені ним (ними) органи, які подають документи для реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності. Аналогічне положення міститься у частині другій пункту 7 нині чинного Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою КМУ від 25.05.98 р. N 740.

Крім того зазначає, що відповідно до роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 12.03.99 р. N 02-5/111 „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням угод недійсними”, загальні підстави і наслідки недійсності угод встановлені ст. 48 ЦК України, за якою недійсною визнається угода, що не відповідає вимогам закону. Правило, встановлене цією нормою, повинно застосовуватись в усіх випадках, коли угода вчинена з порушенням закону і не підпадає під дію інших норм, які встановлюють спеціальні підстави та наслідки недійсності угод. На підставі своїх заперечень відповідач просить відмовити в задоволені даного позову.

Представник виконавчого комітету Хмельницької міської ради позовні вимоги позивача визнає повністю, про що подав відзив на позов, в якому зазначив, що міська рада при наданні дозволу виконавчому комітету виступити співзасновником товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт" не уповноважувала виконавчий комітет розпоряджатися приміщенням по вул. Котовського, 34 площею 306 кв.м. Таким чином, виконавчий комітет Хмельницької міської ради при прийнятті рішення 26.02.98р. за № 2206 "Про внесення приміщення по вул. Котовського, 34, як частки до статутного фонду товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт" та рішення виконавчого комітету від 23.04.98р. № 68, яким були внесені зміни у рішення виконкому від 26.02.98р. за № 2206, вийшов за межі, наданих йому сесією Хмельницької міської ради повноважень.

Представник ПП НКЦ „Єва” представника в судове засідання не направив, про причини не явки суд не повідомив, письмового відзиву на вимогу суду не подав.

Представник ПП „Телевізійна студія АП” в судових засіданнях проти позовних вимог заперечував повністю із тих підстав, що і перший відповідач.

Розглядом поданих матеріалів справи встановлено наступне:

Хмельницька міська рада м. Хмельницький зареєстрована як суб’єкт підприємницької діяльності –юридична особа - орган місцевого самоврядування, включена до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України 29.12.2004р. № 16731020000000800 відповідно до довідки Головного управління статистики у Хмельницькій області № 1118 від 23.10.2006р., Свідоцтво про державну реєстрацію Серія АОО № 247907 , ідентифікаційний код юридичної особи 33332218.

Виконавчий комітет Хмельницької міської ради Хмельницької області зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності –юридична особа - орган місцевого самоврядування, включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України 21.05.1997р. № 280/97-ВР відповідно до довідки Головного управління статистики у Хмельницькій області № 1119 від 23.10.2006р., Свідоцтво про державну реєстрацію Серія Аоо № 830820, ідентифікаційний код юридичної особи 04060772.

Приватна фірма „Контакт” м. Хмельницький вул. Проскурівського підпілля,34 в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України по Хмельницькій області перебуває на обліку, але з 01.11.2004року змінила тільки назву на Приватне підприємство науково-консалтинговий центр „Єва” м. Хмельницький зареєстроване як суб’єкт підприємницької діяльності –юридична особа 04.05.1995 р., відповідно до довідки Головного управління статистики у Хмельницькій області від 24.06.2009 р. № 03-03-451, ідентифікаційний код юридичної особи 14152966.

Приватне підприємство „Телевізійна студія АП” м. Хмельницький зареєстроване як суб’єкт підприємницької діяльності –юридична особа, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідно до довідки Хмельницького обласного управління статистики № 1771 від 04.04.1997 р. та довідки Головного управління статистики у Хмельницькій області № 03-03-451 від 24.06.2009 р., Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи від 11.09.1996 р., ідентифікаційний код юридичної особи 23832329.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт" м. Хмельницький зареєстроване як суб’єкт підприємницької діяльності –юридична особа, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідно до довідки Головного управління статистики у Хмельницькій області № 1715 від 30.06.2005 р., Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серія АОО № 248815, ідентифікаційний код юридичної особи 23652969, дата проведення державної реєстрації 25.02.1998 р., запис про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР № 1 673120 0000 001629.

Рішенням № 6 одинадцятої сесії Хмельницької міської ради народних депутатів від 22.04.1992 року „ Про затвердження майна та об?єктів, що перебувають в комунальній власності міста”у відповідності із Законом України „ Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве самоврядування”, Постанови Кабінету Міністрів України № 311 від 05.11.1991р. „ Про розмежування майна” затверджено перелік майна та об?єктів, що перебувають в комунальній власності міста. Зокрема, згідно зазначеного переліку в комунальній власності міста перебувало приміщення Кінотеатру „Мир” у м. Хмельницькому по вул. Котовського, 34 .

Рішенням 15-ої сесії Хмельницької міської ради від 17.02.1998р. № 54 дозволено виконавчому комітету міської Ради виступити співзасновником товариства з обмеженою відповідальністю “Муніципальна телерадіокомпанія “Контакт” та укласти установчий договір.

На підставі даного рішення, виконавчим комітетом міської ради прийнято рішення від 26.02.1998р. № 2206 "Про внесення приміщення по вул. Котовського, 34, як частки до статутного фонду товариства з обмеженою відповідальністю “Муніципальна телерадіокомпанія “Контакт”, згідно якого вирішено: відділу культури розірвати договір оренди цілісного майного комплексу кінотеатру від 13.02.1998р. з приватною фірмою „Контакт”; внести приміщення по вул..Котовського,34, як частку в статутний фонд товариства з обмеженою відповідальністю „ Муніципальна телерадіокомпанія „ Контакт”.

Установчий договір і статут товариства з обмеженою відповідальністю „Муніципальна телерадіокомпанія “Контакт” зареєстровано виконавчим комітетом Хмельницької міської ради 25.02.1998 р. за № 736.

Згідно п.1.1 Установчого договору про створення Товариства з обмеженою відповідальністю „Муніципальна телерадіокомпанія “Контакт”, з метою здійснення спільної господарської діяльності та повного висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування, учасниками шляхом об?єднання власного майна та коштів погоджено створення товариства з обмеженою відповідальністю „Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт”. Учасниками договору про створення товариства виступили : Приватна фірма “Контакт”, виконавчий комітет Хмельницької міської ради та приватне підприємство “Телевізійна студія АП”.

Відповідно п. 2.1 установчого договору, для забезпечення діяльності товариства в статутний фонд учасники вносять вклади : ПФ “Контакт” - відеотехніку та телевізійне обладнання на суму 124000грн., що складає 51% статутного фонду; виконком Хмельницької міської ради - приміщення колишнього кінотеатру “Мир” на суму 85100грн., що складає 35% статутного фонду; ПП “Телевізійна студія АП” –відеотехніку на суму 34000грн., що складає 14% статутного фонду.

Відповідно до п.2.4 установчого договору згідно із законом України „Про висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами массової інформації”виконавчий комітет Хмельницької міської ради у своєму кошторисі зобов?язується передбачати витрати на висвітлення своєї діяльності товариством, що затверджується в бюджеті і визначається в окремому договорі між учасником та товариством.

В розділі 5 Статуту ТОВ”Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт” в редакції 1998р.п.5.1 зазначено, що товариство є власником майна, переданого йому учасниками; продукції ( товарів,послуг), вироблених товариством; одержавних прибутків, а також іншого майна, придбаного ним на інших підставах, що передбачено законодавством. У випадку передачі майна учасником у товариство тільки в користування, розмір вклада відповідної часки учасника визначається виходячи з орендної плати за використання цього майна ( п.5.2) .

23.04.1998р. рішенням виконавчого комітету № 68 було внесено зміни у рішення виконкому Хмельницької міської ради від 26.02.1998р. № 2206, а саме, викладено в наступній редакції: „Передати частину приміщення по вул.Котовського,34 площею 306 кв.м. вартістю - 85100грн., як частку міськвиконкому до статутного фонду товариства з обмеженою відповідальністю „ Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт””.

Відділ культури Хмельницької міської ради 21.05.1998р. , посилаючись на рішення Хмельницької міської ради № 68 від 23.04.1998р. передав з балансу кінотеатру „Мир” об?єкт, що знаходиться за адресою вул.Котовського,34 площею 306 м2, згідно акту прийому передачі основних засобів № б/н.ТОВ”Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт”.

В подальшому вулицю Котовського перейменовано на вул.Проскурівського підпілля, згідно рішення №20 від 16.05.2000р.14-ї сесії 23 скликання Хмельницької міської ради, тому надалі адреса об?єкту-кінотеатру „Мир” - вул. Проскурівського підпілля,34.

Зборами учасників товариства 27.08.2002 року було прийнято рішення про ліквідацію ТзОВ МТРК „Контакт”, призначено ліквідаційну комісію, яку зобов’язано провести аудиторську перевірку та передбачені чинним законодавством України заходи по ліквідації товариства, що підтверджується протоколом № 2 від 27.08.2002 року.

Ліквідаційна процедура в установленому порядку не була закінчена.

28.10.2004 року проведено загальні збори учасників товариства з розгляду питання про стан ліквідації ТзОВ МТРК „Контакт”, заслухано інформацію голови ліквідаційної комісії, прийнято рішення про припинення ліквідації товариства, поновлення його діяльності, затвердження нової редакції Статуту товариства та обрання тимчасово виконуючим обов’язки директора ТзОВ МТРК „Контакт” Лознєва Л.В.

Виконавчий комітет Хмельницької міської ради, не погодившись з таким рішенням, виявив бажання вийти зі складу учасників товариства і повернути внесену до статутного фонду частку, якою є приміщення колишнього кінотеатру „Мир” площею 306 кв.м. Про це було повідомлено ТзОВ МТРК „Контакт” листом за № 02-11-95 від 28.01.2005 року, а також окремо повідомлено голову ліквідаційної комісії листом за № 02-11-94 від 28.01.2005 року.

Для розгляду питання про вихід виконавчого комітету Хмельницької міської ради зі складу учасників ТзОВ МТРК „Контакт” було призначено позачергові збори учасників товариства на 21.04.2005 року.

Представниками виконавчого комітету Хмельницької міської ради на розгляд зборів подано лист за № 02-11561 від 21.04.2005 року з клопотанням про перенесення загальних зборів учасників терміном до червня 2005 року. Клопотання позивача не було задоволено, збори 21.04.2005р. були проведені і прийнято рішення про повернення виконавчому комітету Хмельницької міської ради його вкладу в статутному фонді товариства в грошовій формі в розмірі 85100 грн., а також прийнято рішення про перерозподіл частки учасників в статутному фонді ТзОВ МТРК „Контакт”, з визначенням, що ТзОВ МТРК „Контакт” володіє 86%, а ПП „Телевізійна студія АП” володіє 14%, та про затвердження нової редакції статуту, що підтверджується протоколом № 4 від 21.04.2005 року.

14.09.2006 р. виконавчим комітетом Хмельницької міської ради прийнято рішення № 673 „Про вихід виконавчого комітету зі складу учасників товариства з обмеженою відповідальністю “Муніципальна телерадіокомпанія “Контакт” та повернення майна Хмельницької міської ради”.

27.04.2007 року відбулися позачергові збори учасників ТзОВ МТРК „Контакт”, на яких було вирішено питання про вихід зі складу товариства виконавчого комітету Хмельницької міської ради та повернення виконавчому комітету його частки в статутному фонді ТзОВ МТРК „Контакт” в грошовій формі.

Оскільки власником нежитлового приміщення загальною площею 835,1 кв. м. по вул. Проскурівського підпілля, 34 на момент створення товариства та виходу виконавчого комітету Хмельницької міської ради із складу учасників ТОВ МТРК „Контакт” є територіальна громада міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради, що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 17.08.2007 р., виданого на підставі рішення № 6 одинадцятої сесії Хмельницької міської ради народних депутатів від 22.04.1992 року „ Про затвердження майна та об?єктів, що перебувають в комунальній власності міста”, позивач вважає, що при створені товариства були порушені його права та охоронювані законом інтереси та на підставі цього звернувся до суду з позовом про відновлення його прав власника, існувало до порушення права, і припинення дій, які порушують права, а саме шляхом визначння недійсними установчого договору та статуту ТОВ МТРК „Контакт” в редакції 1998р. та повернення приміщення кінотеатру „МИР” за адресою м.Хмельницький вул. Проскурівського підпілля,34 площею 306кв.м власнику Хмельницькій міській раді.

При цьому повідомляє суд, що акти локальної дії, які приймались виконавчим комітетом Хмельницької міської ради з перевищенням повноважень і стосувались спірного майна , відповідно до Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” територіальною громадою в особі Хмельницької міської ради скасовані, як такі , що порушують права комунальної власності територіальної громади. Так, 02.04.2008р. рішенням № 43 сімнадцятої сесії Хмельницької міської ради „ Про скасування рішень виконавчого комітету Хмельницької міської ради” скасовано п.3 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 26.02.1998р. № 2206 „ Про внесення приміщення по вул. Косовського, 34, як частки до статутного фонду товариства з обмеженою відповідальністю „Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт”, п.1 рішення № 68 від 23.04.1998р. виконавчого комітету Хмельницької міської ради „Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 26.02.1998р. № 2206”. Звертає увагу суду, що радою не приймались рішення про відчуження спірного об’єкту чи передачу його в користування, а вище зазначені підстави передання приміщення виконавчим комітетом відсутні, однак відповідач ТОВ МТРК „Контакт” продовжує порушувати право власності територіальної громади, спірний об?єкт добровільно не повертається.

Аналізуючи матеріали справи і оцінюючи їх у сукупності, судом враховується наступне:

Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 30 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна.

Як слідує із матеріалів справи спірний об?єкт- приміщення кінотеатру „Мир”, який знаходиться за адресою м.Хмельницький вул. Проскурівського підпілля,34 площею 306кв.м. , згідно рішенням № 6 одинадцятої сесії Хмельницької міської ради народних депутатів від 22.04.1992 року „ Про затвердження майна та об?єктів, що перебувають в комунальній власності міста” перебуває в комунальній власності міста. Власником даного майна є територіальна громада міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради, що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 17.08.2007 р.

При цьому судом приймається до уваги, що відповідно до ст.60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Частиною 5 даної статті визначено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Згідно ч.6 даної статті, доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Доходи від відчуження об'єктів права комунальної власності зараховуються до відповідних місцевих бюджетів і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бюджетами розвитку.

За результатами розгляду справи в судовому засіданні та з огляду на подані сторонами письмові докази, позивачем рішення про передачу майна ( у власність чи користування) не приймались, іншим органам територіальної громади повноваження щодо розпорядження майном комунальної власності не надавались. Зазначене спростовує посилки відповідачів на акт прийому передачі основних засобів № б/н відділу культури Хмельницької міської ради 21.05.1998р. , в якому зазначено як підставу передачі ТОВ”Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт” з балансу кінотеатру „Мир” об?єкту, що знаходиться за адресою вул.Котовського,34 площею 306 кв.м. ,рішення Хмельницької міської ради № 68 від 23.04.1998р., яке власником не приймалось.

Згідно ст. 4 Закону України „Про власність”, власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону. Він може використовувати майно для здійснення господарської та іншої не забороненої законом діяльності, зокрема передавати його безоплатно або за плату у володіння і користування, а також у довірчу власність іншим особам.

Судом враховується, що спірне приміщення перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Хмельницького, всі правомочності власника від імені якої здійснює Хмельницька міська рада. Відповідно дії інших органів територіальної громади ( виконавчого комітету, управління культури, міським головою тощо) , вчинені на реалізацію фукцій розпорядження комунальним майном не відповідають Закону „Про власність”та „Про місцеве самоврядування в Україні”.

Згідно ч.8 ст.60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

З огляду на зазначене, судом враховується, що міською радою , органом наділеним правомочностями власника, скасовані, як такі , що порушують права комунальної власності територіальної громади, 02.04.2008р. рішенням № 43 сімнадцятої сесії Хмельницької міської ради „ Про скасування рішень виконавчого комітету Хмельницької міської ради” пункт 3 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 26.02.1998р. № 2206 „ Про внесення приміщення по вул. Косовського, 34, як частки до статутного фонду товариства з обмеженою відповідальністю „Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт”та п.1 рішення № 68 від 23.04.1998р. виконавчого комітету Хмельницької міської ради „Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 26.02.1998р. № 2206”, оскільки власником виконавчому комітету Хмельницької міської ради надавались лише повноваження виступати співзасновником товариства та укласти установчий договір, при цьому повноваження щодо розпорядження майном комунальної власності не надавались.

Відповідно ст. 35 Закону України „Про власність”, ч. 1 ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” об’єктами права комунальної власності є майно, що забезпечує діяльність відповідних Рад і утворюваних ними органів; кошти місцевих бюджетів, державний житловий фонд, об’єкти житлово-комунального господарства; майно закладів народної освіти, культури, охорони здоров’я, торгівлі, побутового обслуговування; майно підприємств; місцеві енергетичні системи, транспорт, системи зв’язку та інформації, включаючи націоналізоване майно, передане відповідним підприємствам, установам, організаціям, а також інше майно, необхідне для забезпечення економічного і соціального розвитку відповідної території.

Виходячи з цього, органи місцевого самоврядування можуть виступати засновниками господарських товариств, якщо їх вкладом до статутного фонду створюваного товариства буде об’єкт права комунальної власності та якщо про це є рішення відповідної ради.

Відповідно ст. 29 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів міської ради, а таким органом є виконавчий комітет, належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідної територіальної громади.

Як вбачається з матеріалів справи, Рішенням 15-ї сесії Хмельницької міської ради від 17.02.1998 року № 54 надано дозвіл виконавчому комітету міської Ради виступити співзасновником товариства з обмеженою відповідальністю “Муніципальна телерадіокомпанія “Контакт” та укласти установчий договір.

Тому твердження позивача про те, що виконавчий комітет Хмельницької міської ради при прийнятті рішення від 26.02.1998р. № 2206 "Про внесення приміщення по вул. Котовського, 34, як частки до статутного фонду товариства з обмеженою відповідальністю “Муніципальна телерадіо-компанія “Контакт” та рішення виконавчого комітету від 23.04.1998 р. № 68, яким було внесено зміни у рішення виконкому від 26.02.1998р. № 2206 вийшов за межі, наданих сесією Хмельницької міської ради повноважень, судом вважається обґрунтованим, оскільки рішення радою , в якому б виконкому надавались повноваження розпорядження майном в будь-який спосіб не приймалось.

Згідно ст. 12 Закону України " Про господарські товариства " товариство є власником: майна, переданого йому засновниками і учасниками у власність, продукції, виробленої товариством в результаті господарської діяльності, одержаних доходів, іншого майна, набутого на підставах, не заборонених законом.

Як слідує із аналізу письмових доказів наявних в матеріалах справи, установчого договору , акту прийому передачі-майна, рішень виконавчого комітету, органами територіальної громади не приймались рішення про передачу приміщення кінотеатру „Мир” у власність ТОВ МТРК „Контакт”. Згідно п.1.1 Установчого договору про створення Товариства з обмеженою відповідальністю „Муніципальна телерадіокомпанія “Контакт”, учасниками погоджено здійснення спільної господарської діяльності та повного висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування шляхом об?єднання власного майна та коштів. Однак виконавчий комітет , при укладені установчої угоди , не вказав про передачу спірного майна у власності товариства,поскільки воно не було його власністю. При цьому в розділі 5 Статуту ТОВ”Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт” в редакції 1998р.учасники передбачили, що товариство є власником майна, переданого йому учасниками, а у випадку передачі майна учасником у товариство тільки в користування, розмір вклада відповідної частки учасника визначається виходячи з орендної плати за використання цього майна ( п.5.2) .

В процесі розгляду справи сторонами не підтверджено письмовими доказами передання чи набуття права власності чи права користування на спірне приміщення ТОВ МТРК „Контакт”, оскільки відсутні такі посилки в поданих ними доказах, при цьому судом встановлено, що згідно акту прийому передачі основних засобів № б/н відділу культури Хмельницької міської ради 21.05.1998р. , в якому зазначено, що спірний об?єкт ТОВ”Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт” з балансу кінотеатру „Мир” площею 306 кв.м.від відділу культури міськвиконкому передається „ в експлуатацію”. При цьому виконавчим комітетом Хмельницької міської ради як учасником товариства об?єкт –приміщення як внесок до статутного фонду товариству не передавався, як того вимагав Статут ТОВ МТРК „Контакт”в редакції 1998р., для набуття права власності. Також, відсутні докази надання таких повноважень відділу культури виконавчого комітету Хмельницької міської ради.

За таких обставин, твердження відповідачів про набуття права власності ТОВ МТРК”Контакт” відповідно до Статуту та Закону України „Про господарські товариства”, без підтвердження фактичної передачі майна учасником, безпідставне.

Позивач просить суд визнати недійсним установчий договір товариства про створення Товариства з обмеженою відповідальністю „Муніципальна телерадіокомпанія “Контакт” 1998року, відповідно до ст.48 ЦК УРСР, як такий, що порушує ст.5 Закону України „Про підприємства в Україні”( чинного на час виникнення спірних відносин), ст.8 Закону України „ Про підприємництво”( чинного на момент виникнення правовідносин), ст.ст.29,60 Закону України „ Про місцеве самоврядування в Україні”.

Згідно Закону України „ Про господарські товариства” установчий договір в письмовій формі регулює взаємовідносини між собою осіб, які засновують товариство з обмеженою відповідальністю, та передбачає порядок заснування товариства, умови здійснення спільної діяльності щодо створення товариства, розмір статутного капіталу, частку у статутному капіталі кожного з учасників, строки та порядок внесення вкладів та інших умов.

При його укладені виконавчий комітет Хмельницької міської ради діяв відповідно до повноважень наданих йому міською радою , зокрема, виступив учасником товариства та уклав установчий договір. Тобто, діяв на виконання рішенням 15-ої сесії Хмельницької міської ради від 17.02.1998р. № 54, згідно якого дозволено виконавчому комітету міської Ради виступити співзасновником товариства з обмеженою відповідальністю “Муніципальна телерадіокомпанія “Контакт” та укласти установчий договір.

Судом враховується, що в установчому договорі виконавчий комітет погодив внесок до Статутного фонду товариства у вигляді приміщення колишнього кінотеатру”Мир” на суму 85100грн., без рішення уповноваженого органу територіальної громади –Хмельницької міської ради, однак в установчому договорі не зазначено спосіб його внесення до статутного фонду , а саме у власність чи в користування. І як слідує із матеріалів справи, зазначене питання виконавчим комітетом та Хмельницькою міською радою залишилось не узгодженим, а згідно акту прийому передачі ТОВ МТРК „Контакт” передано „ в експлуатацію” на баланс відділом культури( балансоутримувачем). При цьому майно із власності територіальної громади не вибуло, про що свідчить подальша реєстрація права власності на приміщення за територіальною громадою в особі Хмельницької міської ради.

При цьому судом приймається до уваги, що з набранням чинності ЦК України (статті 142, 153) договір про створення (заснування) ТОВ не регулює відносини між учасниками товариства при здійсненні його діяльності і припиняє свою дію після досягнення мети - створення та державної реєстрації товариства.

Позивач, також просить визнати недійсним Статут Товариства з обмеженою відповідальністю „Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт” в редакції 1998р.( не діючій), мотивуючи тим, що оскільки він ґрунтується на положеннях недійсного правочину, установчого договору, то його необхідно визнати недійсним.

Відповідно до вимог статей 88, 143, 154 ЦК України , статей 57, 82 ГК ( 436-15 ), статей 4, 37, 51, 65, 67, 76 Закону про господарські товариства ( 1576-12 ), статей 27, 30 Закону про державну реєстрацію ( 755-15 ) суди вправі визнати недійсними установчі документи товариства за одночасної наявності таких умов: на момент розгляду справи установчі документи не відповідають вимогам законодавства; порушення, допущені при прийнятті та затвердженні установчих документів, не можуть бути усунені; відповідні положення установчих документів порушують права чи охоронювані законом інтереси позивача.

Статут юридичної особи за змістом частини другої статті 20 ГК ( 436-15 ) є актом, який визначає правовий статус юридичної особи, оскільки він містить норми, обов'язкові для учасників товариства, його посадових осіб та інших працівників, а також визначає порядок затвердження та внесення змін до статуту. Підставами для визнання акта, в тому числі статуту, недійсним є його невідповідність вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав (затвердив) цей акт, а також порушення у зв'язку з його прийняттям прав та охоронюваних законом інтересів позивача. Статут не є одностороннім правочином, оскільки затверджується (змінюється) загальними зборами учасників (засновників, акціонерів), які не є ні суб'єктом права, ні органом, який здійснює представництво товариства. Не є статут і договором, тому що затверджується (змінюється) не за домовленістю всіх учасників (засновників, акціонерів) товариства, а більшістю у - голосів акціонерів чи простою більшістю голосів учасників товариства (статті 42, 59 Закону про господарські товариства ( 1576-12 )). У зв'язку з цим при оцінці його недійсним не застосовуються норми, які регламентують недійсність правочинів.

Згідно ст. 1 ГПК України юридичні особи мають право звертатись за захистом свого порушеного права чи інтересу, та у спосіб визначений ГК України, ЦК України та іншими законами.

З огляду на вищезазначене суд не вбачає порушення правомочностей власника-Хмельницької міської ради - з боку відповідачів при вчиненні дій по створенню підприємства, зокрема укладенні установчого договору, тому оспорювані установчий договір та Статут в редакції 1998р. не можуть бути визнані недійсними.

Позивач- Хмельницька міська рада, також, звернулась із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт" м. Хмельницький про повернення майна – приміщення колишнього кінотеатру „ Мир” площею 306 кв.м., розташованого в м. Хмельницькому по вул. Проскурівського підпілля, 34 Хмельницькій міській раді як власнику комунального майна.

Відповідно ж до приписів ст.60 ч.8 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” об’єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб’єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Відповідно до ст.387 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Віндикаційним позовом захищається право власності в цілому, оскільки він пред?являється в тих випадках, коли порушено право володіння, користування і розпорядження одночасно. Однак право власності за власником зберігається, тому що в нього є право приналежності, що може бути підтверджено правовстановлюючими документами.

При цьому судом враховується, що згідно свідоцтва про право власності, виданого управлінням житлово-комунального господарства 17.08.2007 року на підставі рішення 17 сесії міської ради від 15.09.1993 року № 11, зареєстрованого бюро технічної інвентаризації в електронному реєстрі прав власності на нерухоме майно 17.08.2007 року за № 19970191 нежитлове приміщення по вул. Проскурівського підпілля (вул. Котовського, буд. 34) належить на праві власності територіальній громаді міста Хмельницького.

Спірне приміщення вибуло із володіння, користування і розпорядження позивача згідно акту прийому передачі основних засобів № б/н відділу культури Хмельницької міської ради 21.05.1998р. , в якому зазначено, що спірний об?єкт ТОВ”Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт” з балансу кінотеатру „Мир” площею 306 кв.м. від відділу культури міськвиконкому передається „ в експлуатацію”.

При цьому відповідач, вважав, що набув на нього право власності відповідно до Статуту та установчого договору ТОВ МТРК „Контакт”, хоча зазначена обставина матеріалами справи не підтвердилась.

Відповідно до ч.3 ст.388 ЦК України якщо майно було набуте безвідплатно в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати його від добросовісного набувача в усіх випадках.

Як слідує із матеріалів справи відповідач вважає, що є добросовісним набувачем майна за установчим договором про створення ТОВ МТРК „ Контакт”, стверджує, що набув його в обмін на корпоративні права.

Однак із зазначеним суд не може погодитись, оскільки установчий договір за своєю правовою природою є неоплатним правочином, він укладається його учасниками з метою створення товариства та припиняє свою дію з моменту досягнення його мети –реєстрації товариства.

Власник майна відповідно до ч.1 ст.388 ЦК України має право витребувати майно у будь-якого набувача , в тому числі добросовісного, який відплатно придбав його, якщо майно: 3) вибуло із володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.

Законом України „Про власність” встановлено встановлено загальну трирічну позовну давність щодо вимог про повернення майна з чужого незаконного володіння, що відповідає загальному строку позовної давності встановленому ст.257 ЦК України та ст.71 ЦК УРСР 1963р.

Позивач стверджує, що про порушене права власності , тобто позбавлення права володіння, користування та розпорядження комунальним майном, територіальній громаді міста Хмельницького стало відомого 02.04.2008р. , тобто на день прийнятя рішенням № 43 сімнадцятої сесії Хмельницької міської ради „ Про скасування рішень виконавчого комітету Хмельницької міської ради” пункту 3 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 26.02.1998р. № 2206 „ Про внесення приміщення по вул. Косовського, 34, як частки до статутного фонду товариства з обмеженою відповідальністю „Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт”та п.1 рішення № 68 від 23.04.1998р. виконавчого комітету Хмельницької міської ради „Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 26.02.1998р. № 2206”, оскільки власником виконавчому комітету Хмельницької міської ради надавались лише повноваження виступати співзасновником товариства та укласти установчий договір, при цьому повноваження щодо розпорядження майном комунальної власності не надавались.

З урахуванням зазначеного, твердження представників відповідача про пропуск строку позовної давності для захисту порушених прав судом не приймається до уваги, оскільки відповідно до ст.76 ЦК УРСР 1963р. перебіг строку позовної давності починається з дня виникнення права на позов. Право на позов виникає з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення свого права. Аналогічні положення містяться в діючій ст.261 ЦК України.

Враховуючи зазначене позовні вимоги позивача про повернення майна підлягають задоволеню.

Керуючись ст.ст. 387, 388 ЦК України, ст. ст. 54, 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Закону України „Про господарські товариства”, Закону України „ Про власність”, ст.ст. 1, 45,47, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд –

В И Р І Ш И В :

В позові Хмельницької міської ради м. Хмельницький до Товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт" м. Хмельницький про визнання недійсним установчого договору ТОВ „Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт” від 06.02.1998 року (протокол №1), зареєстрованого в Хмельницькому міськвиконкомі 25.02.1998 р. та Статуту ТзОВ „Муніципальна телерадіокомпанія”Контакт”, який був зареєстрований в Хмельницькому міськвиконкомі 25.02.1998р. за № 736 відмовити.

В позові Хмельницької міської ради м. Хмельницький до Приватного підприємства науково-консалтинговий центр „Єва” м. Хмельницький ( правонаступник ПФ „Контакт”), Виконавчого комітету Хмельницької міської ради м. Хмельницький, Приватного підприємства „Телевізійна студія АП” м. Хмельницький про визнання недійсним установчого договору ТОВ „Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт” від 06.02.1998 року (протокол №1), зареєстрованого в Хмельницькому міськвиконкомі 25.02.1998 р. та Статуту ТзОВ „Муніципальна телерадіокомпанія”Контакт”, який був зареєстрований в Хмельницькому міськвиконкомі 25.02.1998р. за № 736 відмовити .

Позов Хмельницької міської ради м. Хмельницький до Товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт" м. Хмельницький про повернення майна – приміщення колишнього кінотеатру „ Мир” площею 306 кв.м., розташованого в м. Хмельницькому по вул. Проскурівського підпілля, 34 Хмельницькій міській раді задоволити.

Товариству з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт" м. Хмельницький повернути майно – приміщення колишнього кінотеатру „ Мир” площею 306 кв.м., розташованого в м. Хмельницькому по вул. Проскурівського підпілля, 34 власнику Хмельницькій міській раді ( м. Хмельницький вул. Гагаріна, 3 ). Видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт" м. Хмельницький на користь Хмельницької міської ради м. Хмельницький суму 851грн. ( вісімсот п?ятдесят одна гривня) витрат по оплаті державного мита та суму 118 грн. ( сто вісімнадцять гривень) витрат по оплаті послуг інформаційно-технічного забезпечення судового процесу. Видати наказ.

          Головуючий суддя                                                                      

Суддя В.В. Магера

Суддя М.Є. Муха

Віддруковано 7 примірників:

1- до матеріалів справи,

2 - позивачу,

3-6 –відповдіачам,

7 – прокуратура м.Хмельницького