ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" листопада 2009 р. Справа № 63/193-09
вх. № 8162/6-63
Суддя господарського суду
при секретарі судовогозасідання
за участю представників сторін:
позивача - Головань В.І. дов. № 1887/01-31/03-01-13 від 28.05.2009 року; відповідача - Слінько Г.М., довіренність від 26.10.2009 року
розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківській області, м. Харків
до Деержавного підприємства "Жовтневе лісове господарство", м. Харків
про стягнення 1628,34 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до господарського суду з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача на користь держави 1628,34 грн. шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про відходи. Позов обгрунтовано статтями 17, 33, 43 ЗУ "Про відходи", ст.ст. 55, 68, 69 ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 96, 211 Земельного кодексу України, ст. 38 ЗУ "Про благоустрій населених пунктів". Судові витрати позивач просить суд покласти на відповідача.
09.11.2009 року до господарського суду від відповідача надійшов супровідний лист, в якому він просить суд долучити до матеріалів справи витребувані ухвалою суду документи.
Суд, дослідивши надані документи, долучає їх до матеріалів справи.
18.11.2009 року до господарського суду від позивача надійшли заперечення до відзиву на позовну заяву, в яких позивач не погоджується із запереченнями відповідача та вважає їх безпідставними та необгрунтованими.
Суд, дослідивши надані заперечення, долучає їх до матеріалів справи.
До початку судового засідання сторони звернулись до суду з заявою про фіксацію судового процесу за допомогою ведення протоколу судового засідання в паперовій формі. Вказана заява сторін розглянута та задоволена судом як така, що відповідає нормам чинного законодавства.
В судовому засіданні 18.11.2009 року представник позивача підтримує позов у повному обсязі.
В судовому засіданні 18.11.2009 року представник відповідача проти позову заперечує, з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву, наданому до господарського суду 27.10.2009 року. Зокрема посилається на те, що при проведенні позапланової перевірки позивачем був порушений п. 4.9 "Порядку організації та проведення перевірок суб"єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства", затвердженого наказом Мінприроди України № 464 від 10.09.2008 року.
Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
"02" липня 2009 року на підставі звернення депутатів Безлюдівської селищної ради, Державною екологічною інспекцією в Харківській області (далі – позивач) було проведено позаплановий захід нагляду (контролю), щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Безлюдівської селищної ради та на території кварталів №№ 33, 70 ДП "Жовтневе лісове господарство" (далі – відповідач) (Васищевське та Бабаївське лісництво).
За результатами даної перевірки (обстеження), яка проводилась у присутності посадових осіб: лікаря з комунальної гігієни Харківської обласної СЕС - Семеренського І.П.; лікаря з комунальної гігієни Харківської районної СЕС - Тригуб І.В.; заступника голови Безлюдівської селищної ради - Кузьмінова М.М.; землевпорядника Безлюдівської селищної ради - Ткаченко М.В.; депутатів Безлюдівської селищної ради - Калініченко В.П., Журавель С.С., Бойко Н.І. було складено акт обстеження № 06-17/162 від "02" липня 2009 року, в якому зазначалось, що в результаті перевірки (обстеження) встановлено наступне.
В кварталі № 70 Васищевського лісництва та кварталі № 33 Бабаївського лісництва мають місце несанкціоновані звалища побутових відходів. Крім того, на додаток було складено акти обстежень засмічених земельних ділянок № 06-17/162-1 та 06-17/162-2, в яких зазначалось, що: в кварталі 70 Васищевського лісництва ДП "Жовтневе лісове господарство" має місце факт засмічення земельної ділянки площею 45,8 метрів квадратних об'ємом до 10 метрів кубічних, заміри здійснювались рулеткою ДСТУ 7502-98 зав. № 1070446, свідоцтво про калібрування засобу вимірювальної техніки № 5278 (чинне до 17.10.2009 року) та в кварталі 33 Бабаївського лісництва ДП "Жовтневе лісове господарство" має місце факт засмічення земельної ділянки площею 243,6 метрів квадратних об'ємом до 20 метрів кубічних, заміри здійснювались рулеткою ДСТУ 7502-98 зав. № 1070446, свідоцтво про калібрування засобу вимірювальної техніки № 5278 (чинне до 17.10.09 року).
За наслідками виявлених порушень природоохоронного законодавства інспектором Державної екологічної інспекції в Харківські області, були складені протокол про адміністративне правопорушення № 001561 від 17 липня 2009 року та постанова про накладення адміністративного стягнення № 06-19/421 від 13.07.2009 року, згідно яких за допущення створення в кв. 70 Васищевського лісництва несанкціонованого звалища відходів, що призвело до засмічення лісу відходами, чим було порушено правила складування та зберігання відходів, лісничого Васищевського лісництва - Тройченко Миколу Васильовича, було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 82 КУпАП України, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85,00 грн. Згідно квитанції від 15.07.2009 року штраф був сплачений порушником добровільно.
Крім того, були складені протокол про адміністративне № 001560 від 13.07.2009 року та постанова про накладення адміністративного стягнення № 06-19/422 від 13.07.2009 року, згідно яких за допущення створення в кв. ЗЗ Бабаївського лісництва несанкціонованого звалища відходів, що призвело до засмічення лісу відходами, чим було порушено правила складування та зберігання відходів, лісничого Бабаївського лісництва - Карпенко Сергія Павловича, було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 82 КУпАП України, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85,00 грн. Згідно квитанції № 2106150П від 15.07.2009 року штраф був сплачений порушником добровільно.
З метою усунення виявлених недоліків, порушень природоохоронного законодавства виявлених під час здійснення позапланового заходу - перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства позивачем 14 липня 2009 року на адресу відповідача був направлений лист за вих. № 2989/01-31/06-27, згідно якого на порушника покладався обов'язок в термін до 03.08.2009 року ліквідувати смітники у вищезазначених кварталах лісництв, а про результати проведеної роботи проінформувати позивача.
Листом № 03-21/638 від 30.07.2009 року відповідач повідомив позивача, що працівниками Бабаївського та Васищевського лісництв у кварталах 33 та 70 на землях державного лісового фонду було ліквідовано сміттєзвалища на орієнтовній площі 0,23 га.
В зв'язку з виявленими порушенням позивачем було, з урахуванням норм передбачених «Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 149 від 04.04.2007 р., розраховано суми спричиненої шкоди та складено претензії № № 386, 387, щодо добровільного відшкодування шкоди заподіяної державі загальним розміром 1628,34 грн., які 03 серпня 2009 року, були направлені на адресу відповідача.
Проте, вимоги даних претензій не були добровільно виконані відповідачем.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про відходи", відходи - це будь-які речовини, матеріали та предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Відповідно до пункту З "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 149 від 04.04.2007 р., землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факт засмічення земель встановлюється уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративні правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель. При виявленні засмічення уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства визначаються на місті обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди.
Відповідно до пункту „з" статті 17 Закону України „Про відходи" суб'єкти господарювання у сфері поводження з відходами зобов'язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.
Відповідно до статті 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевим радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про відходи", забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, зокрема, на території міст та інших населених пунктів.
Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та дотримуватися вимог законодавства про охорону довкілля.
Враховуючи вищенаведене, вбачається, що відповідачем не виконано обов'язків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей, а також щодо вжиття відповідних заходів для ліквідації несанкціонованого звалища відходів.
Зазначені обставини викладені в акті № 06-17/162 від "02" липня 2009р., листі про ліквідацію несанкціонованих звалища відходів на підвідомчій території, крім цього факт наявності порушення підтверджується зверненням депутатів Безлюдівської селищної ради та написами зробленими власноруч лісничими ДП "Жовтневий лісгосп" - Карпенко С.П. та Тройченко М.В. у графі "пояснення порушника" протоколу про адміністративне правопорушення, де зазначалось "з протоколом згоден" та "згоден".
Відповідно до статті 33 Закону України "Про відходи", забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, зокрема, на території міст та інших населених пунктів.
Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та дотримуватися вимог законодавства про охорону довкілля.
Враховуючи вищенаведене, вбачається, що відповідачем не виконано обов'язків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей, а також щодо вжиття відповідних заходів для ліквідації несанкціонованого звалища відходів.
Зазначені обставини викладені в акті № 06-17/162 від "02" липня 2009р., листі про ліквідацію несанкціонованих звалища відходів на підвідомчій території, крім цього факт наявності порушення підтверджується зверненням депутатів Безлюдівської селищної ради та написами зробленими власноруч лісничими ДП "Жовтневий лісгосп" - Карпенко С.П. та Тройченко М.В. у графі "пояснення порушника" протоколу про адміністративне правопорушення, де зазначалось "з протоколом згоден" та "згоден".
Відповідно до статті 43 Закону України "Про відходи", підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до статті 211 Земельного Кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність за псування земель, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.
Відповідно до пункту 4 статті 105 Лісового кодексу України, відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи винні у засміченні лісів побутовими і промисловими відходами.
Виходячи з положень статті 1166 Цивільного Кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до частини 4 та частини 5 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Згідно статті 69 даного Закону, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Таким чином, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 1628,34 грн. збитків обгрунтовані, підтверджуються доданими до матеріалів справи доказами, не спростовані відповідачем, та суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 44 та статті 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційне-технічне забезпечення судового процесу, покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ч. 1 ст.1., п. "з" ст. ст. 17, 33, 43 Закону України «Про відходи», ст.ст. 55, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. 96, 211 Земельного Кодексу України, ст. 38 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", ст. ст. 1, 4, 12, 33, 43, 44-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства "Жовтневе лісове господарство" (61017, м. Харків, вул. Серіківська, 36, мультивалютний рахунок 26007830643890 в ХОФ АКБ СР "Укрсоцбанк", МФО 351016) на користь держави (р/р 31519921700432 Бабаївська селищна рада УДК у Харківському районі, код ЄДРПОУ УДК 24134461, банк одержувача ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, символ звітності 921, для зарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 "грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності") – шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про відходи у розмірі 1339,80 грн.
3. Стягнути з Державного підприємства "Жовтневе лісове господарство" (61017, м. Харків, вул. Серіківська, 36, мультивалютний рахунок 26007830643890 в ХОФ АКБ СР "Укрсоцбанк", МФО 351016) на користь держави (р/р 31515921700437 Васищевська селищна рада УДК у Харківському районі, код ЄДРПОУ УДК 24134461, банк одержувача ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, символ звітності 921, для зарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 "грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності") - шкоду заподіяну внаслідок порушення законодавства про відходи у розмірі 288,54 грн.
4. Стягнути з Державного підприємства "Жовтневе лісове господарство" (61017, м. Харків, вул. Серіківська, 36, мультивалютний рахунок 26007830643890 в ХОФ АКБ СР "Укрсоцбанк", МФО 351016) на користь державного бюджету України (одержувач - УДК у м. Харкові, № рахунку 31110095700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) – 102,00 грн. державного мита.
5. Стягнути з Державного підприємства "Жовтневе лісове господарство" (61017, м. Харків, вул. Серіківська, 36, мультивалютний рахунок 26007830643890 в ХОФ АКБ СР "Укрсоцбанк", МФО 351016) на користь державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31213259700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) – 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
6. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя
рішення підписане 18 листопада 2009 року