
Справа № 417/4719/17
Провадження № 2-а/417/49/17
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
"10" жовтня 2017 р. Суддя Марківського районного суду Луганської області Дідоренко А.Е., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними та дискримінаційними дій відповідача, зобов'язання поновити виплату пенсії,-
в с т а н о в и в :
09.10.2017 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними та дискримінаційними дій відповідача, щодо відмови у поновленні виплати ОСОБА_1 пенсії за віком з квітня 2017 року, визнати протиправною бездіяльність Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо не нарахування та не виплати пенсії за віком з квітня 2017 року ОСОБА_1 та зобов'язати Марківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Луганської області, поновити нарахування та виплати пенсії за віком ОСОБА_1 та виплатити заборгованість з квітня 2017 року.
В силу положень статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі за текстом - КАС України), позовна заява повинна відповідати вимогам, які встановлені до неї цією статтею.
Згідно з частиною першою статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Частина 3 статті 106 КАС України передбачає необхідність подання разом із позовною заявою документу про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до положень підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру поданої фізичною особою ставка судового збору встановлена у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, ОСОБА_1 повинна була додати до позовної заяви документ про сплату судового збору у розмірі (в силу положень статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік") 640 гривень, проте не додала.
Суд узяв до уваги, що ОСОБА_1 разом із позовом подала клопотання в якому просила звільнити її від сплати судового збору, оскільки остання знаходиться вкрай у важкому матеріальному стані, але тут суд виходить із такого.
Дійсно, відповідно до частини другої статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може звільнити її від його сплати.
Отже, право суду звільнити особу від сплати судового збору, обумовлене оцінкою її майнового стану.
Але тут суд повинен наголосити на тому, що передбачений частиною 2 статті 69, частиною 1 статті 71 КАС України обов`язок сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги - має універсальний характер, тобто застосовується повною мірою і до випадків звернення до суду із вимогою про звільнення її від сплати судового збору.
Звичайно, що суд узяв до уваги посилання ОСОБА_1 на те, що вона знаходиться вкрай у важкому матеріальному стані через те, що вона є внутрішньо переміщеною особою, пенсіонеркою, з квітня 2017 року не отримає пенсію, яка є єдиним джерелом її доходу.
Але суд вимушений констатувати, що жодних доказів того, що пенсія була єдиним джерелом доходів ОСОБА_1 суду не надано, як і доказів того, що факт вимушеної зміни місця проживання дійсно погіршив її майновий стан і, що у її сім`ї настільки скрутне матеріальне становище, що вона навіть не має коштів на придбання продуктів харчування, але суд не може виходити із припущень.
Суд звичайно допускає і не ставить під сумнів те, що вимушена зміна місця проживання і позбавлення людини пенсії буде впливати на майновий стан будь-якої людини, але погодитись із тим, що він взагалі позбавляє, у цьому випадку, ОСОБА_1 можливості сплатити судовий збір, за відсутності доказів існуючого рівня його доходів чи взагалі їх відсутності, суд не може.
При цьому суд враховує те, що у позові та доданих до нього документах немає жодних відомостей про те, що ОСОБА_1, позбавлена можливості надати суду будь-які докази дійсного, існуючого у ОСОБА_1 майнового стану, у тому числі доказів щодо рівня її доходів чи взагалі їх відсутність (як-от, наприклад, довідка з державної податкової інспекції, довідка з підрозділу Управління пенсійного фонду України щодо наявності чи відсутності у позивача доходів) для того щоб суд міг оцінити майновий стан позивача, і, за наявності доказів, погодитись із необхідністю звільнення позивача від сплати судового збору. При цьому суд враховує, що такі довідки позивач, як фізична особа, якої стосуються ці відомості, мають право отримати безкоштовно.
Тому оскільки суду не надано доказів існування у позивача такого майнового стану, який повністю робить неможливим сплату судового збору у розмірі 640 гривень або є для позивача дуже обтяжливим, суд вважає, що у задоволенні клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору, слід відмовити.
Як наслідок, суд визнає недоліком позовної заяви те, що до неї не додано оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 640 гривень за подання позивачем позову до суду з вимогою немайнового характеру.
Проте, позивачу слід встановити строк у п'ять днів, з дня отримання цієї ухвали, протягом якого вона має право усунути зазначений в ухвалі недоліки. Способом усунення вказаного недоліку є подання до Марківського районного суду Луганської області оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 640 гривень або нового клопотання про звільнення від сплати судового збору і доказів на підтвердження наявності у позивача такого майнового стану, який повністю робить неможливим сплату судового збору у розмірі 640 гривень або є для позивача дуже обтяжливим.
Отже, керуючись статтями 2,5,9,11,69-87,106-108 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
п о с т а н о в и в :
Відмовити у задоволені клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Позов ОСОБА_1 до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними та дискримінаційними дій відповідача, зобов'язання поновити виплату пенсії,- залишити без руху.
Встановити позивачу для усунення вказаних у цій ухвалі недоліків позовної заяви строк у 5 (пять) днів, з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання до Донецького апеляційного адміністративного суду через Марківський районний суд Луганської області апеляційної скарги протягом пяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Суддя: А.Е. Дідоренко