
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
04 жовтня 2017 року справа № 804/10264/15
Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Прокопчук Т.С., перевіривши на відповідність нормам КАС України матеріали апеляційної скарги Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 червня 2017 року
по адміністративній справі за заявою ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності з виконання постанови суду у справі № 804/10264/15 за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві, Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, третьої особи: Державної казначейської служби України про визнання протиправними дій та бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
02 березня 2017 року заявник ОСОБА_2 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з заявою про зобов'язання Департамент Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (далі по тексту - Департамент ДВС Міністерства юстиції України) надати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року по справі 804/10264/15.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 червня 2017 року заявою ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності з виконання постанови суду у справі № 804/10264/15 за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві (далі по тексту - УДВС ГТУЮ м. Києві), Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (далі по тексту - Департамент ДВС Міністерства юстиції України), третьої особи: Державної казначейської служби України (далі по тексту - ДКСУ) про визнання протиправними дій та бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач Департамент ДВС Міністерства юстиції України оскаржив її в апеляційному порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 189 КАС України, отримавши апеляційну скаргу, суддя-доповідач протягом трьох днів перевіряє її відповідність вимогам ст. 187 КАС України.
Перевіривши апеляційну скаргу на відповідність вимогам ст. 187 КАС України, було встановлено, що зазначену апеляційну скаргу було подано з порушенням вимог закону, що полягає в наступному.
Подана апеляційна скарга підлягає залишенню без руху, оскільки не відповідає вимогам ст. 187 КАС України, а саме:
- в порушення вимог ч. 6 ст. 187 КАС України апелянтом Департаментом ДВС Міністерства юстиції України до апеляційної скарги не додано документ про сплату судового збору або документ в підтвердження звільнення апелянта Департаменту ДВС Міністерства юстиції України від сплати судового збору за подання до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом немайнового характеру.
Відповідно до приписів статті 87 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, коло платників, об'єкт та розмір ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VІ (далі по тексту - Закон України № 3674-VІ) в редакції, чинній на момент звернення до суду.
З 01 вересня 2015 року набув законної чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 року № 484-VІІІ (далі по тексту - Закон України № 484-VІІІ), згідно з яким внесено зміни до Закону України № 3674-VІ, в тому числі щодо ставок судового збору.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України № 3674-VІ, судовий збір справляється зокрема, за подання до суду апеляційної скарги на судове рішення.
Частиною першою статті 4 Закону України № 3674-VІ визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Із матеріалів адміністративної справи вбачається, що позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулися до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 14 серпня 2015 року, про що свідчить реєстраційний штамп вхідної кореспонденції Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
При цьому позивачами ОСОБА_2, ОСОБА_3, як видно із матеріалів адміністративної справи, заявлено фактично позовна вимога немайнового характеру.
З огляду на дату подання позивачами ОСОБА_2, ОСОБА_3 адміністративного позову, а саме 14 серпня 2015 року, про що свідчить реєстраційний штамп вхідної кореспонденції Дніпропетровського окружного адміністративного суду, розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру складає 73 грн. 08 коп.
Тобто, при подачі до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, у відповідності до Закону України № 3674-VІ, мав бути сплачений судовий збір в розмірі 73 грн. 08 коп.
Як вбачається із матеріалів адміністративної справи, апеляційну скаргу апелянтом Департаментом ДВС Міністерства юстиції України до суду першої інстанції подано 17 серпня 2017 року, про що свідчить реєстраційний штамп вхідної кореспонденції Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Відповідно до статті 4 Закону України № 3674-VІ, з урахуванням внесених змін, станом на дату подання апеляційної скарги, за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення в зв'язку з нововиявленими обставинами сплачується судовий в розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Таким чином, при подачі до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом немайнового характеру має бути сплачено судовий збір в розмірі 80 грн. 39 коп. (73 грн. 08 коп. х 110% ).
При цьому, Департамент ДВС Міністерства юстиції України не користується пільгами щодо сплати судового збору.
Натомість, в матеріалах адміністративної справи відсутні будь-які докази, які б свідчили про сплату апелянтом Департаментом ДВС Міністерства юстиції України судового збору за подання до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом немайнового характеру.
Разом з тим, апелянт Департамент ДВС Міністерства юстиції України в своїй апеляційній скарзі просить суд апеляційної інстанції про відстрочення апелянту Департаменту ДВС Міністерства юстиції України сплати судового збору за подання до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом немайнового характеру, в порядку ст. 8 Закону України «Про судовий збір», зазначаючи, що Департамент ДВС Міністерства юстиції України є бюджетною установою, фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України розрахунково-касове обслуговування якої відповідно до Бюджетного кодексу України здійснюється Державною казначейською службою України та лише в межах відкритих асигнувань.
При цьому звертаю увагу апелянта Департаменту ДВС Міністерства юстиції України на тому, що вимога апеляційної скарги апелянта Департаменту ДВС Міністерства юстиції України про відстрочення апелянту Департаменту ДВС Міністерства юстиції України сплати судового збору за подання до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом немайнового характеру не оформлена належним чином, як це передбачено нормами ст. ст. 88, 106 КАС України.
Розглянувши клопотання апелянта Департаменту ДВС Міністерства юстиції України про відстрочення апелянту Департаменту ДВС Міністерства юстиції України сплати судового збору за подання до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом немайнового характеру, в порядку ст. 8 Закону України «Про судовий збір», приходжу до висновку про відсутність підстав для його задоволення, з огляду на наступне.
Питання зменшення розміру судових витрат або звільнення від їх оплати, відстрочення та розстрочення судових витрат врегульовані ст. 88 КАС України.
Так, відповідно до ст. 88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Особа, яка вважає свій майновий стан незадовільним, через що в неї існують перешкоди для доступу до правосуддя, має подати до суду відповідне клопотання і документи, які свідчили би про важкий майновий стан (податкова декларація про доходи, довідка про заробітну плату, пенсію, стипендію, тощо).
Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше, ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Виключний перелік заяв та клопотань, за подання яких не справляється судовий збір, встановлений частиною 2 статті 3 Закону України «Про судовий збір».
Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» також встановлено перелік категорій осіб, які звільняються від сплати судового збору. Зазначені переліки є вичерпними і розширеному тлумаченню не підлягають.
Тобто, відповідальність за сплату судового збору державними органами держава взяла на себе. Відтак, посилання суб'єкта владних повноважень на відсутність фінансування є безпідставними.
З огляду на викладене, апелянт Департамент ДВС Міністерства юстиції України не відноситься до осіб, які звільнені від сплати судового збору та повинен сплачувати судовий збір.
У розумінні приписів ст. 8 Закону України «Про судовий збір», відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин.
До того ж, вважаю за можливе наголосити на тому, що даною статтею передбачено право суду, а не обов'язок щодо відстрочки, розстрочки, зменшення розміру судового збору або звільнення від сплати судового збору.
Водночас, апелянтом Департаментом ДВС Міністерства юстиції України не надано суду апеляційної інстанції жодних доказів наявності обставин щодо відсутності фінансування або обмеженого фінансування або ж несвоєчасного перерахування коштів з державного бюджету бюджетній установі на оплату судового збору, як на підставу для відстрочення сплати судового збору, як і не надавались докази звернення апелянта Департаменту ДВС Міністерства юстиції України до відповідних органів з проханням про виділення коштів на оплату судового збору у цей період, а також жодних доказів можливості в подальшому сплатити суму судового збору.
Суддя критично оцінює клопотання апелянта Департаменту ДВС Міністерства юстиції України про відстрочення апелянту Департаменту ДВС Міністерства юстиції України сплати судового збору за подання до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом немайнового характеру, в порядку ст. 8 Закону України «Про судовий збір» з огляду на те, що у спірних правовідносинах апелянт Департамент ДВС Міністерства юстиції України виступає як орган державної влади, тобто як представник держави через якого вона набуває і здійснює свої права та обов'язки. За таких умов, вказані обставини, тобто неналежне фінансування державою апелянта Департаменту ДВС Міністерства юстиції України, як свого представника у спірних правовідносинах, не можуть вважатись підставою для відстрочення сплати судового збору.
Аналіз такого врегулювання та судової практики дає підстави зробити висновок про те, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке право мають і бюджетні установи. Водночас, якщо ці бюджетні установи діють, як суб'єкт владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Отже, для усунення зазначених недоліків апелянту Департаменту ДВС Міністерства юстиції України за подання до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом немайнового характеру необхідно сплатити судовий збір в розмірі 80 грн. 39 коп. та надати Дніпропетровському апеляційному адміністративному суду оригінал документа на підтвердження сплати судового збору.
Судовий збір апелянту Департаменту ДВС Міністерства юстиції України необхідно сплатити на зазначені реквізити:
дата документа;
отримувач коштів: УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області;
рахунок отримувача: 31217206781004;
код класифікації доходів бюджету: 22030101;
код отримувача (код за ЄРДПОУ): 37989274;
банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровська;
код банку отримувача (МФО): 805012;
назва платника (для юридичної особи), ПІБ та адреса (для фізичної особи);
призначення платежу: "*;101;___(код клієнта); Судовий збір, за апеляційною скаргою (ПІБ чи назва установи, організації заявника апеляційної скарги), Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд".
Поле "Призначення платежу" розрахункового документа заповнюється таким чином: службовий код (знак): "*" (зірочка); розділовий знак ";" (крапка з комою); код ознаки судового збору "101"; розділовий знак ";" (крапка з комою); (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); розділовий знак ";" (крапка з комою); роз'яснювальна інформація про призначення платежу у формі: "Судовий збір, за апеляційною скаргою (ПІБ особи чи назва організації, яка подає апеляційну скаргу), Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)". Використання символу ";" не допускається.
Отже, апеляційна скарга Департаменту ДВС Міністерства юстиції України не відповідає вимогам ст. 187 КАС України, у зв'язку з чим, враховуючи наявність вказаних недоліків, адміністративна справа не може бути розглянута Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом.
Відповідно до ч. 3 ст. 189 КАС України, до апеляційної скарги, яка не оформлена, відповідно до вимог, встановлених ст. 187 КАС України, застосовуються правила ст. 108 КАС України, тобто, постановляється ухвала про залишення апеляційної скарги без руху, у якій зазначаються недоліки апеляційної скарги, спосіб їх усунення, встановлюється строк, достатній для усунення вказаних недоліків, про що повідомляється апелянт.
Таким чином, враховуючи те, що апеляційна скарга Департаменту ДВС Міністерства юстиції України містить недоліки, передбачені ст. 187 КАС України, вважаю за необхідне апеляційну скаргу Департаменту ДВС Міністерства юстиції України залишити без руху та повідомити про це апелянта Департамент ДВС Міністерства юстиції України, надавши апелянту Департаменту ДВС Міністерства юстиції України строк до 25 жовтня 2017 року включно з урахуванням поштового перебігу для усунення вказаних недоліків апеляційної скарги в порядку та спосіб, зазначений в мотивувальній частині цієї ухвали.
Керуючись ст. ст. 108, 186, 187, 189 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 червня 2017 року по адміністративній справі за заявою ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності з виконання постанови суду у справі № 804/10264/15 за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві, Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, третьої особи: Державної казначейської служби України про визнання протиправними дій та бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху та повідомити про це апелянта Департамент Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
Надати апелянту Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України строк до 25 жовтня 2017 року включно з урахуванням поштового перебігу для усунення вказаних недоліків апеляційної скарги в порядку та спосіб, зазначений в мотивувальній частині цієї ухвали, шляхом надання Дніпропетровському апеляційному адміністративному суду оригінала документа на підтвердження сплати судового збору.
В разі не виконання ухвали судді і не усунення недоліків апеляційної скарги у встановлений суддею строк, апеляційна скарга буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка подала апеляційну скаргу.
При усуненні недоліків апеляційної скарги у встановлений суддею строк, апеляційна скарга буде вважатися поданою в день первісного подання її до суду.
Копію ухвали про залишення апеляційної скарги без руху надіслати особі, яка її подала.
Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її постановлення шляхом подання касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Суддя Т.С. Прокопчук