
Справа № 815/4262/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2017 року м. Одеса
У залі судових засідань № 31
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Балан Я.В.,
при секретарі судового засідання - Сидоренко Ю.С.
за участю сторін:
представник позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),
представник відповідача - ОСОБА_2 (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Чорноморський паливний термінал» до Державної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про визнання протиправним та скасування пункту 3 припису, -
ВСТАНОВИВ:
До суду з адміністративним позовом звернулось Приватне акціонерне товариство «Чорноморський паливний термінал» (далі ПРАТ «Чорноморський паливний термінал») до Державної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про:
визнання протиправним та скасування пункту 3 припису Державної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря від 11.08.2017р. складеного відносно Приватного акціонерного товариства «Чорноморський паливний термінал».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем проведено планову перевірку ПРАТ «Чорноморський паливний термінал» з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт від 04.08.2017р. На підставі висновків зазначених у акті перевірки, відповідачем видано припис №19 від 11.08.2017р., зокрема, у п. 3 якого ПРАТ «Чорноморський паливний термінал» зазначено, що утворювати відходи можливо при наявності дозволу, одержання якого передбачено законодавством (дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами). Позивач не погоджується з п. 3 вказаного припису та вважає його таким, що суперечить положенням чинного законодавства, оскільки станом на серпень 2017 року Порядок надання нового дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами не затверджено та знаходиться на стадії проекту, який наразі не є чинним.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав наведених у адміністративному позові.
Представник позивача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував та зазначив, що п. 3 припису №19 від 11.08.2017р. ПРАТ «Чорноморський паливний термінал» зобовязано отримати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, та на його думку є правомірним.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини якими обґрунтовуються вимоги позивача, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив наступне.
Основними видами діяльності за КВЕД - Приватного акціонерного товариства «Чорноморський паливний термінал» (скорочена назва ПРАТ «Чорноморський паливний термінал») є, зокрема, 52.24 Транспортне оброблення вантажів, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.95-102)
У період з 24.07.2017р. по 04.08.2017р. на підставі наказу №187 від 21.07.2017р. та направлення №100054 від 21.07.2017р. проведена перевірка ПРАТ «Чорноморський паливний термінал» (код ЄДРПОУ 31886323, адреса: 68000, Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Північна, буд. 2) на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
За результатами зазначеної перевірки складено акт від 04.08.2017р. (а.с.13-33)
Перевіркою встановлено порушення ПРАТ «Чорноморський паливний термінал» законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю), зокрема: здійснення господарської діяльності повязаної з утворення відходів без наявності дозволу, одержання якого передбачена законом (крім застосування принципу мовчазної згоди), а саме без дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, чим порушено статті 17, 32 Закону України «Про відходи». (а.с.31)
Пунктом 3 припису №19 від 11.08.2017р. ПРАТ «Чорноморський паливний термінал» зобовязано отримати дозвіл, тому як утворювати відходи можливо при наявності дозволу, одержання якого передбачено законодавством (дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами), чим порушено статті 17, 32 Закону України «Про відходи». (а.с.33-40)
Оцінюючи спірне рішення, суд виходив з наступного.
Статтею 1 Закону України «Про відходи» (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин) визначено, що відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про відходи» основними завданнями законодавства про відходи: є визначення основних принципів державної політики у сфері поводження з відходами; правове регулювання відносин щодо діяльності у сфері поводження з відходами; визначення основних умов, вимог і правил щодо екологічно безпечного поводження з відходами, а також системи заходів, пов'язаних з організаційно-економічним стимулюванням ресурсозбереження; забезпечення мінімального утворення відходів, розширення їх використання у господарській діяльності, запобігання шкідливому впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини.
Статтею 17 Закону України «Про відходи» визначено, що суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів; забезпечувати приймання та утилізацію використаних пакувальних матеріалів і тари, в яких знаходилась продукція цих підприємств, установ та організацій - суб'єктів господарської діяльності, або укладати угоди з відповідними організаціями на їх збирання та утилізацію; визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь небезпечності відходів для навколишнього природного середовища та здоров'я людини відповідно до нормативно-правових актів, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища; на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку; забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки; брати участь у будівництві об'єктів поводження з відходами; здійснювати організаційні, науково-технічні та технологічні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, а також забезпечувати за власний рахунок екологічно обґрунтоване видалення тих відходів, що не підлягають утилізації; не допускати змішування відходів, якщо це не передбачено існуючою технологією та ускладнює поводження з відходами або не доведено, що така дія відповідає вимогам підвищення екологічної безпеки; не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах; здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів; своєчасно в установленому порядку сплачувати екологічний податок, що справляється за розміщення відходів; надавати місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади у сфері поводження з відходами інформацію про відходи та пов'язану з ними діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи; призначати відповідальних осіб у сфері поводження з відходами; забезпечувати розробку в установленому порядку та виконання планів організації роботи у сфері поводження з відходами; відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров'ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України; забезпечувати професійну підготовку, підвищення кваліфікації та проведення атестації фахівців у сфері поводження з відходами; мати ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами і/або дозвіл на транскордонне перевезення небезпечних відходів; мати погоджений із уповноваженими органами виконавчої влади план дій на випадок виникнення надзвичайної ситуації, пов'язаної з поводженням з небезпечними відходами; передбачати при укладанні угод на поставку в Україну товарної продукції утилізацію чи вивезення з України використаних пакувальних матеріалів і тари; здійснювати планування нового будівництва або реконструкції об'єкта поводження з відходами з дотриманням вимог законодавства про містобудування; мати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, якщо їхня діяльність призводить до утворення відходів, для яких Пзув перевищує 1000; виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.
Відповідно до статті 32 Закону України «Про відходи» з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється: провадити будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від місцевих органів виконавчої влади дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами відповідно до вимог цього Закону; використовувати результати наукових досліджень, впроваджувати в практику винаходи, застосовувати нову техніку, імпортне устаткування, технології та системи, якщо вони не передбачають запобігання чи мінімізацію обсягів утворення відходів на всіх стадіях технологічного процесу, їх утилізацію та безпечне видалення; визначати місця розміщення підприємств, установок, полігонів, комплексів, сховищ та інших об'єктів поводження з відходами, проектувати та будувати регіональні і міжрегіональні комплекси оброблення, знешкодження, утилізації та видалення відходів, якщо вони не відповідають екологічним та санітарно-гігієнічним вимогам; приймати рішення про розміщення і розвиток міст та інших населених пунктів без визначення технічних та інших заходів щодо створення умов для утилізації чи видалення побутових відходів; вводити в дію нові і реконструйовані підприємства та інші об'єкти, не забезпечені устаткуванням і технологіями для безпечного поводження з відходами, та в разі відсутності даних, необхідних для оцінки їх впливу на навколишнє природне середовище та здоров'я людини, згідно з установленим порядком; передавати чи продавати небезпечні відходи громадянам, підприємствам, установам та організаціям, якщо вони не забезпечують утилізації чи видалення цих відходів екологічно безпечним способом; залучати дітей і підлітків до організованого збирання відходів (як вторинної сировини), небезпечних для здоров'я; порушувати строки переробки відходів, ввезених в Україну відповідно до встановлених квотами умов; порушувати встановлені квоти на ввезення в Україну відходів як вторинної сировини; ввезення в Україну, за винятком транзитного перевезення, будь-яких відходів з метою їх зберігання чи видалення; з 1 січня 2018 року захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів. Законодавством України можуть передбачатися й інші спеціальні заходи щодо обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини.
Згідно з ч. 2 ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» (у редакції чинній на момент виникнення правовідносин) здійснення операцій у сфері поводження з відходами дозволяється лише за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на визначених місцевими радами територіях із додержанням санітарних та екологічних норм у спосіб, що забезпечує можливість подальшого використання відходів як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
В той же час, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру» внесено зміни до Закону України «Про відходи» та Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», якими передбачено скасування дозволу на розміщення відходів та, одночасно, передбачено дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
Дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, що передбачений положеннями Закону України «Про відходи» міститься у Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності (Додаток до Закону України від 19.05.2011 року №3392- VI).
20.01.2015р. Кабінетом Міністрів України складено проект Постанови «Про надання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, порядку подання декларації про відходи та її форми», але станом на цей час даний документ не затверджено, та знаходиться в стадії проекту, який наразі не є чинним.
Судом встановлено, що Голова правління ПРАТ «Чорноморський паливний термінал» ОСОБА_3 звернувся 14.04.2014р. до Міністерства екології та природних ресурсів України з проханням надати дозвіл на розміщення небезпечних відходів та погодити ліміт на утворення та розміщення небезпечних відходів на 2014-2016 роки для ПРАТ «Чорноморський паливний термінал» з відповідними документами, що підтверджується супровідним листом №175 від 14.04.2014р. Зазначений супровідний лист та документи для отримання вказаного дозволу отримані Міністерством екології та природних ресурсів України 23.04.2014р за вхід. №15334/10-14. (а.с.41)
Листом заступника директора Департаменту екологічної безпеки та дозвільної системи начальника відділу ОСОБА_4 №2837/07/113-14 від 29.05.2014р. повідомлено ПРАТ «Чорноморський паливний термінал», що з 26.04.2014р. субєкти господарювання можуть провадити господарську діяльність без одержання лімітів на утворення та розміщення відходів та дозволів на розміщення відходів. При цьому, пакет документів для одержання погодження проектів лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів та дозволів на розміщення небезпечних відходів, у звязку з тим, що необхідність одержання зазначених документів дозвільного характеру скасовано. (а.с.42)
Відповідно до листа №487 від 04.12.2014р., голова правління ПРАТ «Чорноморський паливний термінал» ОСОБА_3 звернувся Департаменту екології та природних ресурсів з проханням надати розяснення стосовно провадження господарської діяльності у сфері поводження з відходами у 2015 році. (а.с.44)
Одеська обласна державна адміністрація Департамент екології та природних ресурсів розглянувши лист ПРАТ «Чорноморський паливний термінал» №487 від 04.12.2014р. повідомила позивача, що станом на 01.01.2015р. Порядок надання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами Кабінетом Міністрів України не затверджено та досі не визначено вичерпний перелік документів, які субєкту господарювання необхідно подати на одержання зазначеного дозволу. При цьому, повідомлено, що відповідно до Положення про Департамент, затвердженим розпорядженням голови Одеської обласної держаної адміністрації №458/А-2013 від 21.05.2013р. не передбачено жодних повноважень щодо надання розяснень щодо застосування норм діючого законодавства, у звязку з цим рекомендовано звернутись саме до Міністерства екології та природних ресурсів України. (а.с.45)
Окрім того, 31.12.2014р. за вих.10213/0/20-14 Міністерством екології та природних ресурсів України надано розяснення, згідно якого статтею Закону України «Про відходи» до обовязків субєктів господарської діяльності поводження з відходами віднесено зокрема, мати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами. Субєкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких Пзув від 50 до 1000 зобовязані щороку подавати декларацію про відходи за формою та у порядку встановленими Кабінетом Міністрів України. Разом з цим, пунктом 40 додатку до Закону України №3392-VI від 19.05.2011р. «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» до документів дозвільного характеру віднесено дозвіл на здійснення операцій у сфері з поводження з відходами. Однак, як зазначено у розясненні, на сьогоднішній день порядку подання декларації про відходи не затверджено. Пунктом 3 Прикінцевих положень до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру» №3392-VI від 19.05.2011р. Кабінету Міністрів України доручено у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим законом. У звязку з зазначеним, Держпідприємництво наголошує на необхідності термінового вжиття заходів щодо нормативного врегулювання питання видачі дозволів на здійснення операцій у сфері з поводження з відходами. (а.с.43)
Міністерством екології та природних ресурсів України листом №7/3640-14 від 22.12.2014р. надано розяснення, що з 26.04.2014р. субєкти господарювання можуть провадити господарську діяльності без одержання лімітів на утворення та розміщення відходів та дозволів на розміщення відходів. (а.с.46)
Запитом на інформацію №62 від 15.02.2016р. (а.с.50) позивач звернувся до Одеської обласної державної адміністрації Департаменту екології та природних ресурсів на який надано відповідь №945/02/892 від 01.03.2016р. (а.с.51-52), у якій зазначено, зокрема, що якщо субєкт господарської діяльності не отримав дозвіл з причин нестачі порядку видачі цього дозволу або не забезпечення організації процесу його видачі та у такій ситуації не буде вини субєкта господарювання. Якщо не має вини субєкта господарювання, то він не може бути притягнутий до відповідальності, до нього також не можуть застосовуватись штрафні санкції у вигляді зупинення чи обмеження його діяльності.
З огляду на те, що позивач здійснював заходи щодо отримання дозволу, а також те, що Порядок надання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами КМУ на дату видання оскаржуваного п.3 припису №19 від 11.08.2017р. не затверджено, суд дійшов висновку, що п.3 припису №19 від 11.08.2017р. яким ПРАТ «Чорноморський паливний термінал» зобовязано отримати дозвіл тому як утворювати відходи можливо при наявності дозволу, одержання якого передбачено законодавством (дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами) є безпідставним.
В силу п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 69 та ч.1 ст. 70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 70 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Частиною 1 ст.71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі викладеного, враховуючи що відповідач не довів суду правомірність прийнятого в частині пункту 3 припису №19 від 11.08.2017р. яким ПРАТ «Чорноморський паливний термінал» зобовязано, зокрема: що утворювати відходи можливо при наявності дозволу, одержання якого передбачено законодавством (дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами), суд вважає, що адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Чорноморський паливний термінал» до Державної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про визнання протиправним та скасування пункту 3 припису Державної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря від 11.08.2017р. складеного відносно Приватного акціонерного товариства «Чорноморський паливний термінал» підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з платіжного доручення №201 від 17.08.2017р. позивачем сплачено судовий збір за подання адміністративного позову немайнового характеру у розмірі 1600,00грн. (а.с.11)
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Приватного акціонерного товариства «Чорноморський паливний термінал» у повному обсязі, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Державної екологічної інспекції України, Державної екологічної інспекції Північно-західного регіону Чорного моря на користь позивача 1600,00 грн. суму сплаченого судового збору.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Чорноморський паливний термінал» (код ЄДРПОУ 31886323, адреса: 68000, Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Північна, буд. 2) до Державної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про визнання протиправним та скасування пункту 3 припису Державної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря від 11.08.2017р. складеного відносно Приватного акціонерного товариства «Чорноморський паливний термінал» - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати пункти 3 припису Державної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря від 11.08.2017р. складеного відносно Приватного акціонерного товариства «Чорноморський паливний термінал».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Державної екологічної інспекції України, Державної екологічної інспекції Північно-західного регіону Чорного моря на користь Приватного акціонерного товариства «Чорноморський паливний термінал» (код ЄДРПОУ 31886323, адреса: 68000, Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Північна, буд. 2) 1600,00 грн. суму сплаченого судового збору.
Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено та підписано суддею 09.10.2017р.
Суддя Я.В. Балан
.