Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.08.2009 р. Справа №20/132
за позовом Лубенського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі:
1.Міністерства палива та енергетики України, м. Київ.
2.Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Лубнигаз", м. Лубни.
до Відкритого акціонерного товариства "Оржицький цукровий завод", смт. Новооржицьке, Оржицький район, Полтавська область.
про стягнення 1 142 459 грн. 70 коп.
Суддя Киричук О.А.
Представники:
від позивачів: 1. не з"явився.
2. Таращенко В.І., дов. № 25 від 10.010.2009 року.
від відповідача: Канівець О.М., дов. № 503 від 16.12.2008 року.
від прокуратури: Харенко В.М.
Розглядається позовна заява про стягнення 1 142 459 грн. 70 коп., в тому числі 680 530 грн. 77 коп. - основного боргу, 242 737 грн. 57 коп. - пені, 191 663 грн. 51 коп. - інфляційних нарахувань, 30 249 грн. 97 коп. - 3 % річних.
20.07.2009 року Позивач 2 - Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Лубнигаз", м. Лубни, надав суду заяву про зменшення розміру позовних вимог (вхід. № 09138 від 20.07.2009 року), в якій просить стягнути з відповідача 625 530 грн. 77 коп. - основного боргу, 268 227 грн. 99 коп. - пені, 188 941 грн. 39 коп. - інфляційних нарахувань та 33 426 грн. 59 коп. - 3% річних.
В судовому засіданні 11.08.2009р. сторони повідомили про сплату відповідачем суми основного боргу, у зв”язку з чим прокурор подав заяву про зменшення розміру позовних вимог в частині стягнення суми основного боргу.
Суд приймає до уваги, що відповідно до ст.22 ГПК України позивач вправі зменшити розмір позовних вимог. Таким чином, судом розглядаються позовні вимоги про стягнення 268 227 грн. 99 коп. - пені, 188 941 грн. 39 коп. - інфляційних нарахувань та 33 426 грн. 59 коп. - 3% річних.
Відповідач проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву (вхід. № 09343 від 23.07.2009 року), та просить позовну заяву залишити без розгляду.
В судовому засіданні 11.08.2097р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив:
15.09.2008 пору між Відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Лубнигаз " (надалі - позивач) та Відкритим акціонерним товариством "Оржицький цукровий завод" (надалі - відповідач) укладено договір № 1509/2008-215 на постачання та транспортування природного газу (надалі - договір).
Згідно умов договором позивач зобов'язався транспортувати і передати у власність відповідачу в 2008 році природний газ в обсязі до 16 500 тис. куб. м., а відповідач зобов'язався прийняти та оплатити природний газ на умовах та в строки передбачені договором.
На виконання умов договору позивач транспортував та передав Відповідачу протягом жовтня-грудня 2008 року природний газ в обсязі 14 280 742 тис. куб. м.
Факт транспортування та передачі природного газу підтверджується актами прийому-передачі газу на загальну суму 23 366 645 грн. 43 коп.
Відповідно до п.п. 3.5., 6.2. договору, остаточні розрахунки між сторонами, здійснюються до 5 числа місяця, наступного за місяцем поставки, згідно актів приймання-передачі газу, в яких визначаються фактичні обсяги поставленого та транспортованого газу.
Як зазначають позивачі на момент подання позову Відповідач розрахувався за поставлений газ та послуги по його транспортуванню по договору № 1509/2008-215 від 15. 09 2008 року частково в сумі - 22 741 114 грн. 66 коп., заборгованість склала 625 530 грн. 77 коп.
У відповідності до п.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
На момент винесення рішення відповідач сплатив суму основного боргу, проте сплата відбулася з порушенням строків, встановлених в п.п. 3.5., 6.2. договору.
Згідно п. 7.2 Договору в разі неоплати або несвоєчасної оплати за спожитий газ та послуги з його транспортування у строки встановлені договором покупець сплачує на користь Постачальника, крім суми заборгованості за весь час прострочення, пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, встановленої на цей період, нараховану на суму простроченого платежу за кожен день прострочення.
У відповідності до умов договору Позивачем правомірно нарахована пеня за період з 06.12.2008 року по 05.06.2009 року, що складає - 268 227 грн. 99 коп. (розрахунок в матеріалах справи).
Господарський суд відповідно до п.3 ст. 83 ГПК України, приймаючи рішення, має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки.
Відповідно до п.3 ст. 551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він перевищує розмір збитків та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Ст. 233 ГК України передбачає у разі, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов’язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов’язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов’язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може, з урахуванням інтересів боржника, зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
Враховуючи сплату відповідачем суми основного боргу на час винесення рішення та скрутне фінансове становище відповідача, суд зменшує розмір пені на 90%, у зв"язку з чим з відповідача стягується пеня у сумі 26822,80 грн.
Згідно п.7.1 Договору за невиконання або неналежне виконання своїх зобов"язань за Договором сторони несуть відповідальність у відповідності з чинним законодавством України.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних від простроченої суми.
Посилаючись на ч. 2 ст.625 ЦК України позивач у позовній заяві (з врахуванням заяви про зменшення позовних вимог) правомірно нарахував відповідачу 188 941 грн. 39 коп. - інфляційних нарахувань з грудня 2008 року по червень 2009 року та 3 % річних з 06.12.2008 року по 05.06.2009 року в сумі - 33 426 грн. 59 коп. (розрахунок в матеріалах справи).
Посилання відповідача у відзиві на позов на відсутність прав у прокурора на звернення до господарського суду з даним позовом є необґрунтованими, виходячи з наступного.
Міністерство палива та енергетики України, є центральним органом виконавчої влади, на який покладено функцію здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу.
Державою надано НАК "Нафтогаз України" спеціальний дозвіл на транспортування та безперебійне постачання природного газу, який є стратегічною природною сировиною і має для України загальнодержавне значення.
Для здійснення цих функцій діє, зокрема, і ВАТ " Лубнигаз". Так, відповідно до ПКМУ від 27.12.2001 р. № 1729 "Про порядок забезпечення галузей національної економіки та населення природним газом" потреба в природному газі населення задовольняється з ресурсів газу, видобутого підприємствами Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" та іншими господарськими товариствами, частка держави в статутному фонді яких перевищує 50 відсотків акцій, а також господарськими товариствами акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, та з інших ресурсів природного газу Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".
Предметом діяльності ВАТ "Лубнигаз", відповідно до вказаної ПКМУ, Статуту ВАТ "Лубнигаз", є забезпечення споживачів природним газом із ресурсів НАК "Нафтогаз України" та його дочірніх компаній, шляхом його транспортування через систему розподільчих газопроводів України, в тому числі через систему розподільчих газопроводів товариства. Відкрите акціонерне товариство "Лубнигаз" є спеціалізованим підприємством по газопостачанню та газифікації НАК "Нафтогаз України", яка створена як правонаступник ДАХК "Укргаз", на виконання Указу Президента України від 25.02.1998 р. № 151 "Про реформування нафтогазового комплексу України" та постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 р. № 747 "Про утворення Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".
Так, згідно з вказаною ПКМУ від 25.05.1998 р. № 747, статутний фонд Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" формується шляхом передачі до нього пакетів акцій, залишених у державній власності, відкритих акціонерних товариств, зазначених у додатку 2 до цієї постанови, тобто в тому числі шляхом передачі 51% акцій ВАТ " Лубнигаз", що належать державі.
Частка державної власності у статутному фонді ВАТ "Лубнигаз", відповідно до вказаних нормативних актів та згідно акту прийому-передачі акцій від 21.09.1998 р. між ВАТ "Лубнигаз" і НАК "Нафтогаз України", складає п'ятдесят один відсоток. Отже, Відкрите акціонерне товариство "Лубнигаз" є господарським товариством з 51 % державної власності у статутному фонді.
Відповідно до статуту ВАТ "Лубнигаз" засновником товариства є Державний комітет України по нафті і газу. Акціонерними товариствами є, в тому числі, держава в особі НАК "Нафтогаз України". Права держави як власника пакету акцій в розмірі 51% статутного фонду ВАТ "Лубнигаз" врегульовані статтями 10, 41 Закону України "Про господарські товариства", статтею 88 Господарського кодексу України.
Згідно з положеннями ст. 121 Конституції України на прокуратуру покладено функції представництва інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про прокуратуру" при виявленні порушень закону, прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатися до суду із заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Статтею 36-1 даного Закону визначено підстави представництва прокурором інтересів держави, а саме: наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року у справі № 1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо).
Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту.
Аналогічна позиція викладена в Постанові Верховного Суду України № 05-5-46/8142 від 03.04.07 р.
Враховуючи викладене, а також те, що власником природного газу реалізацію та транспортування якого здійснює ВАТ "Лубнигаз" є держава, невиконання зобов'язань Відповідачем за наданий газ та послуги з його транспортування, спричиняє неотримання коштів господарським товариством з 51% державною власністю у статутному фонді (ВАТ "Лубнигаз") та відповідно неотримання коштів державним підприємством НАК "Нафтогаз України", засновником якого є Кабінет Міністрів України, що порушує економічні інтереси держави, спричиняє ненадходження до бюджету сум загальнообов'язкових платежів, передбачених Законами України про державний бюджет на відповідний рік, не дає можливості державі в особі НАК "Нафтогаз України", повною мірою розраховуватися по внутрішніх та зовнішніх боргах, в т.ч. перед експортерами природного газу.
Таким чином, такими, що підлягають задоволенню, є вимоги про стягнення 2682 грн. 27 коп. пені, 188 941 грн. 39 коп. інфляційних нарахувань, 33 426 грн. 59 коп. 3% річних.
Сплата державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст. 49 ГПК України покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Оржицький цукровий завод" (ідентифікаційний код 05463791, 37714 Полтавська область, Оржицький район, смт Новооржицьке, вул. Леніна, 2, п/р №26001179342068 в ПРУ КБ "Приватбанк", м. Полтава, МФО 31401) на користь Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Лубнигаз" (ідентифікаційний код 05524713, 37500, м. Лубни, вул. Л.Толстого, 87, п.р. 26003170395001 в ПРУ КБ "ПриватБанк" м. Полтава, МФО 331401) 26822 грн. 80 коп. - пені, 188 941 грн. 39 коп. - інфляційних нарахувань, 33 426 грн. 59 коп. - 3% річних;
- в доход Державного бюджету України (на рахунок УДК у м. Полтава, р/р 31118095700002 ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019 ЄДРПОУ 34698804, код платежу 22090200) - 4905 грн. 96 коп. державного мита;
- в доход Державного бюджету України (одержувач УДК у м. Полтава, ЄДРПОУ 34698804, банк: ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019, на рахунок 31211259700002, код бюджетної класифікації 22050000, символ 259) 118 грн. 00 коп. витрат з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
Видати накази з набранням цим рішенням законної сили.
Суддя Киричук О.А.