
Справа №359/7793/17
Провадження № 3/359/3353/2017
Протокол № 0406/12500/17
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
6 жовтня 2017 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Вознюк С.М., за участю представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, представника митниці ОСОБА_2 розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці ДФС, про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, щодо громадянки ОСОБА_3 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Україна, Чернігівська обл., місце проживання зі слів пасажира: ОСОБА_3, м. Афула, вул. Куманіют, буд. 45, метапеліт, паспорт громадянина ОСОБА_3 30321871 виданий 18.09.2014 року, -
в с т а н о в и в :
07.09.2017 року о 09 годині 30 хвилин під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу „Приліт терміналу „D ДПМА Бориспіль громадянка ОСОБА_3 ОСОБА_4, яка прилетіла до України з ОСОБА_3 м. Тель-Авів, рейсом № 778, літаком а/к «МАУ» своїми діями обрала канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані нею через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення.
Після перетину пасажиркою „білої лінії, яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю «зелений коридор», на підставі п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного Кодексу У країни пасажирці було задано питання щодо наявності у неї готівкових коштів, на що вона відповіла, що має при собі 10 000 доларів США. Після цього пасажирку було запрошено до службового приміщення митниці залу „Приліт терміналу "D" ДП МА „Бориспіль, де нею була видана готівка в розмірі 13030 доларів США, які знаходились у різних відділеннях жіночої сумки пасажирки (ручна поклажа).
Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів громадянки ОСОБА_4 готівка належить їй особисто. Пасажирка обрала проходження митного контролю зеленим коридором, де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує 10000 євро (чи еквівалент цієї суми в іншій валюті).
З виявленої суми громадянці ОСОБА_3 ОСОБА_4, було пропущено норму звезення на одну особу в сумі 10 000 євро, а саме 11 930 доларів США (еквівалент 10 000 євро за курсом НБУ на 07.09.2017р.). За протоколом про порушення митних правил шлучено 1100 доларів США.
На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажирка не надана, до моменту перетину ним «білої лінії» до інспекторів митниці не зверталась.
Таким чином, своїми діями громадянка ОСОБА_3 ОСОБА_4, під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушила встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянкою ОСОБА_3 ОСОБА_4, яка формою проходження митного контролю обрала проходження через «зелений коридор», готівкових коштів в обсязі, що підлягає обовязковому письмовому декларуванню у повному обсязі, передбаченому відповідно до Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженою Постановою Правління НБУ № 148 від 27.05.2008 р. зі змінами внесеними Постановою Правління НБУ № 312 від 25.07.2012 p., мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
У звязку з цим працівниками митниці складено протокол про порушення митних правил № 0406/12500/17 один примірник якого вручено під підпис громадянці ОСОБА_3 ОСОБА_4 і в якому було зазначено про час та місце розгляду справи про порушення митних правил.
З виявленої суми громадянці ОСОБА_3 ОСОБА_4 було пропущено 10000 євро, а саме 11930 доларів США (еквівалент 10000 євро за курсом НБУ на07.09.2017 р.).
За протоколом тимчасово вилучено: 1100 доларів США.
Підстав для відкладення розгляду справи, направлення матеріалів для додаткової перевірки, закриття провадження в справі, - не встановлено.
В судовому засіданні представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності зазначив, що правопорушення ОСОБА_4 вчинила ненавмисно і з необережності, всі кошти це її особиста заробітна плата, отримана законним шляхом. З метою їх подальшого використання для лікування родича на Україні, а саме брата, який потребує операції на серці ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2. В підтвердження цього надав копію висновку із медичної картки стаціонарного хворого № 1845 кардіологічного відділення № 1 для хворих після малоінвазивних операцій на серці ОСОБА_5 та копію консультаційного висновку спеціаліста. Кошти перевозилися без ознак приховування, надавалися без ознак приховування, для огляду та вилучення добровільно.
Представник митниці просив суд застосувати до порушника стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилученої валюти, оскільки це передбачено санкцією ст. 471 МК України.
Заслухавши пояснення представника особи, яка притягається до відповідальності та представника митниці, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях громадянки ОСОБА_3 ОСОБА_4 вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.
Так, дійсно громадянка ОСОБА_3 ОСОБА_4 допустила порушення вимог ст. 366 МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
З цього приводу у суду достатні підстави для визнання громадянки ОСОБА_3 ОСОБА_4 винною у скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, оскільки протокол складено 07.09.2017 року, а даними, що в ньому містяться, підтверджено факт вчинення ним даного митного правопорушення.
Вина правопорушника, окрім визнання, як вчиненого з необережності та неумисно, підтверджується даними протоколу про порушення митних правил, даними службової записки та встановлена судом.
У відповідності з положеннями ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно ст. 9 Конституції України, а також ст. 17 Закону України «Про міжнародні договори» від 22.12.1993 року, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є часткою національного законодавства України. Також передбачається, що якщо міжнародним договором встановлені інші права, ніж ті, які передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Тобто в такому випадку міжнародно-правові норми мають пріоритетне значення.
17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію «Про захист прав і основних свобод людини», а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, які є невід'ємною частиною Конвенції, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.
Правопорушення, яке вчинила ОСОБА_4 полягало у переміщенні через митний кордон не задекларованих митному органу коштів, що підлягає обов'язковому декларуванню. З виявленої суми громадянці ОСОБА_3 ОСОБА_4 було пропущено 10000 євро, а саме 11 930 доларів США (еквівалент 10 000 євро за курсом НБУ на 07.09.2017р.). За протоколом про порушення митних правил шлучено 1100 доларів США.
Слід зауважити, що діючим законодавством України ввезення готівкової іноземної валюти в Україну, в принципі не обмежена, обмежена лише сума (10000 євро), яка може бути ввезена без письмового декларування.
Об'єктивна сторона правопорушення, яке вичинила громадянка ОСОБА_3 ОСОБА_4 полягає в недекларуванні іноземної валюти при проходженні митного контролю в "зеленому коридорі", тобто в зоні спрощеного митного контролю, відповідальність за що передбачена ст. 471 МК України.
Згідно зі ст. 471 МК України, за таке правопорушення передбачено накладення адміністративного стягнення в виді штрафу і конфіскації не задекларованої валюти.
За матеріалами справи жодних даних, які б давали суду підстави вважати, що шляхом застосування конфіскації буде попереджена інша незаконна діяльність - легалізація злочинних доходів, торгівля наркотиками, фінансування тероризму, ухилення від сплати податків, тощо - відсутні.
Ввезення даної суми з України допускається, за умови її декларування митному органу та наявності банківської довідки на підтвердження її походження.
Таким чином, єдине діяння, яке вчинила ОСОБА_4 полягає в ненаданні митному органу відповідної декларації.
За вище вказане правопорушення, яке полягає в недекларуванні іноземної валюти, ОСОБА_4 підлягає адміністративному стягненню у виді штрафу.
Шкода, яку ОСОБА_4 потенційно могла завдати державі, була незначною: вона не ухиляється від сплати мита та інших зборів і не завдала державі іншої шкоди. Таким чином, метою конфіскації було не відшкодування майнової шкоди, завданої державі, оскільки вона не зазнала ніяких збитків внаслідок невнесення заявником відомостей до митної декларації.
На підставі статті ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що помякшують і обтяжують відповідальність.
Обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи характер скоєного, виходячи із ч. 3 ст. 462 МК України, матеріали справи, встановлені судом обставини, пояснення представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку представника митниці, зазначені норми закону, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.).
Так, при прийнятті рішення суддею враховується походження валюти, що остання є заробітною платою ОСОБА_4 та її чоловіка, та призначення останньої на лікування близького родича ОСОБА_5, про що подано відповідні докази.
З цього приводу підстав для застосування додаткового покарання - конфіскації вилученої валюти у суду немає, яке вказане в санкції ст. 471 МК України. При цьому судом враховано, що правопорушення вчинено з необережності, вперше, вилучена валюта, є її особистою.
Саме таке стягнення суддя вважає достатнім для виправлення та належної поведінки ОСОБА_4 в подальшому.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з ОСОБА_4 на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 320 грн. 00 коп.
Керуючись ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 3, 10, ст. 471 МК України (в редакції 2012 р.), Європейською Конвенцією «Про захист прав і основних свобод людини», ст. 8, 23, 33 КУпАП суддя -
п о с т а н о в и в :
Громадянку ОСОБА_3 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнати винною у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти штраф у розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп.
Вилучену згідно протоколу про порушення митних правил № 0406/12500/17 року від 7 вересня 2017 року валюту в розмірі 1100 (одна тисяча сто) доларів США повернути громадянці ОСОБА_3 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина ОСОБА_3 30321871 виданий 18.09.2014 року.
Сума штрафу підлягає сплаті на користь держави України (отримувач: Бориспіль УДКСУ/Київська митниця ДФС, ЄДПОУ: 38007070, МФО банку: 821018, КДБ: 21081100, р/р: 31117106705004, 050*) та підлягає зверненню на вилучену згідно протоколу суму 1700 грн. 00 коп. в рахунок оплати штрафу.
Стягнути з громадянки ОСОБА_3 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина ОСОБА_3 30321871 виданий 18.09.2014 року, - на користь державного бюджету України (р/р № 31216206700004, МФО: 821018, код за ЄДРПОУ 38007070, банк: ГУДКСУ у Київській області м. Київ, отримувач коштів Бориспільське управління Державної казначейської служби України Київської області: 22030001, призначення платежу *;101;) судовий збір в розмірі 320 (триста двадцять) грн. 00 коп.
Стягнути з громадянки ОСОБА_3 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина ОСОБА_3 30321871 виданий 18.09.2014 року, - на користь Київської митниці ДФС (р/р № 35211035089083, МФО: 821018, код за ЄДРПОУ 39470947) понесені витрати у справі про порушення митних правил на транспортування предметів правопорушення в розмірі 34 грн. 55 коп.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути предявлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Постанова суду набрала законної сили ____.
Суддя С.М. Вознюк