
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 жовтня 2017 р. Справа №805/3231/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 11 год. 40 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бабаш Г.П.,
при секретарі - Кочетові В.К.,
за участю позивача - Кондрацького О.Г. (за довіреністю),
за участю відповідача - ОСОБА_2 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Артемівського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції до Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Донецькій області про стягнення суми виплаченої допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_3 у розмірі 35941,89грн., -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Артемівський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції звернувся до суду з адміністративним позовом до Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Донецькій області про стягнення суми виплаченої допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_3 у розмірі 35 941,89грн.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що ОСОБА_3 був звільнений з органів міліції та перебував на обліку в Артемівському міському центрі зайнятості з 17.11.2014 року по 05.11.2015 року і отримав допомогу у розмірі 35941,89грн. Внаслідок поновлення на роботі відповідно до постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.06.2015р. ОСОБА_3 був знятий з обліку осіб, які шукають роботу. Також ОСОБА_3 припинено виплату допомоги по безробіттю відповідно до абз. 10 пп. 1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого Постановою КМУ від 20.03.2013 р. №198. Позивач, посилаючись на п. 4 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», просить стягнути з Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Донецькій області суму виплаченої допомоги по безробіттю громадянину ОСОБА_3 у розмірі 35 941,89 грн.
Відповідач позовні вимоги не визнав, надав до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що Артемівський центр зайнятості пропустив строк звернення до суду із позовом. Крім того, відповідач вказує на те, що адміністративна справа №826/17673/14 за позовом ОСОБА_3 знаходиться на розгляді у Вищому адміністративному суді України за касаційною скаргою Міністерства внутрішніх справ України, на теперішній час остаточне рішення щодо поновлення ОСОБА_3 на посаді начальника Часів-Ярського МВ Артемівського МВ (з обслуговування м. Артемівськ та Артемівського району) ГУ МВС України в Донецькій області не прийнято, а тому даний позов щодо стягнення є передчасним. Таким чином, просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав пояснення, аналогічні викладеним у запереченнях проти позову, просив у задоволенні позову відмовити.
Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
ОСОБА_3 був звільнений з посади начальника Часів-Ярського ВМ Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) Головного управління МВС України в Донецькій області 26.08.2014 року.
17.11.2014 року ОСОБА_3 звернувся до Артемівського міського центру зайнятості з заявою про надання йому статусу безробітного.
Відповідно до наданого позивачем розрахунку ОСОБА_3 з 24.11.2014 року по 21.10.2015 року виплачено допомогу по безробіттю на загальну суму 35941,89 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.06.2015 року в адміністративній справі №826/17673/14, залишеною без змін ухвалою суду Київського апеляційного адміністративного суду від 24.09.2015 року, ОСОБА_3 поновлений на посаді начальника Часів - Ярського МВ Артемівського МВ (з обслуговування м. Артемівськ та Артемівського району) ГУ МВС України в Донецькій області.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.03.2016 року у справі №826/17673/14 постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.06.2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.09.2015 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.01.2017 року в адміністративній справі №826/17673/14, залишеною без змін ухвалою суду Київського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2017 р., ОСОБА_3 поновлений на посаді начальника Часів - Ярського МВ Артемівського МВ (з обслуговування м. Артемівськ та Артемівського району) ГУ МВС України в Донецькій області.
На теперішній час адміністративна справа № 826/17673/14 за позовом ОСОБА_3 перебуває на розгляді у Вищому адміністративному суді України.
Листом-претензією від 19.01.2016р. №06/342 Артемівський центр зайнятості повідомив Артемівський МВ (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) ГУ МВС України в Донецькій області про необхідність повернення матеріального забезпечення, виплаченого ОСОБА_3, у розмірі 35 941,89 грн. з приводу поновлення зазначеної особи на службі.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-ІІІ від 02.03.2000 року, Законом України «Про зайнятість населення» № 5067-VI від 05.07.2012 року, Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 20.03.2013 року.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» безробіття - соціально-економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування.
У відповідності п. 2 ч. 1 ст. 45 цього ж Закону реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі поновлення на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили.
Згідно ч. ч. 1, 3, 4 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років, а для осіб, зазначених у частині другій статті 6 цього Закону та абзаці третьому частини четвертої статті 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 31 цього ж Закону виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.
Відповідно до п. 4 ст. 35 даного Закону з роботодавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Згідно з пп. 1 п. 37 Порядку реєстрації перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2013 року №198, реєстрація безробітних припиняється з дня поновлення зареєстрованого безробітного на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили.
Отже, з аналізу наведених норм вбачається, що в разі поновлення безробітного на посаді, яку він обіймав до встановлення йому статусу безробітного, за рішенням суду реєстрація такої особи як безробітного та виплата такій особі допомоги по безробіттю припиняється. При цьому, у випадку поновлення працівника на посаді за рішенням суду сума виплаченої працівнику допомоги по безробіттю стягується з роботодавця.
Суд критично оцінює доводи представника відповідача стосовно того, що рішення про поновлення ОСОБА_3 на посаді начальника Часів-Ярського ВМ Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) Головного управління МВС України в Донецькій області на теперішній час не є остаточним з приводу перебування адміністративної справи №826/17673/14 на розгляді у Вищому адміністративному суді.
Так, відповідно до чч. 1, 3 ст. 254 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Відповідно до приписів ст. 257 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Конституцією України встановлена обов'язковість виконання судових рішень, які набрали законної сили.
Таким чином, враховуючи те, що постанова суду в адміністративній справі №826/17673/14 в частині поновлення ОСОБА_3 на посаді начальника Часів-Ярського ВМ Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) Головного управління МВС України в Донецькій області є такою, що набрала законної сили, беручи до уваги приписи Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» щодо наявності обов'язку проведення з роботодавця утримань суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду, враховуючи нездійснення відповідачем перерахування отриманих ОСОБА_3 коштів у розмірі 35941,89грн. на рахунок центру зайнятості в добровільному порядку, суд вважає позовні вимоги Артемівського міського центру зайнятості обґрунтованими.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Згідно з частин 1 та 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги Артемівського міського центру зайнятості підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись, ст.ст. 2, 8-11, 17, 69-71, 86, 94, 158-163, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Артемівського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції до Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Донецькій області про стягнення суми виплаченої допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_3 у розмірі 35 941,89 грн., - задовольнити.
Стягнути з Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Донецькій області (ЄДРПОУ 08671567) на користь Артемівського міського центру зайнятості (р/р 37173300901015 одержувач Артемівський міський центр зайнятості, ЄДРПОУ 25103706, банк одержувача ГУ ДКСУ м. Донецьк, МФО 834016) суму виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 35941, 89 (тридцять п'ять тисяч дев'ятсот сорок одна) грн. 89 коп.
Постанову ухвалено 04 жовтня 2017 року.
Повний текст постанови складено 09 жовтня 2017 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бабаш Г.П.