
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 жовтня 2017 р. Справа №805/2807/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови:17:35
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Христофорова А.Б.,
при секретарі Кульматицькій В.М.,
за участю:
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представників відповідачів ОСОБА_3,ОСОБА_4,
третіх осіб ОСОБА_5,ОСОБА_6.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу агропромислового розвитку Слов'янської районної державної адміністрації, Управління Державної казначейської служби України у м. Слов'янську Донецької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - головного спеціаліста Відділу агропромислового розвитку Слов'янської районної державної адміністрації ОСОБА_6, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - начальника відділу агропромислового розвитку ОСОБА_5, про визнання протиправним наказу про звільнення, поновлення на роботі, стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу та моральної шкоди,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Слов'янської районної державної адміністрації, за участю третьої особи: начальника відділу агропромислового розвитку ОСОБА_5 (далі третя особа-1) про визнання протиправним наказу про звільнення №1-к від 03.01.2017 року, поновлення на роботі, стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу та моральної шкоди у сумі 5000,00 грн, в обґрунтування позовних вимог зазначив, що 14.12.2010 року його було прийнято на роботу на посаду головного спеціаліста з технічної політики та охорони праці управління агропромислового розвитку Слов'янської райдержадміністрації, в подальшому посада яку він обіймав перейменовувалась та 15.06.2016 року його переведено на посаду головного спеціаліста відділу агропромислового розвитку, 31.10.2016 року була затверджена посадова інструкція головного спеціаліста відділу агропромислового розвитку Слов'янської районної державної адміністрації, з наказом його ознайомили 08.11.2016 року та вручено «попередження» від 31.10.2016 року в якому попереджено про зміну з 03.01.2017 року істотних умов праці по закінченні 2 місяців з моменту вручення попередження, а саме зміну функціональних обов'язків, які полягають у виконанні обов'язків бухгалтера. Зазначив, що має освіту інженера-механіка, та у попередженні зауважив про помилковість зазначеної пропозиції, оскільки освіти бухгалтера він немає. 03.01.2017 року на підставі п.6 ст. 36 КЗпП його звільнено з посади, в наказі зазначено «заява про незгоду від продовження роботи у зв'язку зі зміною істотних умов праці». Вважає звільнення незаконним, безпідставним і таким що не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки відповідачем було грубо порушено вимоги чинного трудового Законодавства України. Причиною його звільнення, зазначені за п.6 ст.36 КЗпП України, не відповідають дійсним обставинам справи та є незаконними, тому що переведення на іншу посаду не є зміною істотних умов праці в розумінні п.6 ст.36 КЗпП України, оскільки під час переведення відбувається зміна посади, а не істотних умов праці на займаній посаді, з огляду на що звернувся до суду.
Ухвалою суду здійснено заміну відповідача на Відділ агропромислового розвитку Слов'янської районної державної адміністрації (далі відповідач-1), залучено другого відповідача Управління Державної казначейської служби України у м. Слов'янську Донецької області (далі відповідач-2), залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - головного спеціаліста Відділу агропромислового розвитку Слов'янської районної державної адміністрації ОСОБА_6 (далі третя особа-2).
Відповідач-1 надав заперечення на адміністративний позов, мотивуючи тим, що у штатному розписі управління агропромислового розвитку була передбачена посада головного спеціаліста-бухгалтера та у лютому 2016 року проведено скорочення штатних одиниць, за наслідком чого було проведено зміни в організації виробництва та праці, а саме зміну функціональних обов'язків спеціалістів. Наказом від 31.10.2016 року щодо перерозподілу функціональних обов'язків були ознайомлені всі спеціалісти відділу, а також ОСОБА_1, тобто 31.10.2016 року його було попереджено про зміни істотних умов праці, від підпису він відмовився про що складено акт, протягом 60 календарних днів з дня ознайомлення з повідомленням заяв не надходило. Отже звільнення ОСОБА_8 було здійснено правомірно. З урахуванням зазначеного відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги навівши доводи аналогічні зазначеним у позовній заяві просив суд їх задовольнити.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав адміністративний позов, в обгрунтування навів доводи аналогічні зазначеним у позовній заяві, просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача-1 у судовому засіданні заперечував проти задоволення адміністративного позову мотивуючи обставинами викладеними у заперечені на адміністративний позов
Представник відповідача-2 у судовому засіданні заперечував проти задоволення адміністартивного позову з підстав необгрунтованості позовних вимог.
Треті особи у судовому засідані з урахуванням правомірності складання Наказу про звільнення ОСОБА_1 просили вирішити спір на розсуд суду.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Щодо поважності строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до ч.3 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем було своєчасно здійснено право на оскарження наказу про звільнення до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області за результатом розгляду справи 15 травня 2017 року постановою суду задоволені позовні вимоги,Ухвалою Апеляційного суду Донецької області від 25.07.2017 року постанову суду від 15 травня 2017 року скасовано провадження у справі закрито з підстав порушення підсудності. Після отримання позивачем остаточного рішення, ним було здійснено звернення до Донецького окружного адміністративного суду.
Отже, враховуючи зазначені обставини суд дійшов висновку про поважність причин пропущення строку звернення до суду.
Позивач, ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, місце прживання: АДРЕСА_1, ІНН НОМЕР_1 ), у відповідності до вимог ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України, здатний особисто здійснювати свої права та обов'язки.
Відповідач-1, Відділ агропромислового розвитку Слов'янської районної державної адміністрації, є суб`єктом владних повноважень (код ЄДРПОУ 00730589, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Василівська, б.45), у відповідності до вимог ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України, здатний особисто здійснювати свої права та обов'язки.
Відповідач-2, Управління Державної казначейської служби України у м. Слов'янську Донецької області, (код ЄДРПОУ 37803368, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Центральна, будинок 3 А) у відповідності до вимог ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України, здатний особисто здійснювати свої права та обов'язки.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працював у відділі агропромислового розвитку Слов'янської районної державної адміністрації на посаді головного спеціаліста відділу агропромислового розвитку, зазначене підтверджується трудовою книжкою (а.с. 9-10) та зазначений факт сторонами не оспорюється.
Так, Наказом начальника управління агропромислового розвитку Слов'янської районної державної адміністрації Донецької області № 14 від 14 грудня 2010 року ОСОБА_1 був прийнятий на роботу на посаду «Головного спеціаліста з технічної політики та охорони праці управління агропромислового розвитку Слов'янської райдержадміністрації» з 15 грудня 2010 року як такого, що пройшов за конкурсом.(а.с.11)
У зв'язку з упорядкуванням структури управління відповідно до Наказу в.о. начальника Управління агропромислового розвитку Слов'янської районної Державної адміністрації № 17 від 30 листопада 2012 року «Про упорядкування структури управління» посада ОСОБА_1 була перейменована на «Головний спеціаліст відділу розвитку агропромислового виробництва». (а.с.12-14)
Відповідно до штатного розпису з 01.01.2016 року по управлінню агропромислового розвитку Слов'янської райдержадміністрації передбачалось 7 посад: начальник управління; у відділі організації сільськогосподарського виробництва: начальник відділу та 2 головних спеціаліста; у відділі з питань економічного аналізу, прогнозування розвитку сільського господарства та бухгалтерського обліку: начальник відділу, головний спеціаліст-бухгалтер, головний спеціаліст.
Розпорядженням Голови Слов'янської районної Державної адміністрації № 40 від 15.02.2016 року скорочена загальна численність управління агропромислового розвитку на 2 штатні одиниці. (а.с.17-18)
Розпорядженням Голови Слов'янської районної Державної адміністрації Донецької області № 64 від 01.03.2016 року внесені зміни та доповнення до розпорядження голови райдержадміністрації від 15.02.2016 року №40 та управління агропромислового розвитку перейменовано у «Відділ агропромислового розвитку» і затверджено штатну чисельність станом на 01 березня 2016 року у відділі агропромислового розвитку 5 одиниць. (а.с.24-28)
Розпорядженням Голови Слов'янської районної Державної адміністрації Донецької області № 87 від 22.03.2016 року затверджено Положення про відділ агропромислового розвитку Слов'янської районної Державної адміністрації Донецької області.
Відповідно до штатного розпису з 01.04.2016 року по відділу агропромислового розвитку Слов'янської райдержадміністрації передбачалось 5 посад: начальник відділу; у секторі організації сільськогосподарського виробництва: завідувач сектору та головний спеціаліст; у секторі економічного аналізу та бухгалтерського обліку: завідувач сектору, головний спеціаліст.
Наказом начальника відділу агропромислового розвитку Слов'янської районної Державної адміністрації Донецької області №3 від 12.04.2016 року затверджено структуру відділу агропромислового розвитку Слов'янської райдержадміністрації та посада ОСОБА_1 перейменована на «Головний спеціаліст сектору організації сільськогосподарського виробництва відділу агропромислового розвитку». (а.с.19)
Розпорядженням Голови районної державної адміністрації №203 від 06.06.2016 року внесено зміни до структури Слов'янської райдержадміністрації відповідно та відділу агропромислового розвитку Слов'янської районної державної адміністрації зазначено про необхідність приведення своєї структури у відповідність до вимог п.3 ст.6 Закону України «Про державну службу».(а.с.29)
Наказом начальника відділу агропромислового розвитку Слов'янської районної Державної адміністрації Донецької області №12-к від 15.06.2016 року переведено ОСОБА_1 на посаду «Головного спеціаліста відділу агропромислового розвитку».(а.с.20)
Наказом начальника відділу агропромислового розвитку Слов'янської районної державної адміністрації Донецької області № 12 від 31.10.2016 року були затверджені посадові інструкції працівників відділу агропромислового розвитку Слов'янської районної держаної адміністрації в новій редакції. (а.с.22)
08.11.2016 року ОСОБА_1 було вручено «Попередження» від 31.10.2016 року, в якому попереджено - головного спеціаліста відділу агропромислового розвитку про зміну з 03 січня 2017 року істотних умов праці по закінченні 2 місяців з моменту вручення йому цього попередження, а саме: зміну функціональних обов'язків, яка полягає у виконанні обов'язків бухгалтера та роз'яснено право на погодження або відмову від продовження роботи, крім того роз'яснено підстави відмови від продовження роботи в нових умовах. В зазначеному попереджені ОСОБА_1 було здійснено запис про помилковість запропонованої посади бухгалтера, оскільки зазначена освіта у нього відсутня.(а.с. 30)
31.10.2016 року у складі комісії було складено акт про відмову головного спеціаліста ОСОБА_1 підписати ознайомлення з попередженням про зміну істотних умов праці.(а.с.77)
Наказом № 1-к від 03.01.2017 року звільнено ОСОБА_1 з посади головного спеціаліста відділу агропромислового розвитку Слов'янської районної Державної адміністрації Донецької області на підставі незгоди від продовження роботи у зв'язку зі зміною істотних умов праці.(а.с.23)
На теперішній час, на підставі Наказу №9-к від 09.03.2017 року, на посаді головного спеціаліста відділу агропромислового розвитку Слов'янської районної державної адміністрації, з якої звільнено позивача, перебуває ОСОБА_6.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про місцеві державні адміністрації» № 586-XIV від 09.04.1999 року (далі Закон №586) визначається організація, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій.
Статтею 6 Закону №586 визначено, що Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Так, у відповідності до Розпоряджень Голови районної державної адміністрації №40 від 15.02.2016 року, №64 від 01.03.2016 року, № 1203 від 06.06.2016 року було внесено зміни до структури райдержадміністрації, відповідно до яких скорочено штат та управління агропромислового розвитку перейменовано у відділ агропромислового розвитку та зобов'язано привести структуру у відповідність до вимог п.3 ст.6 ЗУ «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року (далі Закон №889)
Статтею 6 Закону №889 визначено, що посади державної служби в державних органах поділяються на категорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень і необхідних для їх виконання кваліфікації та професійної компетентності державних службовців.
Відповідно до штатного розпису з 01.05.2016 року по відділу агропромислового розвитку Слов'янської районної Державної адміністрації Донецької області передбачено 5 посад, з яких: начальник відділу та 4 головних спеціаліста.(а.с.33)
Як раніше зазначалось, наказом № 12 від 31.10.2016 року були затверджені посадові інструкції працівників відділу агропромислового розвитку Слов'янської районної держаної адміністрації в новій редакції.
З матеріалів справи вбачається, що посадовими інструкціями від 31.10.2016 року окремо для кожного головного спеціаліста відділу агропромислового розвитку Слов'янської районної Державної адміністрації Донецької області визначені обов'язки, а саме: на ОСОБА_9 покладено обов'язок по здійсненню реалізації державної політики у сфері сільськогосподарського виробництва та технічного забезпечення сільськогосподарського виробництва, дотримання правил технічної експлуатації, ремонту техніки, охорони праці - ознайомлений 03.01.2017 року; на ОСОБА_10 покладено обов'язок по здійсненню реалізації державної політики з питань кадрової роботи та державної служби у відділі агропромислового розвитку ознайомлена 03.01.2017 року; на ОСОБА_11 покладено обов'язок по здійсненню реалізації державної політики у сфері соціально-економічного розвитку-ознайомлена 03.01.2017 року; на ОСОБА_6 покладено обов'язок по здійсненню реалізації державної політики у сфері бухгалтерського обліку та фінансової звітності - ознайомлена 09.03.2017року. (а.с.103-114)
Тобто, посада, яку на даний момент обіймає ОСОБА_6, а саме головний спеціаліст відділу агропромислового розвитку Слов'янської районної Державної адміністрації Донецької області, яка запропоновувалась ОСОБА_1, передбачає обов'язки по здійсненню реалізації державної політики у сфері бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
08.11.2016 року попередженням від 31.10.2016 року проінформовано ОСОБА_1 про зміну з 03 січня 2017 року істотних умов праці по закінченні 2 місяців з моменту вручення йому цього попередження, а саме: зміну функціональних обов'язків, яка полягає у виконанні обов'язків бухгалтера.
Відповідно до ч.1,3-4 ст. 43 Закону №889, підставами для зміни істотних умов державної служби є: 1) ліквідація або реорганізація державного органу; 2) зменшення фонду оплати праці державного органу; 3) скорочення чисельності або штату працівників у зв'язку з оптимізацією системи державних органів чи структури окремого державного органу.
Зміною істотних умов державної служби вважається зміна: 1) належності посади державної служби до певної категорії посад; 2) основних посадових обов'язків; 3) умов (системи та розмірів) оплати праці або соціально-побутового забезпечення;4) режиму служби, встановлення або скасування неповного робочого часу; 5) місця розташування державного органу (в разі його переміщення до іншого населеного пункту).
Про зміну істотних умов служби керівник державної служби письмово повідомляє державного службовця не пізніш як за 60 календарних днів до зміни істотних умов державної служби, крім випадків підвищення заробітної плати.
У разі незгоди державного службовця на продовження проходження державної служби у зв'язку із зміною істотних умов державної служби він подає керівнику державної служби заяву про звільнення на підставі пункту 6 частини першої статті 83 цього Закону або заяву про переведення на іншу запропоновану йому посаду не пізніш як за 60 календарних днів з дня ознайомлення з повідомленням про зміну істотних умов державної служби.
Якщо протягом 60 календарних днів з дня ознайомлення державного службовця з повідомленням про зміну істотних умов служби від нього не надійшли заяви, зазначені в абзаці другому цієї частини, державний службовець вважається таким, що погодився на продовження проходження державної служби.
Суд зауважує, що згідно листа Міжрегіонального управління національного агентства України з питань державної служби у Донецькій області та Луганських областях №02-35/469 від 14.06.2017 року та листа Національного агентства України з питань державної служби №6547/11-17 від 19.07.2017 року вбачається, що зміною істотних умов державної служби вважається зміна передбачена ч.3 ст. 43 ЗУ «Про державну службу».(а.с.79,96)
Отже в даних спірних правовідносинах зміною істотних умов державної служби, на якій перебував позивач, є зміна посадових обов'язків.
Відповідно до ст. 83 Закону №889, державна служба припиняється, зокрема, у разі незгоди державного службовця на проходження державної служби у зв'язку із зміною її істотних умов (стаття 43 цього Закону)
Відповідно до ст. 7 КЗпП, особливості регулювання праці осіб, які працюють у районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я, тимчасових і сезонних працівників, а також працівників, які працюють у фізичних осіб за трудовими договорами, додаткові (крім передбачених у статтях 37 і 41 цього Кодексу) підстави для припинення трудового договору деяких категорій працівників за певних умов (порушення встановлених правил прийняття на роботу та ін.) встановлюються законодавством.
В даному випадку підстави припинення державної служби визначені Законом №889, а підстави припинення трудового договору визначені у КЗпП.
Відповідно до ст.32 КЗпП України у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов Праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну умов праці - систем та розмірів оплати праці, режиму роботи, встановлення чи скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших працівник повинен бути повідомлений не пізніш ніж за два місця. Якщо колишні умови праці не може бути збережено, а працівник не згоден на продовження роботи в нових умовах, то трудовий договір припиняється за пунктом 6 статті 36 цього Кодексу.
Таким чином, судом встановлено, що в даному випадку у зв'язку зі скороченням загальної чисельності управління агропромислового розвитку на 2 штатні одиниці та перетворення управління агропромислового розвитку у відділ агропромислового розвитку з оптимізацією структури та її зміни, що призвело до необхідності перерозподілу функціональних обов'язків працівників відділу агропромислового розвитку - змінено посадові інструкції працівників відділу, в тому числі і позивача.
Тобто, фактично мала місце зміна посадових обов'язків головного спеціаліста відділу агропромислового розвитку Слов'янської районної Державної адміністрації Донецької області, та наслідком таких змін організації праці було змінено посадові обов'язки які виконував ОСОБА_1
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що протягом 2016 року по відділу головними спеціалістами було відпрацьовано 546 вхідних документів, з яких 97 документів надійшло ОСОБА_1, тобто навантаження було значно меншим, ніж на інших працівників відділу, отже посада на якій перебував ОСОБА_1, з посадовими обов'язками фахівця з технічної політики та охорони праці, на даний час не є необхідною.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вище викладене, Відділ агропромислового розвитку Слов'янської районної державної адміністрації при ухваленні оскаржуваного наказу діяв в межах вимог Закону України «Про державну службу» та КЗпП, у відповідності до чого, з урахування істотних змін умов праці та незгодою позивача від продовження роботи у зв'язку зі зміною істотних умов праці, оскаржуваний Наказ №1-к від 03.01.2017 року про звільнення ОСОБА_1, прийнято правомірно.
Отже, з огляду на зазначене відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним Наказ №1-к від 03.01.2017 року про звільнення.
Оскільки не знайшло свого підтвердження протиправність складання Наказу №1-к від 03.01.2017 року про звільнення з роботи, у відповідності до чого відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині поновлення на роботі, стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу та моральної шкоди у сумі 5000,00 грн.
З урахуванням вище зазначеного, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст. 94 КАС України.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 19, 94, 104-106, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу агропромислового розвитку Слов'янської районної державної адміністрації, Управління Державної казначейської служби України у м. Слов'янську Донецької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - головного спеціаліста Відділу агропромислового розвитку Слов'янської районної державної адміністрації ОСОБА_6, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - начальника відділу агропромислового розвитку ОСОБА_5, про визнання протиправним наказу про звільнення, поновлення на роботі, стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу та моральної шкоди - відмовити.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошено у судовому засіданні 03 жовтня 2017 року.
Повний текст постанови виготовлено 06 жовтня 2017 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Христофоров А.Б.