Постанова № 69386850, 06.10.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.10.2017
Номер справи
813/5037/15
Номер документу
69386850
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

06 жовтня 2017 року № 813/5037/15

Окружний адміністративний суд міста Києва колегією суддів у складі головуючого судді Келеберди В.І., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції у Львівської області до ОСОБА_1, третя особа - виконавчий комітет Славської селищної ради Львівської області, про стягнення коштів у розмірі 15 190,00 грн.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державна фінансова інспекція у Львівській області (далі - Позивач) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - Відповідач) та просить суд стягнути з нього недоотримані селищним бюджетом кошти інвестиційного внеску в дохід селищного бюджету Славської селищної ради Львівської області у розмірі 15 190, 00 грн.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року адміністративну справу № 813/5037/15 за позовом Державної фінансової інспекції у Львівської області до ОСОБА_1, третя особа - виконавчий комітет Славської селищної ради Львівської області, про стягнення коштів у розмірі 15190,00 грн. передано на розгляд Окружного адміністративного суду міста Києва у порядку підсудності на підставі пункту 3 частини першої статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що під час проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Славської селищної ради за період з 01 квітня 2012 року по 31 березня 2015 року виявлено недоотримання селищним бюджетом доходів від сплати, відповідно до умов договору з ОСОБА_1, інвестиційного внеску на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт Славське у сумі 15 190, 00 грн, що відображено в акті ревізії від 15 липня 2015 року № 2238/4.

Міському голові Славської селищної ради пред'явлено обов'язкові вимоги про зобов'язання вжити заходів щодо сплати ОСОБА_1 інвестиційних внесків, проте вимогу ДФІ у Львівській області не виконано, кошти до селищного бюджету не відшкодовано, у зв'язку з чим та на підставі положень статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позивач звертається до суду та просить задовольнити позовні вимоги у зазначеній сумі.

Відповідач ОСОБА_1 та третя особа - виконавчий комітет Славської селищної ради Львівської області пояснень чи заперечень стосовно адміністративного позову до суду не надали, в судове засідання не з'явилися.

Представник позивача направив суду клопотання з проханням провадити розгляд справи за його відсутності.

Протокольною ухвалою суд перейшов у письмове провадження на підставі положень частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

В силу ч. 1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Оцінивши у порядку письмового провадження належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон № 2939-ХІІ) головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовуються (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Відповідно до Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011, Державна фінансова інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Державний фінансовий контроль в силу Закону № 2939-ХІІ забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Відповідно до статті 8 Закону № 2939-ХІІ, орган державного фінансового контролю здійснює:

1) державний фінансовий контроль та контроль за виконанням функцій з управління об'єктами державної власності; цільовим та ефективним використанням коштів державного і місцевих бюджетів; цільовим використанням і своєчасним поверненням кредитів (позик), одержаний під державні (місцеві гарантії; достовірністю визначення потреби у бюджетних коштах при складанні планових бюджетних показників; відповідністю взятих бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів відповідним бюджетним асигнуванням, паспорту бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі); веденням бухгалтерського обліку, а також складанням фінансової і бюджетної звітності, паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі), кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету; станом внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту у розпорядників бюджетних коштів; усуненням виявлених недоліків і порушень;

2) розробляє пропозиції щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому;

3) вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідності винних осіб;

4) здійснює інші повноваження, визначені законами України та покладені на нього Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що відповідно до пункту 9.4.6.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції у Львівській області на ІІ квартал 2015 року на підставі направлень від 08 квітня 2015 року № 34, № 35 та від 15 квітня 2015 року № 40, виданих начальником Стрийської об'єднаної державної фінансової інспекції, завідувачем сектору контролю у Сколівському районі Стрийської об'єднаної державної інспекції Смик Г.П., головним державним фінансовим інспектором Тухлян С.Ф., старшим державним фінансовим інспектором Корчинським Г.М. проведено планову ревізію Славського селищного бюджету та фінансово-господарської діяльності Славської селищної ради за період з 01 квітня 2012 року до 31 березня 2015 року.

За результатами ревізії складено акт від 15 липня 2015 року № 22-38/4, підписаний без зауважень, з якого вбачається, що під час ревізії виявлено недоотримання селищним бюджетом інвестиційного внеску на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт Славське на загальну суму 129 084, 00 грн., у тому числі від фізичної особи ОСОБА_1 на суму 15 190, 00 грн.

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 10 Закону № 2939-ХІІ органу фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Виходячи із зазначеної норми, за наслідками проведеної ревізії позивачем пред'явлено міському голові смт Славське обов'язкові вимоги від 27 липня 2015 року № 22-15/718 про усунення недоліків та порушень у термін до 26 серпня 2015 року, а саме: вжити заходів щодо проведення оплати інвестиційних внесків на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури на території смт Славське за укладеними Славською селищною радою договорами про пайову участь із замовниками будівництва на загальну суму 129 084, 00 грн., в тому числі від фізичної особи ОСОБА_1 15 190, 00 грн, шляхом проведення претензійно-позовної роботи щодо стягнення недоотриманих коштів.

Водночас, вжиті виконавчим комітетом Славської селищної ради Львівської області заходи, як-то направлення боржникам, у тому числі й ОСОБА_1, листів-повідомлень про необхідність сплати відповідних сум, не призвели до погашення заборгованості, інвестиційний внесок сплачено не було, вимогу державної фінансової інспекції від 27 липня 2015 року виконано не було, кошти до селищного бюджету не відшкодовано.

Згідно пункту 10 частини першої статті 10 Закону № 2939-ХІІ орган державного фінансового контролю має право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Отже, позивач належним чином обґрунтував правові підстави звернення з позовом та, виходячи з положень наведеної норми Закону № 2939-ХІІ правомірно звернувся до суду з даним адміністративним позовом як позивач.

Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування, що передбачено пунктом 1 статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року № 3038-VI.

Рішенням ХІІІ сесії V демократичного скликання Славської селищної ради від 15 березня 2004 № 572 «Про внесення змін та доповнення до рішення № 568 від 12 липня 2007» затверджено Положення «Про участь інвесторів (забудовників) у розвитку смт Славське».

Пунктом 3.5 Положення № 572 передбачено, що інвестиційний внесок сплачується на підставі договору між органами місцевого самоврядування та інвестором (замовником), а пункт 1.14 цього ж Положення визначає, що розмір інвестиційного внеску не повинен перевищувати 20 відсотків вартості будівництва інженерних споруд та нежитлових будинків (крім будівель закладів культури і закладів освітнього, оздоровчого та медичного призначення), 10 відсотків вартості споруджених житлових будинків, будівель закладів культури, освітнього, медичного та оздоровчого призначення, а також визначено, що виконавчий комітет Славської селищної ради здійснює розрахунок розміру інвестиційного внеску замовника на розвиток соціальної інфраструктури смт Славське.

Інвестиційний внесок сплачується на підставі договору між органом місцевого самоврядування та інвестором у грошовій формі в повній сумі єдиним платежем або частинами (перший внесок не менше ніж 30% від розрахованого розміру) за графіком, що визначається договором.

На підставі даного Положення між Славською селищною радою в особі селищного голови та ОСОБА_1 у вересні 2010 року укладено договір № 62 про участь у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури селища Славське, відповідно до зазначеного договору розмір інвестиційного внеску становить 21 700, 00 грн., 30% якого у сумі 6 510,00 грн сплачується у термін до 01 жовтня 2010 року, а 70 % у сумі 15 190,00 грн - до вересня 2012 року.

Як вбачається з виписок по рахунках, наданих Славською селищною радою, станом на 08 липня 2015 року інвестором сплачено за договором кошти у сумі 6 510, 00 грн (банківська виписка від 29.09.2010).

В акті ревізії позивача від 15 липня 2015 року № 22-38/4 викладені аналогічні висновки та зазначено, що селищний бюджет недоотримав коштів на суму 15 190,00 грн.

Оскільки наведені позивачем у позові обставини підтверджуються достатніми доказами, враховуючи те, що відповідачем не надано доказів сплати інвестиційного внеску у сумі 15 190,00 грн., суд приходить до висновку, що селищним бюджетом смт Славське дійсно недоотримані доходи від інвестиційного внеску на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури смт Славське у сумі 15 190,00 грн, які необхідно стягнути з відповідача, задовольнивши позов.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись ст. ст. 17, 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) в дохід селищного бюджету кошти інвестиційного внеску в сумі 15 190 (п'ятнадцять тисяч сто дев'яносто) грн. 00 коп. (рахунок № 35410012031431 в УДК у Сколівському районі ГУДК у Львівській області, МФО 825014.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя В.І. Келеберда