Постанова № 69385065, 03.10.2017, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
03.10.2017
Номер справи
905/2373/16
Номер документу
69385065
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

03.10.2017р. справа №905/2373/16

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: суддівОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3при секретарі судового засідання ОСОБА_4за участю представників: від позивача: ОСОБА_5, представник за дов. № 14-68 від 14.04.2017р.від відповідача: ОСОБА_6, представник за дов. № 275 від 16.12.2016р.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м.Київна рішення господарського суду Донецької області від21.06.2017р.по справі№905/2373/16 (головуючий суддя Ніколаєва Л.В., судді Левшина Г.В., Бойко І.А.)за позовомПублічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м.Київдо відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Східенерго", Донецька область, Мар"їнський район, м.Кураховепро стягнення10 230 418,30 грн.

В С Т А Н О В И В:

09.08.2016р. Публічне акціонерне товариство Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м.Київ звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Східенерго", Донецька область, Мар"їнський район, м.Курахове про стягнення 10 230 418,30 грн., з яких:

- 5 720 679,81 грн. пені за період з 15.02.2015р. по 14.10.2015р.;

- 1 373 804,14 грн. 7 % штрафу;

- 422 337,42 грн. 3 % річних за період з 15.02.2015р. по 14.12.2015р.;

- 2 713 596,93 грн. інфляційних нарахувань за період березень - січень 2016 р. (т.1, а.с.3-6.

Рішенням господарського суду Донецької області від 21.06.2017р. у справі №905/2373/16 у задоволені позову відмовлено у повному обсязі (т.2, а.с.94-101).

В обґрунтування прийнятого рішення, суд, керуючись нормами Закону України "Про теплопостачання", постановою КМУ від 04.06.2015 № 375, якою затверджено Порядок та умови надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці у тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у звязку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, виходячи з фактичних обставин справи, дійшов висновку про те, що розрахунок за поставлений у січні-березні 2015р. природний газ на суму 17 000 000 грн. відбувся у порядку та строки, передбачені у договорі про організацію взаєморозрахунків № 376/375-в/1 від 14.12.2015р., підписавши який сторони дійшли згоди про зміну порядку та строків проведення розрахунків за поставлений позивачем природний газ, які визначені договором купівлі-продажу природного газу №3-1-2014/058-ПТ-ПР від 23.12.2014р., а відтак відсутні підстави для стягнення штрафних санкцій, передбачених умовами договору поставки природного газу та застосування наслідків порушення грошового зобов"язання, передбачених ч. 2 ст. 625 ЦК України.

Водночас, погашення заборгованості у розмірі 2 203 187,67 грн. за зобовязаннями січня 2015р. та у розмірі 422 585,77 грн. за зобовязаннями березня 2015р. відбулося з порушенням строків, визначеними у договорі № 3-1-2014/058-ПТ-ПР від 23.12.2014р. та поза межами порядку і строків, встановлених договором про організацію взаєморозрахунків.

За висновком суду, до спірних правовідносин підлягають застосуванню імперативні приписи ч.3 ст. 7 Закону України Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії, з огляду на що, господарський суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для нарахування позивачем пені, штрафу, 3% річних та інфляційних втрат на суми заборгованості 2 203 187,67 грн. за зобовязаннями січня 2015р. та 422 585,77 грн. за зобовязаннями березня 2015р., та, відповідно про відмову у задоволенні позовних вимог в цій частині.

Позивач, Публічне акціонерне товариство Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м.Київ, не погодився із судовим рішення та звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення господарського суду Донецької області від 21.06.2017р. у справі № 905/2373/16 та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі (т.2, а.с.105-108).

В обґрунтування поданої скарги, скаржник посилається на порушення судом ст.ст.4, 43 ГПК України та норм Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії".

Так, апелянт вважає, що застосування вказаного Закону до спірних правовідносин є помилковим. Оскільки на даний час реєстр підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості знаходиться на стадії наповнення, а ТОВ "ДТЕК Східенерго" не включено до реєстру, списання заборгованості є неправомірним, а відмова у задоволені позову - незаконним.

28.09.2017р. через канцелярію суду надійшов відзив на апеляційну скаргу від відповідача б/н від 28.09.2017р., який колегією суддів розглянутий, прийнятий до уваги та залучений до матеріалів справи (т.2, а.с.119-120).

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено наступний склад суду: головуючий суддя Радіонова О.О., судді Зубченко І.В., Попков Д.О.

За результатами протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів, сформовано наступний склад колегії: головуючий суддя Радіонова О.О., судді Чернота Л.Ф., Попков Д.О.

Апелянт у судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу та просив суд її задовольнити у повному обсязі.

Відповідач заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив суд залишити рішення господарського суду Донецької області від 21.06.2017р. у даній справі без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду відповідно до статті 101 Господарського процесуального кодексу України, на підставі встановлених фактичних обставин, переглядає матеріали господарської справи та викладені в скарзі доводи щодо застосування судом при розгляді норм матеріального та процесуального права, що мають значення для справи. Апеляційний господарський суд не звязаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали господарської справи, апеляційну скаргу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції встановила наступне.

Позивач, Публічне акціонерне товариство Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м.Київ юридична особа (ідентифікаційний код 20077720), що підтверджено Випискою з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та Статутом (т.1, а.с.28-36).

Відповідач, Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Східенерго", Донецька область, Мар"їнський район, м.Курахове, юридична особа ( ідентифікаційний код 31831942), що підтверджено Статутом та Витягом з ЄДР (т.2, а.с.17-38).

Згідно п.4.2 Статуту предметом діяльності Товариства є, зокрема, надання послуг, які пов"язані з процесом виробництва, передачі, транспортування та постачання електричної та теплової енергії, з централізованого опалення та постачання гарячої води, а також надання послуг або виробництво продукції, не пов"язаної безпосередньо з процесом енерговиробництва (п.п.4.2.8).

Відповідач має ліцензії, видані Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на: виробництво теплової енергії на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії № 1605 22.05.2015р.; транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами № 365 18.11.2009р.; постачання теплової енергії № 365 18.11.2009р. (т.2, а.с.39-44).

23 грудня 2014 року між ПАТ НАК Нафтогаз України (за договором - продавець, позивач у справі) та ТОВ ДТЕК Східенерго (за договором - покупець, відповідач у справі) укладено договір купівлі-продажу природного газу № 3-1-2014/058-ПТ-ПР, за умовами п.1.1. якого продавець зобовязався передати у власність покупцю у 2015 році природний газ, ввезений на митну територію України продавцем за кодом згідно УКТ ЗЕД 2711 21 00 00, а покупець зобовязався прийняти та оплатити цей природний газ на умовах цього договору (т.1, а.с.12-17).

Відповідно до умов п. 1.2. договору газ, що продається за цим договором, використовується покупцем виключно для власних потреб. Покупець є кінцевим споживачем.

У п. 2.1 договору узгоджено, що продавець передає покупцеві з 01 січня 2015р. по 31 грудня 2015р. газ обсягом до 7 630,000 тис. куб. м., у тому числі по місяцях кварталів, а саме, І квартал - 1 140,000 тис. куб. м: січень - 380,000 тис. куб. м, лютий - 380,000 тис. куб. м, березень - 380,000 тис. куб. м; ІІ квартал 2 290,000 тис. куб. м: квітень - 290,000 тис. куб. м., травень - 245,000 тис. куб. м, червень - 1 755,000 тис. куб. м; ІІІ квартал - 2 190,000 тис. куб м: липень - 715,000 тис. куб. м, серпень - 670,000 тис. куб. м; вересень - 805,000 тис. куб. м; ІV квартал 2 010,000 тис. куб. м: жовтень - 670,000 тис. куб. м; листопад - 715,000 тис. куб. м; грудень - 625,000 тис. куб. м.

Приймання-передача газу, переданого продавцем покупцеві у відповідному місяці продажу, оформлюється актом приймання-передачі газу. Обсяг споживання газу покупцем у відповідному місяці поставки встановлюється шляхом складання добових обсягів, визначених на підставі показів комерційного вузла/вузлів обліку газу покупця. Не пізніше 5-го числа місяця, наступного за місяцем продажу газу, покупець зобовязується надати продавцеві підписані та скріплені печатками покупця та газотранспортного підприємства три примірники акта приймання-передачі газу, у якому зазначаються фактичні обсяги використаного газу, його фактична ціна та вартість. Продавець не пізніше 8-го числа зобовязується повернути покупцеві та газотранспортному підприємству по одному примірнику оригіналу акта, підписаного уповноваженим представником та скріплений печаткою, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта. Акт є підставою для остаточних розрахунків між сторонами (п. п. 3.3, 3.4 договору).

Ціна газу узгоджена сторонами у розділі 5 Договору.

Оплата за природний газ з врахуванням вартості транспортування територією України проводиться покупцем виключно грошовими коштами в такому порядку:

- оплата в розмірі 30% (тридцять відсотків) від вартості запланованих місячних обсягів проводиться не пізніше ніж за 5 (пять) банківських днів до початку місяця поставки газу;

- оплати в розмірі по 35% (тридцять пять відсотків) від вартості запланованих місячних обсягів проводиться до 5 числа та до 15-го числа поточного місяця поставки.

Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки газу (п. 6.1 договору).

Умовами п.7.2. договору встановлено, що у разі невиконання покупцем пункту 6.1 цього договору він у безспірному порядку повинен сплатити продавцю, крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу, а за прострочення понад 30 (тридцять) днів додатково сплатити штраф у розмірі 7 (семи) відсотків від суми простроченого платежу.

Строк, у межах якого сторони можуть звернутися до суду з вимогою про захист своїх прав за цим договором (строк позовної давності), у тому числі щодо стягнення основної заборгованості, штрафів, пені, відсотків річних, інфляційних нарахувань, встановлюється тривалістю у 5 (пять) років (п. 9.3. договору).

Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін і діє в частині поставки природного газу з 01.01.2015р. до 31 грудня 2015 року, а в частині проведення розрахунків за газ та послуг з його транспортування - до повного погашення заборгованості (п. 11.1. договору).

Договір підписаний сторонами та скріплений печатками підприємств у встановленому порядку.

Додатковими угодами № 1 від 05.02.2015р., № 2 від 18.03.2015р., № 4 від 05.05.2015р. до вказаного договору внесені зміни щодо ціни газу (т.1, а.с.18-22).

Додатковою угодою № 5 від 14.12.2015р. п. 6.3 договору доповнено абзацом в наступній редакції: Кошти, які надійшли від покупця, будуть зараховані як передплата за умови відсутності заборгованості за цим договором або якщо погашення такої заборгованості передбачено спільними протокольними рішеннями про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання, підписаними сторонами відповідно до постанови КМУ від 11.01.2005р. №20 та/або договорами про організацію взаєморозрахунків, підписаними сторонами відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015р. №375 (т.1, а.с.22).

Відповідно до актів приймання-передачі природного газу за січень-березень 2015 року, підписаних уповноваженими особами сторін та скріплених печатками підприємств, позивач передав, а відповідач прийняв природний газ в загальному обсязі 2182 тис. куб. м. на загальну суму 19 625 773,44 грн., а саме: у січні 2015р. в обсязі 421,000 тис. куб. м. на суму 3 204 786,72 грн., у лютому 2015р. в обсязі 881,000 тис. куб. м. на суму 6 490 785,12грн. та у березні 2015р. в обсязі 880,000 тис. куб. м. на суму 9 930 201,60 грн. (т.1, а.с.23-25).

Як свідчать матеріали справи відповідач здійснив оплату за одержаний природний газ як за рахунок власних грошових коштів у загальному розмірі 2 625 773,44 грн., а саме, за зобовязаннями січня 2015р.: 26.11.2015р. - 54 168,20 грн. (із загальної суми оплати 138 699,36 грн.), 27.11.2015р. 139 186,24 грн., 30.11.2015р. 133 655,54 грн., 01.12.2015р. 449 272,03 грн., 02.12.2015р. 210 091,13 грн., 03.12.2015р. 266 687,37 грн., 04.12.2015р. 80 617,71 грн., 07.12.2015р. 260 005,56 грн., 08.12.2015р. 81 815,57 грн., 09.12.2015р. 99 942,29 грн., 10.12.2015р.- 143 601,98 грн., 11.12.2015р. 214 961,82 грн., 14.12.2015р. 69 182,23 грн.; за зобовязаннями березня 2015р.: 15.12.2015р. 422 585,77 грн. (із загальної суми оплати 482 229,40 грн.), що вбачається з наявних в матеріалах справи банківських виписках, листа відповідача від 27.11.2015р. №06/2680 та розрахунку позивача позовних вимог, так і за рахунок субвенції з державного бюджету у відповідності до постанови КМУ від 04.06.2015р. № 375 у розмірі 17 000 000 грн. (т.1, а.с.10-11, 76-99).

14.12.2015р. між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Донецької області (сторона перша), Департаментом фінансів Донецької облдержадміністрації (сторона друга), Управлінням державної казначейської служби України у Марїнському районі Донецької області (сторона третя), Фінансовим управлінням Марїнської районної державної адміністрації Донецької області (сторона четверта), Марїнською районною державною адміністрацією (сторона пята), ТОВ ДТЕК Східенерго (відповідач, сторона шоста), НАК Нафтогаз України (позивач, сторона сьома) та Публічним акціонерним товариством Укргазвидобування (сторона остання) укладено договір № 376/375-в/1 від 14.12.2015р. про організацію взаєморозрахунків, предметом якого є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам, визначеною пунктом 16 статті 14 та статтею 32 Закону України Про державний бюджет України на 2015р, відповідно до Порядку та умов надання у 2015р. субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості в різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у звязку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015р. № 375 (п. 1 розділу Предмет договору ) (т.1, а.с.62-66).

Сума договору 17 000 000 грн.(п.3 договору).

У розділі Порядок проведення взаєморозрахунків вказаного договору, зокрема, встановлено, що ТОВ ДТЕК Східенерго (сторона шоста) перераховує на рахунок ПАТ НАК Нафтогаз України) (сторона сьома) кошти в сумі 17 000 000 грн., у т.ч. ПДВ 2 833 333,33 грн. для погашення заборгованості за природний газ 2015р. згідно з договором від 23.12.2014р. № 3-1-2014/058-ПТ-ПР; сторони у графі платіжного доручення Призначення платежу додатково зазначають субвенція, що надається із загального фонду державного бюджету відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015р. № 375, а також дату укладення і номер договору (п.п. 9,12 даного розділу).

З метою виконання договору сторони зобовязуються: не вчиняти до проведення взаєморозрахунків дій з погашення заборгованості відповідно до договору; перерахувати кошти наступній стороні, а сторона остання як сплату розстрочених податкових зобовязань з рентної плати за користування підприємствами нафтогазової галузі надрами для видобування природного газу, що спрямовується на формування ресурсу природного газу для населення, та відсотків, нарахованих на суму таких зобовязань, до державного бюджету не пізніше наступного дня після зарахування коштів на їх рахунки; забезпечити проведення розрахунків відповідно до договору та з урахуванням укладених договорів на рахунково-касове обслуговування, якими може передбачатися, що у разі несвоєчасного надання сторонами платіжних документів територіальні органи Казначейства своїм платіжним дорученням можуть самостійно перераховувати кошти в порядку, передбаченому договором (п.п. 2,3,5 п. 13 розділу Зобовязання сторін).

У п.п. 16,17,18 розділу Інші умови встановлено, що договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до повного виконання сторонами своїх зобовязань за договором. Дата укладення і номер договору встановлюються після його підписання сторонами. Договір є дійсним лише у разі здійснення відповідного фінансування. Сторони засвідчують, що після виконання договору вони не мають одна до одної претензій стосовно предмета договору.

Платіжним дорученням № 13 від 28.12.2015р. відповідачем перераховано позивачу 17 000 000 грн. В графі призначення платежу зазначено: погашення заборгованості за природний газ 2015р., п. 16 ст. 14, ст. 32 Закону України Про Державний бюджет України на 2015р., Постанова КМУ № 375 від 04.06.2015р., договір № 376/375-в/1 від 14.12.2015р., договір № 3-1-2014/058-ПТ-ПР від 23.12.2014р. (т.1, а.с.193).

При цьому відповідно до розрахунку позовних вимог вказана оплата у розмірі 17 000 000грн. зарахована позивачем наступним чином: 1 001 599,05грн. за зобовязаннями січня 2015р., 6 490 785,12грн. за зобовязаннями лютого 2015р., 9 507 615,83 грн. за зобовязаннями березня 2015р. (т.1, а.с.10-11)

Таким чином, станом на 29.12.2015р. заборгованість відповідача за зобовязаннями січня-березня 2015р. у розмірі 19 625 773,44грн. погашена у повному обсязі (2 625 773,44грн. + 17 000 000грн.).

Неналежне виконання відповідачем умов договору в частині своєчасних розрахунків за одержаний природний газ стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом, в якому останній просить стягнути з відповідача пеню в сумі 5 720 679,81 грн., штраф в розмірі 7% в сумі 1 373 804,14 грн., 3% річних в сумі 422 337,42 грн., інфляційні втрати в сумі 2 713 596,93 грн.

Суть спірних правовідносин полягає у вирішенні питання щодо правомірності стягнення пені, інфляційних втрат та 3% річних внаслідок неналежного виконання відповідачем умов договору купівлі-продажу природного газу № 3-1-2014/058-ПТ-ПР від 23.12.2014р.

Відповідно до ст. 655 ЦК України, за договором купівлі продажу одна сторона (продавець) передає або зобовязується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобовязується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з нормами ст. 692 ЦК України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Пунктом 6.1 Договору сторони погодили, остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки газу.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).

Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобовязання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно з частиною першою статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобовязання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст.525, 615 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобовязання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Із зазначеною нормою кореспондується й частина 1 статті 193 Господарського кодексу України, відповідно до якої суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Разом з тим, ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України встановлює, що якщо в зобовязанні встановлений строк (дата) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (дату).

Зобовязання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст.599 Цивільного кодексу України).

За порушення відповідачем строків оплати одержаного природного газу, останнім здійснено нарахування пені в сумі 5 720 679,81 грн. за період з 15.02.2015р. по 14.10.2015р., штрафу в розмірі 7% в сумі 1 373 804,14 грн., 3% річних в сумі 422 337,42 грн. за період з 15.02.2015р. по 14.12.2015р., інфляційних втрат в сумі 2 713 596,93 грн. за період березень 2015р. - січень 2016р.

З висновком суду щодо відмови у задоволені позовних вимог з огляду на відсутність підстав для застосування штрафних санкцій та нарахування 3% річних та інфляційних за зобовязаннями січня 2015р. на суму боргу 1 001 599,05 грн., лютого 2015р. на суму боргу 6 490 785,12грн., березня 2015р. на суму боргу 9 507 615,83грн., колегія суддів погоджується з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України Про теплопостачання державна підтримка у сфері теплопостачання надається відповідно до обсягів коштів, передбачених законом про Державний бюджет України та місцевими бюджетами на відповідний рік, а також коштів на проведення науково-дослідних робіт з удосконалення систем теплопостачання та енергозбереження.

Згідно із ч.2 ст.97 Бюджетного кодексу України порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України.

У п. 16 ст. 14 Закону України Про державний бюджет на 2015р. встановлено, що у 2015 році кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами частини третьої статті 15, частини третьої статті 29 і частини третьої статті 30 Бюджетного кодексу України, спрямовуються на реалізацію програм та заходів, визначених частиною четвертою статті 30 Бюджетного кодексу України, а кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами статей 11, 12 і 13 цього Закону, спрямовуються відповідно на, зокрема: субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у звязку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (за рахунок джерел, визначених пунктами 8 і 9 статті 11 цього Закону).

Постановою КМУ від 04.06.2015р. № 375 Питання погашення у 2015 році заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню затверджено Порядок та умови надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у звязку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування.

Ці Порядок та умови визначають механізм надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у звязку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (п.1 Порядку та умов).

У п.п. 2.,3. Порядку та умов встановлено, що перерахування субвенції здійснюється на суму заборгованості, що утворилася на початок місяця, в якому проводяться розрахунки, і не погашена на дату укладення договору про організацію взаєморозрахунків; підставою для проведення розрахунків з погашення заборгованості є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається підприємствами, що виробляли, транспортували та постачали теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання і водовідведення населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - надавачі послуг), та іншими учасниками розрахунків з погашення заборгованості (далі - учасники розрахунків), у тому числі у разі заміни сторони у зобов"язанні під час здійснення розрахунків за електричну енергію та природний газ, згідно з довідкою, що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості на дату укладення такого договору.

Кількість сторін зазначеного договору є необмеженою та визначається такою кількістю учасників розрахунків, виконання договору якими забезпечить погашення заборгованості та надходження до державного бюджету коштів у повному обсязі.

Учасниками розрахунків є: територіальні органи Казначейства; структурні підрозділи з питань фінансів обласних, районних, Київської міської, районних у м. Києві держадміністрацій або структурні підрозділи з питань фінансів виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад; надавачі послуг та їх правонаступники; субєкти господарювання, що здійснюють відведення та очищення стічних вод; газодобувні підприємства, ПАТ Укрнафта, Національна акціонерна компанія Нафтогаз України, її філії, дочірні підприємства і компанії; субєкти господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом; підприємства, що здійснюють передачу та постачання електричної енергії; державне підприємство Енергоринок; державне підприємство НЕК Укренерго; енергогенеруючі компанії; субєкти господарювання, що здійснюють постачання та/або споживання вугільної продукції; державне підприємство Вугілля України; вугледобувні підприємства.

Учасниками розрахунків можуть бути субєкти господарювання незалежно від форми власності.

Взаєморозрахунки можуть бути проведені між надавачами послуг.

Із субєктами господарювання, що здійснюють постачання природного газу, та енергопостачальниками або газодобувними підприємствами проводяться розрахунки з погашення кредиторської заборгованості за спожиті енергоносії.

Казначейство перераховує субвенцію відповідно до Порядку перерахування міжбюджетних трансфертів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 грудня 2010р. № 1132 (Офіційний вісник України, 2010 р., № 96, ст. 3399), і Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого Мінфіном.

Розрахунки з погашення заборгованості за рахунок джерел, визначених статтею 32 Закону України Про Державний бюджет України на 2015 рік, проводяться шляхом залучення коштів з єдиного казначейського рахунка.

Матеріалами справи підтверджено, що на виконання постанови КМУ від 04.06.2015р. № 375, 14.12.2015р. між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Донецької області (сторона перша), Департаментом фінансів Донецької облдержадміністрації (сторона друга), Управлінням державної казначейської служби України у Марїнському районі Донецької області (сторона третя), Фінансовим управлінням Марїнської районної державної адміністрації Донецької області (сторона четверта), Марїнською районною державною адміністрацією (сторона пята), ТОВ ДТЕК Східенерго (відповідач, сторона шоста), НАК Нафтогаз України (позивач, сторона сьома) та Публічним акціонерним товариством Укргазвидобування (сторона остання) укладено договір № 376/375-в/1 від 14.12.2015р. про організацію взаєморозрахунків, предметом якого є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам, визначеною пунктом 16 статті 14 та статтею 32 Закону України Про державний бюджет України на 2015р, відповідно до Порядку та умов надання у 2015р. субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості в різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у звязку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015р. № 375 (п. 1 розділу Предмет договору ).

Факт виконання відповідачем зобовязань за цим договором підтверджується платіжним дорученням № 13 від 28.12.2015р.

Отже, підписавши договір про організацію взаєморозрахунків сторони дійшли згоди про зміну порядку та строків проведення розрахунків за поставлений позивачем природний газ, які визначені договором купівлі-продажу природного газу № 3-1-2014/058-ПТ-ПР від 23.12.2014р.

Для застосування наслідків порушення грошового зобов'язання, передбачених п.7.2 договору купівлі-продажу природного газу № 3-1-2014/058-ПТ-ПР від 23.12.2014р. та ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, необхідно, щоб оплата за поставлений позивачем природний газ була здійснена відповідачем поза межами порядку і строків, встановлених договором про організацію взаєморозрахунків.

Як свідчать фактичні обставини справи, розрахунок за поставлений у січень-березень 2015р. природний газ на суму 17 000 000 грн. відбувся у порядку та строки, передбачені у договорі про організацію взаєморозрахунків № 376/375-в/1 від 14.12.2015р.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає висновок суду про відсутність підстав для застосування штрафних санкцій та нарахування 3% річних та інфляційних за зобовязаннями січня 2015р. на суму боргу 1 001 599,05 грн., лютого на суму боргу 6 490 785,12 грн., березня 2015р. на суму боргу 9 507 615,83 грн. правомірним.

Правова позиція щодо спірних правовідносин викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 01.07.2015р. за результатами розгляду заяви Комунального підприємства Славутське житлово-комунальне обєднання про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 02.04.2015р. у справі №924/1230/14, у якій зазначено про відсутність підстав для стягнення штрафних санкцій, передбачених умовами договору поставки природного газу, та застосування наслідків за порушення грошового зобов'язання, передбачених ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України, оскільки, уклавши договір про організацію взаєморозрахунків, сторони тим самим змінили порядок і строк проведення розрахунків за природний газ, поставлений відповідно до договору поставки природного газу.

Відповідно до ст.111-28 Господарського процесуального кодексу України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України. Невиконання судових рішень Верховного Суду України тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Водночас, з матеріалів справи вбачається та правильно встановлено судом, що погашення заборгованості у розмірі 2 203 187,67 грн. за зобовязаннями січня 2015р. та у розмірі 422 585,77 грн. за зобовязаннями березня 2015р. відбулося з порушенням строків, визначеними у договорі № 3-1-2014/058-ПТ-ПР від 23.12.2014р. та поза межами порядку і строків, встановлених договором про організацію взаєморозрахунків.

При цьому, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції цілком правомірно застосовані до спірних правовідносин приписи Закону України Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії, яким визначено комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення № 1730-VШ, який набрав чинності з 30.11.2016р.

Відповідно до ст. 1 вказаного Закону заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, зокрема, є кредиторська заборгованість перед постачальником природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Процедура врегулювання заборгованості - заходи, спрямовані на зменшення, списання та/або реструктуризацію заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію шляхом проведення взаєморозрахунків, реструктуризації та списання заборгованості. Реєстр підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості - державна відкрита, загальнодоступна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про підприємства та організації, які є учасниками процедури врегулювання заборгованості відповідно до цього Закону.

Згідно зі ст. 2 Закону дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.

Статтею 3 Закону передбачено, що для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

Водночас, ч. 3 ст. 7 Закону встановлено, що на заборгованість за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, погашену до набрання чинності цим Законом, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, а нараховані підлягають списанню з дня набрання чинності цим Законом.

Тобто, за висновком суду, з яким погоджується судова колегія, зазначеною нормою передбачено можливість звільнення боржника від відповідальності за несвоєчасне виконання грошового зобов'язання у сфері теплопостачання як у спосіб не нарахування йому неустойки, інфляційних втрат, відсотків річних на суму заборгованості, так і у спосіб списання цих нарахувань.

При цьому, додаткові умови, крім погашення боржником заборгованості за отриманий природний газ до набрання чинності Законом, для звільнення боржника від відповідальності за несвоєчасне виконання грошового зобов'язання у сфері теплопостачання (не нарахування або списання сум неустойки, інфляційних нарахувань та відсотків річних) при відсутності кредиторської заборгованості на день набрання чинності законом, не вимагаються. Виконання цієї норми також не потребує включення підприємства до Реєстру. Аналогічні висновки містяться у Постанові ВГСУ від 08.08.2017р. у справі №927/1153/16.

Як свідчать матеріали справи, заборгованість відповідача за поставлений природний газ у січні-березні 2015р., який використаний останнім для виробництва теплової та електричної енергії, що вбачається зі Звітів про використання палива ліцензіатом з виробництва електричної енергії та теплової енергії, станом на 29.12.2015р. погашена у повному обсязі, тобто до набрання чинності Законом України №1730.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає висновок суду про відсутність правових підстав для нарахування позивачем пені, штрафу, 3% річних та інфляційних втрат на суми заборгованості 2 203 187,67 грн. за зобовязаннями січня 2015р. та 422 585,77 грн. за зобовязаннями березня 2015р., та, відповідно про відмову у задоволенні позовних вимог в цій частині, правильним та таким, що узгоджується з наведеними нормами Закону.

Таким чином, апеляційний господарський суд вважає, що судом першої інстанції повно, всебічно і обєктивно зясовано обставини справи, судове рішення прийнято у відповідності до норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновок суду, тому підстав для її задоволення не має, рішення господарського суду Донецької області від 21.06.2017р. у справі №905/2373/16 підлягає залишенню без змін.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на заявника.

Керуючись статтями 49, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м.Київ на рішення господарського суду Донецької області від 21.06.2017р. у справі №905/2373/16 - залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Донецької області від 21.06.2017р. у справі №905/2373/16 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

Головуючий О.О. Радіонова

Судді: Д.О.Попков

ОСОБА_3

Надруковано 4 прим.: 1. Позивачу;1. Відповідачу; . у справу; 1. ДАГС; 1. ГСДО