Ухвала суду № 69363210, 04.10.2017, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
04.10.2017
Номер справи
520/11903/17
Номер документу
69363210
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 520/11903/17

Провадження № 1-кс/520/2479/17

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.10.2017 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси Чаплицький В.В., при секретарі судового засідання Марченко Я.І., за участю прокурора відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі клопотання прокурора відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_1 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні за №12017160000000493 від 05.05.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 ККУкраїни, -

ВСТАНОВИВ:

В провадження слідчого судді Київського районного суду м. Одеси надійшло клопотання прокурора відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_1 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні за №12017160000000493 від 05.05.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 ККУкраїни.

Як вбачається з клопотання, досудовим розслідуванням встановлено, що за матеріалами ДЗЕ НП України розпочато кримінальне провадження стосовно службових осіб органів місцевого самоврядування - Одеської міської ради, Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради та ІДАБК в Одеській області, які за попередньою змовою із забудовником, розробили та втілюють у життя злочинний план з незаконного будівництва багатоповерхівок, у тому числі за адресою: м. Одеса, вул. Педагогічна, 20а та інших, з порушенням вимог містобудівного та земельного законодавства, що спричинило тяжкі наслідки у вигляді ухилення забудовника від сплати пайової участі до бюджету у розвиток інфраструктури м. Одеси та становить небезпеку для життя та здоровя людей.

Земельна ділянка за вказаною адресою площею 0,0903 га відведена із земель територіальної громади м. Одеси у приватну власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із забороною зміни цільового призначення.

Вказана земельна ділянка 17.03.2016 відчужена попереднім власником на користь ОСОБА_2, яким набуто 1/10 прав на вказаний обєкт та ОСОБА_3, якою набуто 9/10 прав на вказаний обєкт. Кадастровий номер земельної ділянки: 5110137500:49:003:0011.

Наразі на вказаній земельній ділянці здійснюється зведення житлової багатоповерхівки (зведено 2-і секції по 7-м поверхів) за відсутності підіймального башеного крану, іншої спеціальної будівельної техніки. Облаштування паркану навколо будівельного майданчику проведено впритул до самого споруджуваного будинку, однією стороною впритул до суміжних землекористувачів та їх будинків, тобто без додержання вимог пунктів 3.8, 3.13, 3.19 * ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», затверджених наказом Держкоммістобудування від 17.04.1992 року за № 44, якими зокрема визначені вимоги щодо необхідності здійснення відступу більше ніж на 20 метрів від найближчих споруд при новому будівництві обєктів понад як у 4 поверхи, а також недотримані протипожежні вимоги, нормативи щодо освітлення, інсоляції, мінімальної розрахункової площі.

Навколо вказаного обєкту нерухомості розташовано здебільшого приватні одно та двоповерхові жилі садиби, власники яких потерпають від вказаних чисельних порушень, щоденно ризикуючи власним здоровям та життям.

Будівництво здійснюється також і у порушення п. 12 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» від 13.04.2011 № 466 (в редакції постанови Кабінету Міністрів Українивід 26.08.2015 № 747) за відсутності інформаційного стенду про замовника, підрядника будівництва, зареєстровану декларацію, орган ДАБІ, що здійснив її реєстрацію, відповідальних за будівництво осіб.

За результатами моніторингу Реєстру дозвільних документів ДАБІ, встановлено, що ІДАБК в Одеській області зареєстровано декларацію про початок будівельних робіт за № ОД 083143370837, за 3 категорією складності об'єкта будівництва «Будівництво шестиповерхового 2-х секційного житлового будинку з улаштуванням підземного паркінгу та благоустроєм прилеглої території за рахунок знесення існуючого домоволодіння та надвірних споруд: м.Одеса, вул.Педагогічна, 20-А».

З метою зясування інформації про декларанта, який є замовником будівництва, підрядника, у тому числі осіб, які здійснюють технічний і авторський нагляд, а також субєкта, якому надані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, отримання інформації про планувальні та архітектурні вимоги до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, у тому числі щодо граничнодопустимих параметрів забудови, інженерних комунікацій, транспортного обслуговування та благоустрою з існуючою забудовою із дотриманням чинних нормативних документів на підставі ст. 93 КПК України до ІДАБК в Одеській області та Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради (головному архітектору) надані письмові запити про надання інформації щодо декларанта, забудовника, та з інших питань.

Однак, співробітниками ІДАБК в Одеській області, незважаючи на чисельні нагадування про необхідність надання інформації відповідь до цього часу не надано.

У той же час Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради надано лист від 17.05.2017 № 01-15/242п в якому запитувана інформація наявна лише частково. Так, у відповіді не наведено відомостей про осіб яким видані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою: м.Одеса, вул.Педагогічна, 20-А, відомостей про проведену роботу зі спонукання до укладення договору зі сплати коштів до місцевого бюджету у вигляді пайової участі. У вказаній відповіді зазначено, що доступ до вказаних документів буде надано виключно у порядку тимчасового доступу до речей та документів, визначених КПК України.

Вочевидь, перешкоди в отриманні інформації, які чиняться службовими особами органів місцевого самоврядування та контролю, зумовлені наявними корумпованими звязками фактичного власника обєкту будівництва, про що повідомлено свідками ОСОБА_4, ОСОБА_5

З реклами, розміщеної у мережі Інтернет, а саме у соціальній мережі «Facebook.com» та на сайті «dom.ria», зясовано що вказаний житловий комплекс має назву «Семицветик», із запланованим розміщення на кожному поверсі вказаного двосекційного будинку 12 окремих квартир (загалом не менше 84 квартир, та 3430 кв.м.). Проект має мансарду. Ціна за квартиру, що пропонуються до продажу у цьому будинку станом на 29.05.2017 починається від 686тис.грн, у тому числі 22570 грн. (840 дол. США) за 1 кв.м., що виключає його належність до будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла.

Отже, вказаний обєкт житлової нерухомості розрахований на одночасне перебування щонайменше 300 осіб та у разі аварії або неможливості (недоцільності) подальшої експлуатації: можуть бути спричинені збитки в обсязі понад 15000 мінімальних розмірів заробітних плат покупцям майнових прав на нерухомість, що відносить вказаний обєкт будівництва до іншої категорії складності (щонайменше IV категорії), яка вимагає оформлення дозвільних документів у ДАБІ України (м. Київ) у відповідності до Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» від 13.04.2011 № 466.

Таким чином, із публічно доступної інформації вбачається, що замовником будівництва та забудовником занижено категорію складності будівництва, наведено недостовірні відомості у декларації, будівництво здійснюється із порушенням норм ДБН, містобудівного та земельного законодавства, яке стало можливим за участі у протиправній схемі зі зведення багатоповерхівки службових осіб Одеської міської ради, Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради та ІДАБК в Одеській області, які не лише ухиляються від виявлення чисельних порушень, а й перешкоджають органу досудового розслідування установленню відомостей про замовника, забудовника будівництва, шляхом вчинення дії з приховування інформації про планувальні та архітектурні вимоги до проектування і будівництва вказаного обєкту, у тому числі з метою заподіяння збитків покупцям нерухомості, власного збагачення, шляхом одночасного ошукування потенційних покупців та територіальної громади м. Одеси, у тому числі через не визначення та не внесенням коштів до місцевого бюджету у вигляді внесків на розвиток інфраструктури населеного пункту (пайової участі), який має становити щонайменше 2 млн.грн., а також не притягнення до відповідальності замовника будівництва за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобовязаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття обєкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Відповідно до п. 1.9. «ОСОБА_6 визначення пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси у новій редакції», затвердженої рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.11.2014 року №339, інформування замовників стосовно необхідності укладання Договору Пайової участі, крім випадків, передбачених чинним законодавством та пп.1.10 цієї ОСОБА_6, та/або сплати коштів за ним здійснюється Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради до моменту видачі містобудівних умов та обмежень за фактом звернення замовника за їх видачею.

Разом з цим, у відповіді наданій Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради від 17.05.2017 № 01-15/242п інформація щодо укладання та виконання договору про зарахування забудовником коштів до місцевого бюджету на розвиток інфраструктури міста ОСОБА_2 не наведено, а зазначено лише про видачу невідомому забудовнику 25.09.2014 містобудівних умов та обмежень № 01-07/282 на проектування 6 поверхового житлового будинку з улаштуванням триярусного підземного паркінгу по вул. Педагогічна, 20А, тобто ще за часів володіння ділянкою попереднім власником.

Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 29.05.2017 вбачається, що набуття та реєстрація прав власності на земельну ділянку, розташовану по вул. Педагогічній, 20а у м. Одесі, а також обєкту незавершеного будівництва розташованого на ньому на користь ОСОБА_3 та ОСОБА_2 відбулось 22.03.2016 на підставі укладених угод від 17.03.2016, про що приватним нотаріусом заведено реєстраційну справу (Реєстраційний номер обєкта нерухомого майна) за № 841655051101.

Таким чином, для визначення параметрів обєкту незавершеного житлового будівництва, обсягів виконаних робіт за часів володіння земельною ділянкою попереднім власником виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до реєстраційної справи (реєстраційний номер обєкта нерухомого майна) за № 841655051101 щодо реєстрації прав власності на земельну ділянку по вул. Педагогічній, 20а у м. Одесі (кадастровий номер: 5110137500:49:003:0011), а також зведеним на ньому обєктом незавершеного будівництва, яка передана для зберігання та перебуває у володінні Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Черняховського, 6.

В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання у повному обсязі та просив слідчого суддю його задовольнити, вказавши, що тимчасовий доступ до речей та документів є необхідним, так як інформація яка міститься в них, як самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження має суттєве значення для встановлення події кримінального правопорушення; обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні; є необхідною для належної кваліфікації скоєного кримінального правопорушення та містять відомості про осіб, які можуть бути причетні до скоєння кримінального правопорушення.

Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, вислухавши думку прокурора, який підтримав клопотання в повному обсязі та просив слідчого суддю його задовольнити, слідчий суддя приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно приписів ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у звязку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

З урахуванням викладеного, враховуючи, що інформація, яка міститься у володінні Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради в інший спосіб отримана бути не може, відомості, які містяться в ній є необхідними для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в кримінальному провадженні, зокрема й для встановлення події кримінального правопорушення, в цілях забезпечення повноти, всебічності та неупередженості досудового розслідування, слідчий суддя приходить до переконання про можливість задоволення клопотання прокурора. З метою запобігання зміні або пошкодження речей та документів, вказане клопотання слід розглянути без виклику осіб, у володіння яких вони знаходяться.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.93, 132, 160, 163,309 КПК України, слідчий суддя,

У Х В А Л И В :

Клопотання прокурора відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_1 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні за №12017160000000493 від 05.05.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 ККУкраїни задовольнити.

Надати прокурору Притулі Є.С., прокурору відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_7, або за його дорученням о/у УЗЕ в Одеській області ДЗЕ НП України ОСОБА_8, ОСОБА_6, ОСОБА_9, ОСОБА_10 тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні та зберігаються в Управлінні державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Черняховського, 6, з можливістю вилучення їх завірених копій, а саме:

реєстраційної справи (реєстраційний номер обєкта нерухомого майна) за № 841655051101 щодо реєстрації прав власності на земельну ділянку по вул. Педагогічній, 20а у м. Одесі (кадастровий номер: 5110137500:49:003:0011), а також зведеним на ньому обєктом незавершеного будівництва, право власності на які зареєстровано за ОСОБА_3 та ОСОБА_2

Строк дії ухвали встановити один місяць з дня її постановлення.

Попередити посадових осіб Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів

Ухвала оскарженню не підлягає,набираєзаконної сили після їїпостановлення.

Слідчий суддя Чаплицький В. В.