Єдиний державний реєстр судових рішень УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, ' 481-620
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "01" грудня 2009 р. Справа № 6/1618
Господарський суд Житомирської області у складі:
Головуючого судді
судді Терлецької-Байдюк Н.Я.
судді
за участю представників сторін
від позивача Романов С.В. - довіреність №3101/2 від 29.09.2009р.;
від відповідача не з'явився
Розглянув справу за позовом Державної екологічної інспекції в Житомирській області (м. Житомир)
до Відкритого акціонерного товариства "Олевський завод електротехнічногофарфору" (смт.Олевськ)
про стягнення 482,96 грн.
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з ВАТ "Олевський завод електротехнічного фарфору" 482,96 грн. збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного використання водних ресурсів.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві. Надав копію протоколу про адміністративне правопорушення від 26.11.2009р. та копію постанови про накладення адміністративного стягнення на голову правління ВАТ "Олевський ЗЕФ" за порушення правил спеціального водокористування.
Відповідач в судове засідання не з'явився, надіслав заперечення на позовну заяву та заяву про розгляд справи за відсутності відповідача.
Відповідно до ст.75 ГПК України справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Проведеною позивачем перевіркою стану дотримання відповідачем вимогприродоохоронного законодавства встановлено, що в період з 01.01.2009 року по 20.05.09 року ВАТ "Олевський завод електротехнічного фарфору" використало 485 куб.метрів води з річки Уборть без дозволу на спеціальне водокористування, про що складено акт від 26.02.2009р. (а.с.4-5).
Факт використання 485 куб.метрів води за період з 01.01.09 по 20.05.09 підтверджується довідкою ВАТ "Олевський завод електротехнічного фарфору" (а.с.6).
Пунктом 9 статті 44 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Право на здійснення спеціального водокористування встановлено ст.49 Водного кодексу України. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання поверхневих вод та державними органами охорони здоровя - в разі використання водних обєктів, віднесених до категорії лікувальних. Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування. Спеціальне водокористування є платним.
Як встановлено перевіркою, відповідач з 01.01.09р. по 20.05.09р. в порушення приписів статей 44 і 49 Водного кодексу України здійснював спеціальне водокористування без спеціального дозволу.
Відповідно до „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації”, затвердженої наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.01 №290, зареєстрованої МЮ України 18.01.02р.№44/6332, на підставі даних підприємства-відповідача позивач розрахував суму збитків, які підлягають стягненню з відповідача в доход бюджету в сумі 482,96грн. (а.с.7).
Позивачем на адресу відповідача 17.07.09р. була направлена претензія №130-31/10 про відшкодування заподіяних державі збитків, яка залишилась без відповіді та задоволення (а.с.8).
Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” та Положення про Державну екологічну інспекцію в Житомирській області, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.02.2007р. № 55, екологічна інспекція має право подавати позови про відшкодування збитків і втрат, завданих внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст.111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобовязані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач, заперечуючи проти позову, послається на те, що дозвіл на спецводокористування товариство отримало з 10 липня 2009 року і за перше півріччя 2009 року ним сплачено плату за воду в загальній сумі 671,16грн. Вважає, що цією сумою перекрито і суму, заявлену позивачем до стягнення.
Така позиція відповідача є помилковою та не грунтується на приписах чинного законодавства.
Зокрема, частиною 2 статті 111 Водного кодексу України передбачено, що відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування.
Отже, відшкодування збитків є способом захисту порушеного права. В той час як збір за спеціальне водокористування - обов'язковим платежем до бюджету.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов обгрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати по сплаті державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Олевський завод електротехнічного фарфору" (11001, Житомирська область, м.Олевськ, вул.Кірова, 36, код 00214675):
- на користь держави (р/р 31511921700461 ГУДКУ в Житомирській області, МФО 811039, ЗКПО 20413477, код платежу 24062100 ) - 482,96 грн. збитків;
- в доход державного бюджету України 102,00 грн. державного мита;
- в доход державного бюджету України - 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (р/р 31218259703002 в УДК в м.Житомирі, код ЗКПО 22062319, банк отримувача - ГУДКУ у Житомирській області, МФО - 811039, код доходу 22050000).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-ти денного строку з дня його прийняття.
Суддя Терлецька-Байдюк Н.Я.
Віддрукувати: 1 - в справу 2,3 - сторонам