
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Демчина Т.Ю.
Суддя-доповідач:Франовська К.С.
ПОСТАНОВА
іменем України
"02" жовтня 2017 р. Справа № 565/1132/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Іваненко Т.В.
Кузьменко Л.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від "26" липня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про перерахунок пенсії ,
ВСТАНОВИВ:
У червні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (надалі - ОУПФ) про зобов'язання провести перерахунок пенсії за віком із урахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, починаючи з 04 квітня 2017 року, та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку.
В обґрунтування позову посилався на те, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Оскільки має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, то звернувся із заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років відповідно до ст.56 ч.2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Проте, відповідач протиправно відмовив у перерахунку пенсії, про що повідомив листом від 06.04.17 р..
Постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області позов задоволено. Зобов'язано Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок ОСОБА_3 пенсії за віком, збільшивши розмір пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, на підставі ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 04 квітня 2017 року і виплачувати у такому розмірі до припинення передбачених законодавством підстав для проведення такої виплати.
Не погоджуючись з постановою, Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволені позову.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності197 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи у письмовому проваджені.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 отримує пенсію по інвалідності внаслідок загального захворювання, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", його загальний страховий стаж становить 35 років.
ОСОБА_3 належить до громадян, які постійно проживали на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1987 році та має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1, виданого Рівненською обласною державною адміністрацією 20.10.94 р.
04.04.17 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону "Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та просив про збільшення її розміру на один процент його заробітку за кожен рік роботи понад двадцять років.
Листом від 06.04.17 р. № 1005/Д-67 відповідач повідомив позивача щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії При цьому. відповідач роз'яснив, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому нарахування підвищення до пенсії за понаднормативний стаж здійснюється згідно ст.28 цього Закону .
Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з позовом у даній справі.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків щодо протиправності дій відповідача , а тому задовольнив позов.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Згідно ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення", умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.
Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом "Про пенсійне забезпечення" або спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Аналіз викладеного положення закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.
Водночас порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі частини сьомої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 частини першої статті 28 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 ЗаконуУкраїни "Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Отже, аналізуючи наведені норми права, суд першої інстанції дійшов правильних висновків, що позивач має право на збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж.
Вказані висновки суду першої інстанції відповідають правовій позиції Верховного Суду України , які викладені у постанові від 07.07.15 р. у справі № 21-727а/15 .
При цьому, доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Разом з тим, колегія суддів вважає помилковою вказівку суду першої інстанції щодо покладення на відповідача обов'язку виплачувати позивачу пенсію у збільшеному розмірі із зазначенням кінцевого терміну -до припинення передбачених законодавством підстав для проведення такої виплати, приймаючи до уваги наступне.
Згідно ст. 46 Конституції України, пенсія є одним із видів соціального захисту, право на яке громадянину гарантується. Загальне поняття пенсії визначено в ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, відповідно до якого пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Отже, законом не встановлюється ані строковість, ані обмеженість у часі виплати пенсії. Із самого визначення поняття пенсії випливає, що ці виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на якийсь строк. В цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок).
Відповідно до постанови Верховного суду України від 05.11.2013 року у справі №21-293а13, визначено, що оскільки з самого визначення поняття «пенсія» випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому цей вид виплат не є строковим і не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка має виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії. Порядок та строки нарахування пенсій можуть бути змінені за умов іншого законодавчого регулювання.
Дана правова позиція є обов'язковою для врахування всіма судами України з огляду на приписи ст. 244-2 КАС України.
Тому постанова суду у вказаній частині підлягає скасуванню.
В решті постанова є законною, обгрунтованою, підстав для її скасування суд апеляційної інстанції не вбачає.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області задовольнити частково.
Постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від "26" липня 2017 р. в частині вказівки суду "виплачувати у такому розмірі до припинення передбачених законодавством підстав для проведення такої виплати",- скасувати.
У решті постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від "26" липня 2017 р. залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: Т.В. Іваненко
Л.В. Кузьменко
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області вул.Соборна,28,смт.Володимирець,Рівненська область,34300
- ,