Ухвала суду № 69331858, 03.10.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2017
Номер справи
826/15365/15
Номер документу
69331858
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/15365/15 Головуючий у 1-й інстанції: Літвінова А.В. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.

У Х В А Л А

Іменем України

03 жовтня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуюча суддя: Шелест С.Б.

Судді: Кузьмишина О.М., Пилипенко О.Є.

При секретарі судового засідання: Хаврат О.О.

За участі представників:

позивача: Василенко А.С.;

відповідача: Голіней І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності «УКРІНТЕРЕНЕРГО» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.07.17р. у справі №826/15365/15 за позовом Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності «УКРІНТЕРЕНЕРГО» до Офісу великих платників податків ДФС (правонаступник Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - центрального офісу з обслуговування великих платників) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення

у с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 13.05.15р. №0000173710.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.07.17р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову.

Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції безпідставно не взято до уваги те, що на момент подачі декларації з ПДВ за лютий 2015 року та уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ за лютий 2015 року заявлена сума бюджетного відшкодування з ПДВ у сумі 107 035 785 грн. була сплачена постачальникам та до державного бюджету України. Також апелянт вказав на те, що в подальшому різниця встановлена актом перевірки у сумі 12 787 880 грн. була включена за звітний період квітень 2015 року та отримана на розрахунковий рахунок підприємства 30.07.15р., а тому фактично порушення у вигляді заниження суми бюджетного відшкодування не призвело до втрат Державного бюджету України.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як установлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 20.03.15р. позивачем було подано до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - центрального офісу з обслуговування великих платників податкову декларацію з ПДВ за лютий 2015 рік, у якій було заявлено суму до бюджетного відшкодування - 94 274 905 грн., а 24.03.15р. - уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виправлених помилок за лютий 2015 року, згідно якого до бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за лютий 2015 заявлено суму 107 035 785 грн.

Міжрегіональним головним управлінням Державної фіскальної служби - центральним офісом з обслуговування великих платників проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування позивачем від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за лютий 2015 року, за результатами якої складено акт від 24.04.15р. №475/28-10-37-2/19480600.

На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення від 13.05.15р. №0000173710, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за лютий 2015 року на суму 12 787 880 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції - 3 196 970 грн.

Підставою для прийняття вказаного податкового повідомлення - рішення слугував висновок податкового органу про порушення позивачем вимог: п. 200.1, п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, п.п.6.7 п. 5 Розділу ІІІ «Розрахунки за звітний період» розділу V «Порядок заповнення податкової декларації» Порядку, що призвело до завищення суми відшкодування за лютий 2015 року у розмірі 12 787 880 грн.

Так, перевіркою правомірності формування податкового кредиту платника податків за лютий 2015 року установлено, що фактично підтверджується сума податкового кредиту за лютий 2015 року у сумі 94 247 905 грн., проте за даними платника податку сума податкового кредиту за литий 2015 року становить 107 035 785 грн., а отже розбіжність між даними платника податку та даними контролюючого органу становить 12 787 880 грн.

Такий висновок податкового органу ґрунтується на тому, що сума розбіжності між даними платника податку та даними контролюючого органу фактично сплачена до бюджету на підставі платіжних доручень на ДП «Енергоринок» від 02.03.15р., тобто у наступному за звітним періоді, а тому не підлягає включенню до суми бюджетного відшкодування з ПДВ за лютий 2015 року.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем протиправно включено до складу бюджетного відшкодування суму ПДВ - 12 787 880 грн. за лютий 2015 року, оскільки фактично така сума була сплачена у березні 2015 року, тобто у наступному за звітним періоді.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в редакції чинній на на момент виникнення спірних правовідносин) бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (пункт 200.1 статті 200 Податкового кодексу України).

Згідно з пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації,

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Підпунктами 4-7, 9 пункту 5 розділу V «Порядок заповнення податкової декларації» Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.14р. №966 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що сума від'ємного значення поточного звітного (податкового) періоду та від'ємного значення, що підлягає включенню до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 19 + рядок 21), відображається у рядку 22.

З рядка 22 визначається сума перевищення від'ємного значення над сумою, обчисленою відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації. Визначена сума вказується у рядку 22.1 та зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24).

У разі якщо сума від'ємного значення (рядок 22) менша або дорівнює сумі, обчисленій відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, рядок 22.1 не заповнюється.

Сума, обчислена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, зазначається у відповідному службовому полі у рядку 22.1.

Сума від'ємного значення, що не перевищує суми, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації (рядок 22 - рядок 22.1), зазначається у рядку 23.

Рядок 23 у деклараціях 0121 - 0123/0130 не заповнюється.

Сума від'ємного значення (рядок 23 у декларації 0110): зараховується у зменшення суми податкового боргу, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу), в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200 1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації (відображається у рядку 23.1); підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку. Платники податку, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають до декларації 0110 (Д3) (додаток 3) та (Д4) (додаток 4).

Розрахунок суми бюджетного відшкодування здійснюється в межах суми, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації за вирахуванням від'ємного значення поточного звітного (податкового) періоду, зарахованого у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість.

Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23.2 декларації 0110; зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Залишок від'ємного значення після вирахування суми податкового боргу та суми бюджетного відшкодування (рядок 23 - рядок 23.1 - рядок 23.2) відображається у рядку 23.3.

Сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 22.1 + рядок 23.3), відображається у рядку 24 та переноситься до рядка 20.1 наступного звітного (податкового) періоду.

У деклараціях 0121 - 0123/0130 до рядка 24 переноситься значення рядка 22.

У деклараціях 0121 - 0123/0130 за перший звітний (податковий) період 2015 року до рядка 20.1 переноситься значення рядка 24 декларації за січень 2015 року / IV квартал 2014 року.

Рядок 20.3 передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який (для декларації 0110 - після бюджетного відшкодування) включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної контролюючим органом.

Отже, виходячи з наведених правових до суми бюджетного відшкодування з ПДВ звітного періоду включається сума фактично сплачена отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах.

Разом з тим, як свідчать обставини справи та не заперечується апелянтом до складу бюджетного відшкодування з ПДВ за лютий 2015 рік було включено суму ПДВ - 12 787 880 грн., яка була фактично сплачена у березні 2015 року, тобто у наступному звітному періоді.

Отже, такі дії платника податку не узгоджуються з вимогами податкового законодавства.

Відповідно до п. 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України, якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:

а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування у звітному (податковому) періоді, та зараховує таку суму заниження до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду;

б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;

в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

Відповідно до пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Наведена норма визначає підставою для відповідальності саме виявлене та визначене контролюючим органом заниження суми бюджетного відшкодування звітного періоду, яким для ПДВ є календарний місяць, а тому покликання апелянта на те, що таке заниження платника податку не призвело до втрат Державного бюджету України - не заслуговує на увагу та не звільняє позивача від передбаченої законом відповідальності.

Вищевикладеним спростовуються доводи апеляційної скарги позивача.

Отже, судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Керуючись ст.ст.195, 196, 200, 205, 206 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд

у х в а л и в:

апеляційну скаргу Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності «УКРІНТЕРЕНЕРГО» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.07.17р. у справі №826/15365/15 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.07.17р. у справі №826/15365/15 - без змін.

Дана ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуюча суддя Шелест С.Б.

Судді : Кузьмишина О.М.

Пилипенко О.Є.

Повний текст ухвали складений: 05.10.2017

Головуючий суддя Шелест С.Б.

Судді: Пилипенко О.Є.

Кузьмишина О.М.