Єдиний державний реєстр судових рішень
Миколаївський окружний адміністративний суд
54055, м. Миколаїв, вул. Заводська, 11 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
11:35
13.05.2009 р. № 2а - 64/09/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельник О.М. при секретарі судового засідання Меленчук М. Ю. розглянувши адміністративну справу
за позовомМиколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, пр. Леніна, 93, м. Миколаїв, 54017 доПривільненської спеціальної загальноосвітної школи-інтернату Баштанського району, вул. Перемоги, 248, с. Привільне, Баштанський район, Миколаївська область, 56130 простягнення заборгованості по страхових внесках в сумі 1628 грн. 36 коп., за участю представників: від позивача:Єніної Л.В., дов. №1583/07-10 від 20.08.08р.
від відповідача: Веліховської О.І., дов. №1 від 30.03.09р.
В С Т А Н О В И В:
Представником позивача подано клопотання про заміну Відповідача - Привільненської спеціальної школи-інтернату І-ІІ ступеня (вул. Перемоги, 248, с. Привільне, Баштанського району Миколаївської області) на Привільненську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат Баштанського району (вул. Перемоги, 248, с. Привільне, Баштанського району Миколаївської області), яке задоволено судом.
Позивач, Миколаївське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача, Привільненської спеціальної загальноосвітної школи-інтернату Баштанського району Миколаївської області, стягнення заборгованості по страхових внесках за 9 місяців 2008р. в сумі 1628,36 грн..
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що відповідачем самостійно відображена прострочена заборгованість в рядках 17 табл. ІІІ та 1 табл. V звіту про нараховані внески, перерахування та витрати, пов’язані з загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за 9 місяців 2008 року, тому вищевказана заборгованість вважається узгодженою.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»(надалі Закон) та ст.5 Положення про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Постановою Правління ФССТВП від 26.06.2001р. №13, передбачено право органу ФСС ТВП, яким є позивач, на звернення до суду з позовом про стягнення недоїмки.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»№ 2240-ІІІ від 18.01.2001р. відповідач зареєстрований в Фонді соціального страхування з тимчасової втрати працездатності як страхувальник за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.27 Закону страхувальник зобов’язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Статтею 23 Закону передбачено, що страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону.
Як вбачається з матеріалів справи за відповідачем рахується заборгованість по внесках до Фонду у сумі 1628,36 грн., що підтверджується звітами відповідача за 2007 та 2008 роки (арк.спр.5, 14).
27.03.09р. представником відповідача були подані заперечення на позовну заяву, відповідно до яких: відповідач позов не визнає, просить суд зняти кредиторську заборгованість, посилаючись на наступне:
Закон України "Про реструктурізацію заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону україни "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" встановлює та регулює правовідносини, що склалися у зв'язку з не фінансуваннямз бюджету виплат, передбачених статею 57 Закону України "Про освіту."
Вказаний закон не містить норм щодо проведення нарахувань на кредиторську заборгованість державного бюджету страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Відповідні роз'яснення з цього питання були розроблені Міністерством освіти і науки, міністерством фінансів, погоджені Міністерством праці та соціальної політики та Державним казначейством та надані для використання у роботі.
З метою врегулювання зазначеного питання 25.05.06р. Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова№745 "Деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Вказаною постановою доповнено:
Порядок погашення кредиторської заборгованності державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних заладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.05р. №934, нормою, згідно з якою страхові внески до зазначеного Фонду на вказані виплати не нараховуються.
В Законі України "Про державний бюджет України на 2009 рік" відповідно до ст. 78, згідно з якою на виплати, які здійснюються згідно з Законом України "Про реструктурізацію заборгованості з виплат, передбачених ст.57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" страхові внески до Фонду з тимчасової втрати працездатності не нараховуються.
Представник позивача надав суду відзив на заперечення відповідача, у якому зазначив, що позовні вимоги про стягнення заборгованості по страхових внесках в сумі 1628 грн. 36 коп. грунтуються на даних звіту форми Ф4-ФСС З ТВП за 9 міс. 2008 року , в якому Відповідач самостійно узгодив зазначену суму заборгованості.
Крім того, актом перевірки порядку нарахування, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ( далі_ ФСС з ТВП) від 18.07.2007р. встановлено , що Відповідач не відобразив у звітах за перевірений період з 01.07.2005р. по 31.03.2007р. виплати в сумі 44826 грн. 03коп. ( грудень 2005р._ 22930 грн. 75 коп., березень 2006р. _ 10790 грн. 19 коп., квітень 2006р. _ 11105 грн. 098 коп.), проведених згідно вимог Постанови Кабінету Міністрів України" Про реалізацію Законна України " Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону України " Про освіту" від 19.09.2005р. № 934 ( далі_ Закон № 934). Страхови внески на ці виплати не нараховувались та не утримувались, що призвело до порушення ст. 1 Закону України " Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" від 11.01.01р. № 2213111 , в частині невірного нарахування та утримання страхових внесків.
В ході перевірки на суму виплат у розмірі 44826 грн. 03 коп. були донараховані ( 1299 грн. 95 коп.) та утримані ( 336 грн. 19 коп.) страхові внески на загальну суму 1636 грн. 14 коп.
Після здійснення перевірки на адресу Відповідача було направлено рішення від 25 липня 2007р. № 982 , яке отримано Відповідачем згідно з повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення № 32067 02.08.2007р. Рішення в установленому порядку не оскаржено.
Відповідач у запереченнях пояснює виникнення заборгованості тим, що при нарахуванні виплат педагогічним працівникам, передбачених статтею 57 Закону України " Про освіту, не здійснювалось нарахування та перерахування страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. В обгрунтування своїх дій Відповідач посилаєтьтся на постанову Кабінету Міністрів України " Про реалізацію Закону України " Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України " Про освіту"від 19.09.2005 р. №934 (далі-постанова №934) та роз'яснення Міністерства фінансів України , згідно з якими, на думку відповідача, страхові внески на виплати, передбачені статтею 57 Закону України " Про освіту ", не нараховуються.
Відповідачем помилково зроблений такий висновок, оскільки пунктом четвертим Порядку, затвердженого постановою №934, чітко визначено, що "відрахування, передбачені законодавством, здійснюються в установленому порядку". Згідно з чинним законодавством до таких відрахувань належать і страхові внески на загальнообов"язкове державне соціальне страхування у зв"язку з тимчасовою втратою працездатності.
Листи Міністерства фінансів України та Міністерства освіти і науки України, на які йдеться посилання у запереченнях Відповідача, не пройшли державну реєстрацію, суперечать чинному законодавсту, не мають сили нормативно-правового акту і посилання на них є безпідставним.
Постанова Кабінету Міністрів України від 25.05.2006р. №745 набрала чинності з 02.06.2006р.і не поширюється на правовідносини, що мали місце до введення її в дію.
Відповідно до ч.І ст. 21, ч.2 ст.27 Закону України " Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв"язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням " від 18.01.2001 р. № 2240 ( далі-Закон №2240) страхувальники зобов'язані в установлені терміни нараховувати та сплачувати до Фонду соціального страхування з тимичасової втрати працездатності страхові внески у розмірах, що визначаються у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають основну та додаткову заробітну плату а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Надбавки за вислугу років і допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, передбачені ст. 57 Закону України " Про освіту" та визначені даним Законом як гарантії держави педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів.
Нормативно-правовим актом, який визначає поняття і структуру заробітної плати є Закон України " Про оплату праці" від 24.03.1995р. № 108 ( далі Закон № 108), відповідно до ст.2 якого, структура заробітної плати складається з основної та додаткової заробітної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат.
Додаткова заробітна плата-це винагорода за працю понад встановлені норми, за трудові успехі та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов"язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Оскільки законодавець визначив надбавки за вислугу років і допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки як гарантії держави, передбачивши їх в Законі України " Про освіту", то відповідно до ч.2 ст. 2 Закону № 108, дані надбавки і допомога є додатковою заробітною платою і входять до структури заробітної плати.
А оскільки надбавка за вислугу років і допомога на оздоровлення за своєю природою є заробітною платою, то незалежно від того, в який період, з якою затримкою і з яких джерел вони нараховуються і сплачуються, дані надбавки і допомога залишаються заробітною платою, на них нараховуються і з них утримуються страхові внески.
Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.
керуючись ст. 87, 94, 160, 162-163, 167, 254, 258 Кодексу адміністративного судочинства України
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Привільненської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Баштанського району Миколаївської обласної ради (код ЄДРПОУ 04590085) на користь Миколаївського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 1628 грн. 36 коп. на р/р 37170002000355 (банк ГУДКУ в Миколаївській області, МФО 826013, код ЄДРПОУ 20866865).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Одеському апеляційному адміністративному суду через Миколаївський окружний адміністративний суд.
Суддя О.М. Мельник