
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/227/17-а
Головуючий у 1-й інстанції: Крапівницька Н. Л.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
26 вересня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Залімського І. Г.
суддів: Сушка О.О. Смілянця Е. С. ,
секретар судового засідання: Гіюк Д.М.
за участі:
представника позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області про визнання дій та рішення суб'єкта владних повноважень протиправними,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_4 звернулась до Вінницького окружного адміністративного суду із позовом до Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області про визнання дій та рішення суб'єкта владних повноважень протиправними.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2017 року позов задоволено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2017 року скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного зясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованої постанови.
Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав у повному обсязі, просив вимоги, що в ній викладені, задовольнити.
Представник позивача заперечив проти задоволення апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, Вінницькою обєднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Вінницькій області 30.12.2016 року прийнято повідомлення №59935/10/02-03-13 про встановлення недостовірностей за результатами здійснення перевірки достовірності відомостей, зазначених у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2015 рік, поданої ОСОБА_4 Так, у пункті 24 розділу III декларації про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру за 2015 рік ОСОБА_4 не відображено відомості про житловий будинок, як місце її фактичного проживання, зазначене у пункті 2 розділу І декларації, адреса місцезнаходження якого є Вінницький район, с. Бохоники, пров. Вишневий, 37.
Позивач вважає вказане повідомлення незаконним, а тому звернулась до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що у позивача були відсутні підстави для внесення відомостей до розділу III ОСОБА_5, тому є хибним висновок податкового органу про недостовірність відомостей внесених позивачем до ОСОБА_5. Крім того, оскаржуване повідомлення складено та направлено Вінницькою обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Вінницькій області на адресу Вінницького міського суду Вінницької області, Національного антикорупційного бюро України, Вінницької місцевої прокуратури, управління захисту економіки у Вінницькій області Національної поліції України, з перевищенням наданих відповідачу обовязків (повноважень).
З огляду на викладене суд першої інстанції: визнав протиправними дії Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області по проведенню перевірки достовірності відомостей, зазначених у ОСОБА_5 про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2015 рік ОСОБА_4; визнав протиправними дії Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області щодо складення та направлення повідомлення про встановлення недостовірностей за результатами здійснення перевірки достовірності відомостей, зазначених у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру ОСОБА_4 №59935/10/02-03-13 від 30.12.2016 Вінницькому міському суду Вінницької області, Національному антикорупційному бюро України, Вінницькій місцевій прокуратурі, управлінню захисту економіки у Вінницькій області Національної поліції України; скасував повідомлення про встановлення недостовірностей за результатами здійснення перевірки достовірності відомостей, зазначених у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру ОСОБА_4 №59935/10/02-03-13 від 30.12.2016, яке прийнято Вінницькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області.
Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує викладене нижче.
Згідно із ч. 1 ст. 12 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) субєкти декларування зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до цього Закону.
Відповідно до положень ч.9 та 10 ст. 12 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" перевірка достовірності зазначених у декларації відомостей здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у порядку, визначеному цим органом. Для здійснення перевірки достовірності зазначених у декларації відомостей державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, інша юридична особа публічного права протягом десяти днів з дня одержання декларації від субєкта декларування надсилає її копію центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, під час проведення перевірки достовірності зазначених у декларації відомостей має право одержувати від державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб публічного права та підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності інформацію або копії необхідних документів щодо зазначених відомостей в межах своїх повноважень. У разі встановлення за результатами передбачених цією статтею перевірок ознак правопорушення уповноважений підрозділ письмово повідомляє керівнику відповідного державного органу, органу влади Автономної Республіки Крим, його апарату, органу місцевого самоврядування, юридичної особи публічного права та спеціально уповноваженим субєктам у сфері протидії корупції. У разі встановлення за результатами перевірки недостовірності відомостей, зазначених у декларації про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, письмово повідомляє про це спеціально уповноваженим субєктам у сфері протидії корупції, а також керівнику органу, в якому працює відповідний субєкт декларування. Виявлення недостовірних відомостей, зазначених у декларації про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру, не звільняє субєкта декларування від обовязку подати декларацію з достовірними відомостями. У такому разі, декларація з достовірними відомостями підлягає оприлюдненню на заміну раніше оприлюдненої декларації у порядку, встановленому цим Законом. Подання завідомо недостовірних відомостей в декларації про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру є підставою для притягнення субєкта декларування до дисциплінарної, адміністративної відповідальності відповідно до закону.
Як обґрунтовано зазначає суд першої інстанції спеціальних норм, які б регулювали порядок і вимоги до заповнення ОСОБА_5 не існує, що свідчить про правову невизначеність у даному питанні.
Міністерством юстиції України розроблено Методичні рекомендації "Запобігання і протидія корупції в державних органах та органах місцевого самоврядування" від 16.10.2013р. Метою зазначених рекомендацій є сприяння у дотриманні єдиного порядку заповнення ОСОБА_5, запобіганні помилок, а також вирішенні певних спірних питань, які можуть виникнути при заповненні та поданні декларації. Так, у розділі III у позиціях 23-28, 29-34 цих Методичних рекомендаціях вказано, що відповідно зазначаються відомості про нерухоме майно, яке перебуває у власності, в оренді чи на іншому праві користування декларанта та членів його сімї внаслідок купівлі (приватизації, успадкування, дарування, міни, розподілу майна підприємств і організацій між засновниками та учасниками) із зазначенням місцезнаходження цих об'єктів (країна, адреса), їх загальної площі, вираженої в квадратних метрах, а в деяких випадках суми витрат декларанта на придбання такого майна або на користування ним (по кожній із зазначених позицій окремо).
У позиції 2 ОСОБА_5 зазначаються відомості щодо місця проживання із зазначенням адреси житла на кінець звітного року.
Заповнюючи вказану позицію, слід мати на увазі, що відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" місцем проживання для цілей даного Закону визнається адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік. Згідно зі статтею 6 вказаного Закону громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання.
У розділі III зазначаються відомості про нерухоме майно, яке перебуває у власності, оренді чи на іншому праві користування суб'єкта декларування та членів його сім'ї, а також їх витрати на придбання цього майна. З метою максимально точного відображення відомостей у вказаному розділі декларації доцільно деталізувати, чи перебуває майно у власності чи в оренді або ж зазначати інше право користування. Такі відомості рекомендується зазначати у позиції "Місцезнаходження об'єкта".
Згідно до інших Методичних рекомендацій щодо складення, подання та оприлюднення декларації про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру за 2015 рік, у Розділі І «Загальні відомості» ОСОБА_5 декларант відображає загальні відомості щодо себе та членів сімї. Зокрема: у позиції 2 - відомості щодо місця проживання декларанта із зазначенням адреси на кінець звітного періоду. Цю позицію слід заповнювати на підставі паспортних даних про реєстрацію або тимчасову реєстрацію. У разі якщо адреса місця проживання (реєстрації) декларанта змінилася (або зазнали зміни назва населеного пункту, вулиці та інші реквізити цієї позиції) і ці дані не відображено у паспорті декларанта, необхідно навести відомості щодо місця проживання декларанта станом на дату заповнення ОСОБА_5 (п. 4 Примітки до ОСОБА_5). Як зазначено у чинній наразі редакції ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»: місце проживання - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік; реєстрація - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції. Відповідно до ч. 1 ст. 29 Цивільного кодексу України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, де фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово. Однак, з 04.04.16 р. ОСОБА_5 України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Украї ні» буде діяти у новій редакції, а отже особи, які заповнюватимуть ОСОБА_5 після цього часу, мають враховувати певні новації. Так, за оновленою редакцією цього Закону місце проживання - це житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини. Відповідно до ч. 10 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», у редакції, що діятиме з 04 квітня 2016 року, реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
У Розділі ІІI «Відомості про нерухоме майно» ОСОБА_5 зазначаються відомості про нерухоме майно, що перебуває у власності, в оренді чи на іншому праві користування декларанта (членів сімї декларанта), та витрати декларанта на придбання такого майна або на користування ним у звітному році. Ці відомості зазначаються станом на дату заповнення ОСОБА_5. Зокрема: у позиціях 23 - 28 - відомості про нерухоме майно, яке перебуває у власності, в оренді чи на іншому праві користування декларанта внаслідок купівлі (приватизації, успадкування, дарування, міни, розподілу майна підприємств і організацій між засновниками та учасниками), із зазначенням місцезнаходження цих обєктів (країна, адреса), їх загальної площі, вираженої в квадратних метрах, а в деяких випадках суми витрат декларанта на придбання такого майна або на користування ним (по кожній із зазначених позицій окремо). Поле «сума витрат (грн.) на придбання у власність/оренду чи на інше право користування» у позиціях 23 - 28 заповнюється, коли разова витрата по кожній із зазначених позицій саме у звітному році дорівнювала або перевищувала граничну суму, що зазначена у п. 11 Примітки до ОСОБА_5.
У статті 29 Цивільного кодексу України визначено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Фізична особа може мати кілька місць проживання.
За змісту ОСОБА_5, до Розділу III "Відомості про нерухоме майно" підлягають внесенню відомості про майно, що перебуває у власності, в оренді чи іншому праві користування декларанта, витрати декларанта на придбання такого майна або на користування ним. Отже, такі відомості мають стосуватися майна, відносно якого у декларанта існують відповідні речові права.
Разом з цим, наявність речового права має підтверджуватися відповідним правовстановлюючим документом. Однак встановлено, що ОСОБА_4 ніяких прав на вказане майно не має, а лише тимчасово проживає за вказаною адресою.
Згідно до п. 11 Примітки 1 до ОСОБА_5, яка є невідємною частиною до Закону, "поле "сума витрат (грн.) на придбання у власність/оренду чи на інше право користування" у позиціях 23-28, 35-39 і поле "усього" у позиціях 46, 48, 50, 56, 59 і 62 заповнюється, якщо разова витрата (вклад/внесок) по кожній із зазначених позицій у звітному році дорівнює або перевищує 80 тис. гривень". Інших вимог щодо заповнення позицій 23, 24, 25 розділу ОСОБА_5 не містить.
При цьому, відповідачем не доведено факту понесення позивачем разових витрат, що дорівнюють або перевищують 80 тис. гривень, на проживання у житловому будинку за адресою Вінницький район, с. Бохоники, пров. Вишневий, 37. Отже, й відсутні відомості, які повинні бути внесеними позивачем у позиції 23, 24, 25 ОСОБА_5.
Крім того, у Методичних рекомендаціях, розроблених Міністерством юстиції України "Запобігання і протидія корупції в державних органах та органах місцевого самоврядування" від 16.10.2013р., при визначенні недостовірності поданої інформації необхідно виходити з її свідомого приховування чи перекручування. Водночас, судом не було встановлено, свідомого приховування чи перекручування інформації з боку ОСОБА_4
Як обґрунтовано зазначає суд першої інстанції, перевірка правильності заповнення ОСОБА_5 про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2015 рік ОСОБА_4 проводилась в листопаді-грудні 2016 року відповідно до абз. 2 ч. 10 ст. 12 Закону України Про засади запобігання і протидії корупції.
Відповідно до ч. 9 ст. 12 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" перевірка достовірності зазначених у декларації відомостей здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у порядку, визначеному цим органом.
Згідно до п. 1 Положення про Державну фіскальну службу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №236 від 21.05.2014 року, Державна фіскальна служба України (ДФС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.
Закон України Про засади запобігання і протидії корупції від 07.04.2011 №3206-VI втратив чинність на підставі Закону України Про запобігання корупції від 14.10.2014 №1700-VII, крім положень щодо фінансового контролю, які втрачають чинність з початком роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Дана система розпочала свою роботу щодо оприлюднення декларацій, уповноважених на виконання функцій держави, які є судді, з 01.09.2016 року згідно до Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції №2 від 10.06.2016 року Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п.1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції №2 від 10.06.2016 року відповідно до пункту 5 частини першої статті 12, пункту 2 Розділу XIII Прикінцеві положення Закону України Про запобігання корупції Національне агентство з питань запобігання корупції вирішило визначити, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" (далі - ОСОБА_5) декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи: 1) перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та субєктів декларування: - щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці; - декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, повязану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, повязану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище; - повідомлення про суттєві зміни в майновому стані субєкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону, службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 чи пізніше цієї дати займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище.
З огляду на вказані обставини є обґрунтованим висновок суд першої інстанції про те, що оскаржуване повідомлення про встановлення недостовірностей за результатами здійснення перевірки достовірності відомостей, зазначених у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру ОСОБА_4 №59935/10/02-03-13 від 30.12.2016 складено та направлено Вінницькою обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Вінницькій області на адресу Вінницького міського суду Вінницької області, Національного антикорупційного бюро України, Вінницької місцевої прокуратури, управління захисту економіки у Вінницькій області Національної поліції України, з перевищенням наданих обовязків (повноважень), адже з 01.09.2016 року (моменту початку роботи системи електронних декларацій) відповідач втратив свої повноваження на виконання функцій перевірки декларацій.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 198 та статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 03 жовтня 2017 року.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_6 ОСОБА_7