Ухвала суду № 6930594, 19.11.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2009
Номер справи
2-а-20152/09/1270
Номер документу
6930594
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

19.11.2009 р. м. Донецьк

справа № 2-а-20152/09/1270

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:

Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції в м.Луганську Приватного підприємства “ ТКФ “Ре-Актив-Норма” визнання запису про державну реєстрацію недійсним та припинення юридичної особи,-

головуючого: Ляшенка Д.В. суддів Ястребової Л.В., Шаптала Н.К. при секретарі

за участю Агейченковій К.О. розглянувши у відкритому апеляційну скаргу судовому засіданні

Ленінської МДПІ у м.Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25.06.2009 року по справі № 2-а-20152/09/1270 за позовом

про

Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції в м.Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25.06.2009р. по справі №2-а-20152/09/1270 залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Судді:

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

19.11.2009 р. м. Донецьк

справа № 2-а-20152/09/1270

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:

Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції в м.Луганську Приватного підприємства “ ТКФ “Ре-Актив-Норма” визнання запису про державну реєстрацію недійсним та припинення юридичної особи,-

головуючого: Ляшенка Д.В. суддів Ястребової Л.В., Шаптала Н.К. при секретарі

за участю Агейченковій К.О. розглянувши у відкритому апеляційну скаргу судовому засіданні

Ленінської МДПІ у м.Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25.06.2009 року по справі № 2-а-20152/09/1270 за позовом

про В С Т А Н О В И В:

16 березня 2009 року Ленінська міжрайонна державна податкова інспекції в м. Луганську звернулась з позовом до приватного підприємства "ТКФ "Ре-Актив-Норма" про визнання запису про державну реєстрацію недійсним та припинення юридичної особи.

В обгрунтування позову зазначила, що ПП "ТКФ "Ре-Актив-Норма", код 35155720, зареєстровано, як суб'єкт господарювання виконавчим комітетом Луганської міської ради, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію від 22.05.2007 року, реєстр № 1 382 102 0000 013232 та було взято на податковий облік в Ленінській МДПІ у м. Луганську.

Засновником та керівником є ОСОБА_1. Згідно установчих документів підприємства, його місцезнаходження: 91001, м.Луганськ, вул. 3. Космодем'янської, б.48 А.

Згідно з довідкою про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків від 22.11.08 року, складеною працівником податкової міліції, ПП "ТКФ "Ре-Актив-Норма" за юридичною адресою, зазначеною в статутних документах не знаходиться.

Згідно письмових пояснень Костенка Р.Е. на адресу податкової міліції 14.11.2008 року, у травні 2007 року, він погодився на пропозицією раніше незнайомого громадянина на ім'я "ОСОБА_2", зареєструвати приватне підприємство на своє ім'я за грошову винагороду, при цьому підписував всі необхідні документи, після чого передав їх "ОСОБА_2". Фінансово -господарською діяльністю ніколи не займався, податкову звітність до інспекції не надавав, угод не укладав та роботи не доручав.

Таким чином державна реєстрації відповідача здійснена внаслідок домовленості між невідомою особою та засновником ОСОБА_1, згідно усної угоди.

Невідома особа, при створені підприємства, мала на меті порушення економічних інтересів держави шляхом ухилення від сплати податків до бюджету, що підтверджується відсутністю відповідача за юридичною адресою.

29.05.2009 року позивач уточнив позовні вимоги, просив визнати недійсним запис від 22.05.2007 року № 1 382 102 0000 013232 про реєстрацію ПП "ТКФ "Ре-Актив-Норма", з моменту реєстрації, припинити юридичну особу, визнати недійсним свідоцтво платника ПДВ ПП "ТКФ "Ре-Актив-Норма" з моменту його видачі.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду у задоволенні позову відмовлено.

Позивач вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм процесуального і матеріального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати і прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

В судове засідання представники сторін за викликом не прибули.

Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.

Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ст.ст. 2,3 ЗУ " Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців", відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців, регулюються конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону. Дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.

Статтею 11 п.17 ЗУ "Про державну податкову службу" встановлено право органів державної податкової служби звертатися, у передбачених законом випадках, до судових органів із заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності та відповідно до ст. 58, 59, 247 Господарського Кодексу України - суб'єкта господарювання.

Згідно ч.2 ст. 38 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців", який є спеціальним до спірних правовідносин, підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи , зокрема, є

- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;

- не подання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до Закону;

- наявність в єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної адреси за вказаним місцезнаходженням.

Статтею ст.110 ч.1 п.2 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа ліквідується за рішенням суду про визнання недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущенні при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках , встановлених Законом, але частиною 2 ст.110 ЦК України встановлено, що вимога про ліквідацію юридичної особи на підставах, зазначених п.2 ч. 1 цієї статті, може бути пред'явлена до суду органом, що здійснює державну реєстрацію, а також учасником юридичної особи .

Таким чином діючим законодавством не передбачено механізму реалізації передбаченого Законом України “Про державну податкову службу в Україні” права податкового органу на звернення до суду із заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності, таких випадків не встановлено.

Визнання недійсним запису про державну реєстрацію через порушення закону, допущені при створені юридичної особи, які не можна усунути, є лише однією з підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, визначених частиною другою ст.38 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" .

Відтак, вимоги ДПІ про визнання недійсним запису про державну реєстрацію через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути, не може бути самостійним предметом позову податкового органу, а є лише однією із підстав для постановлення за позовом цього суб”єкта владних повноважень, судового рішення про припинення юридичної особи.

Згідно довідки про встановлення фактичного місцезнаходження платників податків від 22.11.2008 року місцезнаходження ПП "ТКФ "Ре-Актив-Норма" не встановлено.

Відповідно до абз.1 п.8.ст.19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05. 2003 року, у разі одержання державним реєстратором від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний у строк, що не перевищує десяти робочих днів з дати, яка встановлена для подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, або з дати одержання повідомлення від органу державної податкової служби, направити рекомендованим листом юридичній особі повідомлення про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Абз.4 п.8 ст. 19 цього Закону передбачено, що у разі повернення до державного реєстратора рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за вказаною адресою або неподання юридичною особою протягом місяця з дати направлення їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

З пояснень третьої особи вбачається, що 06.05.2009 року, керуючись ч.8 ст.19 ЗУ №755, керівнику юридичної особи ПП "ТКФ"Ре-Актив-Норма" було направлено повідомлення № 01-13/765 про необхідність подання державному реєстратору картки (форма №6) про підтвердження відомостей про юридичну особу до 06.06.2009 року.

Однак це повідомлення повернулося з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

У зв'язку з чим 11.06.2009 року державним реєстратор у виконавчому комітеті Луганської міської ради вніс до ЄДР запис № 1 3821430005013232 про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням. Зазначений факт визнано сторонами.

Враховуючи, що згідно п. 2 ст. 38 Закону України від 15.05.2003р. № 755 - IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" однією з підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням, суд правильно задовольнив вимоги позивача щодо припинення юридичної особи і правильно відмовив у задоволенні вимог про визнання недійсним запису про державну реєстрацію та свідоцтва платника ПДВ ПП "ТКФ"Ре-Актив-Норма", з моменту видачі.

Таким чином судом справу вирішено правильно із дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції в м.Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25.06.2009р. по справі №2-а-20152/09/1270 залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Судді: