Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
25.11.09р. Справа № 31/293-09 За позовомПрокурора м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
до відповідачаПриватного підприємства „Роіл”, м. Дніпропетровськ
про стягнення 101799,00 грн.
Суддя Єременко А.В.
Представники:
Прокурор:не з’явився;
Від позивача:Приходько Т.В., довіреність №7/11-233 від 17.02.09 р.;
Від відповідача:Щусь О.Г., довіреність від 13.09.09 р. СУТЬ СПОРУ: Прокурор м. Дніпропетровська звернувся з позовом в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради до Приватного підприємства „Роіл”( м. Дніпропетровськ) та просить суд стягнути з відповідача втрати лісогосподарського виробництва, пов`язані з наданням в оренду земельної ділянки ПП „Роіл” для комерційного використання в розмірі 101779, 00 грн., з них 75% від суми втрат на р/р31517901700002 обласного управління Держказначейства України, ОКПО 23928791, МФО 805012 в УДКУ в Дніпропетровській області; 25% на р/р31517901800001 обласного управління Держказначейства України, ОКПО 23928791, МФО 805012 в УДКУ в Дніпропетровській області.
Позовні вимоги вмотивовано тим, що відповідно до розрахунку Державного підприємства „Дніпропетровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” від 29.08.07р. №7004-1/1129 визначено, що приватному підприємству „Роіл” для будівництва сервісного центру „Вольво” необхідно здійснити відшкодування втрат лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням лісогосподарських угідь із земель Амур-Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська для будівництва сервісного центру „Вольво” у розмірі 101779, 00 грн. Прокурор вказує, що станом на 04.07.09 р. відповідачем втрати лісогосподарського виробництва, пов’язані з наданням в оренду земельної ділянки для комерційного використання, не сплачено.
Відповідач проти позову заперечує, просить відмовити у задоволенні позовних вимог. У відзиві на позов зазначає, що на підставі договору оренди землі від 19.10.07р., який посвідчено нотаріально та зареєстровано у Державному реєстрі земель 14.12.07р. за № 040710400767 у відповідача виникло право оренди земельної ділянки. За умовами цього договору земельна ділянка надавалася за цільовим призначенням - землі транспорту. Договором оренди не передбачено обов’язку орендаря по сплаті суми у розмірі 101779, 00 грн. Також, відповідач зазначає, що відносно правомірності здійснення нарахування суми втрат, позивачем не доведено правомірності їх нарахування, оскільки ніяким документом останнього не зобов’язували здійснити дії, виконання яких вимагає здійснити позивач.
По справі оголошувалась перерва до 25.11.09 р.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора та представників сторін, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
19.10.07р. між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) та приватним підприємством „Роіл” (орендар) був укладений договір оренди землі (надалі - Договір оренди), відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, загальною площею 0,9563 га , яка знаходиться за адресою: уздовж автомагістралі Дніпропетровськ - Царичанка - Кобеляки - Решитилівка (Полтавське шосе) (Амур-Нижньодніпровський район) і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:01:695:0056(надалі –земельна ділянка), строком на три роки.
Згідно п. 1.2 Договору оренди цільове використання земельної ділянки за цим договором: 1.11.1 (автотехобслуговування).
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є постанова господарського суду Дніпропетровської області від 28.11.06р. Справа №А39/459-06 та ухвала Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.02.07р. Справа №А39/459-06.( п. 1.3. Договору оренди).
Договір оренди посвідчено 19.10.07 р. приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Літаш І.П. та зареєстровано в реєстрі № 7014.
Договір оренди зареєстровано у ДМВ ДРФ "Центра" ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 14.12.07р. за № 040710400767.
Згідно п. 5.1. Договору оренди земельна ділянка передається в оренду: під проектування та будівництво сервісного центру „Вольво”.
Цільове призначення земельної ділянки: землі транспорту (п. 5.2. Договору оренди).
Пунктом 6.3 Договору оренди передбачені умови передачі земельної ділянки в оренду, зокрема: забезпечити збереження та вільний доступ до мереж міських інженерних комунікацій. які проходять уздовж переданої території, для проведення ремонтних і профілактичних робіт або перенесення за межі забудови; забезпечити виконання вимог, викладених у висновках Головного архітектурно-планувального управління міської ради від 10.04.07р. №09/1151, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області від 23.03.07р. №4-727-12-3, Міської СЕС від 30.03.07р. №2-1/1825 та у технічних умовах Управління державтоінспекції УМВС України в Дніпропетровській області від 06.09.07р. №14/7246, у Постанові Кабінету Міністрів України від 28.12.01р. №1789 та від 01.08.6р. №1045, ст. 48 Закону України "Про охорону земель" і всіх інших вимог, передбачених чинним законодавством, що регулюють діяльність у певних сферах господарювання; забезпечити збереження земельних насаджень протягом усього строку користування земельною ділянкою, що передається відповідно до п.1.1 цього договору. У разі неможливості збереження земельних насаджень оформити їх знесення у суворій відповідності до існуючих вимог чинного законодавства.
Відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки від 19.10.07р. орендодавцем було передано орендарю в оренду земельну ділянку, загальною площею 0,9563 га за кадастровим номером 1210100000:01:695:0056, яка знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Амур-Нижньодніпровський район, уздовж автомагістралі Дніпропетровськ - Царичанка - Кобеляки - Решитилівка (Полтавське шосе).
Згідно ст. 90 Земельного кодексу України власники земельних ділянок мають право: а) продавати або іншим шляхом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину; б) самостійно господарювати на землі; в) власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену продукцію; г) використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, лісові насадження, водні об'єкти, а також інші корисні властивості землі; ґ) на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом; д) споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.
Порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч., ч. 1,5 ст. 207 Земельного кодексу України відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом. Втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва визначаються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно проведеного Державним підприємством "Дніпропетровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" розрахунку розміру втрат лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням лісогосподарських угідь із земель Амур-Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська приватному підприємству „Роіл” для будівництва сервісного центру „Вольво”, який становить –101 799,00 грн., втрати лісогосподарського виробництва пов’язані із вилученням лісогосподарських угідь.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97р. №1279 "Про розміри та Порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню" (зі змінами і доповненнями) затверджено Порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню.
Пунктом 4 вказаного Порядку, встановлено, що відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського і лісового господарства, провадиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок, а у випадках поетапного освоєння відведених угідь для добування корисних копалин відкритим способом - у міру їх фактичного надання.
Згідно ч. 3 ст. 124 Земельного кодексу України у редакції, яка діяла на час укладання Договору оренди встановлено, передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок; надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою. Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом її відведення здійснюється: затвердження проекту відведення земельної ділянки; вилучення (викуп) земельних ділянок у землекористувачів (землевласників) із затвердженням умов вилучення (викупу) земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням категорії земель та її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, встановлення обґрунтованих граничних термінів забудови земельної ділянки. (частини 1, 10 ст. 123 ЗК України).
Отже, підставами, з якими законодавство пов’язує настання обставин щодо відшкодування особами втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського і лісового господарства, є наявність затвердженого в установленому порядку рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування проекту відведення земельної ділянки, із визначенням вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва та їх розміру.
Як вбачається з матеріалів справи, Дніпропетровською міською радою рішення про затвердження проекту відведення земельної ділянки, загальною площею 0,9563 га за, яка знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Амур-Нижньодніпровський район, уздовж автомагістралі Дніпропетровськ - Царичанка - Кобеляки - Решитилівка (Полтавське шосе) не приймалось, протилежного прокурором та позивачем не доведено.
Поряд з цим, суд враховує, що статтею 19 ЗК Україні встановлено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Згідно ст. 20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Зміна цільового призначення земель, зайнятих лісами, провадиться з урахуванням висновків органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та лісового господарства.
Також , відповідно до ст. 57 Лісового кодексу України зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земельних ділянок у власність або надання у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України. Зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання для житлової, громадської і промислової забудови провадиться переважно за рахунок площ, зайнятих чагарниками та іншими малоцінними насадженнями. Зміна цільового призначення земельних лісових ділянок здійснюється за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центральних органів виконавчої влади з питань лісового господарства та охорони навколишнього природного середовища.
Прокурором та позивачем не надано доказів, що підтверджують прийняття позивачем рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки, загальною площею 0,9563 га , яка знаходиться за адресою: уздовж автомагістралі Дніпропетровськ - Царичанка - Кобеляки - Решитилівка (Полтавське шосе) (Амур-Нижньодніпровський район).
Як зазначалося вище, цільове призначення земельної ділянки: землі транспорту (п. 5.2. Договору оренди).
Окрім того, у Висновку на проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Дніпропетровського міського управління земельних ресурсів від 08.08.07 р. № 92-09/Ф-юр зазначено, що Державний земельний кадастр м. Дніпропетровська не місить відомості щодо визначення категорії земельної ділянки загальною площею 0,9563 га (кадастровий номер 1210100000:01:695:0056) уздовж автомагістралі Дніпропетровськ - Царичанка - Кобеляки - Решитилівка (Полтавське шосе) (Амур-Нижньодніпровський район). Відповідно до п. ж. ч. 1 ст.19 ЗК України земельна ділянка передбачається для відведення за основним цільовим призначенням відносить до земель житлової та громадської забудови, згідно ст.67 цільове призначення земельної ділянки „Землі транспорту”.
Суд не погоджується з доводами прокурора, що постанова господарського суду Дніпропетровської області від 28.11.06р. у справі №А39/459-06 та ухвала Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.02.07р. по справі №А39/459-06 є таким рішеннями, якими затверджено проект відведення земельної ділянки та на підставі яких передано її в оренду, з огляду на наступне.
Постановою господарського суду Дніпропетровської області по справі № А39/459-09 від 28.11.09 р. за позовом Приватного підприємства „Роіл” до Дніпропетровської міської ради, за участю третьої особи - Комітету земельних відносин міської ради, про визнання дій неправомірними та про спонукання укласти договір оренди земельної ділянки, позов задоволено частково; визнано неправомірною бездіяльність Дніпропетровської міської ради в частині не прийняття рішення про передачу Приватному підприємству „Роіл” (код ЄДРПОУ 30465258) в оренду земельної ділянки загальною площею 0,96 га (кадастровий номер 1210100000:0106:03884) під проектування та будівництво сервісного центру „Вольво”, розташованої уздовж автомагістралі Дніпропетровськ –Царичанка –Кобеляки - Решитилівка (Полтавське шосе); зобов’язано Дніпропетровську міську раду погодити межі земельної ділянки відповідно до земельно-кадастрової документації площею 0,96 га, яка розташованої уздовж автомагістралі Дніпропетровськ –Царичанка –Кобеляки - Решитилівка (Полтавське шосе) під проектування та будівництво сервісного центру „Вольво”; зобов’язано Дніпропетровську міську раду (код ЄДРПОУ 04052092) укласти з Приватним підприємством „Роіл” (код ЄДРПОУ 30465258) договір оренди земельної ділянки площею 0,96 га (кадастровий номер 1210100000:0106:03884), розташованої уздовж автомагістралі Дніпропетровськ –Царичанка –Кобеляки - Решитилівка (Полтавське шосе) під проектування та будівництво сервісного центру „Вольво” строком оренди на три роки, відповідно до землевпорядної документації за формою, передбаченою рішенням Дніпропетровської міської ради № 55/17 від 02ю06ю2004 та № 29/32 від 23.12.2005.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.02.07р. по справі №А39/459-06 постанову господарського суду Дніпропетровської області від 28.11.09 р. по справі № А39/459-09 залишено без змін.
Отже, вказаною вище постановою суду визнано неправомірною бездіяльність Дніпропетровської міської ради в частині не прийняття рішення про передачу Приватному підприємству „Роіл” (код ЄДРПОУ 30465258) в оренду земельної ділянки загальною площею 0,96 га (кадастровий номер 1210100000:0106:03884) під проектування та будівництво сервісного центру „Вольво”, розташованої уздовж автомагістралі Дніпропетровськ –Царичанка –Кобеляки - Решитилівка (Полтавське шосе).
Згідно ч. 17 ст. 151 ЗК України, ч. 6 ст. 123 ЗК України, які діяли на час укладання Договору оренди, передбачено, що у разі задоволення позову щодо оскарження відмови власника землі або землекористувача, сільської, селищної міської ради, органів державної влади у погодженні місця розташування об'єкта рішення суду є підставою для розробки проекту відведення земельної ділянки; проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Згідно наданого до матеріалів справи Висновку державної експертизи землевпорядної документації від 11.09.07 р. № 1823-Д проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки був розроблений на підставі постанови господарського суду Дніпропетровської області від 28.11.06р. у справі №А39/459-06 та ухвали Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.02.07р. по справі №А39/459-06. Вказаний висновок місить зауваження та пропозиції, зокрема, щодо корегування в проекті рішення пункту стосовно компенсації втрат лісогосподарського виробництва, з відміткою про усунення зауважень, з урахуванням існуючих вимог.
Таким чином, виконання постанови суду в частині укладання договору оренди не спростовує обов’язку надання в оренду земельної ділянки у спосіб та у межах процедури, встановленої законом.
На час вирішення спору у суді між позивачем та відповідачем існують правовідносини з оренди земельної ділянки.
Частина 1 ст. 15 Закону України „Про оренду землі” встановлює істотні умови договору оренди землі.
Разом з цим, частиною 3 цієї статті передбачено, що за згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо.
За п. 6.2 Договору оренди організація розроблення проекту договору оренди земельної ділянки покладається на орендодавця або уповноважений орган.
Умови договору оренди, укладеного між сторонами по справі, не передбачають обов’язку орендаря по відшкодуванню втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського і лісового господарства.
Згідно ст. 30 Закону України „ Про оренду землі” зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
За викладеного, суд вважає позовні вимоги прокурора необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
В позові відмовити.
Суддя А.В.Єременко